POMAZÁNKA Z UZENÉHO TOFU

Podle kamarádky Janiny.
Nastrouháme najemno 150 g uzeného tofu a dobře je promícháme s 50 g rostlinného másla, 2 lžícemi hořčice, solí, 2 lžícemi řasy nori, 2 nakrájenými naťovými cibulkami a 2 najemno nastrouhanými kyselými okurkami. Pokud chceme mít pomazánku nadýchanější, tofu rozmixujeme s hořčicí a máslem a teprve pak vmícháme zbytek.


BELTAIN

Tento den se nazývá různě, Beltain, Filipojakubská noc, Valpuržina noc, Čarodějnice, Noc ohňů. Jedná se o čtvrtící den mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Jako ve všech pohanských svátcích, i dnes hraje zásadní roli oheň, který má očistnou funkci, představuje též definitivní návrat tepla, ohně, slunce, vyjadřuje rovněž živelné prožívání, vášeň, sexualitu, plození, ale i zánik, a také symbolicky a okamžitě mění živé na mrtvé, organické na anorganické.
Beltain je oslavou harmonie, rovnováhy přírody a světa, připomínkou cyklů, které přesahují jakýkoliv lidský osud, vše se těmto cyklům musí podřídit. Zrození a smrt, pučení a uvadání, vzestup slunce a jeho pád do temnot. Aby nové, mladé mohlo žít, musí staré zemřít. Zetlelé zbytky těl rostlin a živočichů vyživují své nástupce přímo či nepřímo; všichni jak tu jsme, žijeme díky oběti těch, co zemřeli. V tento den je třeba si to připomínat. Cítit vděk i úžas, jak je to dobře zařízeno. Zbavit se strachu ze smrti, ze zániku, a oslavovat život, který přesahuje jednotlivce. Až tu nebudeme, tráva bude dál růst a ptáci dál zpívat, budou se rodit děti a bude pršet. My dnes svým životem určujeme, jak tato budoucnost bude vypadat, svým současným životem vyživujeme budoucnost. Dnes si můžeme uvědomit, že vše minulé, současné i budoucí žije a umírá v jedné náruči naší Matky Země. Skutečně je to tak, jak říkají všechny významné duchovní nauky: vše je jedno. Pokusme se dnes uvědomit si, procítit tuhle Jednotu a radovat se z ní.
Tento svátek je spojován také se Zeleným mužem, prastarým archetypálním symbolem Pána Lesa. Starý Zelený muž byl rituálně zabit svým nástupcem, jenž zaujal jeho místo. Tento akt představuje přeměnu starého, chladného a temného v nové, horké a světlé. Tento svátek vyzývá i nás k vnitřní proměně.

Užijte si Beltain!



KNEDLÍK S HLÍVOU A ZELENINOVOU OMÁČKOU

Výborné jídlo připomínající „svíčkovou“ omáčku.
Nejprve nakrájíme na kostky 400 g světlého pečiva, nejlepší je domácí, a necháme proschnout. Půl kila hlívy osmahneme dozlatova na dvou lžících oleje a pokrájené cibuli, osolíme a okořeníme tymiánem. Vmícháme k pečivu spolu s naťovou petrželkou (lze použít i sušenou), solí, 200 g hrubé mouky (můžeme dát část celozrnné) a 400 – 450 ml rostlinného mléka. Dobře prohněteme rukama a necháme půl hodiny až hodinu odpočívat. Mezitím připravíme omáčku, je to snadné:
V hrnci rozehřejeme lžíci oleje a necháme na něm změknout pokrájenou cibuli. Přidáme 250 g mrkve a 250 g celeru, oboje nakrájené na kostičky. Osolíme, okořeníme bobkovým listem, a tlučeným kořením: 1 hřebíčkem, 5 kuličkami pepře, 3 kuličkami nového koření a 4 kuličkami jalovce. Podlijeme vodou, ale zelenina nesmí být ve vodě zcela ponořená. Dusíme doměkka, rozmixujeme ponorným mixérem, ochutíme lžičkou cukru, citrónovou šťávou a zjemníme 100 ml rostlinné smetany (např. ovesné). Prohřejeme.
Z těsta tvoříme kulaté knedlíky asi o pěticentimetrovém průměru (celkem jich bude přibližně 25), a ty vaříme v páře 10 minut.



BRAMBOROVÉ TAŠKY S KOPŘIVAMI A TOFU

Výtečné pochutnání! Jíme se salátem.
Z kila uvařených, oloupaných a prolisovaných brambor, 300 g polohrubé mouky, lžičky soli, 1 sáčku (10 g) instantního droždí a 3 lžic olivového oleje zpracujeme těsto, které vložíme do mísy, potřeme olejem, zakryjeme a necháme hodinu v teple kynout. Mezitím si připravíme nádivku: na lžíci oleje osmahneme 2 cibule, přidáme misku pokrájených kopřiv, osolíme, a 10 minut společně dusíme. Odstavíme a po zchladnutí vmícháme 200 g na nudličky nastrouhaného bylinkového tofu a 150 g na jemno nastrouhaného rostlinného sýru.
Vykynuté těsto rozválíme na hada, kterého rozdělíme na 16 stejných dílů. Každý díl rozválíme na placičku a doprostřed dáme lžíci náplně. Zabalíme jako raneček a rozválíme na placku silnou asi 1 cm. Pečeme v troubě vyhřáté na 220 stupňů 15 minut.



RÁNO V LESE

Na kolo jsem si pověsila mosaznou tepanou marockou rolničku a při cestě terénem jemně vyzváním stromům a ptákům. Odměnou mi byla dnes nepopsatelně nádherná vůně střemchy, která mě provázela dobrých dvě stě metrů, jedna veverka na habru a tři zajíci na Zhoři. Dva z nich jsem vyrušila v důležitém rozhovoru a rozprchli se každý na jinou stranu. Snad nezapomenou řeč :)



TĚSTOVINY S CIBULÍ A ZELÍM

Na tenhle velmi chutný recept použijte výhradně rané zelí, které je sladké, jemné a křupavé a postrádá štiplavou příchuť zelí starého.
V hluboké pánvi rozehřejeme 3 lžíce oleje a 15 minut na něm opékáme půl kila na půlkolečka nakrájené červené cibule. Osolíme, okořeníme aromatickými bylinami jako je šalvěj, rozmarýn, tymián, brotan, bazalka nebo oregano. Můžeme přidat drcenou chilli papričku, pokud máme rádi ostřejší chuť. Vmícháme půl kila na kostičky nakrájeného bílého raného zelí a dvě lžíce rajčatového protlaku. Dusíme ve vlastní šťávě 10 minut, nepodléváme. 
Uvaříme 400 g těstovin a promícháme je se zelnou směsí. Podáváme se salátem.


JARNÍ POLÉVKA ZE SÓJI A RAJČAT

Velký mrazák pokládám za velmi užitečný spotřebič. Přes léto a během podzimu ho naplníme až po okraj vlastní zeleninou, ovocem (i sušeným), mákem, vyloupanými ořechy a předem uvařenými luštěninami. U těch díky tomu odpadá zdlouhavé namáčení a vaření. Tahle skvělá polévka využívá právě zmražené potraviny a k tomu čerstvé jarní divoké bylinky.
Na dvou lžících oleje zlehka osmahneme pokrájenou cibuli a tři stroužky česneku, přidáme 700 g oloupaných a nakrájených rajčat, 350 g předem uvařených sójových bobů, okořeníme špetkou pískavice, lžící Bambovy soli, sušeným aromatickými bylinkami (šalvěj, rozmarýn, tymián, oregano), zalijeme 1 l vody, přivedeme k varu a vaříme 15 minut. Můžeme částečně pomixovat ponorným mixérem. Na talíři zdobíme bylinkovým pestem: rozmixujeme dohladka 50 g vlašských ořechů, misku jarních bylinek (kopřiva, česnek medvědí, bršlice, popenec, řebříček, ptačinec...), stroužek česneku, sůl a 3 lžíce panenského olivového oleje.



VLAŠTOVIČNÍKOVÁ MAST

Je výtečná při bakteriální infekci kůže, například při impetigu, a také při mikrobiálních ekzémech. Pomáhá na nehojící se zhnisané rány a bércové vředy.
Vlaštovičníkovou nať sbíráme na počátku kvetení, tj. teď v dubnu. Nastříháme ji na kousky a odšťavníme. Na 200 g čisté lékařské vazelíny použijeme 30 ml čerstvě vylisované šťávy. Důkladně rozšleháme a naplníme do čistých skleniček.
Uchováváme v chladničce.


DEN ZEMĚ

Dnes můžeme často slyšet názor, že lidé nejsou na Zemi k ničemu, že se nijak nepodílí na tom, aby udržovali rovnováhu v přírodě, že naopak tuto rovnováhu hrubě narušují. Každý živý tvor má na zemi svůj úkol a své předurčení, zastává nějakou biologickou funkci v ekosystému, a člověk jistě není výjimkou. Jakou funkci může mít lidská bytost? Nemyslím si, že jsme byli stvořeni, či se vyvinuli z opice jen proto, abychom škodili. Musíme mít zajisté nějaký úkol. A možná ten nejdůležitější – být hospodáři na zemi, pečlivě a s láskou se starat o vše živé, vždyť rostliny a všechna zvířata nám k tomu pomáhají. Jenže co se stalo, že jsme na to zapomněli a místo láskyplné péče ničíme, trýzníme, zabíjíme a z kvetoucí zahrady děláme otrávenou poušť? Kde se stala chyba? Kde jsme špatně odbočili? A dokážeme se na tu cestu vrátit, máme na to ještě čas?
Záleží na jednom každém z nás, a nejdůležitější je uvědomit si, že jsme doopravdy spojeni jeden s druhým, ale i s medvědy, ovcemi, vránami, ještěrkami, velrybami, mravenci, dokonce i s jetelem a smrky. Co s tímhle uvědoměním provedeme? Změní náš život, vnímání toho, co můžeme vidět, slyšet a cítit všude kolem nás. Co milujeme, nemůžeme ničit. Takže klíčem není nic jiného než láska.
Krásný Den Země nejen vám, ale i všem ostatním obyvatelům naší krásné planety.



ČOKOLÁDOVÉ DORTÍČKY A MALINAMI

Maliny budou co nevidět letošní, tak je třeba zpracovat ty zmrazené. Třeba do téhle báječné dobroty.
Nejprve si uvaříme kafe: do 100 ml vody dáme lžičku mleté zrnkové kávy, necháme dvakrát vzkypět a poté zakryté 10 minut odpočívat. Poté scedíme a necháme zchladnout.
V míse promícháme 100 g celozrnné žitné mouky, 220 g polohrubé bílé mouky, špetku soli, 2 lžičky kypřicího prášku, 4 lžíce kakaa a 100 g nahrubo nalámané bezmléčné hořké čokolády. V jiné nádobě rozkvedláme 180 g rostlinného jogurtu, 3 lžíce oleje, vychladlou kávu a 80 g datlového sirupu (či jiného oblíbeného sirupu, třeba javorového). Tekutou složku vmícháme do sypké, až vznikne tužší těsto. Nakonec vmícháme 150 g malin a naplníme do 6 vymaštěných formiček (nebo použijte 12 formiček na muffiny). Pečeme při 180 stupních 30 minut.


POLENTOVÝ KNEDLÍK SE ŠPENÁTEM A HOUBOVOU OMÁČKOU

Výborné a velmi jednoduché jídlo, doporučuji.
Do hrnce vložíme 200 g polenty (kukuřičné krupice), 200 g nakrájených špenátových listů (já jsem použila mražený špenát), 250 ml rostlinného mléka, 250 ml vody, sůl, dobromysl, špetku chilli, a vaříme na hustou kaši. Musíme stále míchat. Polentu vyklopíme na vál potřený olejem a mokrýma rukama vytvarujeme knedlík, který necháme ztuhnout.
30 g sušených hub (nejlépe hříbků) namočíme na dvě hodiny do 500 ml horké vody.
Na dvou lžících oleje necháme změknout pokrájenou cibuli, přidáme vymačkané houby a mícháme, dokud se nezačnou silně připalovat. Osolíme, podlijeme polovinou nálevu, ve kterém se houby máčely a dusíme 15 minut. Ve zbytku nálevu rozšleháme metličkou dvě lžíce hladké kukuřičné mouky, nalijeme k houbám a krátce povaříme do zhoustnutí. Okořeníme čerstvě mletým pepřem.

Mimochodem, víte, proč nemůžeme hřiby pěstovat komerčně jako žampiony?



BROKOLICOVÁ POLÉVKA S CUKETOU

Chutná dětem!
Na lžíci oleje osmahneme pokrájenou cibuli, přidáme jednu hlávku brokolice i s oloupaným košťálem a jednu střední cuketu, oboje pokrájené na kousky. Vmícháme 50 g ovesných vloček, osolíme, okořeníme polévkovým kořením (nejlépe domácí výroby) a špetkou muškátového květu. Zalijeme 1,3 l rostlinného mléka (já použila rýžové) a vaříme 15 minut. Částečně pomixujeme ponorným mixérem a na talíři zdobíme divokými bylinkami a nasucho opečenou houskou.


PESTRÝ MRKVOVÝ SALÁT

Výborný salát s aromatickým olejem z praženého sezamu.
V míse promícháme 200 g na nudličky nastrouhané mrkve, 4 nakrájené lahůdkové cibulky, půlku červené a půlku žluté papriky nakrájené na malé kostičky a 100 g polníčku. Spojíme zálivkou: 50 ml oleje z praženého sezamu, 50 ml kešu smetany, šťávu z půlky citrónu a 2 lžíce tamari rozšleháme nebo rozmixujeme. Salát můžeme dosolit podle chuti.



CIZRNA S BÍLÝM MÁKEM A JABLKY

Velmi chutná cizrnová variace, nebojte se neobvyklých ingrediencí, pochutnáte si! 
Večer předem namočíme 200 g cizrny do teplé vody se lžící jablečného octa (děláme to kvůlivá aktivaci fytázy). Druhý den cizrnu propláchneme v cedníku, v hrnci zalijeme čistou vodou a uvaříme doměkka. Slijeme, ale část vývaru uchováme.
V hluboké pánvi rozehřejeme lžíci kokosového oleje a osmahneme na něm postupně pokrájenou cibuli, dva stroužky česneku, kousek strouhaného zázvoru a koření: lžičku garam masaly, lžičku drceného koriandru, půl lžičky drceného římského kmínu a půl lžičky kurkumy. Jakmile se koření rozvoní, přidáme dvě brambory a jedno větší jablko, oboje nakrájené na drobné kostičky (1/1 cm). Osolíme a deset minut opékáme. Přidáme dvě lžíce bílého máku (pokud nemáme, použijeme modrý) a uvařenou cizrnu. Promícháme, maličko podlijeme vývarem z cizrny a dusíme, dokud se tekutina neodpaří a brambory nejsou měkké. Zjemníme několika lžícemi kokosové smetany a ochutíme citrónovou šťávou, případně dosolíme. Mně se nechtělo dělat placky, tak jsme to snědli s domácími celozrnnými houskami, ale placky nebo rýže budou lepší.



POHANKOVÉ KARBANÁTKY S BYLINKOVÝM DIPEM

Poprvé v životě jsem viděla v obchodě fialové brambory, tak jsem je koupila, uvařila a ochutnala. No – a chutnají jako normální brambory, světe div se 
Uvaříme, nebo ještě lépe rozvaříme 100 g propláchnuté pohanky v dvojnásobném množství osolené vody. Promícháme se 100 g mouky z červené čočky (já si červenou čočku namlela v mlýnku, ale dá se i koupit), 200 g najemno nastrouhaného přírodního tofu, 2 lžícemi nori řasy, solí (výborná je Bambova sůl), pepřem, 2 lžícemi tamari a pokud je třeba přidáme trošku vody, aby směs nebyla suchá. Tvarujeme karbanátky a ty smažíme po obou stranách v pánvi s olejem.
Na dip promícháme 150 ml sojanézy s miskou sekaných bylinek – česnáčkem, řeřichou, bršlicí, libečkem...
Fialové brambory jsou spíš na efekt, obyčejné klidně postačí.



DEODORANT VE SPREJI

Ještě jednodušší než deo krém. Používám ho už půl roku a jsem velmi spokojená.
Svaříme 100 ml vody a do vlažné rozmícháme lžičku jedlé sody (musí se zcela rozpustit) a 10 kapek éterického oleje podle vlastního výběru, klidně jejich kombinaci. Já mám ráda petitgrain a grapefruit. Protřepeme a naplníme do lahvičky s rozprašovačem.


ČOKOLÁDOVÝ DEZERT Z KUSKUSU

Výtečný dezert jemný jako peřinka. Inspirace z webu Lucasinka.
Přes noc namočíme 100 g kešu ořechů, druhý den je propláchneme v cedníku a umeleme nebo nadrtíme v robotu. 
200 g kuskusu vložíme do rendlíku, zalijeme 250 ml rostlinného mléka a 250 ml vody a uvaříme na hustou kaši. Odstavíme, vmícháme 4 lžíce kakaa a 2 rozmačkané banány. Rozetřeme do menšího pekáčku a potřeme krémem: Uvaříme do husta 500 ml rostlinného mléka, 100 g bezmléčné hořké čokolády a 70 g bramborového škrobu. Vmícháme kešu a 3 lžíce datlového sirupu. Dáme vychladit.


BRAMBOROVÉ TAŠTIČKY S KOPŘIVAMI

V sezóně kopřiv je prostě nacpěte všude, kde je to možné. U trhání kopřiv mi ochotně asistovaly slípky 
Na těchhle taštičkách si zaručeně pochutnáte, zkuste je! 
Uvaříme 600 g brambor, po vychladnutí je oloupeme a nakrájíme na malé kostičky. Zatímco brambory chladnou, zaděláme kynuté těsto: V míse promícháme 250 g hladké bílé mouky, 250 g celozrnné špaldové mouky, lžičku soli, hrst sušených bylinek (petrželka, libeček, dobromysl...) a 30 g čerstvých kvasnic dohladka rozmíchaných v 300 ml teplé vody. Důkladně zpracujeme pružné těsto a necháme ho hodinu v teple vykynout.
V hluboké pánvi rozehřejeme dvě lžíce oleje, přidáme pórek nakrájený na tenká kolečka a deset minut opékáme. Vmícháme sůl, mletý pepř, brambory a pěknou misku spařených a pokrájených kopřiv. Ještě deset minut dusíme, ochutíme lžící jablečného octa, odstavíme a necháme vychladnout.
Vykynuté těsto rozválíme na tenkou placku (já si těsto rozdělila na dva díly, aby se mi s ním lépe pracovalo), nařežeme na díly (obdélníky nebo trojúhelníky), naplníme bramborami, okraje dobře stiskneme a válečkem mírně zploštíme, samozřejmě opatrně, aby nám náplň nevyhřezla, že. Pečeme v troubě vyhřáté na 200 stupňů asi 15 minut. Rozhodně přikusujeme salát nebo taštičky máčíme v ajvaru, ten se k nim dobře hodí.



JAHODOVÝ DORT


Báječný, skvělý, lahodný, doporučuji!
Nejprve si alespoň na tři hodiny namočíme 100 g kešu oříšků. Pak upečeme korpus a necháme ho vychladnout: v míse promícháme 100 g celozrnné špaldové mouky, 50 g rapadury (nebo cukru), 70 g strouhaného kokosu, 3 lžíce škrobu (používám odměrku, aby byla lžíce stále stejná), lžičku a půl kypřicího prášku, vmícháme 3 lžíce oleje, 150 ml rostlinného mléka, a těsto rozetřeme do malé vymaštěné (20 cm) dortové formy. Pečeme při 180 stupních 20 minut.
Kešu oříšky propláchneme v cedníku a spolu se šťávou z půlky citronu a 3 lžícemi agávového sirupu rozmixujeme na hladký krém, který rozetřeme na vychladlý korpus.
350 g mražených a povolených jahod (snad by šly použít i čerstvé, ale nezkoušela jsem to) rozmačkáme vidličkou, metličkou zašleháme 4 lžíce agávového sirupu a 3 lžíce bramborového škrobu, přivedeme k varu a za stálého míchání vaříme jednu až dvě minuty. Ihned rozetřeme na korpus s krémem a vložíme do chladničky. Za hodinu můžeme servírovat.


BRAMBOROVÝ KOLÁČ Z LÍSTKOVÉHO TĚSTA


K výrobě tohoto slaného koláče můžete použít domácí lístkové těsto, třeba tohle z deodorizovaného kokosového tuku nebo použít to kupované.
Nejprve 10 minut vaříme 600 g brambor ve slupce. Slijeme, necháme je vychladnout, oloupeme a nakrájíme na kolečka. 200 g pokrájených špenátových listů spaříme vroucí vodou. 200 g uzeného tofu nakrájíme na kostičky. Plát lístkového těsta vložíme do malého plechu s pečicím papírem a poklademe špenátem, tofu a bramborami. Povrch posypeme kořením na řecké brambory (či jiným kořením, které máme v oblibě), osolíme, pokapeme 200 ml rostlinné smetany a pečeme při 180 stupních asi 45 minut. Podáváme s kvašenou zeleninou.


ČOČKOVÉ NOKY SE ŠPENÁTEM

Inspiraci jsem našla v časopisu Jóga dnes.
Večer předem namočíme 200 g obyčejné hnědé čočky do teplé vody se lžící jablečného octa (kvůli aktivaci fytázy) a druhý den ji v čisté vodě uvaříme doměkka. Necháme v cedníku okapat, vložíme do mixéru a rozmixujeme se lžičkou sušeného rozmarýnu, lžičkou soli a jednou uvařenou a oloupanou bramborou. Vmícháme 150 g nastrouhaného veganského sýru a 200 g celozrnné špaldové mouky. Vznikne tuhé těsto, ze kterého vyválíme na pomoučeném vále hada a toho nakrájíme na noky. Vaříme nadvakrát v osolené vodě 4 minuty od vyplavání na hladinu.
Půl kila špenátových listů pokrájíme a podusíme na dvou lžících oleje, pokrájené cibuli a 2 stroužcích česneku. Osolíme a promícháme s uvařenými noky.





ŘEPNÁ POLÉVKA S JÁHLAMI A BRŠLICÍ

Výborná polévka s jarními bylinkami.
Na dvou lžících oleje necháme zesklovatět pokrájenou cibuli a dva stroužky česneku. Přidáme nakrájenou zeleninu: 400 g červené řepy, 400 g červeného zelí, 200 g mrkve, 80 g horkou vodou propláchnutých jahel a 10 minut opékáme. Zalijeme 1,5 l zeleninového vývaru, osolíme, okořeníme 2 bobkovými listy a 4 kuličkami nového koření a vaříme 20 – 25 minut, dokud není zelenina měkká. Odstavíme, vmícháme 100 g najemno strouhané syrové červené řepy a na talíři zdobíme hojně mladou bršlicí. Můžeme dochutit jablečným octem.



RÁNO NA KOLE

Při dnešní ranní vyjížďce jsem byla vyzbrojena nejen foťákem, ale i pytlem na odpadky. Naplnila jsem ho petkami, které v lese nechávají lidé kácející stromy















ŠVESTKOVÝ KOLÁČ S VLOČKAMI A TOFU

Výborný a zdravý koláč s mraženými švestkami. Je lepší, když se trochu rozleží a poněkud drobivý korpus se spojí s mokřejší náplní.
V míse promícháme 100 g umletých ovesných vloček, 50 g mletých mandlí, 100 g celozrnné špaldové mouky, špetku soli, 50 g rapadury, lžičku skořice a 60 ml oleje. Vzniklou drobenku upěchujeme do malého (35/25) vymaštěného pekáčku.
300 g silken tofu vložíme do mixéru, přidáme šťávu z 1 citronu, lžičku mleté vanilky, 100 g rýžového sirupu, 2 lžíce bramborového škrobu a rozmixujeme dohladka. Vzniklý krém rozetřeme na korpus a poklademe rozpůlenými švestkami. Pečeme při 180 stupních asi hodinu, podle výkonnosti trouby.


OBJEVOVÁNÍ

Chystáte se dnes ven? Já jsem objevila jedno místo, kde jsem v životě nebyla a kam se dá pohodlně dojít pěšky. A takových míst máme všichni ve svém okolí mraky! Taky vás tak baví objevovat a toulat se?






LAHODNÝ CIZRNOVÝ SALÁT

Večer namočíme 200 g cizrny do vody se lžící jablečného octa (kvůli aktivaci fytázy) a druhý den ji v čisté vodě uvaříme doměkka. Scedíme a necháme okapat a zchladnout.
Večer předem též namočíme 100 g kešu oříšků, druhý den je propláchneme v cedníku, vložíme do mixéru, přidáme 1 stroužek česneku, 1 lžíci chilli pasty, sůl, šťávu z půlky citronu, 100 ml vody, a rozmixujeme na hladký krém.
Na hodinu namočíme lžíci salátových mořských řas do vody okyselené octem nebo citronem, poté vymačkáme.
V míse promícháme uvařenou cizrnu, mořské řasy, 100 g řeckých oliv, kešu krém a 100 g baby špenátu. Ihned podáváme.


BRAMBOROVÁ KAŠE S TOFU A ŽAMPIONY

Velmi jednoduché a chutné jídlo. 
Nakrájíme jednu cibuli, 400 g libovolného ochuceného tofu (marinovaného, chilli, uzeného, mandlového, bylinkového nebo jejich kombinaci), a 400 g žampionů. Vše vložíme do pekáčku, pokapeme dvěma lžícemi oleje, osolíme, okořeníme bylinkami na řecké brambory (nebo jiným oblíbeným kořením, třeba pepřem, mletou paprikou a kmínem), dobře promícháme a vložíme do trouby vyhřáté na 200 stupňů. Pečeme, dokud žampiony a tofu nezezlátnou. Během pečení několikrát promícháme. Podáváme a bramborovou kaší a salátem.


BRAMBOROVÝ SALÁT S PÓRKEM

Bramborové saláty jsou oblíbené, a není divu – jsou výborné s téměř jakoukoliv zeleninou a můžeme je doplnit i o houby. Zasytí vás jen tak samotné, nebo se dají podávat jako příloha.
Kilo brambor uvaříme ve slupce, oloupeme a nakrájíme na kolečka. 300 g hlívy osmahneme dozlatova na lžíci oleje se špetkou soli a špetkou estragonu. 4 stroužky česneku nakrájíme na plátky a osmahneme dozlatova na lžíci oleje. Jeden syrový pórek nakrájíme na tenoučká kolečka. V mixéru rozmixujeme 2 lžíce tahini, 2 lžíce dijonské hořčice, lžičku mletého pepře, lžičku soli, 2 lžíce vinného octa a 2 lžíce olivového oleje, vznikne zálivka. Všechno to pěkně promícháme a podáváme na listech salátu.



KVĚTÁK S TEMPEHEM

Recept jsem nevymyslela, ale opsala z internetu, nenapsala jsem si bohužel odkud, taky kdybyste ho poznali, doplním autora.
Hlávku květáku rozebereme na růžičky a pulzně rozmixujeme v robotu na takové větší drobečky velikosti rýže.
V hluboké pánvi rozehřejeme dvě lžíce oleje a osmahneme na něm pokrájenou cibuli. Po chvíli přidáme dva stroužky česneku, lžíci mleté papriky a chilli podle chuti. Krátce opečeme, aby se paprika nespálila, a vmícháme 200 g na kostičky nakrájeného uzeného tempehu a květák. Osolíme, dobře promícháme, podlijeme 50 ml horké vody a dusíme 5 – 10 minut, květák se nesmí rozvařit, musí zůstat trochu křupavý. Podáváme se salátem.


JARNÍ SALÁT

Až budeme mít svou zeleninu, bude to teprve paráda! Své mám zatím jen ořechy a medvědí česnek.
Velkou hrst nahrubo nalámaných vlašských ořechů opražíme na sucho v pánvi.
V míse ořechy promícháme s nakrájenou zeleninou: půlkou salátové okurky, 6 ředkvičkami, 1 kedlubnou, 1 velkým rajčetem a půlkou římského salátu (ten mám moc ráda). Spojíme zálivkou připravenou z půl lžičky agávového sirupu, lžičky ostré hořčice, lžíce olivového oleje, ovocnou solí (nebo obyčejnou solí) a šťávou z malého citrónu. Nakonec lehce vmícháme nakrájený medvědí česnek.