BORŮVKA

Borůvky rostou ve světlých jehličnatých lesích ve vyšších polohách. Souvislý porost borůvky ukazuje na kyselou půdu. Byly sbírány lidmi odpradávna, což dokazuje i jejich staré jméno druidské bobule. Borůvky jsou považovány za nejzdravější potravinu vůbec, obsahují množství vitamínů a minerálů a kromě toho řadu kyselin a dalších látek, mimo jiné barvivo myrtillin. Záznamy o léčivých účincích borůvek můžeme nalézt už ve středověkých herbářích. Dnes pěstované kanadské borůvky zdaleka nedosahují účinnosti lesních borůvek.
Sbírají se mladé listy v červnu, před rozkvětem, později sbírané jsou bez účinku. Postupujeme šetrně, z každého keříčku jen trošku a to tak, že opatrně stáhneme lístky z větviček, abychom je nepolámali. Plody sbíráme pouze dokonale zralé během léta. Borůvky nemají žádné nežádoucí účinky a mohou je užívat děti i dospělí bez omezení.
Listy snižují obsah cukru v krvi, borůvka je považována za rostlinný inzulin, při cukrovce můžeme čaj z borůvkových listů pít dlouhodobě. Nálev z borůvkových listů se doporučuje při slabosti močového měchýře a zánětech močových cest a při střevních a žaludečních katarech, kde antibiotické složky potlačují choroboplodné zárodky. Odvary z listů pomáhají při vyrážkách jako obklady a koupele.
Sušené plody působí antibakteriálně a protizánětlivě. Zastavují účinně průjem, na který zvláště u dětí neexistuje lepší lék. Pro dospělé ještě lépe působí čerstvé borůvky naložené do 85% alkoholu podávané jako tinktura. Borůvka působí ve střevech antibioticky a zároveň léčí a zklidňuje sliznici střev. Borůvková povidla nebo kompoty zlepšují zrak, barvivo obsažené v borůvkách urychluje regeneraci očního purpuru a je účinné jako prevence šerosleposti. Šťáva z čerstvých borůvek vetřená do kůže pomáhá při lupénce, zároveň léčí rýmu a žaludeční obtíže a po naředění vodou působí jako účinné kloktadlo při zánětech v krku a v ústech. Díky obsahu rutinu a eskulinu jsou borůvky vhodnou potravinou při cévních potížích, zpevňují cévní stěny a tím také pomáhají při hemoroidech. Dříve se borůvkami léčily i ledvinové kameny, revmatismus a chudokrevnost. Čaj z listů i plodů snižuje účinky radioaktivního záření a pomáhá při odvykání kouření, protože podporuje tvorbu dopaminu.
Borůvka je výtečná medonosná rostlina a borůvkový med je velice chutný a voňavý.více ZDE

Žádné komentáře:

Okomentovat