OLIVOVNÍK

Těžko bychom hledali strom, který má pro historii, mytologii, kulturu i výživu člověka větší význam než je právě olivovník. Tento strom se svými plody byl pěstován a využíván už od mladší doby kamenné a vztahuje se k němu nespočet mýtů a legend. Některé prameny mluví o tom, že olivovníky byly součástí zahrady Getsemanské. My lidé mu máme také být za co vděční. Ačkoliv tento nádherný, dlouhověký a úctyhodný strom neroste v našem zeměpisném pásmu, není snad člověka, který by neznal olivy a olej z nich získávaný. Domovem je olivovník ve Středomoří, ale dnes už jej najdeme i v takových zemích jako je Chile, Peru nebo Austrálie.
Léčebně se užívají jak listy ve formě prášku, nálevu (i ve směsích s dalšími bylinami) nebo tinktury, tak olej lisovaný ze zralých plodů - oliv. Rozemleté suché listy se přikládají na zánětlivá onemocnění kůže a smíchané s moukou zase tvoří základ obkladu podbřišku při děložním krvácení. Vnitřně se používá nálev nebo tinktura z listů při vysokém krevním tlaku a preventivně proti ateroskleróze. Nás ale spíše zajímá použití oleje, protože k listům nemáme bohužel přístup. Používáme výhradně extra panenský olivový olej, jak jídlu, tak k léčení. Olivový olej je vhodný jako nosič pro nakládání nejrůznějších bylin a koření, a jako takový se uplatní rovněž v kuchyni i domácí lékárně.
Olivový olej se používá jak zevně, tak vnitřně a to nejen jako cenná potravina, ale i jako léčivka. Obsahuje značné množství mononenasycených mastných kyselin, řadí se tedy mezi zdravé tuky, kterými nemusíme šetřit. Blahodárně ovlivňuje sekreci trávicích šťáv a metabolismus tuků, hojí zánětlivé onemocnění střev, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, riziko onemocnění cukrovkou 2. typu a kromě rakoviny tlustého střeva pravděpodobně i rakoviny prsu a vaječníků. V olivovém oleji najdeme také vitamín E, jehož zásluhou olivový olej podporuje správnou činnost srdce, zdravý růst buněk a regenerační procesy v těle. Kromě vitamínu E obsahuje i vitamíny A, C, D a K.
Zevně jej můžeme s úspěchem využít na masáže při bolestech kloubů, namožených svalů a břišních kolikách nebo teplé obklady hrudníku při zánětu plic. Účinek olivového oleje na zdravou vlasovou pokožku je též dobře známý, stejně jako jednoduchá ochrana proti slunci. V místě původu olivovníku se olejem potírala kůže postižená prašivinou, což má v sobě jistou logiku, paraziti se pod vrstvou oleje zadusí.
Vnitřně je olej používán při poněkud drastickém, ale účinném odstraňování žlučníkových kamenů, o této terapii je ale lépe poradit se s lékařem, může totiž teoreticky dojít k ucpání žlučovovodů vypuzovanými kameny.
Olivovník je stromem míru, čistoty, laskavosti a štěstí, vždyť kdo by neznal symbolismus olivové ratolesti v zobáku holubice na Noemově arše nebo věnčení vítězů starověkých olympijských her právě olivovoým listím? Sušené olivové listy se pálí při obřadech, kdy je zapotřebí znovunastolit harmonii a posbírat ztracenou energii.
Fotografie je z řeckého ostrova Samos, řecké olivy a olej jsou všeobecně pokládány za nejkvalitnější.1 komentář:

  1. Hezky napsané. Já olivy zbožňuji a olivový olej používám prakticky do všeho. Bez toho bych si svou kuchyň snad ani nedokázala představit. Hodně jsem si teď například oblíbila takový ten olej ve spreji. Třeba na saláty je úplně boží.

    OdpovědětVymazat