TEMPEHOVÉ KULIČKY V RAJSKÉ OMÁČCE

 

180 g tempehu nastrouháme najemno a promícháme se 2 lžícemi tamari, 1 lžící tahini, pepřem, oreganem, 2 lžícemi lahůdkového droždí, 2 lžícemi oleje, asi 50 g kukuřičné strouhanky a vodou podle potřeby, abychom dostali tak akorát konzistentní hmotu. Z té tvoříme kuličky a pečeme je v Remosce asi 30 – 35 minut. V troubě při 180 stupních přibližně stejnou dobu.

Omáčka: Do teplé vody namočíme 30 g sušených rajčat, dokud nezměknou, a poté je slijeme a rozmixujeme spolu s konzervou rajčat (400 g), 1 červenou paprikou, 2 lžícemi oleje a oreganem. Dosolíme, pokud je třeba, ale sušená rajčata jsou většinou slaná dostatečně. Pokud použijeme sušená rajčata v oleji, další olej už nepřidáváme.

Podáváme s vařenými těstovinami.



DUŠENÁ ZELENÁ ČOČKA S ŘEPOU

Pro dvě osoby

Na dvě hodiny namočíme 100 g zelené čočky do teplé vody, slijeme ji, propláchneme a necháme okapat. Jednu cibuli nakrájíme na kostičky a osmahneme na lžíci oleje. Vmícháme čočku, ochutíme půl lžičkou sušeného mangového prášku (nebo troškou strouhané limetkové kůry), půl lžičkou čerstvě tlučeného kmínu a špetkou sušeného česneku. Zalijeme 200 ml dobrého zeleninového vývaru a přivedeme k varu, ztlumíme teplotu a zvolna dusíme půl hodiny doměkka. Vmícháme dvě lžíce tamari a lžíci umeocta.
Mezitím, co se čočka dusí, oloupeme a nahrubo nastrouháme jednu střední červenou řepu a orestujeme ji na dvou lžících sezamového oleje, musí změknout, ale ne příliš, musí stále křupat. Odstavíme a dochutíme worchestrovou omáčkou, umeoctem a tamari.
Na talíři zdobíme velkou lžící rostlinné zakysané smetany a špetkou tlučeného červeného pepře.
Vhodnou přílohou je kysané zelí nebo salát ze syrové zeleniny.



ASIJSKÉ RIZOTO

Moc dobré, krémové, vyzkoušejte!

Uvaříme obvyklým způsobem, jak jsme zvyklí 300 g jasmínové nebo jiné dlouhozrnné rýže. 

Na dvou lžících sezamového oleje osmahneme v pánvi WOK na půlkolečka pokrájenou cibuli, přidáme dvě na sirky nakrájené mrkve, dva na nudličky nakrájené pórky, na tenké proužky nakrájenou kapii a 70 g arašídů. Mírně osolíme, okořeníme chilli a špetkou kari koření a ochutíme lžící sypkého zeleninového bujónu. Opékáme téměř doměkka za častého míchání. Vlijeme 200 ml tekutého (nikoliv z plechovky) kokosového mléka a ještě pár minut dusíme pod pokličkou. Vypneme plotýnku, zjemníme 200 ml rostlinné smetany a ochutíme tamari a umeoctem. Nakonec vmícháme hotovou rýži. 



DÝŇOVÉ KOSTIČKY

 

Moc dobré, ale krájené takhle nadrobno se rozpadají, takže je klidně nakrájejte na větší kousky jako běžný koláč nebo perník.
V míse rozšleháme 250 g dýňového pyré (pečenou či vařenou a následně rozmixovanou dýni, já si malé porce uchovávám zmražené), 100 ml datlového sirupu, 60 ml oleje, 200 g rostlinné kysané smetany, jeden větší rozmačkaný nebo rozmixovaný banán, špetku soli, lžičku skořice a špetku mletého muškátového oříšku. V robotu nebo mixéru umeleme 120 g ovesných vloček a 200 g pohanky (můžeme použít ovesnou a pohankovou mouku koupenou v obchodě, ale tohle je snazší a lacinější) a vmícháme je do mísy spolu se dvěma lžičkami kypřicího prášku a půl lžičkou jedlé sody. Nakonec zlehka vmícháme 100 g lískových oříšků, 50 g hrozinek a 150 g sušeného zázvoru (nebo jiného sušeného ovoce, třeba pokrájených meruněk, zázvor tomu ale dodá příjemnou pikantnost).
Těsto rozetřeme do menší (25 x 40 cm) vymaštěné formy a pečeme při 180 stupních 20 – 25 minut. Krájíme po vychladnutí.