ZELNÝ GULÁŠ SE SEITANEM

Původně se tento guláš vaříval s prorostlým vepřovým, my ale necháme tlustého pašíka žít a použijeme seitan.
💚
🐷
Na třech lžících oleje necháme zesklovatět tři pokrájené cibule, přidáme dva bobkové listy, lžičku kmínu a lžíci červené papriky. Po chvíli vmícháme 400 g na nudličky nakrájeného červeného zelí, dvě lžíce rajského protlaku a 300 g na kostičky nakrájeného seitanu. Osolíme, zaprášíme dvěma lžícemi celozrnné špaldové mouky, promícháme a zalijeme 250 ml zeleninového vývaru nebo vody. Dusíme doměkka, vyjmeme bobkové listy a podáváme s kynutými špaldovými knedlíčky:
V míse dobře prohněteme 300 g celozrnné špaldové mouky, půl lžičky soli, dvě lžíce sušené petrželky, vrchovatou lžíci instantního droždí, dvě lžíce oleje a 200 ml vlažné vody. Hladké, nelepivé těsto poprášíme moukou a necháme zakryté hodinu kynout v teple. Tvoříme 10 kulatých knedlíčků, které necháme ještě 15 minut dokynout na pomoučeném vále. Vhazujeme do dostatečně velkého množství vroucí osolené vody a vaříme 15 - 20 minut, nemícháme, nebo se srazí.



PF 2018

Mnoho pevných a vědomých kroků po živé zemi v roce 2018!



Ještě si vypůjčím slova od mojí drahé přítelkyně Martiny, líbila se mi tolik, že jsem si je uložila přesně pro tuto příležitost.
"Příští rok vstoupí Uran do znamení Býka, kde bude do roku 2026. Uran je spojen se změnami, revolucemi a hlavně zvraty toho
, co zatuhlo, uvízlo a zkostnatělo. Býk je spojen s tím, co máme k dispozici, s tím, co vlastníme , co máme zděděné a to jak na úrovni osobní, tak i přírodní a společenské, či o čem si myslíme, že je samozřejmostí. Uran začne měnit náš vztah k tradici, zvykům, tomu, co vlastníme. Ekologie začne být osobní záležitostí, ať chceme nebo ne. Škoda, že většina lidí nechce, takže bude muset. To ovšem bude bolet. Čeká nás opravdu dobrodružné období. Ono nejde jen o ekologii přírody, ale i o ekologii ducha a ekologii duchovna. Vše je potřeba očistit, oživit a nebát se jít proti síle setrvačnosti, zvyků, pohodlí a konzumu."
Tak šťastný a veselý! A zjevně plný překvapení 💣

JEMNÝ ČEKANKOVÝ SALÁT

Čekanka je nahořklá a proto třeba dětem příliš nechutná. Je ale velmi zdravá a má příznivý vliv na zažívání, vylučování žluči a játra. Pokud čekanku připravíme s jablky a mrkví, podstatně snížíme její nahořklou příchuť a bude chutnat i dětem.
Do mísy nastrouháme najemno dvě mrkve, nahrubo dvě jablka a promícháme se šťávou z jednoho citrónu. Dva čekankové puky nakrájíme na tenké nudličky a vmícháme je do mísy. Osladíme rýžovým sirupem (či jiným oblíbeným sladidlem), osolíme a ochutíme lžící dobrého ořechového oleje (použila jsem pistáciový).


SALÁT Z RŮŽIČKOVÉ KAPUSTY

Tenhle salát může posloužit i jako příloha, já si ho ale dala samotný k obědu a moc mi chutnal.

300 g růžičkové kapusty očistíme a uvaříme doměkka v páře. Necháme trochu zchladnout (kapustičky můžeme přepůlit) a promícháme se třemi nakrájenými řapíky celeru a dvěma naťovými cibulkami. Připravíme zálivku ze lžičky rýžového sirupu, soli, čerstvě mletého pepře, dvou lžic strouhaného křenu, lžíce balzamikového octa a dvou lžic olivového oleje. Dobře promícháme a necháme půl hodiny odležet.


STOPAŘŮV PRŮVODCE GALAXIÍ

Ke knize jsem se dostala až téměř v padesáti letech, to je důsledek toho, když vám nějakou knihu stále dokola lidé doporučují až už máte pocit, že v ní nemůžete objevit něco nového, něco výhradně svého. No, nakonec jsem se odhodlala, abych byla v obraze. Sehnala jsem všech pět dílů v jednom svazku, takže jsem plynule a bez prodlevy přecházela z jednoho do druhého. Musím se přiznat, že mi celou první půlku dost značně nevyhovoval humor, byl na mě příliš urputný a třeskutý, ale pak jsem si zvykla, i když se nikdy nestalo, že bych se zasmála. Vrcholem bylo lehké pobavení. Příběh má několik moc pěkných míst, například setkání s Vládcem vesmíru v chatrči z vlnitého plechu, to jsem v duchu plesala. Líbila se mi Arthurova životní etapa jako sendvičáře a taky děda Melhuba. Spousta zápletek byla jen absurditou až bizarností bez následného rozuzlení, ale občas se vyskytla místa, kde jsem si mohla říct Aha! Popravdě příliš nechápu Stopařův Kult, i když jak píšu, dobrá místa rozhodně má. Pro mě osobně je na knize nejdůležitější lehkost a nadhled v duchu hesla Nepropadejte panice. Několikrát jsem si při čtení vzpomněla na "kontrolované bláznovství" dona Juana.


SLUNEČNÍ KOLÁČKY Z KŘEHKÉHO TĚSTA

Letošní vánoční sluneční koláčky jsem zkusila udělat nikoliv z kynutého, ale z křehkého těsta a podobají se proto spíš cukroví než koláčům. Jsou ale výtečné!
Nejdříve v míse zpracujeme prsty drobenku ze 120 g rostlinného másla (např. Alsan nebo Cocovit), 70 g rapadury (nebo cukru) a 340 g hladké mouky. Vrchovatou lžíci vanilkové Hrašky (nahrazuje vejce) promícháme s trochou vody na řidší kašičku a vmícháme ji do drobenky. Cílem je tak akorát tuhé těsto, které se nesmí drobit, ale ani lepit. V případě potřeby přidejte trochu studené vody nebo mouky. Těsto necháme v chladničce hodinu odpočinout, pak znovu prohněteme a rozdělíme na 10 stejných dílů. Z každého odkrojíme kousek o velikosti datle, ze kterého vyválíme tenkého hada a stočíme ho do spirály, budou z nich ozdoby na koláčky. Válečkem vyválíme deset kulatých koláčků o průměru asi 10 cm, vidličkou je ozdobíme na okraji a přemístíme na plech vyložený pečicím papírem. Můžeme je dávat těsně k sobě, nezvětší se. Umeleme nebo v robotu podrtíme 130 g vypeckovaných čerstvých datlí a promícháme je se šťávou z poloviny citrónu a 130 g kešu krému. Alternativa: 130 g předem namočených hrozinek (třeba do rumu) a 130 g mletých mandlí.
Vzniklý krém rozprostřeme na koláčky, pomůžeme si prsty, a ozdobíme spirálkou a mandlemi. Pečeme v troubě vyhřáté na 180 stupňů asi 20 minut, dokud nezačnou růžovět.



VÁNOČNÍ KUBA

Výborný kuba, určitě nevynechávejte jablka!
200 g ječných krup namočíme nejméně na dvě hodiny, lépe však přes noc do vody se lžící jablečného octa. Propláchneme je v cedníku, vaříme v čisté slané vodě do poloměkka asi 15 minut a scedíme. Na dvou lžících oleje osmahneme dozlatova 200 g nadrobno nakrájeného tempehu, přidáme pokrájenou cibuli a dvacet minut za občasného promíchání opékáme na středním plameni. Přidáme dvě jablka nakrájená na drobné kostičky a dusíme, dokud jablka nezměknou. 30 g předem namočených sušených hub podusíme na lžíci oleje, aby nebyly blátivé, a vmícháme je do pánve k tempehu. Vydusíme tekutinu a zamícháme směs do vařených krup. Ochutíme třemi utřenými stroužky česneku, majoránkou, solí a pepřem. Nakonec vmícháme naběračku vývaru nebo vody po namáčení hub a rozprostřeme do vymaštěného pekáčku. Pečeme při 200 stupních asi 40 – 50 minut dozlatova. Podáváme s kysaným zelím na Štědrý den k obědu nebo k večeři.


LUNÁRNÍ KALENDÁŘ MARTINY LUKÁŠKOVÉ NA 52. TÝDEN ROKU 2017

A je před námi poslední týden roku! Máte zájem o kalendář i na příští rok? Prosím, odpovězte do komentářů, děkujeme!


VÁNOČKA

Vláčná a výtečná, recept je z webu Soucitně. Já upečenou vánočku bohužel krájela ještě teplou (což se nemá!), takže fotka není nic extra. A protože jsme ji nezpevnily špejlemi, svezl se nám horní cop. Takže výstavní není, to tedy ne, ale na chuti to nic neubralo 😇
V míse promícháme 150 g hladké bílé mouky, 150 g prosáté celozrnné mouky z červené pšenice (nebo jiné celozrnné mouky, například špaldové, ta skvěle kyne), 50 g rapadury (nebo cukru), 50 g hrozinek, 1 lžíci instantního droždí (nebo půl kostky čerstvého droždí rozmíchaného v troše vody na kašičku), 40 g rozehřátého kokosového tuku a 150 ml sojového mléka, do kterého jsme rozmíchali šťávu z půlky citrónu. Důkladně zpracujeme na vále hladké, pružné a nelepivé těsto, vložíme do mísy, zakryjeme a necháme dvě hodiny v teple kynout. Vykynuté těsto prohněteme a rozdělíme na 9 dílů – 4 větší, 3 střední a 2 menší. Z každého uválíme hada a upleteme vánočku ze tří pater. Já to neumím, tak musela plést dcera. Skrze vánočku propícháme šikmo několik špejlí, které udrží jednotlivá patra pokupě, jinak se vám může rozjet jako nám. Zapícháme mandličky, potřeme teplou vodou a necháme ještě půl hodiny na plechu s pečicím papírem v teple kynout.
Pečeme při 180 stupních 20 – 30 minut. Krájíme vychladlé! 🙆


JAHODOVÉ KULIČKY

Ještě rychle jedno cukroví. Nápad není můj, ale viděla jsem recept na netu. Recept je jednoduchý a nakyslé sušené jahody tvoří skvělý kontrast ke sladkým datlím.
Umeleme 200 g mandlí (neloupala jsem je) a 200 g vypeckovaných čerstvých datlí. Vložíme do robotu a rozsekáme spolu s několika lžícemi šťávy z červené řepy (cca 40 – 50 ml). Jednoduše řepu nastrouháme najemno a šťávu vymačkáme. Co zbude, vypijeme :)
Dvě hrsti jahod sušených mrazem umeleme na kávomlýnku na jemný prášek, tvoříme kuličky a v jahodách je obalíme. Jsou moc dobré!
Jo, a hezké Vánoce.




DRŠKOVAČKA Z HLÍVY

Hlíva ústřičná je nejenom chutná, ale především velmi zdravá houba. Obsahuje vitamin C, D a vitamíny skupiny B. Kromě toho má značný obsah hodnotných polysacharidů zlepšujících imunitní systém a eliminujících volné radikály, aminokyselin (například kyselinu folovou, která podporuje zdravý růst buněk, proteinů a minerálů – železa, draslíku, sodíku, fosforu, zinku, selenu a jódu. Pravidelná konzumace přispívá ke snížení vysoké hladiny cholesterolu a posiluje cévní stěny. Hlíva díky specifické vláknině dokáže zbavit tělo některých toxinů. Výzkumy potvrdily příznivé účinky hlívy při léčbě jaterních chorob a též účinek antibiotický.
Recept na tuhle výtečnou hlívovou polévku pochází z Krkonošské kuchařky pana Marholda.
Pokrájíme na nudličky 400 g hlívy a osmahneme ji na oleji s kmínem.
Na dvou lžících oleji osmahneme dvě pokrájené cibule, přidáme lžíci uzené papriky a dvě lžíce hladké mouky a po pěti minutách míchání zalijeme 1 l zeleninového vývaru. Přivedeme k varu, vmícháme hlívu a vaříme 20 minut. Okořeníme majoránkou, černým pepřem a utřeným stroužkem česneku, osolíme a necháme projít varem.



MINESTRONE

Polévka, která i v zimě přijde vhod. Však vidíte, je focená na sněhu! :)
Na dvou lžících oleje osmahneme pokrájenou cibuli a tři stroužky česneku. Zalijeme 2 l zeleninového vývaru (nejlépe toho dobrého italského), osolíme, přivedeme k varu, vsypeme půl kila brambor nakrájených na plátky, 400 g spařených, oloupaných a nakrájených rajčat a vaříme 10 minut. Vmícháme na kostičky nakrájenou půlku červené papriky, půlku nakrájené cukety, konzervu scezených a propláchnutých červených fazolí a 100 g semolinových těstovin. Vaříme ještě 10 minut a vsypeme 180 g hrášku čerstvého či mraženého propláchnutého vroucí vodou. Přivedeme k varu a odstavíme. Okořeníme čerstvě mletým pepřem, případně dosolíme.


CELOZRNNÉ KREKRY PODLE R. DAHLKEHO

300 g prosáté celozrnné mouky z červené pšenice (nebo jiné oblíbené celozrnné mouky, například špaldové) promícháme se lžičkou Bambovy soli (nebo obyčejné soli), lžičkou sušeného rozmarýnu, lžící lněných semínek, 30 ml panenského olivového oleje a postupně vmícháváme 120 – 130 ml studené vody. Musí vzniknout tužší, ne však drobivé, těsto, které zabalíme do potravinářské fólie a necháme několik hodin odpočívat v chladu, klidně přes noc.
Těsto rozválíme na tenkou placku a nakrájíme rádýlkem na čtverečky a narovnáme na plech s pečicím papírem. Propícháme je vidličkou, potřeme olivovým olejem a posypeme aromatickou vikingskou solí. Pečeme při 180 stupních asi 20 minut.



KOKOSOVÉ KULIČKY

Jednodušší už to být nemůže. V míse dobře prohněteme 120 g strouhaného kokosu, 120 g kokosového másla, 70 g agávového sirupu a 2 lžíce rumu. Tvoříme kuličky, které obalujeme v kokosu. Uchováme v chladu.


LAHODNÁ CIZRNA S PAPRIKOU A RAJČATY

Výborné a záhřevné jídlo pro zimní den.
Večer předem namočíme 200 g cizrny, druhý den ji v čisté vodě uvaříme doměkka. Namočíme 20 g sušených hub na hodinu do teplé vody, vymačkáme a nakrájíme. Půl kila rajčat spaříme, oloupeme a nakrájíme.
Na dvou lžících oleje osmahneme pokrájenou cibuli, dva stroužky česneku a pórek nakrájený na kolečka. Přidáme dvě nakrájené kapie, sušené houby, cizrnu a rajčata. Osolíme, maličko podlijeme, pokud je třeba, a dusíme 10 minut. Podáváme s kuskusem nebo chlebem.


KÁVOVÉ CUKROVÍ

Další z experimentů. Je opravdu moc dobré, určitě ho upeču příští rok zase.
Nejprve si uvaříme 200 ml kvalitní kávy, nejlépe překapávané, aby vychladla.
V míse promícháme 250 g hladké mouky, 70 g kokosu umletého v mlýnku na kávu (kokos změkne a nesype se), špetku soli, 3 lžíce kakaa, a postupně přidáváme 40 g meruňkové marmelády, 40 g datlového sirupu, 40 g rozehřátého kokosového oleje a 170 ml uvařené y vychladlé kávy. Vznikne nám tužší hladké těsto, které necháme v chladničce hodinu odpočívat. Poté tvarujeme kuličky (celkem asi 40), které na plechu poněkud zploštíme a pečeme při 160 stupních 15 minut.
Ve vodní lázni rozehřejeme 70 g bezmléčné hořké čokolády, promícháme se dvěma lžícemi (30 ml) kávy a upečené cukroví ozdobíme čokoládovou polevou a ořechem.


PLNĚNÉ ŽAMPIONY PORTOBELLO

Už jste ochutnali tyhle velké, masité žampiony? Určitě ano, to jen já jsem trochu pozadu, koupila jsem je snad poprvé v životě :) Pečárka dvouvýtrusá, jak se tyhle krásné a chutné houby správně jmenují, obsahuje notnou dávku draslíku, který naše tělo nutně potřebuje ke správnému hospodaření s vodou, vedení nervových vzruchů, správné činnosti svalstva, bezproblémovému zažívání a zdravému srdci. Přispívá ke snižování krevního tlaku, pomáhá při celkové únavě a oslabení organismu, svalových křečích nebo mravenčení v končetinách. Měli bychom tedy houby zařadit do jídelníčku co nejvíce, i když ještě pamatuji, jak se psalo, že houby jsou bezcennou potravinou, v zásadě pouze prázdná vláknina. Kdoví, co se dozvíme za deset let! :)
Uvedeným množstvím naplníme 3 – 4 velké žampiony portobello.
50 g kuskusu nasypeme do misky a zalijeme 100 ml vroucí vody. Zaklopíme talířkem a necháme 20 minut nasáknout.
V míse promícháme asi 8 sušených rajčat naložených v oleji a nasekaných nadrobno i se dvěma lžícemi oleje, 100 g najemno nastrouhaného uzeného tofu, pokrájenou cibuli, dvě lžíce rajského protlaku, sůl a nabobtnaný kuskus. Žampionům vylomíme nohy a nastrouháme je do směsi. Každý žampion zevnitř trochu osolíme a naplníme směsí. Pěkně upěchujeme a narovnáme do zapékací misky vymaštěné olejem. Trochu podlijeme vodou nebo vývarem, přiklopíme a pečeme v troubě vyhřáté na 200 stupňů asi 45 minut. Podáváme s rýží, kterou jsme podusili spolu s mrkví.


PERNÍČKY

V míse promícháme 400 g prosáté celozrnné špaldové mouky, 50 g mletých vlašských ořechů, špetku soli, lžičku mleté vanilky a lžičku jedlé sody. V jiné nádobě dobře rozšleháme 100 ml mandlové smetany (či jiné rostlinné smetany), 100 g datlového sirupu, 50 g kešu krému (kešu másla) a polovinu rozmačkaného banánu. Směs nalijeme k mouce a rukama uhněteme tužší těsto, které necháme zabalené do fólie do druhého dne v chladničce odpočinout.
Druhý den prohněteme, rozválíme na tenkou placku, vykrajujeme tvary a ty pečeme při 160 stupních 15 minut. Hotové potíráme citrónovou a čokoládovou polevou a zdobíme mandlemi.



MISO POLÉVKA

Jednou za čas dostanu neodolatelnou chuť na miso polévku a musím si ji uvařit. Máte ji taky tak rádi? Tahle polévka, která má mnoho variací, ale základem je vždy řasa a miso pasta, je doslova zázračným životabudičem a japonským receptem na dlouhověkost. Miso obsahuje všechny aminokyseliny, je proto komplexní bílkovinou. Obnovuje probiotickou kulturu v našich střevech a tím je významně prospěšné pro nervovou soustavu, pomáhá harmonizovat zažívání, zlepšuje krevní obraz a kvalitu lymfy, posiluje imunitní systém a dokonce působí jako prevence rakoviny střev, prsu, prostaty a plic. A mořské řasy obsahují jód, tolik potřebný pro správnou funkci štítné žlázy.
Na hodinu namočíme každé zvlášť 5 g řasy Wakame a 30 g sušených hub shiitake. Poté řasu i houby nakrájíme, vodu z hub nevyléváme, ale řasu přecedíme a vložíme oboje do hrnce (houby i s nálevem). Zalijeme 2 l čisté vody, nejlépe pramenité nebo alespoň filtrované a přivedeme k varu. Vaříme 5 minut a přidáme 2 mrkve, 1 pórek a 1/3 čínského zelí, vše nakrájené na tenké nudličky.  Vaříme ještě 5 minut (zelenina musí zůstat křupavá) a odstavíme. Odebereme sběračku polévky a po částečném zchladnutí do ní rozmícháme 3 lžíce Mugi misa (či jiného oblíbeného misa). Vrátíme do polévky. 100 g vlasových rýžových nudlí připravíme podle návodu na obalu a vmícháme je do polévky. Ochutíme Shoyu nebo Tamari. Na talíři posypeme na nudličky nakrájenou naťovou cibulkou. Miso polévka je skvělá i jako snídaně, věřte nebo ne :)


HOLÍ BRATŘI

Ultrajednoduchý a chutný oběd inspirovaný receptem našich prababiček.
400 g hrubé mouky dáme do mísy, osolíme. Dvě lžíce Hrašky (nahrazuje vejce) rozmícháme v troše vody na hladkou kašičku a zalijeme 300 ml vody. Tekutinu nalijeme do mísy k mouce a dobře promícháme. Necháme půl hodiny odpočívat, pak lžící vykrajujeme noky do vroucí slané vody a vaříme 15 minut.
Na talíři polijeme rozpuštěným rostlinným máslem a posypeme nastrouhaným veganským sýrem. Podáváme se salátem nebo kvašenou zeleninou.


OMÁČKA Z PEČENÝCH PAPRIK

Tato lahodná omáčka z paprik a sušených rajčat je nejlepší s těstovinami nebo nočky.
Dvě červené a dvě žluté papriky rozpůlíme, zbavíme jadýrek a řeznou stranou dolů položíme do pekáčku. Pečeme při 200 stupních asi půl hodiny, dokud slupka nezčerná a nenafoukne se. Horké papriky vložíme do mikrotenového sáčku a necháme hodinu být. Poté snadno slupku sloupneme a papriky nakrájíme nadrobno.
Na dvou lžících olivového oleje zlehka opečeme najemno nasekané čtyři stroužky česneku, dáme pozor, aby česnek nezhnědl, byl by hořký. Deset sušených rajčat naložených v oleji nakrájíme na malé kostičky a přidáme je k česneku spolu s paprikami. Okořeníme chilli, osolíme a vmícháme dvě lžíce hladké kukuřičné mouky. Dobře promícháme, zalijeme 400 ml mandlové smetany a pět minut povaříme, dokud omáčka nezhoustne. Odstavíme a vmícháme čerstvou bazalku. Podáváme se širokými nudlemi nebo jinými oblíbenými těstovinami.


VÁNOČNÍ OŘECHOVÉ ŘEZY

Vynikající, snadné a navíc zdravé cukroví.
V míse ušleháme do husté pěny barvy bílého kafe 2 celá vejce, 100 g kokosového cukru (nebo rapadury, bílý cukr nedoporučuji, není to rozhodně ono) a půl lžičky čerstvě nastrouhané citrónové kůry. Vmícháme nahrubo nalámaných 125 g kešu, 125 g nesolených pistácií a 125 g lískových oříšků (je možné použít jakékoliv oblíbené ořechy v libovolném poměru, skvělé jsou i mandle, jen je třeba mít jich celkem 375 g), dvě lžičky kypřicího prášku a 250 g prosáté celozrnné špaldové mouky (když použijete bílou mouku, cukroví bude nadýchanější, ale méně zdravé). Vzniklé tužší těsto vytvarujeme do dvou stejných válečků dlouhých asi 25 cm, přemístíme je na plech vyložený pečicím papírem, důkladně potřeme rozšlehaným vejcem a pečeme při 180 stupních 25 – 30 minut. Ještě teplé nakrájíme na šikmé řezy a necháme zchladnout na mřížce.



ŠPENÁTOVÁ ROLÁDA S KARI OMÁČKOU

Výtečná slavnostní krmě, doporučuji!
V míse promícháme 250 g celozrnné špaldové mouky, 250 g polohrubé bílé pšeničné mouky, půl lžičky soli, polovinu sáčku instantního droždí (asi 5 g), 50 g rozehřátého rostlinného másla (Alsan nebo Cocovit) a 230 – 250 ml vlažné vody. Důkladně zpracujeme hladké nelepivé těsto, které necháme v zakryté míse hodinu kynout v teple. Mezitím si připravíme špenátovou náplň.
Na dvou lžících rozehřátého oleje necháme v hluboké pánvi změknout pokrájenou cibuli a tři stroužky česneku. Půl kila čerstvých špenátových listů spaříme vroucí vodou, necháme okapat a nakrájíme. Vymačkaný špenát přidáme do pánve, osolíme, zjemníme 3 – 4 lžícemi mandlové smetany a 15 minut dusíme.
Vykynuté těsto rozválíme na co nejtenčí placku, posypeme celozrnnou strouhankou a poklademe dušeným špenátem. Smotáme, potřeme rozpuštěným rostlinným máslem a pečeme ve vymaštěném pekáčku při 220 stupních asi 30 – 40 minut podle zkušeností s vlastní troubou dozlatova.
Zatímco se roláda peče, připravíme si kari omáčku.
Na dvou lžících rozehřátého oleje necháme v hluboké pánvi změknout pokrájenou cibuli a čtyři stroužky česneku, vmícháme kousek čerstvého strouhaného zázvorového kořene, jednu drcenou chilli papričku, čerstvě mletý pepř podle chuti, lžičku garam masaly, lžičku tlučeného koriandru, půl lžičky skořice a půl lžičky kurkumy. Jakmile se koření rozvoní, přidáme špetku asafoetidy (lze vynechat) a ihned vmícháme plechovku krájených rajčat (v létě použijeme 400 g oloupaných a nakrájených čerstvých rajčat) a tuhou část z 200ml plechovky kokosového mléka. (Plechovku dáme na několik hodin do chladničky, aby se tekutá a tuhá část oddělila). Dusíme 10 minut a rozmixujeme. Nakonec vmícháme lžíci citrónové šťávy a lžíci bílého máku (lze použít i modrý).
Podáváme se salátem.


SOJOVÉ PLÁTKY SE ZELENINOU

Další skvělý recept podle Romana Uhrina.
V hluboké pánvi rozehřejeme dvě lžíce oleje a necháme na něm zesklovatět dvě cibule a čtyři stroužky česneku, všechno nakrájené nadrobno. Přidáme 80 g suchých sojových plátků, okořeníme lžičkou mleté papriky, bazalkou a opékáme pět minut. Vmícháme dvě lžíce rajského protlaku, osolíme a zalijeme 300 ml horkého zeleninového vývaru. Promícháme, a pod pokličkou zvolna dusíme, dokud se tekutina téměř nevydusí a plátky nezměknou.
V jiné pánvi rozehřejeme dvě lžíce oleje a zlehka na něm osmahneme čtyři stroužky česneku a jednu cibuli nakrájené na kolečka. Přidáme jeden pórek, půl červené a půl žluté papriky, vše pokrájené na tenké nudličky. Mícháme a restujeme pět minut. Odstavíme, ochutíme Shoyu (případně solí) a citrónovou šťávou. Na talíři plátky poklademe zeleninou.
Podáváme s dušenou rýží nebo pečenými brambory.


FAZOLOVÁ POMAZÁNKA

Plechovku červených fazolí propláchneme a necháme dobře okapat. Vložíme do mixéru, přidáme kousek nakrájeného pórku, stroužek česneku, sůl, lžíci citrónové šťávy, 3 lžíce olivového oleje a 3 lžíce lahůdkového droždí. Rozmixujeme dohladka. Pomazánka je rychlá, jednoduchá a opravdu moc dobrá.


ČOKOLÁDOVÉ MUFFINY S TŘEŠNĚMI

Recept jsem si vypůjčila z knihy 500 veganských receptů od Joni Marie Newmann. Knížku používám hodně, ale vždy upravuji množství cukru i tuku, těmi se v knize vskutku nešetří! :) Také bílou mouku částečně nebo zcela nahrazuji celozrnnou. Zde je recept po mé úpravě: V jedné nádobě promícháme 125 g celozrnné špaldové mouky, 125 g hladké bílé mouky, špetku soli, lžičku mleté vanilky, 40 g kakaa a 2 lžičky kypřicího prášku. Ve druhé nádobě metličkou rozšleháme 250 ml sojového mléka, 160 g sojového jogurtu, 60 g kokosového cukru (nebo obyčejného cukru) a 60 ml slunečnicového oleje. Směs nalijeme k mouce, důkladně, ale krátce promícháme a nakonec vmícháme 100 g sekané hořké bezmléčné čokolády a 180 g sušených třešní (zkoušela jsem třešně nasušit letos poprvé a jsou naprosto skvělé!). Těstem naplníme 12 vymaštěných muffinových formiček a pečeme při 180 stupních 20 – 30 minut podle zkušenosti s vlastní troubou. Stav upečení kontrolujeme špejlí. Po upečení vyjmeme z formiček. Mňam!

DÝNĚ PEČENÁ S RAJČATY

Když vařím podle Romana Uhrina, vždycky je to dobré a občas výtečné. A to je přesně případ pečené dýně s rajčaty, je to opravdová pochoutka. Rajčata jsou z farmy Ráječek u Brna, kde pracuje moje kamarádka a tak vím z první ruky, že rajčátka jsou čerstvá a nestříkaná. Pěstují je totiž ve skleníku, kam se musí přezouvat, aby si tam nedonesli plíseň. Letos už jsou poslední, ale pokud máte možnost od nich nakupovat, od příští sezóny neváhejte, takhle dobrá rajčata opravdu běžně nekoupíte. Jo, pěstují i výborné saláty a to normálně v hlíně na poli, žádná hydroponie!
Nejprve si připravíme marinádu. V misce rozmícháme 50 ml vody, 50 ml Shoyu, 50 ml olivového oleje, 2 lžíce lahůdkového droždí, tři utřené stroužky česneku, 1 lžičku rýžového sirupu (nebo cukru), a 1 lžičku ostrého kari.
Jednu menší dýni hokaido nakrájíme na měsíčky, loupat ji nemusíme. Já měla ale jakéhosi křížence se zelenooranžovou slupkou, co nám vyrostl na kompostu, tak jsem ho raději oloupala. Dýni obalíme v marinádě a narovnáme na plech vyložený pečicím papírem. Pečeme při 200 stupních 20 minut. 8 – 10 malých rajčat nakrájíme na čtvrtky nebo osminky – podle velikosti, dáme je do misky se zbylou marinádou, opatrně promícháme a přidáme na plech k dýni. Pečeme ještě 15 minut.
Podáváme s bramborovou kaší a vídeňskou cibulkou (dvě cibule nakrájíme na kolečka, obalíme v hrubé mouce a opečeme na oleji). Nezapomeňte talíř obložit salátem či kvašenou zeleninou, nebo obojím! Jsem si jistá, že si pochutnáte.


SLÍPKA VE SNĚHU

Letos máme dvě nové, mladé slepičky zachráněné z velkochovu. Zatím nikdy neviděly sníh. A přesto byla jedna z těch dvou první, která se odvážila z kurníku ráno vylézt ven do sněhu.
Skoro po šesti letech zkušeností vím, že i mezi slepicemi jsou významné rozdíly v temperamentu, odvaze, zvědavosti, ale i rozumu a charakteru.


JAHODOVÝ DORT

Jahodový dort v zimě? říkáte si. Ne, není ani z těch čerstvých plastových, které nabízejí supermarkety a není ani z těch mražených z léta. Je zkrátka z dobré domácí zavařeniny.
V míse promícháme 70 g proseté celozrnné špaldové mouky, 30 g bramborového škrobu, půl lžičky mleté vanilky, 20 g jemně mletého kokosového cukru (či moučkového cukru), špetku kypřicího prášku, 30 g slunečnicového oleje a 1 lžíci vlažné vody. Prsty vtlačíme těsto do vymaštěné rozevírací dortové formy (prům. 20 cm). Těsta se zdá málo, ale je ho přesně akorát, nemusíte mít strach, jen ho musíte rovnoměrně trpělivě rozprostřít. Pečeme v troubě vyhřáté na 180 stupňů 15 minut. Dáme stranou.
100 g mletého kokosu rozmixujeme v půl litru vroucí vody ve výkonném mixéru, po zchladnutí přecedíme a dobře vymačkáme. Vzniklé kokosové mléko nalijeme do rendlíku a vložíme do něj tyčinku agar (4 g). Necháme půl hodiny nabobtnat, přivedeme k varu a pět minut za častého míchání povaříme.
Do mixéru dáme 200 g domácí jahodové zavařeniny, 350 g silken tofu a kokosové mléko s agarem. Rozmixujeme dohladka, nalijeme na předpečený korpus a ozdobíme sušenými jahodami. Necháme dobře vychladit.
Dortík je nadýchaný a lehoučký, doporučuji!


LUNÁRNÍ KALENDÁŘ MARTINY LUKÁŠKOVÉ NA 49. TÝDEN ROKU 2017

Poslední čtyři týdny roku jsou před námi. Zdá se, že tento týden je ve znamení úklidu - praní potahů, čištění mosazi, malování bytu. Ještě že si můžeme dojít na masáž a navštívit přátele :)


KVĚTÁKOVÝ SALÁT

Dnes jsem koupila v Lidlu ubohou bazalku v květináči a to pouze ze soucitu, hrnkové byliny, květiny (růže!) a dokonce stromky v supermarketech jsou pro mě trvalým zdrojem smutku, úzkosti a špatného svědomí. Přesadila jsem ji, promluvila na ni a společně doufáme, že se vzpamatuje. Když nic jiného, umře v láskyplném prostředí. No nic. Takže k salátu.
Květákovou hlávku rozebereme na malé růžičky a vaříme pět minut v páře. Přendáme do mísy a necháme vychladnout. Vmícháme tři naťové cibulky, 8 pokrájených sušených rajčat naložených v oleji, 4 – 5 čerstvých rajčat, stroužek utřeného česneku, sůl, dvě lžíce olivového oleje,  tři lžíce lahůdkového droždí a čerstvou bazalku. Podáváme s pečivem.


ALPSKÉ KOŘENĚNÉ CUKROVÍ

Recept na tohle moc dobré cukroví jsem si opsala z jakéhosi časopisu na návštěvě a upravila pro své potřeby. Cukroví se prý musí alespoň dva týdny odležet, tak do něj! :)
V míse promícháme 100 g hladké bílé mouky, 100 g celozrnné špaldové mouky pečlivě prosáté, 50 g Solamylu, 80 g najemno umletého (použila jsem elektrický mlýnek na kávu) kokosového cukru, 15 g kakaa, půl lžičky kypřicího prášku, půl lžičky mleté skořice, dva tlučené hřebíčky, 4 tobolky zeleného kardamomu a dvě špetky strouhaného galgánu (pokud nejste fandy exotického koření, použijte prostě koření do perníku). Vrchovatou lžíci vanilkové Hrašky (nahrazuje vejce) rozmícháme v troše vody dohladka a zapracujeme ji do mouky spolu se 120 g změklého rostlinného másla, například Alsanu. Těsto dobře prohněteme a necháme hodinu odpočívat v chladu. Poté znovu prohněteme a rozdělíme na tři stejné díly, které rozválíme na hady silné 2 cm. Pečeme při 180 stupních 15 minut. Ihned potřeme polevou: 50 g najemno umletého kokosového cukru + 1 lžíce citrónové šťávy. Ještě zatepla nakrájíme na 3centimetrové šikmé špalíky a necháme odležet v uzavřené plechovce v chladu.


VÁNOČNÍ PEČENÍ

Už jste začali péct cukroví? Některé se musí odležet, takže to rozhodně není předčasné. Já cukroví příliš nepeču, ale každý rok se donutím alespoň k marokánkám a vyzkouším vždycky jedno nové cukroví. Letos se obzvláště povedlo a recept nahraju zítra. 
Na fotce jsou takzvané švábské figurky, objevila jsem je zapomenuté ve špajzu. Nic jim není, ale jsou tvrdé jako kámen. Ještě že psi mají tak ostré zuby :)


DOPPLER

Celou knížku jsem měla přečtenou za jediný večer, je krátká, zábavná, a odsejpá. První část knihy Erlenda Loe jsem si vyloženě užívala, říkala jsem si dokonce, že jde o odlehčenou verzi Amisova Šťastného Jima (za což se nyní Amisovi omlouvám). U scény, kdy se na Dopplera a jeho kamaráda, kterým je losí tele Bongo, zřítí stan, jsem se ale zasmála naposledy. Od té doby to šlo s knížkou z kopce a jakkoliv jsem se zpočátku těšila na další pokračování Dopplerových příběhů, tak vím, že už od autora další knihu neotevřu. Z knížky se stalo pouhé přihlouplé žvanění a snaha o vtip za každou cenu, něco jako náš komik Náhlovský :)
Je to škoda a podle mého názoru promarněný potenciál, kniha má dobře našlápnuto, je vtipná a praštěná tím správným způsobem.
Doppler ale říká spoustu věcí, se kterými musím souhlasit. Například: Televize je esencí toho, co na lidech nemám rád.