BORŮVKOVÉ ŘEZY

Na čtyři hodiny namočíme zvlášť do studené vody 120 g lískových oříšků a 200 g kešu. Oboje oříšky přecedíme, propláchneme a necháme okapat.
Do mixéru vložíme lískové oříšky, 100 g sušené klikvy nebo brusinek a 30 g rozehřátého kokosového tuku. Rozmixujeme a vtlačíme do malé zapékací formy nebo pekáčku. 
Kešu oříšky rozmixujeme dohladka se dvěma banány, 180 g borůvek a 30 g rozehřátého kokosového tuku. Rozetřeme na korpus a dáme vychladit. Zdobíme kokosovými lupínky.


SALÁT S POLNÍČKEM PO INDICKU

V míse promícháme 150 g opraného polníčku, 2 nahrubo nastrouhané mrkve a jednu červenou cibuli nakrájenou nadrobno. Do mixéru vložíme jednu menší (asi 250 g) nakrájenou cuketu i se slupkou, šťávu z jednoho citrónu, 3 lžíce panenského olivového oleje, 1 stroužek česneku, himálajskou sůl, půl lžičky mleté papriky, dvě drcené chilli papričky, půl lžičky mletého římského kmínu a 100 g tahini. Rozmixujeme dohladka a promícháme se zeleninou. Sypeme piniovými oříšky.


ANANASOVÝ KOKTEJL

Do mixéru vložíme dvě snítky máty peprné, 100 g špenátových listů, 300 g nakrájeného ananasu, 150 ml mandlového mléka a 20 g rapadury (sušené třtinové šťávy). Rozmixujeme dohladka a zdobíme konopným semínkem.


PEČENÉ BRAMBORY SE ŠPENÁTOVÝM PŘELIVEM

Tři nové brambory očistíme kartáčkem a nakrájíme je na drobné kostičky. Dvě cibule nakrájíme také na kostičky a promícháme s bramborami, přidáme dvě lžíce dobrého oleje (já použila sezamový), lžičku jablečného octa, lžičku Bambovy soli (pokud tuto delikatesu nemáte, dejte bylinkovou sůl nebo běžnou sůl) a lžičku čerstvě drceného bílého pepře. Promícháme a pečeme při 200 stupních 30 minut. 
Rozmixujeme 100 g čerstvého špenátu, dvě vejce, sůl a 100 ml mandlového (nebo jiného rostlinného) mléka. Nalijeme na brambory a pečeme ještě 20 minut.


CHIA PUDING

Recepty živé kuchyně se nechávám inspirovat knihou Zdravě a syrově od Radky Zrůstkové.
Přes noc namočíme 100 g kešu oříšků, druhý den scedíme, propláchneme a vložíme do mixéru. Zalijeme 500 ml vody, rozmixujeme dohladka a přecedíme přes ubrousek. 150 ml kešu mléka dáme do mixéru (zbytek použijeme třeba na lahodné ovocné koktejly nebo do vaření místo kravské smetany, na zjemnění polévek nebo omáček), přidáme dva banány, tři kiwi, lžíci citrónové šťávy a 25 g chia semínek (4 lžíce). Rozmixujeme dohladka, necháme vychladit a zdobíme ovocem a kakaovými boby.



KOPR

Kromě toho, že kopr je chutné aromatické koření používané v kuchyni odedávna, historicky je to také léčivá bylina. Užívá se nejčastěji semeno ve formě prášku nebo nálevu. Staří Egypťané používali kopr při migrénách a jako povzbuzující a uklidňující prostředek před bojem. Ve starověkém Řecku kromě toho proti žaludečním bolestem, křečím v břiše a nadýmání. Kopr dobře účinkuje dokonce i proti kašli a plicní nedostatečnosti, uklidňuje, povzbuzuje tvorbu mateřského mléka a prohlubuje spánek, zejména u dětí, kterým je možné podávat nálev z kopru bez jakéhokoliv nebezpečí. Pomáhá miminkům proti škytavce a při záchvatech koliky. Kopr snižuje krevní tlak a posiluje srdce, používá se při léčbě i prevenci ischemické choroby srdeční a při doléčení infarktu myokardu. Působí také močopudně a desinfikuje močové cesty, kde působí antibioticky. Dětem pomáhá zbavit se střevních parazitů.
Hildegarda z Bingenu nedoporučuje kopr jíst syrový, člověk prý jeho vinou upadá do chmurných nálad. Naproti tomu tepelně upravený uleví při dně. Odjakživa byl kopr doporučován na rány a při hemoroidech.
Kopr byl známý jako jedna ze svatojánských bylinek. Semeno kopru se přidávalo do vykuřovadel, protože jako cenná ochrana proti zlu odpuzovalo démony. Budete-li mít doma zavěšené snítky kopru, údajně vám pročistí mysl, zlepší paměť a ochrání všechny členy vašeho domova proti zlým kouzlům.



KAPITOLY Z GEOLOGIE DUŠE

Loni vydalo nakladatelství Academia soubor textů od různých autorů, kolegů, spolupracovníků a přátel, jako dárek k šedesátinám Václava Cílka. Texty psali jak lidé, kteří pana Cílka důvěrně a dlouho znají, ale i takoví, kteří se s ním seznámili jen letmo a nebo ho dokonce neznají osobně vůbec.
Protože já sama se řadím do několikakilometrové fronty Cílkových obdivovatelů, s chutí jsem si všechny, velmi různorodé texty, přečetla. Některé byly věcné, jiné mě dojaly. A všechny mluví o úctě k tomuto skromnému, svébytnému člověku.
Alexander Stipsits píše: "To je pro něj důležité, možná to nejdůležitější, návrat domů, uzavření kruhu, nejbližší rodina, zvuky, které slyšíme ještě před narozením, země, kterou vidíme, když se probudíme na tomto světě, místo, na kterém se vše sbíhá, zhuštění kontemplace ve výsledek, knihovna pro knihy sebrané na cestách - jeho kmen, pro který myslí, píše, hovoří a putuje dál."
Pro všechny, kteří mají Václava Cílka rádi, ale také pro všechny, kteří mu vyčítají roztříštěnost zájmů, má knížka velký přínos, doporučuji ji k přečtení.






ZELNÝ SALÁT S MISO PASTOU

V míse promícháme jednu menší hlávku raného zelí pokrájenou na nudličky, dvě nahrubo nastrouhané mrkve a tři nakrájená rajčata. V misce rozmícháme lžíci mugi misa (koupíte je v obchodech se zdravou výživou), dvě lžíce Tamari, dvě lžíce předem na pět minut namočených salátových mořských řas (opět ze zdravé výživy), lžíci agávového sirupu, šťávu z půlky citrónu a dvě lžíce oleje z ořechových jader. Vmícháme k zelenině a hojně posypeme slunečnicovými semínky, necháme odležet.



ČOKOLÁDA

Výborná čokoláda, skvělá jako drobný dárek.
Rozpustíme, nejlépe na sluníčku, abychom jej moc nezahřáli, 40 g kokosového oleje. Jakmile je čirý a zcela tekutý vešleháme do něj metličkou 30 g datlového sirupu a 20 g nepraženého kakaa. Do hladké stejnorodé hmoty vmícháme 4 lžíce lískových oříšků a 2 lžíce sušených brusinek. Necháme ztuhnout ve formičce, nejlépe v chladničce.


O OSLÍKOVI

Svatý František z Assisi nazýval oslíkem lidské tělo, říkával prý: Oslík potřebuje napít, oslík je unavený a podobně. Tohle laskavé a láskyplné pojmenování znamená, že naše tělo je dopravním prostředkem pro naši duši, o které se musíme dobře starat, pečovat o něj s láskou a starostlivostí, stejně, jako pečujeme o milovaná zvířata, která nám věrně slouží. Náš život ale nemůže být oslíkovi podřízen, snaha o to, jak udržet oslíka v kondici, s krásnou srstí a souměrnými svaly, jak mu dodat potřebnou a tu nejlepší výživu, nemá být naším životním úkolem. To naše duše se někam veze, někam směřuje, a aby měla na svůj vývoj dostatek času a nebyla rozptylována oslíkovými neduhy, musí být oslík zdráv. Více péče a pozornosti si zaslouží náš charakter než naše vlasy, naše duše musí růst zdravěji než naše svalstvo. Kolik času denně věnujeme tomu, aby naše myšlenky a činy byly dobromyslné, radostné a nesobecké? Kolik času denně věnujeme tomu, abychom přemýšleli o výživě, sportu, módě? Jak často se obracíme ve svých myšlenkách k ostatním lidem, ke zvířatům, k rostlinám, k Zemi? K tomu, co jsme komu ošklivého řekli, jak špatně jsme na druhého pomysleli? Nebo naopak jakou jsme udělali někomu radost nebo něčemu dobrému posloužili? A jak často myslíme na dnešní oběd, včerejší trénink nebo zítřejší oblečení? Možná by to mělo být minimálně v rovnováze – no a i z toho důvodu je tahle stránka nejenom o jídle. :)


SALÁT S MUNGO KLÍČKY

V míse promícháme nakrájenou žlutou papriku, hlávkový salát, osm rajčat a hrnek naklíčené mungo fazole. Do mixéru vložíme tři lžíce ovesného jogurtu, tři lžíce tahini, himálajskou sůl, pepř a lžíci agávového sirupu. Rozmixujeme a vmícháme do salátu. Sypeme černým sezamem.


MRKVOVÁ NAŤ

Pokud máte zahrádku nebo alespoň truhlík na balkóně, při jednocení mrkvičky mladé rostlinky nevyhazujte. Nať je plná vitamínů, výborná a křehká a hodí se na ozdobení polévek, pomazánek, omáček i vařených brambor stejně jako třeba petrželka.


FENYKLOVÉ LODIČKY

Přes noc namočíme do vody 60 g slunečnicových semínek. Druhý den je scedíme a necháme okapat. Na dvě hodiny namočíme do vody 8 sušených rajčat a nakrájíme je na kousky. Jeden fenykl rozebereme na jednotlivé mističky.
Do misky dáme dvě lžíce salátových mořských řas (prodávají se v obchodech se zdravou výživou), přidáme lžičku citrónu a tři lžíce vody. Necháme pět minut stát. Do mixéru vložíme slunečnici, rajčata, himálajskou sůl, šťávu z poloviny citrónu, mořské řasy, 30 g piniových jadýrek a 40 g čerstvých špenátových lístků. Rozmixujeme a směsí plníme fenyklové lodičky. Dost špatně se to jí, máte náplň až na nose, ale je to vynikající :)


MĚSÍC NAŽIVO

Rawfood je módní záležitost, vzniká množství takto zaměřených restaurací, vycházejí knihy, pořádají se kursy a přednášky. Osobní blogy takto se stravujících lidí ani nepočítám. Protože se mě na různých besedách lidé ptají na můj názor na rawfood a já odpovídám ponejvíce neutrálně ve smyslu, že syrová zelenina a ovoce jsou pro náš organismus nejzdravější, ale že stoprocentní raw asi není pro každého, rozhodla jsem se to na jeden měsíc vyzkoušet. Vlastně jedině tak mohu svůj názor podložit alespoň takovou minimální zkušeností. Řekla jsem si, že jeden měsíc se dá vydržet, i kdyby mi to nevyhovovalo, a pokud se mi to zalíbí, mohu plynule pokračovat dál. Začíná teplá část roku, za chvíli bude lokální zeleniny a ovoce okolo mě dostatek až nadbytek, tak tohle je přece ta správná doba na zkoušku! Ke zvědavosti a badatelskému nadšení se přidaly ještě další skutečnosti, které mě přesvědčily, abych do toho šla. Už několik týdnů jsem se ve svém těle necítila dobře, nic mi pořádně nechutnalo, žádné z jídel, které jsem uvařila, se mi nezdálo lákavé. Navíc jsem začala trpět „obezitou nevinných“. Ačkoliv jsem jedla velmi zdravě a střídmě, nenápadně jsem přibírala na váze. Vyloženě nerada jsem na sebe hleděla do zrcadla. Možná to mohu přisoudit blížícímu se přechodu, ale i tak jsem se nehodlala s tímto stavem smířit bez boje. Doufala jsem, že pomocí živé stravy nějaké to kilo shodím. Začala jsem na Den Země, 22.4.2016. Na pomoc jsem si vzala knížku od Radky Zrůstkové Zdravě a syrově. Vyzkoušela jsem několik různých receptů, ale nakonec jsem si navykla na následující skladbu jídla: K snídani směs ovesných vloček, semínek, ořechů a sušeného ovoce se lžičkou medu večer zalité vodou a ráno doplněné o čerstvé ovoce. K obědu zeleninový salát a k večeři koktejl nebo zbytek salátu od oběda. Nevyhovovaly mi složitě připravovaná jídla ani syrové polévky, i když jsem oboje vyzkoušela. První dva nebo tři dny jsem měla žaludek jako na vodě, trpěla jsem nevolností, dokonce jsem měla průjem. Zažívací obtíže ale velice rychle přešly a záhy mi bylo skvěle. Měla jsem strach, že budu trpět hlady a zimou, ale nic z toho se nepotvrdilo, naopak jsem se cílila mnohem lépe zasycená než po klasickém vařeném jídle. Vím, že se to o živé stravě říká, ale dokud jsem si to nevyzkoušela na vlastní kůži, brala jsem to jenom jako propagandu. Ale opravdu je to tak, namouduši! Hlady jsem tedy rozhodně nestrádala, ale občas mě zpočátku honila mlsná, vařila jsem samozřejmě normálně dál pro rodinu. Ale i to postupně přešlo. Když jsem měla chuť na něco sladkého, stačila mi lžička medu. Po prvním týdnu jsem dokonce opravdu něco málo zhubla. Protože nemáme osobní váhu, odhaduji to podle kalhot asi na jedno kilo. V dalších dnech už jsem neshodila bohužel nic. Druhý týden byl už mnohem snazší, už mě ani nepřepadala touha po vařeném jídle, bylo mi čím dál tím lépe a konečně jsem si plně užívala všechny syrové chutě a vůně. Několik lidí mi nezávisle na sobě řeklo, že vypadám dobře. To mi samozřejmě udělalo radost a přesvědčilo mě, že mám pokračovat. Třetí týden mě asi tři dny trochu trápil hlad, ale „hladová“ období mívám i jindy, stejně jako období střídmá, kdy jím velmi málo, takže to podle mého názoru s živou stravou nesouvisí. Bylo to prostě pár žravých dnů, kdy jsem třeba v půl sedmé večer snědla misku oříšků, což byl asi můj největší hřích. Všimla jsem si ale jiné věci, na jídlo jsem myslela neporovnatelně méně často a intenzivně než při běžném typu stravování. Vlastně jsem na jídlo pomyslela až ve chvíli, kdy jsem dostala hlad. Obvykle to tak totiž není, chystám si chuťové buňky dávno před jídlem a těším se na něj. Také jsem měla výrazně větší chuť na ovoce než na zeleninu, to mě překvapilo. Protože jsem si zároveň přidala ještě hodinovou vyjížďku na kole každé ráno, byla jsem zvědavá, jak bude moje tělo reagovat. Bylo to úplně normální, nic zvláštního jsem nepozorovala, ani slabost, ani větší množství energie. Všimla jsem si ale jedné zajímavé věci, významně se mi zbystřil čich. Byl to pro mě měsíc, ve kterém jsem se ujistila, že na syrové stravě se dá normálně plnohodnotně fungovat, že člověk nemá ani hlad, ani mu není zima, cítí se dobře a je plný energie. Nemohu ale samozřejmě mluvit za všechny lidi, někomu to třeba opravdu nesvědčí, i s ohledem na konstituci podle ayurvédy, sama jsem typ „pitta“. Každopádně to není nemožný způsob stravování a pokud to zkusíte třeba krátkodobě na odlehčení, nemyslím si, že by to komukoliv ublížilo. Plně raw se asi stravovat nebudu, ale ten měsíc mě přesvědčil o tom, že alespoň 60 % stravy by mělo tvořit syrové jídlo. Necítila jsem se výrazně lépe než obvykle, ale rozhodně jsem se necítila hůř. Nebyla jsem předtím nemocná ani neměla žádné dlouhodobé zdravotní potíže, tím pádem se živá strava na mně nijak radikálně neprojevila. Po měsíci živé stravy jsem sice vypadala objektivně stále stejně, ale subjektivně jsem se na sebe do zrcadla dívala o něco radostněji.


SALÁT S AVOKÁDOVÝM DRESINKEM

Recept je z knihy Zdravě a syrově od Radky Zrůstkové
V míse promícháme na kousky natrhaný hlávkový salát, pokrájenou salátovou okurku, pět jarních cibulek a na nudličky nastrouhanou větší mrkev. Avokádo rozmačkáme vidličkou, promícháme se dvěma lžícemi tamari a šťávou z půlky citrónu a vmícháme do zeleniny. Salát posypeme slunečnicovými a dýňovými semínky, které jsme dvě hodiny marinovali v nálevu z tamari, olivového oleje a jablečného octa.


KAŠE Z KEŠU OŘECHŮ

Vydatná snídaně, víc mě ale uspokojí moje oblíbené ovesné vločky, nehledě na cenu Emotikona smile
Večer předem namočíme 90 g kešu, ráno je scedíme, propláchneme a rozmixujeme spolu s pěti datlemi, dvěma lžícemi chia semínek a 200 ml vody dohladka. Zdobíme čerstvým ovocem.


RUKOLOVÝ SALÁT

Konečně máme svou rukolu na záhonu, tak jsem ji trochu vyplenila. S kupovanou opravdu srovnat nejde, je mnohem křehčí a lahodnější. A hlavně bez postřiků a umělých hnojiv. Dá se vypěstovat i v truhlíku na balkóně.
Misku rukoly promícháme s nakrájenou okurkou, červenou cibulí a hrníčkem naklíčené vojtěšky. Zálivku připravíme ze dvou lžic panenského olivového oleje, dvou lžic jablečného octa, dvou lžiček agávového sirupu, lžičky čerstvě mletého bílého pepře a himálajské soli. Salát sypeme konopnými semínky. Je výborný.


ZELÍ S BRAMBORAMI

Na dvou lžících oleje zlehka osmahneme v hluboké pánvi půl lžičky mletého zázvoru, tři drcené chilli papričky a půl lžičky kurkumy. Přidáme 450 g brambor nakrájených na kostičky a chvíli společně opékáme. Nakrájíme 450 g bílého zelí na nudličky a přidáme je k bramborám spolu se 450 g spařených, oloupaných a nadrobno nakrájených rajčat. Osolíme, okořeníme kardamomem a skořicí, podlijeme trochou vody, přiklopíme a dusíme doměkka.


DATLOVÉ KULIČKY S KOKOSEM

Výborné a zdravé cukroví, můžete ho zkusit i na Vánoce.
Lžíci chia semínek namočíme na půl hodiny do 50 ml vody. 10 čerstvých datlí vypeckujeme (pokud používáme sušené, musíme je předem namočit, aby změkly) a vložíme je do mixéru spolu s 50 g strouhaného kokosu, 50 g pohankové mouky, 20 g nepraženého kakaa a namočenými chia semínky i s vodou. Pomixujeme, tvoříme kuličky (cca 25 – 30, podle toho, jak velké je děláme) a necháme vychladit.


KOKTEJL S ŘAPÍKATÝM CELEREM

Tři řapíky celeru, jeden banán a jedno jablko rozmixujeme s 250 ml vody.


JABLEČNÝ DORT

Překvapí vás svou lahodnou chutí
V robotu nasekáme 120 g sušených meruněk, 120 g lískových oříšků a 30 g rozehřátého kokosového oleje. Směs vtlačíme do menší dortové formy (20 cm).
350 g oloupaných a nakrájených jablek rozmixujeme s 50 g pohankové mouky (pohanku nejprve přes noc namočíme, poté usušíme a umeleme). Pokud se nám to nechce dělat, můžeme použít koupenou pohankovou mouku. Rozetřeme na korpus ve formě. 
Rozehřejeme 30 g kokosového oleje, odstavíme, vešleháme 2 lžíce datlového sirupu a 3 lžíce karobu nebo nepraženého kakaa. Polevou ozdobíme dort a posypeme jej drcenými kakaovými boby. Necháme ztuhnout v chladu.


RAW TABOULEH S MARINOVANOU CUKETOU

V misce promícháme pokrájenou červenou cibuli, hrst sekané hladkolisté petržele, půl lžičky tymiánu, šťávu z půlky citrónu, dvě lžíce panenského olivového oleje, sůl a pepř. Menší cuketu nakrájíme na tenké plátky, třeba kráječem na sýr a promícháme s marinádou. Necháme hodinu odležet.
Velký svazek hladkolisté petrželky a malý svazek máty nasekáme v robotu, vmícháme jednu červenou cibuli nakrájenou nadrobno, 200 g pokrájených rajčat, 4 lžíce konopného semínka, šťávu z půlky citrónu, 70 g hrozinek, dvě lžíce panenského olivového oleje a sůl.


POHANKOVÉ DORTÍČKY

Inspirovala jsem se knihou Radky Zrůstkové, Zdravě a syrově, recept jsem si trochu upravila.
Rozmixujeme 130 g pohankových vloček, 120 g hrozinek, špetku soli, 50 g předem namočených kešu oříšků, 3 lžíce karobu a 100 ml vody. Tvarujeme placičky s důlkem uprostřed a narovnáme je na talíř.
Vidličkou rozmačkáme dobře zralé avokádo se třemi lžičkami karobu, 30 g datlového sirupu a dvěma lžícemi citrónové šťávy. Vzniklým krémem plníme dortíčky a zdobíme kokosem.


SALÁT SE ŠPENÁTEM

Nakrájíme jednu vodnici, jednu kedlubnu a jednu až dvě mrkve, podle toho, jak jsou velké. Polovinu hlávkového salátu a misku špenátových listů natrháme nebo nakrájíme na nudličky, Vše v míse promícháme. Rozmixujeme tři rajčata, jednu cibuli, lžíci citrónové šťávy, lžičku datlového sirupu a vikingskou sůl (je to sůl s mořskou řasou). Zálivku vmícháme do salátu a posypeme sezamem a řasou dulse.



TŘI NOVÉ PŘÍRŮSTKY DO BYLINÁŘSKÉ KNIHOVNIČKY

Udělala jsem si radost a koupila si nové knížky o bylinách. Jde o první díl Ottovy encyklopedie Naše květena, s podtitulem Vlhké louky. Napsal ji Vlastik Rybka a hezky ilustrovala Radka Josková Jedličková. Ilustrace v herbářích jsou mnohem cennější než fotografie a dobrých ilustrátorů rostlin je jako šafránu. Tahle knížka mě ze všech tří uvedených potěšila asi nejvíce. I když jsem ji koupila spíš jako obecný herbář, mile mě překvapilo, že u každé rostliny autor uvádí popis využití rostliny (i léčebného), a já se v knize dozvěděla spoustu užitečných nových informací. Už poněkolikáté jsem si říkala, že je pozoruhodné, jak obrovské množství obyčejných bylinek a „plevelů“ působí léčivě na kožní potíže a poranění. V tom musí být nádherný boží záměr.
Druhou knížkou je útlá brožurka od Jarmily Neugebauerové a Věry Žďárské - Léčivé rostliny pěstujeme – sbíráme – využíváme. Jsou v ní dobré, skvěle popisné fotografie rostlin a jejich částí, takže se při sběru nemůžete splést. Knížka dobře informuje o stanovištích, pěstování, sběru, účinných látkách, léčebném využití i dávkování. Knížka je velmi vhodná pro začínající bylináře.
Třetí kniha se jmenuje Léčivé rostliny od Ingrid a Petera Shonfelderových a vyšla v edici Ottův průvodce přírodou. Ačkoliv je obsahem největší, ale pro mě je asi zajímavá nejméně, i když do mé knihovny přináší dosud téměř zcela chybějící informace o bylinách exotických a pěstovaných. Je výpravná, velkoryse připravená, fotky jsou dobré. Protože se ráda dozvídám stále něco nového, mám i z téhle krásné knížky velkou radost.



SLUNEČNÝ KOKTEJL

Rozmixujeme 2 oloupané pomeranče, 2 banány, jedno jablko, 30 g předem namočené kustovnice a 350 ml vody.


BROKOLICOVÁ POLÉVKA

Na lžíci oleje necháme změknout pokrájenou červenou cibuli, přidáme košťál z brokolice a mrkev, obojí nastrouhané na nudličky, osolíme, okořeníme pískavicí (lze vynechat) a deset minut opékáme za občasného promíchání. Zalijeme litrem zeleninového vývaru, přidáme růžičky brokolice a deset minut vaříme. Můžeme (a nemusíme) do téhle lahodné polévky přidat zavářku.


VAŘENÍ BEZ VAŘENÍ

Možná jste si povšimli, že v poslední době vkládám málo vařených receptů. Jak už jsem se zmínila někde v komentářích, rozhodla jsem se vyzkoušet na měsíc živou stravu, tzv. rawfood. Z toho důvodu najdete mezi novými příspěvky především zeleninové saláty, různé koktejly a raw dezerty. Manželovi vařím normálně, ale ne nová jídla, nýbrž ta stará známá a oblíbená, což samozřejmě kvituje s povděkem. 
Pokud vám tyhle nové recepty nevyhovují, zapátrejte ve starých receptech, zkuste třeba tenhle výborný slaný koláč.


SALÁT S ŘAPÍKATÝM CELEREM

Nakrájíme a v míse promícháme jeden řapíkatý celer, salátovou okurku, půlku mladé cukety, 300 g cherry rajčat, červenou řepu a cibuli. Rozmixujeme 3 lžíce tahini, šťávu z půlky citrónu, sůl, pepř, lžíci oleje z ořechových jader, lžíci kukuřičného sirupu a trochu vody. Zálivku promícháme se zeleninou. Necháme chvíli odležet.


BROKOLICE S NAKLÍČENOU CIZRNOU

Další z receptů živé kuchyně, opět inspirace Radky Zrůstkové :)Emotikona smile
100 g cizrny necháme vyklíčit, hlávku brokolice rozebereme na růžičky. V misce promícháme 4 lžíce tamari, 2 lžíce jablečného octa, 2 lžíce panenského olivového oleje a 100 ml vody. Do marinády vložíme nejprve brokolicové růžičky a rukou je pomačkáme, aby trochu změkly. Vmícháme cizrnu a necháme dvě hodiny marinovat, občas promícháme. Scedíme, vložíme do sušičky (používám běžnou sušičku na ovoce) a na nízkou teplotu sušíme 4 hodiny.
V mixéru dohladka rozmixujeme čtyři lžíce tahini, půl lžičky kurkumy, lžičku rapadury, stroužek česneku, lžíci citrónové šťávy, sůl a 70 ml vody. Touto omáčkou poléváme brokolici s cizrnou na talíři.



ŠPENÁTOVÝ KOKTEJL

Do mixéru vložíme misku čerstvých špenátových listů, jeden banán, dvě jablíčka, lžičku medu, lžíci citrónové šťávy, 400 ml vody a rozmixujeme.


ČOKOLÁDOVÉ MUFFINY

V míse promícháme 180 g polohrubé mouky, 100 g celozrnné rýžové mouky, 50 g quinoových (nebo jemných ovesných) vloček, špetku soli, 40 g kakaa, půl lžičky mleté vanilky, lžičku skořice, 2 lžičky kypřicího prášku a jednu lžičku jedlé sody.
V jiné nádobě promícháme 120 g ovesného jogurtu, 100 g datlového sirupu, 80 g panenského slunečnicového oleje, 120 ml ovesného mléka a jeden rozmačkaný banán. Obsah obou nádob promícháme a těstem naplníme 12 muffinových formiček, ale pouze do poloviny. Nasekáme 80 g hořké bezmléčné čokolády a rozdělíme ji rovnoměrně do všech formiček. Zakryjeme zbytkem těsta. Pečeme při 180 stupních asi půl hodiny.



OVESNÝ JOGURT

Rostlinná varianta tohoto zdravého pokrmu. Používejte všude tam, kde se používá jogurt z mléka. Do pečení, zasyrova oslazený medem a s ovocem, do indických pokrmů a tak dále.
85 g celého ovsa večer nahrubo podrtíme v mixéru, propláchneme a zalijeme čistou vodou, nemusíme ji odměřovat, ráno ji vylijeme. 50 g ovesných vloček zalijeme 120 ml převařené vychladlé vody. Obě nádoby necháme přes noc v chladu. 
Do mixéru vložíme scezený, propláchnutý a okapaný oves, ovesné vločky i s vodou a přidáme 110 ml převařené vychladlé vody. Rozmixujeme dohladka, přelijeme do čisté suché sklenice (nejlépe vyvařené) a zakryjeme ubrouskem upevněným gumičkou. Necháme při pokojové teplotě kvasit dva až čtyři dny (čím déle, tím je jogurt kyselejší), dvakrát denně promícháme dřevěnou lžící nebo vařečkou. Po ukončení kvasného procesu uchováme jogurt v zavřené sklenici v chladu. Vydrží asi týden.
Pokud nemáme oves, vyrobíme jogurt pouze z ovesných vloček.





takhle jsem ho dnes použila


ZDRAVÁ STRAVA

- Zorinko, nedáš si čokoládový muffin?
- Nedám, bábo, já chci naklíčené mungo.
Tak to jsem vám musela vyfotit, dítě, které odmítne čokoládový moučník a dá si místo něho radši naklíčenou luštěninu :) A
 nutno říct, že je to u nás naprosto běžná věc a že Zorinku opravdu nikdo nedrží zkrátka. Má prostě ráda zdravé věci - sama od sebe.


Emotikona smilA nutno říct, že je to u nás naprosto běžná věc a že Zorinku opravdu nikdo nedrží zkrátka. Má prostě ráda zdravé věci - sama od sebe :)

OŘECHOVÉ SUŠENKY

Začala jsem třetí týden o živé stravě. Ráda bych alespoň měsíc vyzkoušela, jaké to je a jak na to bude reagovat moje tělo. Tohle je jeden ze skvělých "živých" receptů :)Emotikona smile
Přes noc namočíme 200 g kešu a 100 g mandlí, druhý den je propláchneme a rozmixujeme se 100 g hrozinek, lžící citrónové šťávy, 3 lžícemi sušené třtinové šťávy rapadury a lžící karobu. Tvoříme placičky a sušíme je v sušičce při nízké teplotě 12 hodin.


SALÁT S MEDVĚDÍM ČESNEKEM

Nakrájíme jeden ledový salát, jednu červenou papriku a svazek medvědího česneku. Jedno avokádo rozmačkáme vidličkou a promícháme se šťávou z půlky citrónu a třemi lžícemi tamari. Promícháme se zeleninou.


PTACTVO NEBESKÉ

K mému "Svatojanskému řádu" přibyli teď od května ještě každoranní projížďky na kole. 
Vyjíždím o půl osmé, vezmu to přes Šárovcovu Lhotu, na Hořice, před Černínem uhnu doleva na Byšička a přes Bažantnici a Bělohrad se před půl devátou vracím domů. 
Je to asi deset kilometrů, při kterých je mi na začátku zima a na konci teplo. Cestou míjím tři řepková pole, nepočítaně pšeničných a dokonce jedno pole s rybízem. Celou cestu mě doprovází zpěv ptáků a až dnes jsem se pokusila do něj zcela ponořit. Nejvíce jsou slyšet skřivani, protože jedu ponejvíce mezi poli. Jejich zpěv je neúnavný až extatický, plně si uvědomuji, jak má teorie o ptačím zpěvu, který podněcuje na jaře rostliny k růstu, blízko k pravdě. Podle této myšlenky by bez ptačího zpěvu nic nevyrostlo. To je zvláštní a krásné, co myslíte?
Na bříze u cesty na Lhotu seděla káně a vznesla se, když jsem projížděla pod ní. Neodlétla hned, ale několikrát zakroužila nade mnou. Při vědomí toho, co píše David Abram, totiž že pozorovaný je v přírodě současně pozorovatelem, jsem v náhlém popudu vykřikla: jsi krásná! Káně byla opravdu nádherná, důstojná a dokonalá. Ještě že jedu povětšinou prázdnou krajinou :)Emotikona smile
Pod Byšičkami jsem potkala vránu, vzlétla z pšeničného pole. Neměla by být už někde na severu?
Nejkrásnější je ovšem cesta Bažantnicí. Ta hutná, vlhká vůně lesa, vás prostoupí a litujete, že nemáte dvojnásobné plíce. Tady je zpěv ptáků mnohem různorodější a hlasitější. Myslím na to, jak ráda bych rozuměla řeči zvířat. Nakonec ještě zahlédnu černou veverušku a kačera v jezírku a už vjíždím do lázeňského parku.
Teď už mě čeká cesta městem a po silnici domů. Projíždím vilovou čtvrtí a všímám si, jak různě jsou zařízené domy a zahrady. Na první pohled je vidět, koho těší rostliny v zahradě, kdo chce mít co největší úrodu brambor a cibule, kdo má zahradu jen jako plac pro bazén a kdo na ni vůbec nechodí. Někdy je to smutné, ale většinou je pohled na jarní krajinu i zahrady nádherně útěšný.




ČERVENÁ ŘEPA S KEŠU KRÉMEM A ŽAMPIONY

Pro 2 osoby.
Inspirací pro recepty živé stravy je mi knížka Radky Zrůstkové Zdravě a syrově.
150 g kešu oříšků namočíme na dvě hodiny do 200 ml vody. Poté je vložíme do mixéru, přidáme lžíci citrónové šťávy, himálajskou sůl, utřený stroužek česneku a dvě lžíce lahůdkového droždí. Rozmixujeme dohladka na hustý krém, podle potřeby přidáme čistou vodu. Asi 8 lístků medvědího česneku nakrájíme na proužky a vmícháme je do krému.
4 žampiony očistíme, vylomíme nožičky a nakrájíme na plátky. V misce promícháme 2 lžíce Tamari, 2 lžíce panenského olivového oleje, lžičku jablečného octa a trochu vody. V této marinádě necháme plátky žampionů marinovat dvě hodiny. Poté je vložíme do sušičky a sušíme 3 hodiny při 42 stupních. Používám běžnou sušičku na ovoce s nepřilnavou vložkou.
Dvě červené řepy oloupeme a nakrájíme je na tenké plátky. Vždy dva k sobě slepíme kešu krémem a klademe na talíř na listy hlávkového salátu. Zdobíme žampiony.



SALÁT S RUKOLOU

Výtečný, zajímavý salát.
V míse smícháme 120 g rukoly, 60 g nahrubo sekaných vlašských ořechů, 60 g hrozinek, 2 pomeranče nakrájené na dílky, zbavené tenké vnitřní slupky, jeden fenykl nakrájený na tenké proužky a jednu cibuli nakrájenou na půlkolečka. Vymačkáme šťávu z jednoho pomeranče a vmícháme ji do salátu spolu se třemi lžícemi oleje z vlašských ořechů.



VITAM-R

Krémový extrakt z droždí na dochucování. Obsahuje vitamíny řady B, především obsahem vitamínu B1 a kvasinek předčí většinu jiných potravin. Je také bohatý na vitamín B2, B6, niacin a kyselinu listovou. Má ořechově aromatickou příchuť a je výtečný do salátových zálivek, pomazánek, jen tak na chleba nebo na ochucení polévek a omáček.
Více zde


KDO CHODÍ ÚVOZEM MRTVÝCH?

Útlá knížka místních pověstí "k zábavě i poučení" sesbíraná a upravená autorem s mýtickým pseudonymem mě velmi potěšila, protože téměř všechna místa, o kterých se v knížce píše, důvěrně znám.
Ať už je to Novopacko, Hrad Pecka, Miletín, hořický Gothard, Hřídelecká Hůra, Holovousy, Kuks nebo Ostroměř, všechno to jsou krajiny a městečka, které miluju a i touto cestou se o nich dozvídám víc a jsou tak mému srdci ještě bližší.



MAKOVÝ KOKTEJL

Inspiraci pro živé dobroty čerpám u Radky Zrůstkové v její krásné knize Zdravě a syrově.
Mák je skvělým zdrojem vápníku. 80 g nemletého máku a dvě datle bez pecky namočíme do 300 ml studené vody. Uložíme do chladničky a za dvě hodiny rozmixujeme co nejvíce dohladka. Vypijeme.


PLACKY Z KUKUŘIČNÉ MOUKY

V míse promícháme 400 g hladké kukuřičné mouky, 200 g celozrnné špaldové mouky, sůl, 4 lžíce oleje a tolik studené vody, aby vzniklo dobře zpracované tuhé těsto, které zabalíme do fólie a necháme několik hodin v chladu odpočívat.
Z těsta vyvalujeme placky a opékáme je nasucho na kamnech nebo na nepřilnavé pánvi. Po upečení je potíráme zlehka olejem.
Tyhle křupavé, chutné placičky jsou výborné k omáčce z oliv: Do mixéru vložíme 100 g černých vypeckovaných oliv, jedno avokádo, jednu červenou papriku zbavenou semínek a nakrájenou na kostičky, 4 lžíce panenského olivového oleje, šťávu z půlky citrónu, několik lístků bazalky, sůl a pepř. Rozmixujeme dohladka.



ZELNÝ SALÁT S MRKVÍ A KOPREM

Tohle není pro nikoho z vás nic nového, ale třeba se vám připomene, že jste tenhle salát už dlouho nedělali :)Emotikona smile
Půl hlávky mladého bílého zelí nakrájíme na nudličky, promačkáme se solí, dokud nezměkne, vmícháme dvě nastrouhané mrkve a svazek pokrájeného kopru. V misce promícháme dva utřené stroužky česneku, lžičku medu, lžíci oleje z ořechových jader, 2 - 3 lžíce citrónové šťávy a dvě lžíce Tamari. Necháme odležet a na talíři zdobíme konopnými semínky.