OLIVOVNÍK

Těžko bychom hledali strom, který má pro historii, mytologii, kulturu i výživu člověka větší význam než je právě olivovník. Tento strom se svými plody byl pěstován a využíván už od mladší doby kamenné a vztahuje se k němu nespočet mýtů a legend. Některé prameny mluví o tom, že olivovníky byly součástí zahrady Getsemanské. My lidé mu máme také být za co vděční. Ačkoliv tento nádherný, dlouhověký a úctyhodný strom neroste v našem zeměpisném pásmu, není snad člověka, který by neznal olivy a olej z nich získávaný. Domovem je olivovník ve Středomoří, ale dnes už jej najdeme i v takových zemích jako je Chile, Peru nebo Austrálie.
Léčebně se užívají jak listy ve formě prášku, nálevu (i ve směsích s dalšími bylinami) nebo tinktury, tak olej lisovaný ze zralých plodů - oliv. Rozemleté suché listy se přikládají na zánětlivá onemocnění kůže a smíchané s moukou zase tvoří základ obkladu podbřišku při děložním krvácení. Vnitřně se používá nálev nebo tinktura z listů při vysokém krevním tlaku a preventivně proti ateroskleróze. Nás ale spíše zajímá použití oleje, protože k listům nemáme bohužel přístup. Používáme výhradně extra panenský olivový olej, jak jídlu, tak k léčení. Olivový olej je vhodný jako nosič pro nakládání nejrůznějších bylin a koření, a jako takový se uplatní rovněž v kuchyni i domácí lékárně.
Olivový olej se používá jak zevně, tak vnitřně a to nejen jako cenná potravina, ale i jako léčivka. Obsahuje značné množství mononenasycených mastných kyselin, řadí se tedy mezi zdravé tuky, kterými nemusíme šetřit. Blahodárně ovlivňuje sekreci trávicích šťáv a metabolismus tuků, hojí zánětlivé onemocnění střev, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, riziko onemocnění cukrovkou 2. typu a kromě rakoviny tlustého střeva pravděpodobně i rakoviny prsu a vaječníků. V olivovém oleji najdeme také vitamín E, jehož zásluhou olivový olej podporuje správnou činnost srdce, zdravý růst buněk a regenerační procesy v těle. Kromě vitamínu E obsahuje i vitamíny A, C, D a K.
Zevně jej můžeme s úspěchem využít na masáže při bolestech kloubů, namožených svalů a břišních kolikách nebo teplé obklady hrudníku při zánětu plic. Účinek olivového oleje na zdravou vlasovou pokožku je též dobře známý, stejně jako jednoduchá ochrana proti slunci. V místě původu olivovníku se olejem potírala kůže postižená prašivinou, což má v sobě jistou logiku, paraziti se pod vrstvou oleje zadusí.
Vnitřně je olej používán při poněkud drastickém, ale účinném odstraňování žlučníkových kamenů, o této terapii je ale lépe poradit se s lékařem, může totiž teoreticky dojít k ucpání žlučovovodů vypuzovanými kameny.
Olivovník je stromem míru, čistoty, laskavosti a štěstí, vždyť kdo by neznal symbolismus olivové ratolesti v zobáku holubice na Noemově arše nebo věnčení vítězů starověkých olympijských her právě olivovoým listím? Sušené olivové listy se pálí při obřadech, kdy je zapotřebí znovunastolit harmonii a posbírat ztracenou energii.
Fotografie je z řeckého ostrova Samos, řecké olivy a olej jsou všeobecně pokládány za nejkvalitnější.Žádné komentáře:

Okomentovat