TŘAPATKA NACHOVÁ

Třapatka nachová neboli echinacea purpurea, jinak též rudbeckie, se k nám dostala ze Severní Ameriky, kde byla tato vytrvalá rostlina odedávna používaná Indiány jako univerzální protizánětlivý prostředek s významným antibiotickým působením jak proti bakteriím, tak i proti virům a kvasinkám. Kořen žvýkali při namáhavých pochodech a rány zasypávali sušenou bylinou nebo potírali čerstvou šťávou. Třapatku používali i jako protijed při uštknutí chřestýšem.
Třapatka má dokonce i analgetické působení, a čerstvá šťáva znecitlivuje i místně. Novější výzkumy naznačují, že rudbeckie je i vhodným léčivem při nádorovém onemocnění, především rakoviny střev, jater nebo žaludku, a také AIDS. Byly prokázány i afrodiziakální účinky.
Léčebně můžeme používat i třapatku úzkolistou nebo žlutě kvetoucí rudbeckie.
V našich podmínkách jde o poměrně nedávno objevenou léčivou bylinu a její účinky nejsou ještě prozkoumány zcela vyčerpávajícím způsobem.
Ačkoliv jsou všechny části rostliny léčivé, nejúčinnější je užívání kořene, ze kterého se připravuje nejčastěji tinktura, ale lze použít i nálev nebo odvar, účinnost je pak ale nižší. Tinktura z třapatky je oblíbená jako preventivní přípravek proti chřipce, opakujícím se zánětům močových a dýchacích cest, jako podpora celkové imunity organismu, odolnosti lymfatického systému, ale i při léčbě chřipky už probíhající, kdy se nasazuje ihned při prvních příznacích nemoci. Pomáhá také při bolestech hlavy, v léčbě žaludečních vředů, prostaty a chronických kloubních onemocnění. Zevně (jako tinktura nebo mast) třapatka účinně léčí různá poranění a hnisavé boláky, a jako kloktadlo se užívá při zánětu v ústní dutině a v krku. Zevně i vnitřně zároveň užíváme třapatkovou tinkturu při revmatismu, hemoroidech, křečových žilách a bércovém vředu. Při chronických zánětech vedlejších nosních dutin je vhodná inhalace horké páry s třapatkovou tinkturou.
Kořen sbíráme jako obvykle na podzim nebo brzy na jaře, květ, nať a list během kvetení v létě. Tinkturu připravujeme výhradně z čerstvé byliny obvyklým způsobem. Sušením se výrazně snižuje množství účinných látek.
Rudbeckii můžeme užívat bez obav z vedlejších účinků, pouze kvůli obsahu alkoholu v tinktuře jsme v těhotenství a u malých dětí opatrní. Jako prevenci neužíváme nepřetržitě nikdy déle než dva týdny, protože by stimulace imunity vedla naopak k jejímu oslabení. Nutná je vždy dvoutýdenní přestávka.1 komentář:

  1. Na imunitu mi snad nejlépe zabírá echinacea tinktura. Pár let zpět jsem si prošel sérií onemocnění spojených s dýchacím systémem a klasické prášky nezabíraly. Takže jsem dal na rady ošetřujícího lékaře a zašel jsem k homeopatovi, který mi doporučil tuhle bylinu, respektive tinkturu z ní. :) A to bylo jako balzám na duši! :)

    OdpovědětVymazat