GRATINOVANÉ TOPINAMBURY

Očistíme 1 kg topinamburů a nakrájíme je na plátky. Vložíme je do vroucí osolené vody a vaříme pět minut. Vymastíme zapékací misku a slité, okapané topinambury do ní vsypeme. V rendlíčku rozšleháme 200 ml rýžové smetany, 200 ml rýžového mléka, půl lžičky mleté papriky a dvě lžíce hladké mouky. Povaříme do zhoustnutí, odstavíme a vmícháme 200 g strouhaného veganského sýra, sůl a čerstvě mletý pepř. Omáčku nalijeme na topinambury a pečeme při 200 stupních 20 – 25 minut. Podáváme se salátem.


ŠPAGETY S MANDLOVOU OMÁČKOU

100 g loupaných mandlí opražíme nasucho a vložíme do mixéru spolu se dvěma stroužky česneku, šesti sušenými rajčaty naloženými v oleji, 50 ml panenského olivového oleje, solí, bazalkou a čerstvě mletým pepřem. Vmícháme do uvařených špaget.



SVĚTLÝ CHLÉB KYNUTÝ PŘES NOC

V míse promícháme 500 g hladké bílé mouky, 100 g sojových vloček, 100 g kukuřičné hladké mouky, 50 g slunečnicových semínek, lžíci sušené petrželky, lžičku soli, lžičku cukru, tři lžíce olivového oleje a půl lžičky instantního droždí. Vmícháme 500 ml vlažné vody, vložíme do mikrotenové tašky nebo přikryjeme pokličkou a necháme 12 hodin v teple kynout.
Druhý den v míse několikrát přeložíme, necháme 15 minut odpočívat a poté těsto přemístíme do vymaštěné chlebové formy. Posypeme slunečnicí, vrátíme do tašky a necháme ještě dvě hodiny kynout. Pečeme v troubě vyhřáté na 220 stupňů půl hodiny, potom vyklopíme a ještě na 15 minut vrátíme do trouby, aby se utvořila kůrka.
Tento chleba se u nás používá místo kupované veky na chlebíčky.



NADÝCHANÝ SNĚHOVÝ KOLÁČ S JABLKY

Naše „kokodáky“, jak je jmenuje vnučka Zorinka, se činí, po Slunovratu začaly snášet s novou vervou, ačkoliv už nepatří k nejmladším. Ale to je jistě také tou láskyplnou péčí Emotikona smile 
V tomto výtečném moučníku jsou tedy domácí nejen vajíčka, ale i jablíčka a ořechy. Med je od kamaráda včelaře.
Sedm žloutků ušleháme do pěny se 100 g tekutého medu, vmícháme 280 g najemno nastrouhaných jablíček (pokud jsou příliš šťavnatá, maličko je vymačkáme), 160 g mletých vlašských ořechů, 50 g polohrubé kukuřičné mouky, 30 g kvalitního kakaa a 2 lžičky kypřicího prášku a nakonec opatrně vmíchaný tuhý sníh ze 7 bílků.
Těsto rozprostřeme do menšího pekáčku (nebo dortové formy) vymaštěné a vysypané hrubou moukou a pečeme v troubě vyhřáté na 170 stupňů 35 - 40 minut (čas je pouze orientační a přizpůsobíte si ho podle vlastností vaší vlastní trouby). Necháme vychladnout na mřížce.




ŠPALDOVÁ POLÉVKA

Večer předem namočíme 280 g špaldy do studené vody, druhý den ji propláchneme a necháme v cedníku okapat. V hrnci rozehřejeme tři lžíce oleje a deset minut na něm smažíme špaldu, pokrájenou cibuli, jednu velkou mrkev a velkou petržel. Zalijeme 1,5 l zeleninového vývaru, osolíme, okořeníme libečkovou nebo celerovou natí a vaříme 15 minut. Přidáme čtyři řapíky celeru nakrájené na špalíčky, dvě lžíce rajského protlaku a vaříme ještě 20 minut, dokud není špalda měkká. Zjemníme 200 ml rýžové smetany a prohřejeme.


ČOČKOVÉ KULIČKY S BROKOLICÍ

Den předem namočíme 200 g čočky a druhý den ji v čisté vodě uvaříme doměkka, slijeme, necháme okapat a rozmixujeme na hustou kaši. Uvaříme také 100 g bulguru podle návodu na obalu. Na třech lžících oleje osmažíme dozlatova dvě velké pokrájené cibule, přidáme dva utřené stroužky česneku, půl lžičky kurkumy a po lžičce tlučeného koriandru a římského kmínu. Čočkovou kaši promícháme s bulgurem, kořeněnou cibulí, dvěma lžícemi lahůdkového droždí a lžící sypkého bujónu. Osolíme, opepříme a tvoříme kuličky, které se dále už tepelně neupravují. Podáváme s brokolicí krátce vařenou v páře a klasickou bešamelovou omáčkou: Ze dvou lžic oleje a čtyř lžic hladké mouky umícháme světlou jíšku, naředíme ji 350 ml rostlinného mléka a vaříme pár minut do zhoustnutí. Osolíme, osladíme, ochutíme šťávou z půlky citronu a čerstvě mletým pepřem.


RYCHLÉ RIZOTO S OŘECHY A MRKVÍ

Moc dobré jednoduché jídlo, doporučuji vyzkoušet.
Na dvou lžících rozehřátého oleje necháme změknout pokrájenou cibuli, přidáme nahrubo nastrouhanou velkou mrkev a 100 g mletých vlašských ořechů a chvíli společně mícháme. Jakmile začnou ořechy vonět a připalovat se ke dnu, vsypeme půl kila propláchnuté a scezené rýže basmati (na rýži doporučuji zásadně nešetřit a kupovat tu nejlepší, velmi se to podepíše na výsledném pokrmu). Osolíme, promícháme a zalijeme 900 ml horké vody. Přivedeme prudce k varu, plamen ztlumíme a zvolna dusíme dvacet minut, do doby, než se odpaří všechna voda a na povrchu rýže se udělají dírky. Vmícháme pokrájenou naťovou cibulku a podáváme s něčím zeleným, s rukolou, polníčkem nebo hlávkovým salátem.


KOŠÍČKY S ČOKOLÁDOVÝM KRÉMEM

Recept je inspirován kuchařskou knihou od Ruedigera Dahlkeho.
V míse promícháme 150 g celozrnné špaldové mouky, 150 g mletých mandlí, 40 g rapadury (nebo cukru), 20 g kakaa a 2 lžičky kypřicího prášku. Přidáme dvě lžíce oleje a 120 ml červeného vína a zpracujeme těsto, které zabalíme do fólie a necháme půl hodiny odležet v chladu. Poté jej rozdělíme na 12 stejných dílů a vtlačíme jako košíčky do vymaštěných muffinových formiček.
Přivedeme k varu 250 ml rostlinného mléka (použila jsem sojové) se dvěma lžícemi kukuřičného (nebo bramborového) škrobu a 150 g rozehřáté bezmléčné čokolády. Kdo má rád sladší, může přisladit třeba špaldovým nebo javorovým sirupem. Povaříme do zhoustnutí, vmícháme 50 g nasekaných sušených brusinek a naplníme košíčky. Pečeme při 180 stupních 20 minut.


POLÉVKA MISO S RÝŽOVÝMI NUDLEMI

Jeden proužek řasy kombu namočíme na půl hodiny do vody, nakrájíme ji na tenké proužky, vložíme do 2 l vroucí vody a vaříme hodinu. Přidáme pórek nakrájený na půlkolečka a kousek zázvoru pokrájený na jemné proužky. Vaříme půl hodiny, odstavíme a necháme trochu zchladnout. Odebereme několik lžic polévky a rozmícháme 3 lžičky Mugi miso a vrátíme do polévky. Ochutíme Tamari a vmícháme vlasové rýžové nudle připravené podle návodu na obalu a naťovou cibulku.


OŘECHOVÉ MUFFINY S MRKVÍ

100 g vlašských ořechů opražíme nasucho na pánvi a umeleme. V míse promícháme 200 g celozrnné špaldové mouky, 1 lžičku kypřicího prášku, 1 lžičku jedlé sody, špetku soli, 80 g rapadury (nebo cukru), mleté ořechy, 150 g strouhané mrkve, 60 g brusinek, 5 lžic oleje a 150 ml sojového mléka smíchaného se šťávou z půlky citrónu. Umícháme těsto a rozdělíme je do 12 muffinových formiček. Každý muffin ozdobíme půlkou ořechu a pečeme v troubě vyhřáté na 180 stupňů 20 – 25 minut. Nejlepší jsou čerstvé, ještě teplé.


PÓREK NA ČESNEKU

500 g pórku nakrájíme na půlkolečka a na dvou lžících oleje jej necháme změknout. Zaprášíme lžící mouky, osolíme, okořeníme dvěma utřenými stroužky česneku, čerstvě mletým pepřem a lžičkou mletého zázvoru, vmícháme tři lžíce slunečnicových semínek, přiklopíme a dusíme do měkka, ale nerozvaříme. Podáváme se šťouchanými brambory.


ZELNÝ SALÁT S PEČENOU PAPRIKOU

Tři oranžové papriky (asi 400 – 500 g) omyjeme a pečeme nasucho v troubě vyhřáté na 200 stupňů, dokud slupka nezčerná, alespoň jednou je během pečení otočíme. Ještě teplé papriky oloupeme a zbavíme stopky a jádřince. Nakrájíme na proužky a vložíme do mísy, do které přidáme 250 g mrkve a 300 g bílého zelí, oboje nastrouhané na hrubém struhadle. Vmícháme 50 g brusinek a 30 g nasucho opražených slunečnicových semínek. Spojíme 150 g veganské majonézy, ochutíme solí, pepřem, kari kořením a jablečným octem. Dáme odležet.


RYCHLÝ CHLÉB SE SEZAMEM

Podle Ruedigera Dahlkeho
V míse smícháme 300 g špaldové mouky, 150 g hladké pšeničné bílé mouky, 1 lžičku jedlé sody, sůl a 80 g sezamových semínek. V 320 ml sojového mléka rozmícháme šťávu z poloviny citrónu a vlijeme do mísy k mouce, přidáme ještě 3 lžíce oleje a zpracujeme těsto, které vložíme do vymaštěné menší chlebové formy. Pečeme při 200 stupních asi 45 minut.


JEMNICKÉ ŠLEJŠKY

Recept je inspirován Krkonošskou kuchařkou Jiřího Marholda.
Na vál prolisujeme 1 kg uvařených a oloupaných brambor, uděláme z nich věnec, posypeme je 200 g celozrnné špaldové mouky a do důlku uprostřed rozdrobíme 42 g čerstvých kvasnic. Posypeme je lžičkou cukru, rozmícháme s 50 ml ohřátého ovesného mléka na kašičku a necháme vzejít kvásek. Osolíme špetkou soli a zpracujeme těsto,které necháme na vále zakryté mísou půl hodiny odpočívat. Vykynuté těsto prohněteme a tvoříme z něj šišky, které rovnáme do vymaštěného pekáčku. Zakryjeme ubrouskem a necháme ještě 15 minut odpočívat. Pečeme v troubě vyhřáté na 180 stupňů půl hodiny dozlatova. Sypeme mletým mákem nebo ořechy s cukrem nebo podáváme s povidly. Mastíme dobrým olejem. Můžeme je také podávat jako přílohu, podobně jako bramborové knedlíky, k různým omáčkám nebo se zelím.


FAZOLOVÁ POLÉVKA S RAJČATY

V hrnci rozehřejeme dvě lžíce oleje a necháme na něm změknout pokrájenou cibuli a dva stroužky česneku. Přidáme dva bobkové listy a 100 g rajčatového protlaku. Zalijeme 1 l zeleninového vývaru, přidáme 100 g propláchnutého bulguru a vaříme 20 minut. Přidáme 750 g spařených, oloupaných a pokrájených rajčat a 400 g vařených bílých fazolí (rajčata i fazole můžeme použít konzervované), okořeníme rozmarýnem a osolíme. Vaříme deset minut. Na talíři zdobíme rukolovým pestem (40 g rukoly rozmixujeme se solí, 100 g vlašských ořechů a 50 ml olivového oleje).


RYBÍZOVÝ DORT

Smícháme 200 g mletých ovesných vloček, 50 g mletých vlašských ořechů, 50 g rapadury (nebo cukru), 100 g celozrnné špaldové mouky a 100 ml oleje. Vzniklé drobivé těsto vtlačíme do vymaštěné malé dortové formy (prům. 20 cm), necháme mírně zvýšené okraje.
Rozmixujeme dohladka 350 g silken tofu, 80 g špaldového sirupu a jeden sáček vanilkového pudingu v prášku. Polovinu krému nalijeme na korpus, posypeme 100 g rybízu a přikryjeme druhou polovinou. Okraje prsty stlačíme na úroveň náplně a vložíme do trouby vyhřáté na 170 stupňů. Pečeme 40 minut. Krájíme zcela vychladlé.


BRAMBORY PEČENÉ SE ZELENINOU A VEGANSKÝM SÝREM

Ve velkém hrnci, který může přijít do trouby, rozehřejeme dvě lžíce oleje a osmahneme na něm dvě červené cibule nakrájené na půlkolečka, 4 nakrájené stroužky česneku, lžičku tlučené černuchy, půl lžičky kurkumy a lžičku mleté papriky. Postupně přidáváme zeleninu: jednu cuketu nakrájenou na kostičky, 700 g oloupaných a na tenké plátky nakrájených brambor, 500 g na kostičky nakrájeného bílého zelí, jednu žlutou papriku nakrájenou na proužky, 100 g zelených oliv a 400 g oloupaných a nadrobno nakrájených rajčat. Ochutíme lžící sypkého zeleninového vývaru, osolíme, zalijeme 100 ml vody a za občasného zamíchání dusíme pod pokličkou 20 minut.
Nastrouháme nahrubo 200 g veganského čedaru a polovinu vmícháme do zeleniny. Druhou polovinou posypeme povrch, zalijeme 150 ml rostlinné smetany (použila jsem rýžovou) a pečeme v troubě vyhřáté na 200 stupňů půl hodiny. Kdo z vás běžně používá mléčné výrobky, použije čedar a smetanu z kravského mléka, veganská varianta ale na chuti nic neubírá!



ČOKOLÁDOVO-MANDLOVÉ SUŠENKY

Do mixéru vkládáme postupně 80 g ovesných vloček, 140 g nasucho pražených neloupaných mandlí, 50 g rapadury (nebo cukru), půl lžičky soli, 20 g bramborového škrobu, 1 rovnou lžičku kypřicího prášku, 100 g rozehřáté bezmléčné čokolády a 60 ml rýžového (nebo jiného rostlinného) mléka. Vzniklé těsto nabíráme lžící a klademe hromádky na plech vyložený pečicím papírem, z tohoto množství budeme mít 12 – 15 kusů. Namočenou lžící hromádky rozplácneme a urovnáme do placiček. Pečeme při 200 stupních 10 minut.


CIZRNOVÁ POLÉVKA S PÓRKEM

Večer předem namočíme 200 g cizrny do vody, druhý den vodu vyměníme, vložíme kousek mořské řasy (kvůli minerálům) a hodinu vaříme doměkka.
Jeden pórek pokrájíme na kolečka a osmahneme na dvou lžících oleje spolu s kouskem strouhaného zázvoru a dvěma utřenými stroužky česneku. Přidáme garam masalu, kurkumu, tlučený koriandr a římský kmín. Chvíli společně mícháme a přidáme uvařenou cizrnu, zalijeme 1 l zeleninového vývaru, osolíme a vaříme deset minut, dokud pórek nezměkne. Částečně pomixujeme ponorným mixérem, zjemníme 100 ml rýžové smetany a ochutíme citrónovou šťávou.


ČESNEKOVÁ PIZZA SE ŠPENÁTEM

V míse promícháme 300 g hladké mouky, půl lžičky soli, lžíci sušené petrželky a 4 lžíce olivového oleje. V jiné nádobce rozmícháme dohladka 20 g čerstvých kvasnic a 150 ml vlažné vody. Tekutinu nalijeme k mouce, promícháme a vyklopíme na vál, kde důkladně zpracujeme rukama pružné nelepivé těsto. Vrátíme jej do mísy, potřeme olejem a pod ubrouskem necháme v teple půl hodiny kynout.
V rendlíku rozehřejeme tři lžíce olivového oleje a zlehounka na něm osmahneme čtyři utřené stroužky česneku. Přidáme 30 g hladké mouky a umícháme světlou jíšku, dáme pozor, aby se nepřipálila, zhořkla by. Zalijeme 300 ml sojového mléka, osolíme a povaříme do zhoustnutí. 250 g špenátových listů spaříme vroucí vodou a vmícháme jej do omáčky. Tři lžíce piniových semínek opražíme nasucho na pánvi.
Vykynuté těsto rozválíme na velký plech nebo uděláme dvě kulaté pizzy, je to jedno. Těsto potřeme omáčkou se špenátem, posypeme piniovými semínky a poklademe plátky veganského sýra. Pečeme v troubě vyhřáté na 220 stupňů asi 25 minut.



RYBÍZOVÉ MUFFINY S VANILKOU

V míse promícháme 300 g polohrubé mouky (část můžeme nahradit celozrnnou špaldovou), špetku soli, 100 g cukru, 1 sáček vanilkového pudingového prášku, 2 lžičky kypřicího prášku, ½ lžičky jedlé sody a lžičku mleté vanilky. V jiné misce smícháme rozmačkaný banán se 100 ml slunečnicového oleje a 250 ml sojového mléka. Tekutou část vmícháme do sypké a nakonec přimícháme 200 g rybízu (čerstvého nebo mraženého). Těstem naplníme 12 muffinových košíčků, navrchu je ozdobíme kuličkami rybízu a pečeme v troubě vyhřáté na 180 stupňů 45 minut.


VZPOMÍNKY


Myslíte si, že záleží na tom, jak si vás lidé budou pamatovat? Co zanecháte v jejich myslích a srdcích?

Protože je zima k tomu jako stvořená, často přemýšlím o smrti. Ale ne jako o něčem, čeho bych se děsila, ale jako o něčem, co je vlastně trvale přítomné. Pokud je čas opravdu relativní, náš život je pouhý záblesk v prostoru. Jak jej naplňujeme, jakou barvou svítí?

Kdybychom měli tu možnost stoupat výš a výš a výš, až bychom viděli naši Zemi a naše životy z dostatečného nadhledu, neubránili bychom se smíchu. Proč ale nejsme schopni toho nadhledu normálně? Proč nám doopravdy připadá důležité, co si vezmeme na sebe, jakou barvu ložního prádla nemůžeme vystát a jakou značku telefonu si koupíme? Možná je to ochrana před pravdou. Kdyby nám náhle všem došlo, jak plytké a směšné žijeme životy, jaké banality považujeme za významné, museli bychom nutně náš způsob života změnit. Ale kdo by pak vyráběl plastová držátka na igelitové tašky do skříně, tvořítka na led, umělé trávníky, laky na nehty a další nezbytnosti? Kdo by vymýšlel, vyráběl, shromažďoval a kupil papíry, papíry, papíry...? Kdo by řečnil v televizi o blbostech? Kdo by vedl kurzy asertivity? Asi by se zhroutila civilizace, ten teplý a bezpečný inkubátor, ze kterého se bojíme vylézt.

No ale to jsem odbočila. Ve svých rozhovorech často kladu tuhle otázku: Jak byste si přál, aby na vás jednou vzpomínala vaše vnoučata? Většinu lidí to zaskočí, nikdy se nad tím nezamysleli, přitom většina z nás má nějaké vzpomínky na své prarodiče. Příjemné nebo nepříjemné. Sama jsem nad tím také přemýšlela, pochopitelně, když tuhle otázku kladu ostatním. Když vzpomínám na svého dědu, vybavuju si, jak se smál, jak byl veselý.  Nejdůležitější a nejsilnější pocit, který zůstává, i když konkrétní vzpomínky vyblednou - děda mě měl rád. O tom jsem nikdy nepochybovala. Kdyby na mě takhle vzpomínala moje vnoučata, úplně by mi to stačilo. Kdyby si tak kdokoliv, kdo mě znal, mohl říct – Eva byla na světě šťastná a měla mě ráda.  To je přece krásný, ne?

O Vánocích u nás doma vzpomínáme na lidi, kteří nás opustili, a o každém řekneme pár slov. Život každého z nás se nakonec scvrkne do takových několika slov, několika nejsilnějších dojmů, jaké jsme udělali na lidi okolo sebe. Nejlépe se nám vzpomíná na někoho laskavého nebo veselého, na někoho, s kým nám bylo dobře. Chcete, aby si vás lidi pamatovali jako na někoho, kdo se soudil o kus zahrady nebo almaru po dědečkovi? Nebo abyste zůstali v myslích lidí skrze tresty, které jste udělovali? Skrze slzy, které jste prolévali? Skrze zabouchnuté dveře, odmítavé gesto, trpkou zradu? Aby někdo řekl: aha, to byla ta, co nám otrávila našeho Punťu! Moc pěkné memento, jen co je pravda.


Času je opravdu málo, hrozně to letí a některé věci už nemůžeme napravit. Ale dokud žijeme, pořád vytváříme energii, kterou vydáváme. Něco, čím ostatní obohacujeme nebo naopak čím trávíme vzduch. Pracujme na té jediné image, která je skutečně důležitá.


BROKOLICE S MANDLEMI

Takhle jednoduše upravenou brokolici můžete podávat jako zeleninovou přílohu nebo ji můžete jíst jen tak jako lehkou večeři.
Hlávku brokolice rozebereme na růžičky, opláchneme a vaříme v páře 10 minut.
50 g mandlí nahrubo nasekáme a opražíme na sucho na pánvi. Sejmeme z plotýnky, vmícháme lžičku Tamari a zdobíme brokolici na talíři. Osolíme, výtečné je na ochucení i gomasio.



MALÉ KAPUSTOVÉ NÁKYPY

200 g kapusty vaříme pět minut, slijeme a nakrájíme na nudličky. V míse kapustu promícháme s 300 g celozrnné špaldové mouky, solí, muškátovým oříškem, kurkumou, pepřem, 100 g nahrubo nastrouhaného veganského sýra a 80 ml olivového oleje. Ohřejeme 150 ml rostlinného mléka (já použila rýžové) a dohladka v něm rozmícháme 20 g čerstvých kvasnic. Vlijeme do mísy a rukou dobře prohněteme. Vymastíme 6 malých formiček na nákyp (nebo 12 na běžné muffiny) a těsto do nich přemístíme. Necháme v teple zakryté 40 minut trochu vykynout. Pečeme při 200 stupních asi půl hodiny dozlatova. Podáváme se salátem.



VEGANSKÝ "BUŘTGULÁŠ" SE SEITANEM

V hrnci rozehřejeme dvě lžíce oleje a necháme na něm zesklovatět tři velké pokrájené cibule. Přidáme dvě lžíce mleté papriky, lžičku kmínu, pepř, lžičku sušeného česneku, lžíci sušené petrželky a chvíli společně mícháme. Přidáme 300 g seitanu pokrájeného na drobné kostičky, 70 g rajského protlaku, 800 g oloupaných a na malé kostky nakrájených brambor, 200 g sojových chilli párečků nakrájených na kolečka, dvě lžíce jablečného octa, osolíme a zamícháme. Deset minut dusíme, občas promícháme. Zalijeme 1 l zeleninového vývaru a zvolna dusíme 20 minut. V trošce vody rozmícháme 2 – 3 lžíce hladké mouky a nalijeme do hrnce. Povaříme 5 – 8 minut.


VLČÍ KŮŽE

Román švédské spisovatelky Kerstin Ekmanové vás doslova pohltí svou hutnou, těžkou, severskou temnotou. Tma prostupuje krajinu, lidi, i duše. Čas je nelineární, vede nás klikatými cestičkami z minulosti do budoucnosti a zpět. Chvíli žijete život mladé dívky, pak zralé ženy trpící pocity viny a tíhou starého tajemství, bezmoci a zbabělosti a někdy také život malé dívky, bystrého sirotka, který má v sobě něco z trolla. Těžký a dusivý je i příběh mladého nemocného chlapce, jenž uteče z rodiny ovládané hrůzou ze starého nemilosrdného patriarchy a stane se malířem. V další kapitole je z něj starý muž, který se vrátil „domů“ a v té další je mu zase patnáct. To všechno v kulisách nezadržitelného „pokroku“ první poloviny dvacátého století a světové hospodářské krize. Nouze a hlad jsou všudypřítomné. Kniha je plná smrti, stínů a beznaděje. Přesto ta tíha nepůsobí samoúčelně, a jakmile dočtete, jste rádi za naši malou, malebnou a světlou zemi. Výborná kniha, doporučuji k přečtení.


KOKOSOVÉ KULIČKY

Rozehřejeme 200 g kokosového krému, prodává se v krabičce jako tuhý bloček. Vmícháme 130 g rýžového nebo agávového sirupu a 100 g mletého kokosu. Z hmoty tvarujeme kuličky a do středu každé vložíme lískový oříšek. Obalujeme v kokosu, necháme trochu ztuhnout.



ŠPENÁT S PINIOVÝMI SEMÍNKY

Inspirace z knihy Rudigera Dahlkeho.
Půl kila špenátových lístků opereme a v cedníku spaříme vroucí vodou. V pánvi nasucho opražíme 50 g piniových semínek.
V hluboké pánvi rozehřejeme dvě lžíce panenského olivového oleje a zlehka na něm osmahneme čtyři pokrájené stroužky česneku a jednu drcenou chilli papričku, česnek nesmí zhnědnout. Vložíme spařený a okapaný špenát, osolíme, promícháme, zakryjeme poklicí a dusíme dvě minuty. Sejmeme poklici a dusíme ještě tři minuty. Na talíři posypeme semínky.
Takto připravený špenát můžeme jíst jako přílohu nebo s nasucho opečenými topinkami nebo bramborovými plackami jako hlavní jídlo.



HRSTKOVÁ POLÉVKA SE ZELENINOU

60 g žlutého půleného hrachu, 60 g zelené čočky a 60 g ječných krup propláchneme v cedníku a na hodinu namočíme. Poté vaříme půl hodiny a scedíme. Na lžíci oleje osmahneme pokrájenou cibuli, přidáme dvě mrkve, kousek celeru a jednu petržel. Okořeníme libečkem nebo celerovou natí, přidáme uvařený hrách, čočku a kroupy, zalijeme 1,3 l zeleninového vývaru a vaříme, dokud není zelenina měkká. Osolíme.


ŠPAGETY SE SEITANEM A ZELENINOU

V hluboké pánvi rozehřejeme dvě lžíce oleje a vložíme 200 g mrkve, 200 g řapíkatého celeru a jednu žlutou papriku, všechno nakrájené na droboučké kostičky. Okořeníme koriandrem, oreganem, špetkou skořice, čerstvě mletým pepřem, mletou paprikou, bazalkou a rozmarýnem. Chvíli společně opékáme a přidáme 200 g spařených, oloupaných a nakrájených rajčat a 200 g seitanu nakrájeného na malé kostičky. Osolíme, zalijeme 250 ml silného zeleninového vývaru a dusíme asi dvacet minut. Podáváme se špagetami.


MRKEV S FAZOLEMI

Recept je podle Romana Uhrina.
Na oleji zlehka osmahneme pokrájenou cibuli a dva stroužky česneku, přidáme 300 g na kolečka nakrájené mrkve, podlijeme 100 ml vody nebo zeleninového vývaru, osolíme, okořeníme tymiánem a dusíme do poloměkka. Přidáme 250 g vařených červených fazolí (nebo použijeme slité a propláchnuté fazole z plechovky) a prohřejeme. Okyselíme jablečným octem a vmícháme sekanou petrželku. Podáváme s dušenou rýží.


HRÁŠKOVÁ OMÁČKA

Opravdu velmi lahodné jídlo, doporučuji. 
Na dvou lžících oleje necháme zesklovatět pokrájenou cibuli, přidáme 350 g hrášku čerstvého nebo mraženého, osolíme, okořeníme bazalkou, zalijeme 200 ml bílého vína a dusíme doměkka. Odstavíme, rozmixujeme se 200 ml sojové nebo jiné rostlinné smetany, ochutíme šťávou z půlky citrónu, opepříme, případně dosolíme. Podáváme s haluškami: smícháme 330 g žitné mouky, 100 g Hrašky, sůl a 500 ml vody přidávané postupně. Těsto protlačujeme sítem na halušky do vroucí slané vody. Vaříme 5 – 7 minut. Můžeme podávat s vejcem nahniličku (které vegani samozřejmě vynechají).


SEITAN

Výroba domácího seitanu je opravdu snadná. Lidem, kteří mají nějaké nevyřízené účty s lepkem, jej samozřejmě nemohu doporučit :)Emotikona smile
V míse promícháme 1 kg polohrubé bílé pšeničné mouky a 500 g celozrnné pšeničné mouky. Postupně vmícháme tolik vody, aby vzniklo polotuhé těsto, které zformujeme do bochánku a necháme v teple hodinu odležet. Těsto vložíme do velké mísy, kterou dáme do dřezu a pustíme do ní teplou vodu, kterou necháme protékat a rukama hněteme a mačkáme tak dlouho, dokud nemáme bochánek asi poloviční, ale zbavený škrobu, který se vyplaví, a čistou vodu. Hmota začne být gumovitá, vláknitá a pružná, trvá to asi 15 – 20 minut. Seitan vložíme do dostatečně velkého hrnce (seitan zvětší svůj objem asi trojnásobně), přidáme kořenovou zeleninu, cibuli, česnek, rajčata, řapíkatý celer, prostě zeleninu, jako bychom vyráběli silný zeleninový vývar. Nesmí chybět kousek mořské řasy a trochu Shoyu. Kořeníme podle chuti (bobkový list, nové koření, tymián, římský kmín atd...). Osolíme a vaříme několik hodin (4 – 6) na mírném ohni, vyvařenou vodu doplňujeme. Pokud je vám líto elektřiny, vařte hodinu nebo použijte tlakový hrnec. Hotový seitan krájíme na plátky nebo na kostky. Má podobnou strukturu a způsob použití jako vařené sojové maso.


DVA SVĚTY

Volné pokračování Dědečka Ogeho od Pavlíny Brzákové mě dokonale nadchlo, stejně jako Dědeček Oge. Knihy jsou výjimečně sugestivní, téměř hypnotické a dlouhou dobu vám zůstávají v hlavě a duši. Rozhodně doporučuji obě dvě.
„Po ulicích chodila spousta lidí, ale ti lidé už nežili odkazem předků. Zapomněli. Neznali nic, co by je spojovalo s minulostí. Viděl jejich plandající postavy bez souvislosti. Nijak nepokračovali – byli to lidé bez vlastní země. Stáli na ní oběma nohama, ale duchem byli pryč.“