ČERNÝ BEZ

Od středověku byla bezu připisována kouzelná moc. V keři žije víla, duch nebo čarodějnice a když se keř kácí, je třeba prosit o odpuštění. Z větévek bezu má bůh Pan svou flétnu. Podle Plinia vycházejí z píšťal vyrobených z bezových prutů nejpronikavější tóny, které svou silou předčí kohoutí kokrhání. 
Černý bez byl nezbytnou kouzelnou rostlinou při svatbách, narození i smrti. Keltové sázeli na čerstvě navršený hrob bezový keř, když vykvetl, bylo to znamením, že duše zemřelého je v zemi mrtvých šťastná. Používal se i při pohřbívání a větvička bezu se vkládala zemřelému do rakve. Bez je navíc léčivá rostlina, která odpradávna žije v blízkosti člověka.
Květ sbíráme v květnu a červnu, nejlépe okolo poledne. Bez je potopudný a močopudný, příznivě také ovlivňuje cévní stěny. Je nedostižný při nachlazení, ale má široké spektrum působení, květy podporují například tvorbu mateřského mléka. List se používá při revmatických bolestech na zábaly a plod působí jako účinné analgetikum při neuralgiích, například při bolestech trojklanného nervu, páteře a kloubů. Má i účinek protizánětlivý.
Každému nevoní, ale já bez miluju bez výhrad a nekriticky. Pro mě neexistuje krásnější a milovanější rostlina.Žádné komentáře:

Okomentovat