PÁR PRAKTICKÝCH RAD OHLEDNĚ NÁKAZY CORONAVIREM

Internet je plný rad a doporučení, které jsou užitečné, zbytečné nebo dokonce bláznivé. Je na nás, jak si to probereme, ale připravila jsem několik informací, které vám třeba přijdou vhod.  Třeba už jen pro pocit, že něco aktivně děláme a nenecháme to na osudu a lékařích. Toto je soubor rad pro ty z vás, kteří jsou zvyklí brát zodpovědnost za vlastní zdraví do svých rukou a nespoléhají se slepě na pomoc zvenčí. Sami máte jistě svoje osvědčené metody a způsoby, jak zvýšit svou imunitu a jak bojovat s patogeny a moje doporučení budou pro vás pouze jejich doplněním.
Je třeba zdůraznit, že lidské tělo je zázračné zařízení s ohromující samoozdravnou schopností a že často stačí, abychom ho v jeho práci podpořili a neházeli mu klacky pod nohy.

Především je důležité podpořit imunitu, i když některé informace týkající se cytokinové bouře by nás mohly znejistit. Jde o to, že nám občas silný imunitní systém pěkně zavaří a svou přehnanou reakcí nás může zahubit – tak to bylo třeba u epidemie Španělské chřipky na konci první světové války 1917 - 1919. Tam umírali především mladí zdraví lidé se silnou imunitou. Ale nenechme se vystrašit, je jenom dobré vědět, že taková věc se stává. Takže zpět k silné imunitě, která je v naprosté většině případů žádoucí. Pro imunitní systém je nejdůležitějším orgánem brzlík (podle Jiřího Janči) a tomu prospějeme nejlépe zdravým jídlem. To znamená, že se zřekneme průmyslově zpracovaných potravin, konzerv a cukru. Omezíme živočišné potraviny a zaměříme se na čerstvou zeleninu, především ve formě zeleninových šťáv. Omezíme skladování a ohřívání, snažíme se jíst vždy čerstvé jídlo. Limonády a pivo nahradíme čistou vodou, optimálně z osvědčeného pramene. Hodně spíme, odpočíváme, otužujeme se, přiměřeně a pravidelně se hýbeme, nejlépe na čerstvém vzduchu. Nekouříme.
Důležitý je přísun vitamínu A, který je obsažen v rakytníku, paprikách, česnekových listech (nikoliv ve stroužcích!), v listovém salátu, kapustě, špenátu, ve žlutém ovoci a zelenině. Dalším důležitým prvkem na posílení imunity je jód, který najdeme ve višních, třešních, čokoládě, mořských řasách, ale nejlepším zdrojem jódu je a zůstane kvalitní čistá voda. Třetím nezbytným působkem je zinek, úplně nejvíc ho najdete v dýňových semínkách, potom též v pšeničných klíčcích a houbách. Pozor, alkohol velice významně snižuje schopnost organismu zinek využít!
Další pomoc pro podporu imunity:
Jantarová tinktura (je účinná i při léčbě chřipky). Připravíme ji tak, že 50 g hrubých neopracovaných jantarových zlomků propláchneme vlažnou vodou a v lahvičce zalijeme 750 ml 80-90% alkoholu (seženete v lékárně). Necháme 10 dní stát, denně protřepeme. Po této době můžeme začít užívat, ale jantar necháme v alkoholu stále naložený, dokud tinkturu nevypotřebujeme. Užíváme 3 kapky do čaje 3 x denně. Při chřipce tinkturou ještě potíráme hrudník zepředu i zezadu.
Čaj na podporu imunity: 2 g vlaštovičníku natě, 3 g vratiče květu a 3 g měsíčku květu zalijeme v termosce 500 ml vroucí vody, necháme půl hodiny vyluhovat, přecedíme, vychladíme, uložíme do chladničky a užíváme 3 x denně polévkovou lžíci před jídlem.
Echinacea, jinak též rudbeckie nebo třapatka nachová je léčivkou dobře známou svou podporou imunitního systému. Uplatní se ale i při léčbě infekcí bakteriemi a některými viry. Účinné látky obsahuje celá rostlina, nicméně nejvíce jich je v kořeni, ze kterého se vyrábí tinktura následujícím způsobem: 100 g kořenů nebo 113 g květů nebo 125 g listů čerstvé rostliny přelijeme 500 ml 60% lékárenského lihu nebo domácí pálenky. Po dobu 7 dnů macerujeme a denně protřepáváme. Osmý den necháme ustát a přefiltrujeme. Preventivně užíváme lžičku ráno a večer na lačno. Při onemocnění užíváme lžičku každé 2 hodiny po dobu tří dnů. Potom po tři dny 4 lžičky denně a poté až do uzdravení 3 x denně lžičku. Pokud tinkturu koupíme v lékárně, řídíme se návodem na obalu.
Kvašená zelenina je skvělým prostředkem na podporu imunity proto, že přispívá k optimální skladbě střevního mikrobiomu a jak je známo, střeva hrají velice důležitou roli v imunitním systému. Kromě toho obsahuje množství vitamínu c a dalších vitamínů.
Reflexní terapie. Reflexní body pro plíce vidíte na obrázku na hřbetu ruky (platí pro obě ruce). Reflexní univerzální bod, který pomáhá v mnoha nejrůznějších situacích vidíte na obrázku na chodidle (platí pro obě nohy). Je lepší si ale každopádně o reflexní terapii zjistit relevantní informace z důvěryhodných zdrojů (Např. kniha Jiřího Janči Reflexní terapie). Tuto metodu ale zmiňuji, protože patří k metodám velmi účinným.

Jakmile už onemocníme, patrně alespoň prvních pár dní zůstaneme v domácím ošetřování a vyhledáme lékaře až poté, co budeme potřebovat jeho pomoc. Ze zahraničí víme, že nemocniční oddělení jsou zahlcená a že lehčí případy posílají domů. Co tedy můžeme dělat doma? Existuje řada způsobů, jak si můžeme sami pomoci. V první řadě je nutné odpočívat. Začínat v tomto okamžiku s posilováním imunity je velmi nebezpečné. Omezíme pohyb, hodně spíme.
Česnek je velmi osvědčeným prostředkem k léčbě infekcí, i virových, obsahuje totiž fytoncidy. Vždy v syrovém stavu, řádně rozžvýkaný, třeba na topinkách, v česnečce (oukropu) nebo ve formě česnekového oleje, který se používá jako kapky do nosu při chřipce. 2 g tohoto oleje (dá se koupit) nakapeme do 1 litru vody a máme kapky.
Cibule je dalším z nedoceněných bojovníků proti bakteriím a virům. Pomáhá syrová i vařená. Výborná je známá šťáva s cukrem nebo medem nebo cibulový čaj. Molekuly cibule prostoupí prý i cihlovou zdí, to je síla, co?
Lichořeřišnice obsahuje množství vitamínu C, ale pouze v syrovém stavu. Listy, květy i semena se jí, mají štiplavou, trochu ředkvičkovou příchuť. Můžeme je dát do salátů nebo na chleba. Lichořeřišnice je úspěšný bojovník proti infekcím, kromě jiného i plic a průdušek. Semena rozmačkáme a necháme přes noc vyluhovat ve studené vodě, ráno vypijeme.
Lékořice je velmi významným léčivým prostředkem při zánětu plic. Známe ji nejčastěji jako „pendrek“, což je korektní léčivá forma. Můžeme lékořici užívat i jako tinkturu (20 kapek) nebo nálev z kořene a to 3 x denně.
Vitamín C je důležitý v prevenci i v léčbě a dokonce se ukazuje, že vysoké dávky intravenózně dokážou přispět k vyléčení mnoha závažných chorob.  V prevenci užíváme 1 – 3 g denně rozdělené do několika dávek, při virovém zánětu plic a dalších virových onemocněních dokonce až 12 g denně v 10 – 15 dávkách. Toto extrémní množství je ale potenciálně nebezpečné (podporuje růst buněk, a to i rakovinných) a nemůže ho užívat každý, uvádím to jako jeden z několika prostředků léčby. O těchto vysokých dávkách se poraďte s lékařem. Každopádně 1 g denně je zcela bezpečné množství a prospěje nemocnému.
Jablečník je léčivá bylina, která prospívá při onemocnění plic. Velmi účinný je macerát v červeném víně připravený následovně: v 1 l organického červeného vína rozpustíme 100 g medu a zalijeme jím 50 – 60 g jablečníku. Uzavřeme a necháme macerovat při pokojové teplotě 10 dnů, denně protřepeme. Užíváme 3 x denně 50 ml.
• Léčbu virového onemocnění plic podpoříme i tímto bylinným čajem: 1 g pivoňkového kořene, 5 g kořene lékořice lysé, 5 g máty peprné, 5 g divizny, 5 g heřmánku, 10 g tužebníku jilmového, 20 g lipového květu, 20 g květu bezu černého a 30 g vrbové kůry. 3 lžičky této směsi zalijeme 750 ml vody, přivedeme k varu a vaříme 10 minut.. Scedíme a denně vypijeme ½ l teplého čaje.
Tymiánový sirup je starým, osvědčeným prostředkem pro léčbu suchého, dráždivého kašle.
Éterické oleje. Sama s nimi příliš velké zkušenosti nemám, takže doporučuji vyhledat si o nich informace u odborníků. Při horečce se osvědčilo nakapat tea tree olej do jedlého oleje a masírovat chodidla. Do aroma lampiček se hodí eukalyptus, citron, pomeranč, tymián, ravintsara, oregano nebo hřebíček. Všechny tyto oleje desinfikují vzduch a pomáhají bojovat proti virům.

Abychom to měli kompletní, zmíním ještě kameny, které údajně přispívají ke zdraví plic: je to heliotrop a růžový a melounový turmalín. Zda to je něco platné, věru netuším, ale ublížit to nemůže.

Co se týká psychiky, která je v případech, kdy se bojíme o zdraví nebo dokonce život svůj a svých blízkých, velice křehká, doporučuji vyhýbat se děsivým zprávám a videím. Pokud máme přehled o tom, co se děje, víme, jaká jsou opatření a co dělat v případě onemocnění, nemá smysl aktivně vyhledávat další a další zprávy z „terénu“, které nás mohou ještě více rozhodit. Na druhou stranu nemá smysl strkat hlavu do písku a dělat, že se nic neděje a že se nás to netýká, takové chování nám tváří v tvář realitě zcela jistě ublíží stejně jako bezhlavá panika. Je třeba v klidu promyslet, co budu dělat, až ta která situace nastane. Co udělám, když... Trochu takové katastrofické scénáře. Jak bude probíhat karanténa? Co se stane s dětmi, když budu muset do nemocnice, kdo obstará staré rodiče, co bude s domácími zvířaty. Jak se zachovám, onemocní-li partner, kamarád, kolega. Jak přijmu své případné onemocnění. Člověk by měl mít dostatek relevantních informací, aby si dokázal udělat pravdivý nebo pravdě co nejpodobnější obrázek o situaci.
A možná nastal čas i na nějaké to duchovní rozjímání o smyslu života, o tom, co pro mě znamenají moji blízcí, co mi dává sílu. Kdo jsem a kam směřuju. To je ale na každém z nás, samozřejmě, ohledně toho žádné rady nerozdávám.

FAC TUA, QUAE TUA SUNT, CETERA LINQUE DEO (udělej vše, co udělat můžeš, to ostatní přenechej bohu)


13 komentářů:

 1. Děkuji Vám za Vaši práci.Rozesílám celé rodině a všem blízkým.Bůh Vám žehnej❤

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. já děkuji, že to alespoň jediný člověk přečetl :)

   Vymazat
 2. I já jsem to přečetla a posílám dál.
  Děkuji
  db

  OdpovědětVymazat
 3. Masíruji v práci reflexní body na rukou. Dekuji za radu

  OdpovědětVymazat
 4. Som sama so sebou spokojná, vitamín C, echinacea, cesnak, tymián, nechtík, zinok, zelenina... sú našou každodennou súčasťou. Vďaka za článok.

  OdpovědětVymazat
 5. Velmi praktický a srozumitelný článek - děkuji za něj! :)
  Hezké dny ve zdraví....Jitka

  OdpovědětVymazat
 6. Pani Eva, i ja som vašou fanúšičkou. Ďakujem za dobré mienené rady a ochotu zverejniť ich pre dobro nás všetkých. Ste milá.
  Marta♥

  OdpovědětVymazat
 7. děkuju za komentáře, jsem ráda, že jsem to sem nedávala zbytečně, hodně štěstí a pevné zdraví!

  OdpovědětVymazat
 8. Konečně klidně a rozumně :) už mě z těch poplašených zpráv všude okolo brněly uši..paní Evo,jste skvělá a rozesílám přátelům..děkuji za námahu a snahu pomoci...

  OdpovědětVymazat
 9. Dobrý den, děkuji vám za krásný a hlavně klidný, rozumný a praktický článek. Toho je teď zapotřebí. Shrnula jste to krásně. Odkaz na něj jsem poslal blízkým s doporučením, aby jej šířili dál.
  Jen se zeptám: co třeba zázvor? Neměl by tam být též?
  Mějte se krásně a přežijte to ve zdraví
  Tito

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, zázvor klidně zařaďte také, určitě neublíží. Každý máme své osvědčené metody, jak bojovat s virózou a pokud si nám tenhle darebák nesedne na plíce, nebude zas tak zle a můžeme to v pohodě zvládnout doma :)

   Vymazat
 10. Vždy když přichází zima, snažím se zvýšit svoji imunitu. Chodím také pravidelně cvičit, otužuji se, navštěvuji častěji doktora aby mi případně zjistil některá onemocnění. Při poslední návštěvě mi doporučil, abych si pořídila infralampu. Přišlo mi to přezité, ale ty účinky jsou fakt.. wow. Mrkněte na některou zde: https://www.testino.cz/infralampy

  OdpovědětVymazat