HRUŠKOVÝ ČOKOLÁDOVÝ KOLÁČ

Výborný!
V míse promícháme 100 g mletých mandlí a 1 sáček vanilkového pudingového prášku. Rozmixujeme 200 g dýňového pyré, 20 g kakaového prášku, 100 g tahini (sezamová pasta), šťávu z ½ citronu, 80 g Sladovitu (či cukru) a 60 g rozehřáté vysokoprocentní bezmléčné čokolády. Pokud je třeba, můžeme naředit trochou vody do krémovité konzistence. Promícháme s mandlovým základem a rozetřeme do vymaštěné koláčové formy. Oloupeme 5 – 6 hrušek a nakrájíme je na čtvrtky, které narovnáme na čokoládové těsto ve formě. Pečeme v troubě vyhřáté na 180 stupňů asi 40 minut. Necháme dobře vychladnout.


BROKOLICOVÝ SALÁT S MISEM

Úplná lahoda! 150 g bulguru zalijeme v hrnci 350 g vody, osolíme a vaříme, dokud se všechna voda nevyvaří. Necháme vychladnout a vložíme do mísy. Vmícháme dvě nastrouhané mrkve, jednu hlávku brokolice uvařenou krátce v páře a nakrájenou na malé růžičky, jednu žlutou papriku na kostičky a jednu naťovou cibulku. Všechno to spojíme zálivkou připravenou ze 3 lžic provensálské hořčice (či jiné oblíbené hořčice), lžíce mugi misa a dvou lžic oleje z praženého sezamu.


RAKYTNÍK V MEDU

V době chřipek, angín, kašlů, zánětů dýchacích cest a různých viróz je tahle medicínka velmi prospěšná. Rakytník otrháme, vložíme do čisté zavařovačky a zalijeme tekutým medem. Promícháme, a v uzavřené sklenici skladujeme v chladničce. Při potížích užíváme dvě až tři lžičky denně.


CUKETOVÉ PLACIČKY S CIZRNOU

Stále máme několik přezrálých cuket s velmi tvrdou slupkou. Chuťově jsou výtečné, a díky své značné vysušenosti se hodí zejména na různé karbanátky, placičky nebo nádivky, protože směs příliš nezvlhčí a my se tak můžeme obejít zcela bez mouky.
Nejprve si namočíme 100 g cizrny, uvaříme ji a umeleme. Pokud máme cizrnu už předvařenou a zmraženou (což je výhodné!) nebo konzervovanou, potřebujeme jí 200 g. Pomletou cizrnu promícháme v míse s jednou větší oloupanou, semen zbavenou a najemno strouhanou cuketou, 100 g hrachové mouky (můžeme si sami umlít hrách nebo použijeme Hrašku), třemi prolisovanými stroužky česneku, solí, majoránkou a petrželkou. Já jsem našla v zahradě pod břízami pěkného velkého kozáka, tak jsem ho osmažila a přidala ho tam, ale půjde to i bez hub. Vzniklou směs řádně prohněteme v ruce a necháme půl hodiny odpočinout, aby hrachová mouka vsákla tekutinu z cukety. Tvoříme placičky, které narovnáme na plech vyložený pečicím papírem, pokapeme je olejem a pečeme při 220 stupních hezky dozlatova. Neobracíme. Podáváme s vařenými brambory a kvašenou zeleninou.

MĚSTO & MĚSTO

Ke knížce jsem přistupovala zcela bez jakéhokoliv očekávání, četla jsem pochvalné i kritické recenze a manželovi se knížka zdála pitomá a o ničem. První půlka byla čirá nuda a chvíli to dokonce vypadalo, že to vzdám. Ale vydržela jsem a odměnou mi byl napínavý a důvtipný závěr téhle zajímavé sci-fi (nebo fantasy?). Líbil se mi efektní popis lidské stádnosti, toho, jak vlastně nepotřebujeme policajty, aby nás hlídali v našich klecích, sami sobě jsme těmi nesvědomitějšími žalářníky. Mně se to líbilo!
Jednu hvězdičku musím ale strhnout za často nejasné, nesrozumitelné a zmatené dialogy a popisy některých scén. Nevím ovšem, do jaké míry to je špatná práce překladatele nebo to jde na vrub autorovi.



PLETENÝ DÝŇOVÝ CHLEBÍČEK S OŘECHY

Ani ke sladkému pečení nepotřebujete kypřicí prášek nebo kvasnice, stačí prostě jen celozrnná mouka – tedy kvásek, v tomto případě špaldový. Jeho výroba je velmi snadná, založíte kvásek moukou žitnou jako obvykle, ale nadále přikrmujete už pouze špaldovou.
Večer předem promícháme v míse 200 g hladké bílé mouky, 100 g celozrnné špaldové mouky, špetku soli, 1 lžíci hnědého cukru, 1 lžíci špaldového kvásku rozmíchaného v 200 ml teplé vody a 250 g dýňového pyré. V zakryté míse necháme do rána v teple kynout. Poté promícháme a vyklopíme na vál posypaný polohrubou bílou moukou a zapracujeme jí tolik, aby bylo těsto možné rozválet na placku. Záleží na tom, jak moc nám těsto přes noc zřídlo. Těsto rozdělíme na tři stejné díly a každý z nich rozválíme na placku, kterou posypeme náplní připravenou z 200 g mletých ořechů, lžíce skořice, 3 lžic hnědého cukru a 3 lžic ořechového oleje. Naplněné placky smotáme a upleteme z nich cop, který přemístíme do vymaštěné chlebové formy. Zakryjeme a necháme ještě hodinu v teple kynout. Poté pečeme při 220 stupních 30 minut. Necháme vychladnout na mřížce.


HAWKLINSKÁ NESTVŮRA

Málokterý spisovatel dokáže vzbudit ve čtenáři radost a veselí, aniž by používal humor a taškařici, tak jako Richard Brautigan. Jeho vyprávění je tak půvabné, čisté a jaksi esenciální, že se snad srdce každého čtenáře musí při čtení tetelit blahem. A nejinak je tomu u téhle knížečky, kterou přečtete za jediný večer.
"Jedné chemikálii se podařilo naprosto se oddělit od zbytku sloučeniny. Tato chemikálie byla velice nešťastná z vývoje událostí v poslední době i ze zmizení profesora Hawklina, protože nesmírně toužila pomoci lidstvu a způsobit, aby se každý člověk usmíval.
Chemikálie nyní často plakala a zdržovala se u dna nádoby."


CIZRNOVÝ SALÁT S PEČENÝM KVĚTÁKEM

Je dobrý zatepla i po vychladnutí.
200 g cizrny namočíme přes noc a druhý den v čisté vodě uvaříme doměkka. Hlávku květáku rozebereme na drobné růžičky, vložíme do pekáčku, pokapeme dvěma lžícemi olivového oleje, promícháme se solí a lžičkou kari koření a pečeme při 200 stupních asi 20 minut. Vmícháme 100 ml rostlinné smetany a vrátíme na 5 minut do trouby, kterou vypneme. Květák promícháme se scezenou cizrnou a dvěma hrstmi rukoly. Podle chuti přisolíme, můžeme i maličko okyselit citronem.



OVESNÉ HRUDKY BABIČKY EVY

Výborná a velezdravá energetická vzpruha.
V míse promícháme 200 g ovesných vloček, 100 g celozrnné špaldové mouky, špetku soli, 150 g mletých vlašských ořechů, lžičku skořice, 1 najemno nastrouhané jablíčko, 80 g Sladovitu, 3 lžíce ořechového oleje a 4 lžíce bramborového škrobu rozmíchaného v 50 ml vody. Na plech vyložený pečicím papírem klademe lžičkou hrudky a pečeme při 200 stupních 10 – 15 minut. Z tohoto množství dostaneme asi 40 kousků. Nejlepší jsou čerstvé, časem poněkud zgumovatí, ale třeba nadrobené v jogurtu jsou geniální.


RÝŽE PEČENÁ S DÝNÍ A TEMPEHEM

Můj muž miluje rýži na všechny způsoby a dýni naopak moc v oblibě nemá. Co to fikaně spojit do jednoho jídla? 
Nejprve uvaříme nebo udusíme 400 g jasmínové rýže tak, jak jsme zvyklí (já rýži dusím na osmahnuté cibulce). Půl kila dýně nakrájíme na kostičky, 200 g smaženého tempehu taktéž nakrájíme nadrobno a všechno to promícháme se dvěma lžícemi olivového oleje, kořením na řecké brambory (nebo jinou oblíbenou směsí koření), případně dosolíme. Rozprostřeme na hluboký plech a pečeme při 220 stupních asi půl hodiny dokřupava, několikrát během pečení promícháme. Podáváme s něčím kvašeným, třeba rajčaty.


RUKA NOCI PODANÁ

Na tuhle knížku od Václava Cílka, Ferdinanda Šmikmátora a dalších spoluautorů jsem byla hodně zvědavá a nezklamala mě. Je psaná střízlivě, věcně a především prakticky. Pomůže v době krize nebo i ve svízelné životní situaci mimo ni. Bavila mě především první, obecná část, praktické rady ohledně filtrů na vodu i vzduch, improvizovaných kamen, nožů a alternativních zdrojů energie jsem pročítala spíše zběžně. Recepty ani léčebné rady mě příliš nenadchly, knížka je určená opravdu spíše mužům. Rovněž s určitými bylinářskými radami jsem měla potíže. Celkově ale je to kniha potřebná, užitečná a záslužná. Pro mě je nejdůležitější toto poselství: Klíčová je psychická připravenost, pokud není, ani sebedokonalejší vybavení nám k přežití nepomůže.


MAKOVÝ KOLÁČ PODLE ZHULENÉ HLAVY

Inspirovala jsem se receptem na mé oblíbené stránce a upravila ho na čistě rostlinnou verzi a bez cukru. Je moc dobrý, vyzkoušejte!
Nejprve asi deset minut povaříme 300 g mletého máku v 500 ml rostlinného mléka spolu s deseti vypeckovanými a na kousky nakrájenými datlemi, špetkou soli, dvěma lžícemi kdoulové (nebo citronové) šťávy a trochou skořice. Musíme stále míchat, mák se rád připaluje. Odstavíme, necháme zchladnout a mezitím si předpečeme korpus: V misce promícháme 150 g ovesných vloček se lžičkou skořice. Rozmixujeme jeden banán s 5 pokrájenými datlemi a 80 ml ořechového oleje, vmícháme k vločkám, přidáme lžičku kypřicího prášku, rozetřeme do větší dortové formy vyložené pečicím papírem a pečeme při 180 stupních asi 10 minut. Mák navrstvíme na předpečený korpus, poklademe 250 g nakrájených kyselejších jablíček, poprášíme lžící sušeného kokosového mléka a skořicí a pečeme ještě asi 25 – 30 minut.


ČOČKOVÁ POLÉVKA S JÁHLAMI

Obyčejná zdravá polévka ze surovin, které máme skoro všichni běžně doma.
250 g hnědé čočky namočíme přes noc do teplé vody se lžící jablečného octa (děláme to kvůli aktivaci fytázy a lepší stravitelnosti), druhý den propláchneme v cedníku, vrátíme do hrnce, přidáme dva bobkové listy, pár kuliček nového koření a pepře, také kousek mořské řasy, pokud ji máme, abychom získali tolik potřebný jód, zalijeme 1,75 l vody, a vaříme 20 - 30 minut do poloměkka. Čím je čočka starší, tím déle ji musíme vařit. Přidáme 400 g oloupaných a nakrájených rajčat a 100 g horkou vodou propláchnutých jahel, a vaříme ještě 15 minut. Jáhly polévku hezky zahustí. Ochutíme dvěma utřenými stroužky česneku, osolíme, vmícháme dvě lžíce oleje a na talíři zdobíme libečkem.


ZELENINA V OMÁČCE

Jednoduché, barevné, chutné a zdravé zeleninové jídlo.
Na lžíci sezamového oleje zlehka osmahneme pokrájenou cibuli a dva utřené stroužky česneku, přidáme 200 g nakrájených rajčat (já použila drobná divoká, ta se nekrájí), 200 g nakrájeného čerstvého špenátu, 200 g kukuřiček (ty jsou koupené, zmražené), osolíme, ochutíme špetkou tymiánu a dvěma lžícemi tahini, a dusíme 15 minut ve vlastní šťávě. Podléváme jen pokud je to skutečně nezbytné. Dvě tři minutky před koncem varu vmícháme 100 g hrášku. Podáváme s vařenými brambory.

TOFU S DÝNÍ

Tohle jídlo je vynikající s čerstvým kváskovým chlebem, pažitkou a rajčaty. Poněkud připomíná míchaná vajíčka 
Na lžíci oleje osmahneme pokrájenou cibuli a dva stroužky česneku, přidáme 200 g rozdrobeného bílého tofu, po deseti minutách míchání okořeníme tlučeným pepřem, kmínem, dobromyslí a kurkumou, vmícháme 200 g dýňového pyré, osolíme černou solí a dusíme ještě pár minut. Nakonec vmícháme lžíci lahůdkového droždí.


DÝŇOVÉ BROWNIES

Jak by se to vůbec řeklo česky? Hnědák? Hnědačka? Hnědka? 
Vypadá to trochu jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale je to blaho v puse!
V míse dobře promícháme 150 g javorového sirupu, 300 g dýňového pyré (nebo pečené či vařené a rozmixované dýně),.200 ml rostlinné smetany, 60 g tahini, 60 g karobu, ¼ lžičky soli, 2 lžíce kdoulové (nebo citronové) šťávy, 1 lžičku skořice, špetku zázvoru, 60 g rozehřáté čokolády, 130 g špaldové mouky a ½ lžíce kypřicího prášku. Rozetřeme do vymaštěného a kokosem vysypaného malého pekáčku (20/30 cm) a pečeme při 180 stupních 25 minut.


ZELŇAČKA S PÁRKEM

Už ani nevím, jak vlastně chutná skutečný párek  V polévce je celý balíček (4 kusy) chilli sójových párečků značky Well Well z Tesca a polévka je naprosto vynikající a vřele ji doporučuji! Takže kdo nemá námitek proti jejich občasnému použití, vřele doporučuji, vy ostatní prostě uvaříte něco jinýho.
250 g kysaného zelí trochu pokrájíme, dáme do hrnce, přidáme 4 (200 g) na kolečka nakrájené sójové párečky, zalijeme půl litrem vody a vaříme společně asi půl hodiny, dokud zelí nezměkne. Půl kila oloupaných brambor nakrájíme na menší kostky a ve slané vodě s kmínem uvaříme doměkka. Rozkvedláme půl litru vody, 250 ml sójové smetany, lžíci uzené papriky, sůl a 4 lžíce hladké mouky a vlijeme to všechno do hrnce k zelí. Za stálého míchání přivedeme k varu a vaříme pět minut. odstavíme, vmícháme slité brambory a podáváme.


DÝŇOVÁ OMÁČKA K TĚSTOVINÁM

Rychlá a dobrá omáčka. Pokud si k ní uvaříte bezlepkové těstoviny, bude bezlepkový celý pokrm.
Na lžíci oleje osmahneme pokrájenou cibuli a tři stroužky česneku. Vmícháme 200 g dýňového protlaku a 400 g oloupaných a nakrájených rajčat. Okořeníme bazalkou, oreganem a tymiánem, opepříme, osolíme a dusíme 15 minut. Nakonec vmícháme 2 lžíce lahůdkového droždí. Podáváme s těstovinami.


OŘECHOVÝ "PREJT"

Dokonale lahodný rostlinný „prejt“. S domácím kysaným zelím a vařenými brambory je to neskutečná lahůdka, asi si na něj nechám vystavit ochrannou známku 
Přes noc namočíme 200 g ječných krup a druhý den je v čisté vodě uvaříme doměkka, trvá to asi půl hodiny. Přebytečnou vodu slijeme a kroupy promícháme se lžící tlučeného kmínu, půl lžičkou tlučeného pepře a lžící majoránky.
Na dvou lžících oleje osmahneme dvě pokrájené cibule, přidáme 3 prolisované stroužky česneku, 150 g mletých vlašských ořechů, osolíme a opékáme asi 10 minut dozlatova. Vmícháme do krup spolu se 3 lžícemi Tamari, a rozetřeme do menšího vymaštěného pekáčku. Poklademe plátky česneku a pečeme při 200 stupních asi půl hodiny.


DÝŇOVÝ PROTLAK

V zimě tento protlak (pyré) jako když najdete. Můžete ho přidávat do moučníků, do chleba, polévek, pomazánek, kaší, nákypů, knedlíků, nudlového těsta a můžete jím dokonce zahustit guláš. Nemá výraznou chuť, ale pokrm odlehčí a obohatí.
Dýně hokaido zbavíme měkkého středu se semínky a pokrájíme. V hrnci zalijeme vodou a vaříme. Dýni hokaido stačí 10 minut, jiné dýně musíme vařit déle, až se rozpadají. Slijeme, ale všechnu vodu nevyléváme, trochu jí necháme v hrnci a ponorným mixérem rozmixujeme dohladka. Plníme do vyvařených zavařovaček, zavíčkujeme a zavaříme v troubě na plechu s vodou 20 minut při 100 stupních.


OŘECHOVÁ BÁBOVKA S MRKVÍ

Bábovka je báječná, počítejte ale s tím, že je mokřejší.
V míse promícháme 200 g mletých vlašských ořechů, 250 g najemno strouhané mrkve, 3 lžíce hrozinek, 50 g rapadury (či cukru), šťávu z půlky citronu, 200 g polohrubé mouky, 100 g vanilkové Hrašky doplněné v odměrce do 300 ml vodou a dohladka rozmíchané, 3 lžíce ořechového oleje, 200 ml rostlinného mléka a 2 lžičky kypřicího prášku. Navrstvíme do dobře vymaštěné bábovkové formy a pečeme při 180 stupních hodinu. Po vychladnutí bábovka ztuhne, i když se po vyklopení z formy třeba bude jevit polosyrová, to dělá ta mrkev


DÝŇOVÉ NOKY SE ŠPENÁTOVOU OMÁČKOU

Moc dobré, jemné jídlo.
Uvaříme ve slupce 1/2 kg brambor a prolisujeme je. Uvaříme též 1/2 kg neoloupané dýně hokaido, zbavené semínek, a rozmixujeme ji s trochou vody, ve které se vařila, ponorným mixérem na pyré. Brambory a dýni promícháme, přidáme 1 lžíci Hrašky rozmíchané v troše vody dohladka, lžičku soli a 200 g hrubé mouky. Dobře prohněteme v těsto, vykrajujeme lžící noky a ihned je zavařujeme do vroucí osolené vody, kde je vaříme asi 5 minut po vyplavání na hladinu. Podáváme s omáčkou: na lžíci oleje osmahneme pokrájenou cibuli a dva stroužky česneku, přidáme 350 g pokrájeného špenátu, osolíme a ve vlastní šťávě dusíme asi 10 minut. Vlijeme 125 ml rostlinné smetany a rozmixujeme ponorným mixérem.


DOMÁCÍ KYPŘICÍ PRÁŠEK

Nestojí skoro nic a funguje stejně dobře.
Dobře promícháme 120 g jedlé sody, 100 g kyseliny citronové, 40 g bramborového škrobu a 20 g křemeliny (lze vynechat). Skladujeme v suchu. Na půl kila mouky použijeme vrchovatou polévkovou lžíci směsi.


KOKOSOVÝ KOLÁČ S JABLKY

Velmi jednoduchý a dobrý, čokoládová poleva je zbytečná, příště koláč udělám bez ní.
V míse promícháme 4 celá vejce, 4 nahrubo nastrouhaná velká jablka, 300 g strouhaného kokosu a 50 – 100 g (podle sladkosti jablek) rapadury (nebo cukru). Rozetřeme do vymaštěného pekáčku (20/30 cm) a pečeme při 180 stupních půl hodiny.


FAZOLE S KYSANÝM ZELÍM

Úsporné jídlo z vlastních zdrojů, nadto velmi zdravé! K obědu si to ale nedávejte, pokud chcete jít večer na rande 
200 g velkých strakatých fazolí namočíme přes noc do 750 ml vody a druhý den v téže vodě uvaříme do poloměkka. Vmícháme 200 g pokrájeného kysaného zelí a 200 g najemno nastrouhané máslové (nebo jiné) dýně. Dusíme, dokud se všechna voda neodpaří a fazole i zelí nezměknou. Osolíme, okyselíme lžící jablečného octa, pokud je třeba, a vmícháme 4 pokrájené cibule osmahnuté na dvou lžících oleje dozlatova. Jíme jen tak nebo s chlebem, můžeme použít i jako přílohu.


CIBULAČKA S VLOČKAMI

Jednoduchá a dobrá.
Nasucho v hrnci opečeme 100 g ovesných vloček, přidáme dvě lžíce oleje a půl kila na půlkolečka nakrájené cibule. Okořeníme tlučeným kmínem a pepřem a asi deset minut mícháme. Zalijeme 1,5 l zeleninového vývaru nebo vody a vaříme 15 minut. Odstavíme, ochutíme umeoctem, osolíme podle chuti. Nastrouháme 60 g rostlinného sýru a do každého talíře ho dáme lžíci. Zalijeme horkou polévkou a zdobíme libečkem.


ZEMĚDŮM

Deníkové záznamy, úvahy a další kratší texty ze druhé poloviny 20. století jsou nádherným průřezem způsobu myšlení ekologa, básníka a filozofa Garyho Snydera. Některé poznámky jsou pro čtenáře nepochopitelné, protože byly psány bez ambice knižního vydání. Setkáme se tedy se záznamy z doby, kdy Gary pracoval jako pozorovatel na hlídkové stanici Horské služby v Marblemountu ve státě Washington: „Prořezáváme velký suchý cedr spadlý přes stezku a potom jej páčíme klíny, Kim se dostává pod něj, Andy řve: ´Vypadni votamtuď do prdele ty zkurvenej magore chceš aby tě to zabilo?´“
Vůbec to na mě nepůsobilo rušivě ani nudně, díky těmto syrovým a zkratkovitým záznamům je celý text autentický a konzistentní. Ale v knížce najdeme obrovské bohatství myšlenek a příběhů, pro které rozhodně stojí za to prokousat se těmito zlomky.
„Klíč k evoluční adaptabilitě: organismus se raději pozmění, než aby pokračoval v neplodném soupeření.
Mozek a nervová soustava jsou zavinutý ektoderm: myšlenka není nic, než jiný druh vnímání doteku.
A nyní je lidských bytostí příliš mnoho. Staňme se místo toho raději zvířaty nebo buddhy.“
A také: „ Nikdo si dnes nemůže dovolit být nevinný nebo se oddávat nevědomosti o podstatě současných vlád, politických systémů a společenských řádů. Národní stát současného světa si udržuje svou existenci záměrně vyvolaným chtěním a strachem: obrovských ochranným vyděračstvím. ´Svobodný svět´se stal ekonomicky závislým na neskutečném systému stimulace chtíče, který nelze uspokojit, sexuální touhy, kterou nelze ukojit, a nenávisti, kterou nelze vybít jinak než na sobě samém, na osobách, které bychom měli milovat, či na revolučních cílech politováníhodných, chudobou trpících okrajových společností. Studená válka proměnila většinu moderních společností – komunistických i kapitalistických – ve zvrácené ničitele pravého lidského potenciálu. Pokoušejí se vytvořit populaci prét – hladových duchů s obrovským apetitem a s hrdly úzkými jako jehly. Tato rakovinná společenstva pak požírají půdu, lesy, a celou živočišnou říši, znečišťují vzduch a vodu této planety.“
Dále: „ Vše bylo živé – stromy, tráva i vítr se mnou tančily, hovořily se mnou. Rozuměl jsem písním ptáků. Tato dávná zkušenost není – navzdory pozdějším komentátorům - ´náboženská´, ale je čistým vnímáním krásy. Svět jevů zakoušený na jistých stupních je zcela živoucí, vzrušující, tajuplný, naplňuje člověka chvějivou bázní a činí jej vděčným a pokorným.“
A na závěr bych ráda ocitovala toto: „Kdo jsou bohové a bódhisattvové, které vidíme v mužích a ženách? Vypadá to, že opravdu existuje nějaký druh převtělování. Je zde něco dlouhodobého, v každém jedinci – někdy za maskou TÉTO pošetilé osoby, TOHOTO pošetilého života – zahlédneme postavu bódhisattvy, který svým jasem a soucitem pomáhá všem bytostem. V každém z nás.“



KDOULOVÝ KOLÁČ

Nádherně voňavá podzimní pochoutka.
Umeleme a nasucho opražíme 200 g ovesných vloček a 50 g lískových oříšků. Promícháme je s 50 g špaldové mouky, lžící jaggery goor (což je tmavě hnědý nerafinovaný přírodní cukr vyrobený v Indii odpařováním palmové mízy; lze ovšem použít jakýkoliv jiný cukr) a 80 ml oleje, rozprostřeme mokrou rukou do vymaštěné dortové formy (20 cm) a pečeme při 180 stupních 20 minut. Necháme vychladnout.
Půl kila kdoulí nakrájíme do hrnce i se slupkou (bez jádřince), přidáme 100 g jaggery goor, 100 ml vody a 5 minut dusíme. Ve 400 ml vody rozmícháme 40 g kukuřičného či bramborového škrobu a vlijeme ke kdoulím. Povaříme do zhoustnutí a rozetřeme na korpus. Větší hrst nahrubo sekaných lískových oříšků necháme na pánvi zkaramelizovat se dvěma lžícemi jaggery good (tuhý blok můžeme strouhat), ozdobíme koláč a necháme dobře vychladit.




KAŠE S TEMPEHEM A OŘECHY

Jedno z mých nejoblíbenějších jídel.
Balíček smaženého tempehu a balíček uzeného tofu nakrájíme na drobné kostičky, promícháme se dvěma hrstmi vlašských ořechů, lžící oleje, špetkou tymiánu a čerstvě tlučeným pepřem. Vložíme do trouby vyhřáté na 200 stupňů a pečeme asi půl hodiny. Během pečení jednou nebo dvakrát promícháme. Podáváme s bramborovo-dýňovou kaší: stejný díl brambor a dýně nakrájíme na kostičky a ve slané vodě s kmínem uvaříme doměkka. Slijeme a rozšťoucháme s rostlinnou smetanou. Naprosto nezbytným doplňkem je kvašená zelenina, například drobná kvašená rajčata jsou nesmírně lahodná, ale hodí se i zelí nebo jiná zelenina podle vaší chuti.


SALÁT Z PEČENÝCH BRAMBOR S FAZOLEMI

Je výborný jako příloha nebo podávaný jen tak na listu salátu.
Večer předem namočíme 100 g červených fazolí do teplé vody se lžící jablečného octa, druhý den propláchneme a v čisté vodě uvaříme doměkka. Scedíme a necháme okapat. Kilo brambor oloupeme a nakrájíme na kostičky o hraně 1 cm. Promícháme se lžící olivového oleje a solí, nasypeme na plech vyložený pečicím papírem a pečeme při 200 stupních asi 20 minut. Jedno jablko oloupeme a nakrájíme na malé kostičky a v míse je promícháme s upečenými bramborami a uvařenými fazolemi. Spojíme zálivkou připravenou ze lžíce rajského protlaku, dvou lžic Tahini, prolisovaného stroužku česneku, 1 lžíce Umeocta a soli. Necháme odležet.


CIZRNA S TEMPEHEM A RAJČATY

Moc dobré jídlo z cizrny a rajčat, tentokrát zcela bez indického koření 
Večer namočíme 150 g cizrny do teplé vody se lžící jablečného octa, druhý den propláchneme v cedníku, vložíme do hrnce, přidáme kousek mořské řasy kvůli jódu a vaříme doměkka. Scedíme a necháme okapat.
Na lžíci oleje osmahneme pokrájenou cibuli, přidáme na droboučké kostičky nakrájený oloupaný batát, 3 prolisované stroužky česneku a 200 g smaženého tempehu, po chvíli také uvařenou cizrnu i s řasou, 700 g oloupaných a nakrájených rajčat, 5 sušených rajčat naložených v oleji nakrájených na nudličky, osolíme a dusíme ve vlastní šťávě 25 minut. Zjemníme 250 ml rostlinné smetany. Podáváme s dušenou rýží.


HODOLANSKÁ OMÁČKA

Recept je od našeho kamaráda Michala, původně je to tradiční recept s párkem, mlékem, vejci a moukou z Olomoucka, ale výtečná je i v čistě rostlinné verzi.
Na malé kostičky pokrájíme 350 g očištěných brambor, zalijeme vodou, okořeníme bobkovým listem, třemi kuličkami nového koření, osolíme lžičkou černé soli a vaříme doměkka. Zatímco se brambory vaří, dozlatova opečeme 200 g na kolečka nakrájených vege párečků s velkou pokrájenou cibulí na dvou lžících oleje. Brambory slijeme, promícháme s párkem, jednou až dvěma na drobno nakrájenými kyselými okurkami (já použila domácí kvašenou okurku a je to skvělé) a 200 ml rostlinné smetany, a prohřejeme. Podle chuti můžeme dosolit nebo dokyselit. Z tohoto množství dostanete dvě porce.

ZELENINOVÁ POLÉVKA SE ŠPALDOU

Obyčejná, ale zdravá a chutná polévka. Podle chuti můžeme na závěr přidat zavářkové knedlíčky, krutony, nudle nebo nechat v horké polévce srazit vajíčka.
Večer předem namočíme do teplé vody 100 g pšenice špaldy, druhý den ji propláchneme v cedníku a vložíme do hrnce. Přidáme nakrájenou zeleninu: 2 mrkve, 1 pórek, 100 g celeru i s kouskem nati, zalijeme 1,4 l studené vody, osolíme bylinkovou solí, přivedeme k varu a vaříme půl hodiny. Na závěr vmícháme lžíci kvasnicového výtažku.