BAZALKOVÝ OLEJ

Bazalka na záhonech pomalu odkvétá a nám je jasné, že se zanedlouho rozloučí úplně. Jak si uchovat její nezaměnitelné aroma až do zimy? Třeba tak, že ostříháme květy a stonky a lístky, které jsou příliš malé k použití, nařežeme je na malé kousky, dáme do sklenice a zalijeme panenským olivovým olejem. Ve vodní lázni zahříváme půl hodiny, dáme pozor, aby byliny nezhnědly, voda nesmí v žádném případě vřít, měla by mít maximálně 60 stupňů. Sklenici uzavřeme a necháme na okně týden louhovat. Přecedíme, olej nalijeme do lahve a používáme na saláty. Delikatesa!


KYNUTÝ CELOZRNNÝ KNEDLÍK

Co si budeme povídat, knedlík z bílé mouky je nadýchaný a jemný, ale tenhle je zase zdravější a rozhodně se nedá říct, že by nebyl dobrý, je jen poněkud robustnější a drsnější, inu, jako rváč z dělnické čtvrti, žádná bílá vymydlená slečinka 
400 g celozrnné špaldové mouky, 100 g jemných ovesných vloček, sůl, sušené bylinky podle chuti, 1 lžíce instantního droždí, 1 lžíce rostlinné náhražky vajec (např. Hrašky) rozmíchané v troše vody a 250 ml vlažné vody promícháme v míse a dobře zpracujeme těsto, které necháme 45 minut kynout v teple pod ubrouskem. Vykynuté těsto znovu prohněteme a rozdělíme na dvě stejné části. Z každé vytvarujeme šišku a vaříme v dostatečném množství osolené vody 20 - 25 minut. Během varu několikrát otočíme. Uvařené knedlíky na vále propíchneme špejlí, aby unikla pára a nesrazily se. Podáváme s jemnými krémovými omáčkami, například se skvělou hříbkorajskou.


KVANTOVÁ NOC


Filozofický psychothriller Roberta J. Sawyera je založený na teorii, která zní přibližně takto: Lidstvo se dá rozdělit na tři části podle specifického, vrozeného a vlastními silami prakticky nezměnitelného nastavení mozku, tedy postavení tří mikrotubulárních elektronů. Rozložení těchto tří typů je v populaci víceméně rovnoměrné.
Zhruba jednu miliardu celkového počtu obyvatel Země tvoří „vědomí lidé se svědomím“. Jedou takzvaně na všechny válce, jsou to tvůrčí, introspektivně přemýšlivé osobnosti, které vedou neustálý vnitřní monolog, hodnotí své chování, přemýšlí o tom, co udělali špatně, komu ublížili a jak to příště udělat lépe. Nenechají se strhnout davem za žádných okolností, přemýšlejí samostatně a kriticky, vyvíjejí teorie. Záleží jim na ostatních, přemýšlejí o tom, jaké dopady má jejich chování, jsou altruističtí.
Další skupinou je masa dvou miliard lidí s označením Q2. Ti mají sice vnitřní hlas, mají vědomí sebe sama, samostatně přemýšlejí a hodnotí. Ale schází jim empatie a svědomí. Myslí doslova jenom na sebe, na vlastní prospěch. Jsou to promiskuitní, charismatičtí, povrchní manipulátoři a patologičtí lháři schopní navázat intimní kontakt s každým, koho zrovna potřebují. Většina vrcholných politiků, ne-li všichni, jsou Q2. Jsou to v psychologické terminologii psychopati. Psychopat samozřejmě nemusí být zároveň agresor, psychopatem může být i špičkový chirurg nebo průmyslník.
Většina, tedy 4 miliardy lidí, nemá vnitřní hlas, nemá fakticky vědomí, jak jej chápeme. Duševně fungují na minimální úrovni, ačkoliv to nijak nesouvisí s měřitelným IQ. Jsou tedy mezi nimi klidně právníci, ředitelé bank. Tyto lidi nazývá autor označením Q1 nebo též filozofické zombies. Ve škole dosahují často výborných výsledků, protože jim nedělá sebemenší problém přijímat informace a zase je reprodukovat beze změny dál, zkoušky tedy skládají bez potíží Moc jich nenajdeme mezi vědci, kde je vyžadován samostatný výzkum, vyvíjení nových teorií, to znamená samostatné a novátorské myšlení, a ani mezi umělci. Q1 nerozeznáte od dalších dvou typů lidí nijak snadno, neprojevují se zvláštním způsobem. Můžete ale takového člověka potkat nejčastěji v davu, protože se řídí instinktem rybího nebo ptačího hejna. Žije tak, že přejímá myšlenky lidí Q2 a Q3, a napodobuje ostatní Q1. Snadno se přidá k výtržnostem, k fotbalovým fanouškům, k čumilům u havárie. Informace z médií přebírá za své. Vysvětluje to, proč takové množství lidí věří zjevným nesmyslům a lžím. Proč lidé následují evidentní darebáky. Zkušeně, ale nekriticky a bez přemýšlení napodobují a opakují to, co říkají ostatní a co se v danou chvíli běžně říkává. Tito lidé nemají žádnou vědomou obranu proti memům, tedy proti virálnímu šíření myšlenek, jakkoliv stupidním, a snadno se jimi nakazí. Dobrá zpráva je, že tito lidé stejně snadno přejímají i myšlenky dobré od lidí Q3, jenže těch je dvakrát méně než lidí Q2, kteří k tomu všemu ještě touží po ovládání mas a prosazují sobecké zájmy – a to je ta horší zpráva. Davy srocené na stranických shromážděních v Norimberku nebo v Moskvě, to jsou Q1 vedení Q2. Vzpomínáte na fotografii jednoho člověka, který nezvedl pravici v davu? No, zcela jistě to byl Q3.
Tolik teorie, která je samozřejmě fikcí autora (i když čerpá ze skutečných výzkumů a vědeckých prací na téma kvantových procesů v biologických systémech, neurologie a psychologie; seznam doporučené četby najdete na konci knihy), ale jež vysvětluje mnohé. Pokud se na svět podíváte touto optikou, bude vám spousta věcí dávat smysl a mnoho myšlenek na lepší příští zavrhnete jako utopii.
Dějově je tahle kniha spíše průměrným thrillerem, stojí ale za přečtení.


KOŘENÍ NA LUŠTĚNINY

Skvělá kořenicí směs na luštěninová jídla, nejenže dodá báječnou, vůni a chuť, ale navíc zlepší stravitelnost luštěnin. Tohle koření se ale neomezuje jen na ně, můžete je s úspěchem použít i na zeleninová jídla s obsahem rajčat, kde také vynikne. 
Usušíme směs bylin: pelyněk estragon, pelyněk brotan, pelyněk pravý, saturejku, yzop, smil písečný, šalvěj, dobromysl, polní mátu, bazalku, květ měsíčku, rozmarýn a tymián. Některé bylinky můžete vynechat a třeba jiné přidat, ve směsi by mělo ale být dostatek hořčinových bylin, které mají blahodárný vliv na trávicí ústrojí, zvyšují sekreci žluči a žaludečních šťáv a tím pomáhají trávení. Usušené byliny zbavíme tuhých stonků, nadrtíme v robotu a uchováme ve tmě.
Koření je opravdu silně aromatické a stačí ho jen špetka.ŽÍTKOVSKÉ BOHYNĚ

Výzkumná práce s podtitulem Lidová magie na Moravských Kopanicích je dílem Dagmar Pintířové Dobšovičové. Zahrnuje rozsáhlé období od let 1990 - 1997, kdy byly výzkumy u Kateřiny Hodulíkové a Irmy Gabrhelové prováděny a byly zpracovány výzkumné zprávy; až do let 2013 a 2014, kdy je práce doplněna o rozhovory s vnučkou Lýdií Gabrhelovou a Václavem Rychlíkem, který byl v dětství „andzelem“. Oba se vyjadřují i ke knize Kateřiny Tučkové, která spustila zájem o tohle téma. Bohyně samy používaly slova „urobic“ a „vyčítat“, „bohyňování“ bylo pejorativní označení. Koho tedy do hloubky a nikoliv bulvárně zajímá, co takové robení a čítání obnášelo, nechť si knihu obstará a přečte  Já jsem si z ní odnesla ponaučení, že lidé jsou schopni zkazit úplně všechno.


OBYČEJNÝ LETNÍ KOLÁČ

Peču ho v létě často s různým ovocem, je výborný, velmi snadný a rychle hotový. Mám ráda tenké těsto a šťavnaté ovoce a navrch křupavou drobenku, takže tenhle koláč je pro mě to pravé.
V míse promícháme 250 g celozrnné špaldové mouky, půl sáčku instantního droždí (můžeme samozřejmě použít i čerstvé), špetku soli, 3 lžíce rapadury (nebo cukru), 40 g rozehřátého rostlinného margarínu a asi 120 ml vlažné vody. Vodu dávám od oka a přidávám ji postupně, těsto by mělo být tak akorát tuhé, aby šlo ručně prohníst na vále. Po důkladném prohnětení těsto vrátíme do mísy, zakryjeme utěrkou a necháme asi 40 minut kynout.
Plech běžné velikosti, tzn. ten velký, vymastíme rostlinným tukem a těsto roztlačíme prsty pěkně do všech rohů. Poklademe hustě ovocem a posypeme drobenkou. Já ji dělám také od oka – promíchám prsty oříškové máslo, ovesné vločky, rapaduru a trochu celozrnné špaldové mouky v takovém poměru, aby drobenka byla sladká a drobivá tak akorát.
Pečeme v troubě vyhřáté na 180 stupňů asi 20 – 25 minut. Místo moučkového cukru sypu koláče sušeným kokosovým nebo mandlovým mlékem, je to výborné :)
LUNÁRNÍ KALENDÁŘ MARTINY LUKÁŠKOVÉ NA 35. TÝDEN ROKU 2017


BYLINKOVÉ KNEDLÍČKY SE ŠALVĚJÍ

Tyhle voňavé knedlíky jsou plnohodnotným jídlem, jako příloha by byly příliš syté.
V míse promícháme 350 g silken tofu rozmačkané vidličkou, 800 g uvařených oloupaných a prolisovaných brambor, lžíci veganské náhražky vejce rozmíchané s trochou vody, sůl, 150 g hrubé mouky a misku nadrobno nasekaných bylinek (pažitka, petrželka, okvětní lístky měsíčku, libeček, estragon, smil, dobromysl, saturejka a tymián). Mokrýma rukama tvoříme knedlíky (cca 23 kusů) a zavařujeme je do vroucí slané vody. Vaříme do vyplavání. Na talíři ochutíme olivovým olejem, ve kterém jsme zlehka osmahli asi 10 lístků nakrájené šalvěje.


DŘÍNKY JAKO OLIVY

Tenhle skvělý recept jsem vyzkoušela podle Melanie a Štepána ze Síly pro život a ochutnala loni, kdy mi skleničku poslal kamarád Filip Šumbera. Velmi doporučuji, je to snad ještě lepší než olivy a roste nám to tady! Navíc jsou dřínky nepovařené, tudíž si zachovají všechny prospěšné látky. Zkvašením navíc dodají látky nové a ještě prospěšnější 
Ne zcela zralé, pevné dřínky (mohou být i zelené) zbavíme stopek, opereme a zalijeme ve sklenici slanou vodou. Na 1 litr studené vody odměříme 250 g himálajské soli. Zavřeme sklenici a necháme stát v teple týden až 10 dní. Dřínky klesnou na dno sklenice a tak poznáte, že je hotovo.
Do čistých skleniček vrstvíme scezené dřínky, stroužky česneku a bylinky: dobromysl, oregano, estragon, lichořeřišnice, šalvěj, rozmarýn, popenec, řebříček a tak dále a tak dále, co máte zrovinka po ruce nebo máte rádi. Zalijeme až po okraj panenským olivovým olejem a uchováme ve sklepě nebo chladné spíži. Necháme odležet nejméně jeden měsíc, než poprvé ochutnáme.
Jakmile dřínky sníte, olej nevylévejte, je krásně voňavý a dá se používat do salátů!
Dřínky vydrží prý až dva roky, tak uvidíme! 
Zde je původní receptYZOP JAKO MAGICKÁ OCHRANA

Dnes je vhodný den na seřezání keříku yzopu, aby byl zdravý a v příštím roce hezky obrazil.
Část můžete nasušit na čaj nebo jako koření, část naložit do lihu jako protizánětlivou tinkturu a co se nehodí, můžete zavěsit domů ve svazku jako ochranu před zlem.
Více o yzopu najdete tady


ZUBNÍ PASTA S KURKUMOU

Další z mých experimentálních zubních past a podle mého zatím nejlepší, tak jsem se rozhodla vám ji předvést, třeba někoho zaujme a inspiruje.
Kokosový olej a kurkuma mají údajně blahodárný vliv na zdravé dásně i zuby (působí antibakteriálně a protizánětlivě), navíc prý zuby účinně bělí. Nemusíte se bát, kurkuma zuby nažluto opravdu neobarví, což se může zdát zvláštní, protože jinak barví všechno 
Články o kurkumě jako bělicím a léčivém prostředku na zuby si ostatně můžete najít sami, nebudu to sem opisovat.
Křemelina zuby šetrně vyčistí až do vysokého lesku a esenciální olej je volitelný. Já přidala grapefruit pro jeho desinfekční vlastnosti, ale dobře se hodí máta, hřebíček, další citrusové esence nebo tea tree.
Ve vodní lázni rozpustíme 60 g panenského kokosového oleje, odstavíme, vmícháme půl lžičky esenciálního oleje podle vlastní volby, lžíci mleté kurkumy a lžíci křemeliny. Necháme vychladnout a během procesu tuhnutí několikrát zamícháme. Vznikne tužší pasta, která se však v ústech pochopitelně brzy rozpustí, základ přece tvoří kokosový olej.
Já si touto pastou čistím zuby několik dní, bělicí účinky zatím nepozoruji, ale zuby jsou hladké a lesklé a pocit v puse je příjemný.MAKARÓNY S CUKETOU

Tenhle jednoduchý a chutný recept vynalezla moje milovaná kamarádka Janina, díky, Janino! 
Na dvou lžících oleje z naložených sušených rajčat osmahneme cibuli a tři stroužky česneku, přidáme tymián, oregano, pepř, chilli a lžičku rapadury (nebo cukru). Necháme zkaramelizovat, a po chvíli vmícháme hrst pokrájených sušených rajčat a 750 g na tenoučké plátečky nakrájených (třeba škrabkou na brambory nebo kráječem na sýr) mladých cuketek, které neloupeme. Osolíme a mícháme asi pět minut, dokud plátky nezprůhlední. Cukety musí zůstat křupavé. Vmícháme do uvařených makaronů a ozdobíme bazalkou.


NA ÚTĚKU

Tuhle útlou knížku, jejímž autorem je Španěl Jesús Carrasco, jsem přečetla za jediné odpoledne, protože mě příběh prostě nepustil. Atmosféra je naplněná až po okraj suchem, žízní, prachem, špínou, smradem, bolestí, strachem, ale depresivní pocity drží v únosných mezích pokora, soucit, víra a lidskost a díky tomu kniha nepůsobí tragicky, ale pouze melancholicky. Je to příběh bolestného osudu dítěte, které se rozhodne vzepřít a které nalezne lidskost tam, kde by ji člověk nečekal. Kniha vám nedovolí plakat, protože je v ní navzdory všemu naděje.


OVESNÉ VLOČKY

Ovesné vločky tvoří už bezmála dvě desetiletí moji snídani. Nedokážu si ráno bez vloček skoro představit a jen velice zřídka se stane, že snídám něco jiného. 
A co píše o ovesných vločkách pan Jiří Janča ve své knize Co nám chybí?
„Ovesné vločky jsou velice užitečnou potravinou, ale nesmějí se vařit, protože varem se zničí buď zcela nebo částečně celá řada látek. Ovesné vločky obsahují: z vitamínů B1, B2, E a PP, dále třísloviny, kysličníky fosforu a síry (varem se úplně zničí) a pak minerály vápník, železo, mangan, hořčík, měď, draslík a stopy molybdenu, křemíku, bóru, jódu a kobaltu.
Poměr obsahu látek ve vařených a nevařených vločkách je 1:6!
Spolu s vločkami je třeba jíst nebo pít potraviny, které mají zvýšený obsah vápníku, jednak, že vločky vápník neobsahují, jednak, že vločky vápník značně snižují, jednak jako prevence proti nemocem z nedostatku vápníku. Vločky totiž obsahují dost kyseliny šťavelové.“
Aby mohl člověk jíst vločky syrové, musí si je sám připravit na vločkovači, protože při průmyslové výrobě se ovesné zrno namočí a pak suší horkým vzduchem. Tím se zajistí, že vločky nežluknou, protože se zničí enzymy – a s nimi samozřejmě další prospěšné látky. Doma si připravíte vloček jen tolik, kolik zrovna potřebujete.
Já si před pár lety koupila mlýnek na mouku kombinovaný s vločkovačem, nechci dělat zjevnou reklamu nějakému výrobku, ale musím říct, že jsem velmi spokojená, a kdybych se měla dnes znovu rozhodnout, neváhala bych. Obilí nakupuji v bezobalových obchodech po deseti kilech.
Vločky si namáčím večer do vody, do rána změknou a nabobtnají, vařit se nemusí. Zmíněný vápník doplňuji buď mákem sezamem, slunečnicí, chia semínky, mandlemi nebo sojovým jogurtem.ŠVESTKOVÝ KOLÁČ S OŘÍŠKOVÝM MÁSLEM

Hned zpočátku vás chci upozornit, že struktura tohoto moučníku je poněkud neobvyklá, totiž jakoby gumovité konzistence a někoho z vás by to mohlo odradit. Žádný cukrář by mě za tenhle moučník asi nepochválil, ale chuť by ho možná mohla obměkčit. Mě obměkčila snadno, jsem totiž zastáncem názoru, že pokud se má něco u jídla ošidit, bude to spíš vzhled a nikoliv chuť.
Já v pět odpoledne snědla hnedle čtyři (!) kousky najednou, tak jsem z těch výčitek svědomí musela jít navečer na pětikilometrovou procházku. 
V míse rozmícháme do hladka 200 g sojového jogurtu (v kelímku mělo být 200 g, ale bylo tam pouhých 190, to víte gramíček ke gramíčku a firma ušetří) a 150 g oříškového másla. Postupně vmícháváme 100 g rapadury (nebo cukru), 250 ml rostlinného mléka a 200 g polohrubé mouky (lze použít i celozrnnou). Nakonec vmícháme dvě lžičky kypřicího prášku a těsto rozetřeme do vymaštěné koláčové formy (20 cm). Poklademe půlkami švestek, které vmáčkneme do těsta. Pečeme při 180 stupních dorůžova, trvá to asi půl hodiny až 40 minut.DOKUD NEMÁME TVÁŘ

C. S. Lewisem převyprávěný mýtus o lásce Kupida k Psýché je knížka podle mého gusta. Stylem vyprávění, zápletkou, jazykem, tahle kniha zkrátka konvenuje mému vkusu. Je to příběh o lásce, žárlivosti, sobectví a sebelítosti, o tom, co je ukryté hluboko v nás a proč musíme zemřít ještě před smrtí. 
„Kdybych však žila podle zásad pravé filosofie, jak si to představuje Sokrates, má ohavná duše by se stala krásnou. A tohle, s pomocí bohů, udělám. Pustím se do toho hned.
S pomocí bohů..., ale pomohou mi bohové? Začít jsem nicméně musela. A vypadalo to, že mi bohové pomoci nechtějí. Každé ráno jsem si statečně předsevzala, že budu přemýšlet a jednat spravedlivě, klidně a moudře, ale dříve než mě oblékli, jsem zjistila, že se už zase (a ani nevím, jak dlouho) dusím nějakou svou starou zlostí či záští, že se užírám nějakou představou nebo zahořklou mrzutostí. Nevydržela jsem ani půl hodiny. A do srdce se mi vkrádala děsivá vzpomínka na dny, kdy jsem se pokoušela napravit ošklivost své tváře novými účesy nebo líčením. Mrazilo mě pomyšlení, že se znovu pokouším o totéž, že svou duši nemohu napravit o nic víc než svou tvář. Proč mi bohové nepomohou?
Ano, proč? Jako olbřímí útes přede mnou vyvstávalo hrozné tušení, nekonečně pravděpodobné. Žádný muž, i kdybys za něj položila život, tě nebude milovat, pokud nemáš hezkou tvář. A proto (může to snad být jinak?) tě nebudou milovat ani bohové (jakkoliv se jim snažíš zalíbit, cokoliv pro to vytrpíš), pokud ti chybí ona krása duše.“TŘAPATKA NACHOVÁ

Třapatka nachová neboli echinacea purpurea, jinak též rudbeckie, se k nám dostala ze Severní Ameriky, kde byla tato vytrvalá rostlina odedávna používaná Indiány jako univerzální protizánětlivý prostředek s významným antibiotickým působením jak proti bakteriím, tak i proti virům a kvasinkám. Kořen žvýkali při namáhavých pochodech a rány zasypávali sušenou bylinou nebo potírali čerstvou šťávou. Třapatku používali i jako protijed při uštknutí chřestýšem.
Třapatka má dokonce i analgetické působení, a čerstvá šťáva znecitlivuje i místně. Novější výzkumy naznačují, že rudbeckie je i vhodným léčivem při nádorovém onemocnění, především rakoviny střev, jater nebo žaludku, a také AIDS. Byly prokázány i afrodiziakální účinky.
Léčebně můžeme používat i třapatku úzkolistou nebo žlutě kvetoucí rudbeckie.
V našich podmínkách jde o poměrně nedávno objevenou léčivou bylinu a její účinky nejsou ještě prozkoumány zcela vyčerpávajícím způsobem.
Ačkoliv jsou všechny části rostliny léčivé, nejúčinnější je užívání kořene, ze kterého se připravuje nejčastěji tinktura, ale lze použít i nálev nebo odvar, účinnost je pak ale nižší. Tinktura z třapatky je oblíbená jako preventivní přípravek proti chřipce, opakujícím se zánětům močových a dýchacích cest, jako podpora celkové imunity organismu, odolnosti lymfatického systému, ale i při léčbě chřipky už probíhající, kdy se nasazuje ihned při prvních příznacích nemoci. Pomáhá také při bolestech hlavy, v léčbě žaludečních vředů, prostaty a chronických kloubních onemocnění. Zevně (jako tinktura nebo mast) třapatka účinně léčí různá poranění a hnisavé boláky, a jako kloktadlo se užívá při zánětu v ústní dutině a v krku. Zevně i vnitřně zároveň užíváme třapatkovou tinkturu při revmatismu, hemoroidech, křečových žilách a bércovém vředu. Při chronických zánětech vedlejších nosních dutin je vhodná inhalace horké páry s třapatkovou tinkturou.
Kořen sbíráme jako obvykle na podzim nebo brzy na jaře, květ, nať a list během kvetení v létě. Tinkturu připravujeme výhradně z čerstvé byliny obvyklým způsobem. Sušením se výrazně snižuje množství účinných látek.
Rudbeckii můžeme užívat bez obav z vedlejších účinků, pouze kvůli obsahu alkoholu v tinktuře jsme v těhotenství a u malých dětí opatrní. Jako prevenci neužíváme nepřetržitě nikdy déle než dva týdny, protože by stimulace imunity vedla naopak k jejímu oslabení. Nutná je vždy dvoutýdenní přestávka.CUKETOVÝ MAKOVEC

Podařilo se nám koupit větší množství máku ze dvora a mohou tedy začít makové orgie 
Také cukety stále rostou a i když slepice se stále činí (aby ne, když je zásobuju oblíbeným melounem), upéct cuketový koláč bez vajec byl výzva. A podařilo se! Je výtečný, jednoduchý, veganský a k tomu bezlepkový! 
V míse promícháme půl kila najemno nastrouhané cukety, dvě lžíce citrónové šťávy, 100 g rapadury (nebo cukru), 300 g mletého máku, lžičku mleté vanilky, 100 g bramborového škrobu a 2 lžičky kypřicího prášku. Rozetřeme do vymaštěné koláčové formy (20 cm) a pečeme při 180 stupních asi 30 – 40 minut.


LUNÁRNÍ KALENDÁŘ MARTINY LUKÁŠKOVÉ NA 34. TÝDEN ROKU 2017


BAZALKA

Bazalka, lidově bazalika, bazilika, bazalička, bazilikum či indická bazalka má původ v Přední Indii, a podnes je posvátnou hindskou bylinou boha Višnu pěstovanou v okolí chrámů i domů. Ve starém Egyptě byla bazalka součástí balzamovacích směsí. V některých pravoslavných kostelech v Řecku se dosud používá při přípravě svěcené vody. Do Evropy ji přivezl Alexandr Veliký a na jihu Evropy je oblíbená už dlouho. My ji také dobře známe jako oblíbenou kuchyňskou bylinku a používat ji tímhle způsobem je nejpříjemnější a nejpřirozenější. Občas ale zapomínáme, že i notoricky známé kuchyňské bylinky jsou léčivky a pro bazalku to platí samozřejmě také. Když bazalku nasušíte, ztrácí značnou část svého charakteristického aroma, takže čaj z ní se dá pít. Na sušení sklízíme nejlépe v červnu a červenci celou kvetoucí nať a začerstva konzumujeme lístky, které si můžeme na zimu i zmrazit.
Bazalka je letnička, kterou vyséváme na záhon až v květnu, případně ji můžeme pěstovat i doma v květináči.
Bazalku znali již staří Řekové a považovali ji za krále všech koření, „basileus“ totiž znamená král. Starověcí Římané připisovali bazalce zázračné účinky a v Itálii je nejoblíbenějším kořením dodnes. Paracelsus doporučoval bazalku ženám pro zvýšení plodnosti a pohlavního pudu. Dříve se používala jako abortivum a porodní báby s její pomocí vypuzovaly placentu po porodu. Bazalkovými semínky se léčila srdeční nedostatečnost. V klášterní středověké medicíně ale bazalka příliš oblíbená nebyla, přisuzovaly se jí jako rostlině ďábla nepěkné účinky, prý vysušuje mozek, kalí zrak, přináší neštěstí, způsobuje šílenství a rodí se z ní štíři – ve starověkém Řecku byla při uštknutí štírem nebo hadem používána, takže nějakou souvislost se štírem možná opravdu má, kdoví. Bazalka bývala rozporuplnou rostlinou odedávna. Je symbolem lásky, blahobytu, ale i neštěstí, chudoby nebo dokonce smrti a nesmrtelnosti.
Má především blahodárný vliv na trávicí procesy, podporuje činnost jater, povzbuzuje apetit, působí proti zácpě, nadýmání a mírní křeče v zažívacím traktu a také křeče menstruační. Kojícím maminkám pomáhá při tvorbě mléka, nejnovější výzkumy ale užívání bazalky těhotným a kojícím ženám, jakož i malým dětem nedoporučují pro potenciální nebezpečnost obsaženého estragolu a metyleugenolu. Ani dlouhodobé užívání se ze stejného důvodu nepředepisuje. Vysoké dávky mohou způsobit bolesti hlavy, předráždění a žaludeční nevolnost. Z občasného, krátkodobého používání a užití v kuchyni ale rozhodně mít obavy nemusíme. Bazalka pomáhá při migréně a horečce, je účinná při léčbě zánětů ledvin, močových cest a pochvy, ale i při kapavce. Podporuje vykašlávání a zároveň tlumí křečovitý kašel, a tím je pomocnou bylinkou při léčbě černého kašle. Jako kloktadlo můžeme bazalku použít při zánětech v krku a paradontóze. Užívá se naložená ve víně při nespavosti a psychogenně podmíněných závratích, protože uklidňuje. Mírně zvyšuje krevní tlak. Zevně můžeme bazalku použít jako koupel při zahnisaných a špatně se hojících poraněních. Bazalková mast léči popraskané bradavky při kojení. Rozmačkaný list vložený do nosní dírky pomáhá při rýmě. Čerstvá šťáva z listů nakapaná do ucha léčí zánět středního ucha. Pokud vás bodne včela nebo vosa, a nemáte po ruce cibuli, použijte rozmačkaný list bazalky.
Sušená bazalka je nejlepší ve směsích s heřmánkem, meduňkou, řebříčkem, řepíkem a dalšími bylinami s podobnými účinky, ale dá se užívat i samostatně.
Bazalka má prý moc tišit partnerské vády, umí přivést k člověku lásku a též přináší do domu štěstí a peníze. Bazalková vůně prý člověka uchrání před zlovolností davu. Při magických obřadech dodává odvahu čelit smrti. Kromě toho prý odpuzuje mouchy a komáry.ANANASOVÉ NANUKY

Tenhle recept jsem si odkudsi opsala už v zimě, že ho udělám v létě, ale nevím, odkud, tak jen podotýkám, že není můj 
Rozmixujeme jeden ananas, 6 kiwi a 2 lžíce agávového sirupu. Do formiček na nanuky dáme plátky kiwi a zalijeme rozmixovaným ovocem. Dáme zmrazit.


RÁNO

Dnes hned po rozednění jsem vzala pejsky na procházku, zrovna svítalo a hned za humny jsem litovala, že nemám foťák. Byl mlhavý opar a vycházející slunce tvořilo nad obzorem a nad lukami kouzelnou záři. Pavučinky snovaček byly prosvětlené sluncem a nohy jsem měla mokré od rosy až po kolena. U lesa mi spadl do cesty žalud. nejdřív jsem ho překročila, ale pak jsem se pro něj vrátila a uložila do kapsy. Podle mě je kouzelný. Na louce jsem si nasbírala bylinky pro ranní čaj. Lepší ráno si sotva představíte.
Když jsem vyšla ze vrat, vyděsily mě sirény z Mlázovic i Bělohradu. Vždyť není první středa v měsíci! Chvíli jsem stála nerozhodně na místě a uvažovala, že se vrátím a všechny probudím a pak...co pak? Máme pět nebo deset minut na to, abychom se připravili na chemický nebo jaderný útok. No, tak to umřu radši na louce nebo v lese. Vidíte, jak jsem zpitomělá z těch zpráv a to ani nemáme televizi! :)


TĚSTOVINY S ČOČKOVOU OMÁČKOU A PEČENÝMI CUKETKAMI

To je strašně dobrý!
V rendlíku rozehřejeme lžíci olivového oleje, nožem rozmáčkneme dva stroužky česneku a na oleji je zlehka opečeme, ne do hněda, zhořkl by. V cedníku propláchneme 100 g loupané červené čočky, nasypeme ji na česnek, osolíme, okořeníme pepřem a koriandrem, zalijeme 400 ml horké vody, přiklopíme a na mírném ohni dusíme 20 minut.Rozmixujeme tyčovým mixérem a omáčka je hotová. Tři menší cukety nakrájíme na šikmé plátky, narovnáme je na plech vyložený pečicím papírem, pokapeme olivovým olejem, osolíme a posypeme grilovacím kořením. Grilujeme v troubě při vysoké teplotě 10 minut. Uvaříme půl kila semolinových těstovin a promícháme je s omáčkou. Na talíři obložíme grilovanými cuketami a jíme se salátem.


CUKETOVÁ BUCHTA S KAKAEM

Cukety útočí a je třeba s nimi zatočit. A lze s nimi zatočit dokonce tak, že budete litovat, že jich nemáte víc. Po ochutnání téhle buchty mě můj milý muž nazval zázrakem 
V míse promícháme 750 g oloupané a najemno nastrouhané cukety, 3 celá vejce, 100 g rapadury (nebo cukru), 2 lžíce mátového oleje (je tam poměrně důležitý, ale nepředpokládám, že ho má každý doma, můžete použít prostě nějakou mátovou příchuť), 100 g hrozinek, lžičku mleté vanilky, 40 g kakaa, 80 ml slunečnicového oleje, 300 g polohrubé mouky (milci zdravé výživy použijí mouku celozrnnou) a 2 lžičky kypřicího prášku. Rozetřeme na vymaštěný plech nebo pekáček a pečeme při 180 stupních 40 minut. Necháme vychladnout a potřeme jahodovou zavařeninou a čokoládovou polevou.


LETNÍ POLÉVKA Z ČERSTVÝCH FAZOLÍ

Fazole konzumujeme převážně sušené jako luštěniny nebo nezralé lusky/fazolky jako zeleninu. Pokud vyloupete zralé fazole z lusků dříve, než uschnou, můžete z nich uvařit třeba letní fazolovou polévku, takové fazole se totiž vaří jen asi 15 – 20 minut a také chuť je zcela někde jinde než u těch sušených.
Na dvou lžících oleje necháme změknout velkou pokrájenou cibuli a 4 stroužky najemno nasekaného česneku, přidáme dvě mrkve a jeden pórek, oboje nakrájené na kolečka. Chvilku opékáme, aby pórek zavadl, přidáme půl kila vyloupaných čerstvých fazolí, 400 g oloupaných a nakrájených rajčat, osolíme, okořeníme čerstvou nebo sušenou saturejkou a zalijeme 1,5 l zeleninového vývaru. Vaříme 20 minut, a do hotové polévky prolisujeme stroužek česneku, už nevaříme. Polévka je skvělá s kváskovým chlebem jako sytý oběd nebo večeře.


CO SE DĚJE SE SVĚTEM?

Jedna z nejnovějších knih Václava Cílka je souborem esejů, které spojují témata krajiny a společnosti. Snad každý si klademe tu otázku, kterou má knížka v názvu a snažíme se na ni nalézt odpovědi na zemi, na nebi i sami v sobě. A Václav Cílek nám v tom hledání může pomoci. Píše o dějinách zahrad a zahrádek, o indiánské péči o půdu, o ledu v Arktidě, o svatyních v Athénách, erozi půdy v Afghánistánu, rozšířené fobii ze zombie, o antropocénu i o migraci. Kromě zajímavých a čtivých teorií a závěrů mě v knize potěšil způsob sestavení pramenů a zdrojů na konci. A nemohu opomenout dechberoucí ilustrace Kateřiny Piňosové, ty jsem si okamžitě zamilovala.
„Civilizace dojde svého konce jen v tom případě, že není schopna další tvořivosti a neumí si nalézt novou podobu. Úplný rozpad není možný ani proto, že společnost nikdy nebyla jednotná a zejména v Evropě existovala v řadě forem od trapistických klášterů až po kluby playboyů. Hlavní část establishmentu, která je provázaná se senzitivním základem smyslové kultury, odejde s ní, ale mnohé alternativní směry zůstanou změnami jen málo dotčené, anebo se dokonce nestíněny silovým vlivem centra dál rozvinou. To, co nepatří k potápějící se lodi, se s ní neutopí. Je nám dopřáno to zvláštní privilegium žít, myslet a konat v jednom z nejzvláštnějších období posledního tisíciletí. Nemůžeme jej zastavit, ale můžeme pochopit a tím zmírnit či rozložit tragické události přechodných období.“
A to je nakonec docela pozitivní zpráva, co říkáte?PÓRKOVÝ KRÉM S TEMPEHEM

Pórek i brambory jsou vlastní, tempeh je koupený, na ten si netroufám 
Jde vlastně o polévku vichyssoise, kterou všichni dobře znáte, já jsem ji jen ochutila tempehem a lituju, že jsem ji neudělala z dvojnásobné dávky 
Dva pórky nakrájíme na kolečka, čtyři středně velké brambory na kostičky. V hrnci rozehřejeme dvě lžíce oleje a opékáme na něm pórek. Po pěti až deseti minutách přidáme brambory, osolíme, okořeníme černuchou (lze vynechat), zalijeme litrem zeleninového vývaru a vaříme patnáct až dvacet minut doměkka. Rozmixujeme tyčovým mixérem, zjemníme 250 ml ovesné smetany a prohřejeme. Na talíři sypeme na kostičky nakrájeným a na oleji osmaženým tempehem.


LUNÁRNÍ KALENDÁŘ MARTINY LUKÁŠKOVÉ NA 33. TÝDEN ROKU 2017


HOUBOVÁ SEKANÁ

V pátek jsme byli na houbách a strašlivě jsme zmokli. Nejdřív jsme se schovávali, já si dávala plátěnou tašku na hlavu, ale nakonec to bylo jedno. Jakoby na nás pánbůh vylil sud vody. Na závěr jsme se tomu smáli a říkali si, jak jsme my lidi zhejčkaný, že nám vadí trochu vody. Ale našli jsme plný košík a já udělala skvělou houbovou sekanou. Tady je recept:
Kilo očištěných a pokrájených hub osmažíme na oleji s kmínem a solí. 600 g brambor uvaříme, oloupeme a prolisujeme. V míse promícháme brambory a houby, přidáme cibuli osmahnutou dozlatova na oleji, majoránku, pepř, 2 lžičky Hrašky rozmíchané v troše vody, 80 g mouky z černé rýže (klidně použijte běžnou rýžovou mouku) a nakonec osolíme. Tvarujeme dvě šišky sekané, které pečeme v troubě vyhřáté na 200 stupňů asi 45 minut na oleji nebo rostlinném másle. Během pečení potíráme rostlinným máslem.
Sekaná příliš nedrží tvar, hlavně za tepla je to spíš prejt, takže si myslím, že lepší řešení by bylo udělat karbanátky nebo placičky. Chuťově je ale skvělá.MANDLOVÝ KOLÁČ

Jednoduchý a rychlý moučník pro milé hosty.
Dobře promícháme, nejlépe v robotu 250 g jemných ovesných vloček, 50 g rapadury (nebo cukru), 100 g celozrnné špaldové mouky a 100 ml slunečnicového oleje. Vzniklé těsto prsty vtlačíme do vymaštěné rozevírací dortové formy (23 cm).
Umeleme 300 g mandlí i se slupkou a dobře rozmícháme s 50 g rapadury, špetkou soli, 30 g (2 lžíce) kukuřičného nebo bramborového škrobu a 250 ml mandlového (nebo jiného rostlinného) mléka. Mandlovou směs rozetřeme na korpus a pečeme v troubě vyhřáté na 180 stupňů asi 25 minut. Výborný je se zmrzlinou.


INDICKÉ BRAMBORY S POHANKOU

Prosté, zdravé a překvapivě chutné jídlo. Šikovný fotograf by to určitě nafotil atraktivněji, ale já to umím jen tak, jak to opravdu vypadá  Ale myslím si, že je pořád lepší, když jídlo chutná lépe než vypadá než naopak, ne? 
Uvaříme půl kila očištěných brambor a 200 g pohanky obvyklým způsobem ve slané vodě. 
Na dvou lžících oleje necháme změknout pokrájenou cibuli a tři stroužky česneku, přidáme koření: půl lžičky kurkumy, půl lžičky římského kmínu, půl lžičky koriandru, špetku pískavice a čtvrt lžičky sušeného zázvoru. Osmahneme, dokud se nerozvoní a přidáme slité brambory a pohanku. Dobře promícháme, vlijeme 200 ml rostlinné smetany (ovesné), prohřejeme a odstavíme. Podle chuti dosolíme a okyselíme citrónovou šťávou. Podáváme s hromadou rajčat.


LETNÍ ZELENINOVÁ SMĚS

Tohle jídlo není nikomu z vás neznámé, snad každý ho v létě vaří s různými obměnami. Pokud přidáte lilek a necháte směs vychladnout, dostanete sicilský předkrm caponata. Směs ale můžeme jíst i horkou, s chlebem nebo těstovinami. Nezapomínejte na kapary a olivy, pokud je jíte.
V hluboké pánvi rozehřejeme tři lžíce olivového oleje a pět minut na něm opékáme 700 g pokrájené cukety (nejlépe mladých, křehkých cuketek, do tohohle jídla přerostlé cukety nepoužíváme), dva stroužky nasekaného česneku a 3 různobarevné papriky nakrájené na drobné kostičky. Spaříme, oloupeme a nakrájíme 700 g rajčat a přidáme je do pánve spolu se třemi lžícemi kaparů a a 100 g černých oliv. Osolíme, opepříme čerstvě mletým pepřem a dusíme bez pokličky ještě pět minut. Zelenina musí bezpodmínečně zůstat křupavá. Odstavíme a vmícháme svazek bazalky.


TINKTURA Z MĚSÍČKU A ŠALVĚJE

Šalvěj a měsíček naložené do 60% lihu nebo vysokoprocentní vodky. Tahle tinktura funguje jako skvělý desinfekční a hojivý prostředek na mokvavé ekzémy, hnisavá poranění, vřídky a vůbec všelijaké obtížné kožní defekty a to především a téměř zázračně u zvířat. 
Okvětní lístky měsíčku a lístky šalvěje v poměru 3 : 1 naložíme do lihu tak, aby byly byliny sotva ponořené, asi jako vidíte na fotce. Sklenici uzavřeme víčkem, dáme na tmavé a chladné místo a 3 x denně protřepáváme. Po dvou týdnech tinkturu přefiltrujeme a uložíme do tmavé lahvičky a do chladničky. Používáme podle potřeby.


CUKETOVÝ KOLÁČ S MÁKEM A OŘECHY

Výborný koláč s použitím všudypřítomné cukety 
V míse promícháme 400 g nahrubo nastrouhané cukety, 3 celá vejce, 100 g kokosového (nebo obyčejného) cukru, lžičku mleté vanilky, 100 ml slunečnicového oleje, šťávu z půlky citrónu, 100 g mletého máku, 100 g nahrubo nalámaných vlašských ořechů, 100 g celozrnné špaldové mouky, 100 g polohrubé mouky, 2 lžičky kypřicího prášku a půl lžičky jedlé sody. Těsto rozetřeme na menší vymaštěný pekáček a pečeme v troubě vyhřáté na 180 stupňů asi 20 až 25 minut. Necháme vychladnout, potřeme jahodovou marmeládou a čokoládovou polevou (kokosový olej, hořká čokoláda, kakao a datlový sirup). Necháme ztuhnout.


CUKETOVÉ PLACIČKY

Jako každé léto, tak i letos se na nás zřítila lavina cuket, asi to všichni znáte. Ti z vás, kteří nemají vlastní zahrádku, mají příbuzné a přátele, kteří jim na potkání ládují do auta nebo tašky obří cukety, protože nevědí, co si s nimi počít.
Cuketové placičky pečené v troubě jsou jedním z příkladů mnoha využití přerostlé cukety v kuchyni a nechutnají vůbec špatně 
V kávovém mlýnku nebo v robotu umeleme 30 g lněného semínka (cca 3 lžíce) a namočíme je na půl hodiny do 100 ml vody. Mezitím na jemném struhadle nastrouháme do větší mísy 600 g cukety a 200 g mrkve, osolíme, opepříme, okořeníme dobromyslí a majoránkou. Vmícháme 200 g mouky z červené čočky (lze nahradit Hraškou), 4 lžíce oleje a namočený len. Nakrájíme cibuli na kostičky a prolisujeme 3 stroužky česneku a přidáme je do mísy. Rukou důkladně prohněteme. Tvoříme placičky na pečicím papírem vyložený plech a pečeme v troubě vyhřáté na 180 stupňů asi půl hodiny. S brambory a salátem.