HARMONICKÁ PŘÍPRAVA JÍDEL

Tyhle argumenty a myšlenky jsou převzaté z knihy Pět Tibeťanů, zdravá kuchyně pro labužníky, jejímiž autory jsou dva zkušení kuchaři, badatelé, učitelé a cestovatelé praktikující uvědomělé stravování v souladu s poznatky indické ájurvédy: Dr. Devanando Weise a Jenny Frederiksen. Často podle jejich knížky vařím a líbí se mi i jejich šetrný a holistický přístup nejen k jídlu. 

Těmto tepelným úpravám potravin bychom se měli vyhnout, protože při nich potraviny nejen ztrácejí mnoho živin, ale také vznikají různé nové sloučeniny, které původní potraviny neobsahovaly. Jedná se především o fritování, dlouhé smažení v horkém tuku, grilování, dlouhé pečení při vysokých teplotách a rozvařování na kaši. Zcela bychom se měli vyhnout potravinám, které přišly jakýmkoliv způsobem do styku s mikrovlnnou troubou, jež má mimořádně škodlivé účinky, potravu zcela zničí. Vzniká dlouhodobé velké poškození organismu.

Naopak bychom měli dávat přednost šetrným tepelným úpravám, mezi které patří především čínské opékání na pánvi, dušení ve vlastní šťávě s trochou tuku, vaření v páře a krátké povaření obilovin s následným nabobtnáním. Zelenina by vždy měla zůstat polosyrová.

Podle antropozofů můžeme seřadit tepelné zdroje k úpravě potravin podle jejich vhodnosti vzhledem ke zdravotním vlivům. Na prvním místě je vaření na dřevě nebo dřevěném uhlí, následuje uhlí a plyn, potom keramická plotna elektrických sporáků a nakonec klasické elektrické plotýnky (moderní indukční sporáky kniha nezmiňuje). Ty totiž přenášejí kmitání střídavého proudu na jídlo, což neprospívá výživové hodnotě, stravitelnosti ani chuti. Čínští kuchaři to vědí: v kuchyních čínských restaurací se vždy vaří na plynu; plameny ze dřeva, uhlí nebo plynu přenášejí na jídlo klidnou a jemnou energii.

Pořadí materiálu nádob vhodných k vaření od velmi vhodného k nevyhovujícímu: Zlaté nádoby jsou nejlepší (nemám ani jeden zlatej hrnec!), potom následuje ohnivzdorné sklo, smaltované hrnce, potom ocelové. Zcela vzadu a prakticky jako nevhodné jsou hliníkové hrnce, těm bychom se měli vyhýbat.

Ještě pár slov k odšťavňování: jediný zdravý způsob odšťavňování je lisování, odstřeďováním se léčivá síla šťáv ničí, protože na okrajích odstředivky vzniká negativní energetický potenciál a velká odstředivá síla, která složitě stavěné a citlivé makromolekuly živin deformuje, čímž ztrácejí účinek. Odstředivky vám tak nedodávají zdravé, výživné šťávy, o kterých sníte.


více ZDE

Žádné komentáře:

Okomentovat