ČOKOLÁDOVÉ COOKIES

Vrcholně nezdravý recept z časopisu F.O.O.D. Snížila jsem dost radikálně obsah cukru, ale i tak jsem to ani neochutnala, prý jsou moc dobré 
125 g másla utřeme s 50 g třtinového cukru do pěny a vmícháme 180 g rozpuštěné hořké čokolády. Do druhé mísy prosejeme 200 g hladké mouky, 30 g kakaa, špetku soli a lžíci kypřicího prášku. Vmícháme 1 vejce a čokoládovou hmotu. Nakonec vmícháme 20 g nahrubo nasekané čokolády. Na plech vyložený pečicím papírem tvoříme rukama placičky, které pečeme na 200 stupňů 20 minut. Necháme chladnout na mřížce.


více ZDE

ÚNOR

FEBRUARIUS – tohoto měsíce holubí trus do zahrad, kde tráva růst nechce, vynášej, slad dělej a pomalu pivo na ležení vař, k včelám pilně přihlížej, stromoví štěpuj, neb tohoto měsíce štěpovanému ne tak snadno červ uškodí. Když Slunce v outerý masopustní ráno vyjde, tedy ranní setí se podaří, a když v masopustě dobré povětří jest, hrách se dobře podaří.


více ZDE

KVÁSKOVÝ CHLEBA BEZ HNĚTENÍ

Ze 100 g žitné mouky, 150 g celozrnné pšeničné mouky, 250 g hladké bílé mouky, lžičky soli, 25 g žitného kvásku, bylinek, semínek a koření podle chuti a preferencí a 500 ml vody umícháme těsto, které necháme zakryté v míse 12 hodin kynout v teplé místnosti. Vykynuté těsto vyklopíme pomocí stěrky na dobře pomoučený vál a několikrát přeložíme. Zformujeme do bochánku a necháme na vále 15 minut odpočívat. Chlebovou formu vymastíme máslem a těsto do ní narovnáme, posypeme semínky, orosíme vlažnou vodou a necháme dvě hodiny v mikrotenové tašce dokynout. Pečeme v troubě vyhřáté na 230 stupňů 35 - 45 minut, potom chleba vyklopíme na plech a spodní stranou vzhůru ho ještě 10 – 15 minut dopečeme. Necháme vychladnout na mřížce.


více ZDE

MRKVOVÁ POLÍVČIČKA

Naprosto dokonalé pochutnání 
Rozehřejeme dvě lžíce přepuštěného másla a osmahneme na něm 500 g mrkve nakrájené na kolečka, kousek čerstvého strouhaného zázvoru, 1 velkou nakrájenou cibuli a 1 oloupané, na kostičky nakrájené jablko. Přidáme bobkový list a lžíci třtinového cukru, jakmile cukr mírně zkaramelizuje, vlijeme 150 ml červeného vína a po chvíli 1 l zeleninového vývaru. Vaříme 20 minut, vyjmeme bobkový list, osolíme, okořeníme čerstvě mletým pepřem, rozmixujeme a zjemníme trochou smetany. Už nevaříme, jen prohřejeme.



více ZDE

POMAZÁNKOVÝ SÝR

Naše děti měly vždycky rády pomazánkové máslo, ale to už několik dlouhých let nekupujeme, tak jsem si řekla, že ho zkusím vyrobit doma.
Promícháme 1,5 l živého bílého jogurtu (nejlépe doma vyrobeného), 100 ml smetany, sůl, sušené bylinky podle chuti (já dala svou oblíbenou mátu rolní) a utřený stroužek česneku. Česnek samozřejmě dávat nemusíte, můžete nechat sýr jen tak, přírodní. Velký cedník dáme nad hlubokou nádobu, do cedníku dáme husté plátno nebo dvě plenky na sebe, nalijeme jogurt, přes cedník položíme vařečku, cípy křížem přes vařečku uvážeme, vyjmeme cedník, vařečku s ranečkem zavěsíme nad nádobu a dáme do chladu na 4 dny prokapat. Nejlepší je chladný sklep. Promícháme, dáme do uzavíratelného kelímku a mažeme na chléb a pečivo jako pomazánkové máslo.


více ZDE

POŘAD O BYLINKÁCH

V půlce ledna u nás ve Svatojánu natáčel Igor Chaun se svým štábem. Na jaře uvede totiž ČT nový seriál o bylinkách a já tam budu mít malé okénko coby kuchař, který bylinky v kuchyni používá. Nezapomeňte se podívat, hlavně vy, kteří máte rádi bylinky, pořad bude určitě zajímavý, bude v něm spousta zajímavých informací.
Všichni, kteří k nám přijeli, byli velmi milí, vstřícní a přátelští, ač mě mnozí lidé, kteří mají s natáčením zkušenosti, varovali, že to tak pokaždé není. Počínaje zvukařem, kameramany, paní produkční a konče samozřejmě režisérem a moderátorkou Simonou jsou to bez výjimky moc fajn lidé. Měla jsem z natáčení strach a trému a hodně jsem breptala a pletla se, ale nikdy mi nikdo nevynadal 


více ZDE

TVAROHOVÉ ŘEZY S DVOJÍM TĚSTEM

Z 80 g másla, 200 g polohrubé mouky, 50 g celozrnné pšeničné mouky, 2 lžic karobu (nebo kakaa), 1 lžíce kypřicího prášku a 1 vejce rozšlehaného s 5 lžícemi mléka uhněteme tuhé těsto, které prsty rozprostřeme do vymazaného pekáčku. Potřeme 750 g tvarohu rozšlehaného se 100 g medu, 2 lžícemi kukuřičného nebo bramborového škrobu, mlékem podle potřeby a hrozinkami. Povrch zalijeme řídkým těstem připraveným tak, že rozšleháme 3 celá vejce, 60 g třtinového cukru, 50 ml slunečnicového oleje, 30 ml mléka, 1 lžíci kypřicího prášku, 100 g polohrubé mouky a 50 g celozrnné mouky. 
Zvolna pečeme v troubě vyhřáté na 160 stupňů 45 – 60 minut dokud povrch nezrůžoví.



více ZDE

LEDOVÝ SALÁT S JOGURTOVOU ZÁLIVKOU ZELENÁ BOHYNĚ

Hlávku ledového salátu opereme a nakrájíme nebo natrháme na kousky. Ponorným mixérem rozmixujeme 100 g bílého jogurtu, 100 g zakysané smetany, půl lžičky mleté papriky a dostatečné množství nasekaných bylinek: kopru, petrželky a pažitky. Promícháme se salátem.


více ZDE

KARI RÝŽE SE SÝREM

Na dvou lžících másla ghí osmahneme pokrájenou cibuli, přidáme 400 g v horké vodě propláchnuté a okapané rýže, 1 lžičku kari koření, špetku kurkumy, 100 g spařených hrozinek, 200 g balkánského sýra (nebo fety), mírně osolíme a zalijeme 700 ml horké vody. Přivedeme k varu, teplotu zmírníme a zvolna dusíme asi 20 minut, dokud se všechna voda neodpaří a na povrchu rýže se neudělají dírky.
Podáváme s ledovým salátem se zálivkou Zelená bohyně.


více ZDE

POHANKA ZAPEČENÁ SE SÝREM

Velmi chutné jídlo!
250 g světlé pohanky propláchneme, nasypeme do vymaštěné zapékací misky, zalijeme 600 ml vody, osolíme, zakryjeme poklicí nebo alobalem a dusíme v troubě na 180 stupňů půl hodiny doměkka. Rozmícháme vidličkou, posypeme 200 g nastrouhaného čerstvého sýra nebo sýra typu balkán nebo feta, poklademe plátky másla a ještě jednou bez pokličky krátce zapečeme. Podáváme se salátem.


více ZDE

DUŠENÁ ZELENINA S OVESNÝMI KNEDLÍKY

Na lžíci přepuštěného másla osmahneme pokrájenou cibuli, stroužek česneku a lžíci sekaného rozmarýnu a šalvěje, přidáme 400 g na kolečka nakrájené mrkve, 400 g hrášku, osolíme, okořeníme muškátovým oříškem a pepřem, podlijeme 250 ml mléka a dusíme 10 minut do poloměkka. Vmícháme 200 ml zakysané smetany rozmíchané se dvěma lžícemi celozrnné mouky a ještě krátce povaříme.
Nakrájíme na kostičky 200 g pečiva, smícháme se 100 g ovesných vloček, 100 g polohrubé mouky, 50 g najemno nakrájeného pórku, solí a lžící kypřicího prášku. Rozkvedláme 200 ml mléka s jedním vejcem a rozmícháme těsto na knedlíčky. Pokud je řídké, přidáme trochu mouky, pokud husté, přidáme mléko. Tvarujeme menší koule (průměr 5 cm), které zavařujeme do vroucí slané vody. Vaříme pět až osm minut od vyplavání. Z tohoto množství je asi 20 knedlíků.



více ZDE

MAKOVÝ DORT

Umeleme 200 g máku, 50 g mandlí spaříme, oloupeme a také umeleme nebo utlučeme v hmoždíři. 3 žloutky a 60 g medu ušleháme do husté pěny, přidáme lžičku strouhané citrónové kůry, půl lžičky skořice, dva tlučené hřebíčky, mandle, mák a nakonec opatrně vmícháme tuhý sníh ze 3 bílků. Pečeme v malé dortové formě na 180 stupňů půl hodiny. Upečený dort rozřízneme, jednu polovinu potřeme domácí zavařeninou, druhou krémem, spojíme a potřeme polevou: 100 g moučkového cukru a 2 lžíce citrónové šťávy. Necháme několik hodin v chladu odležet, aby se spojily chutě, nejlépe přes noc.
Krém: uvaříme hustou kaši z 220 ml mléka, dvou lžic třtinového cukru, špetky soli a 40 g kukuřičné mouky, odstavíme, vmícháme lžíci másla a tři lžíce sušených brusinek.



více ZDE

RÝŽOVÝ NÁKYP

V cedníku propláchneme horkou vodou půl kila kulatozrnné rýže, dáme ji do hrnce a zalijeme litrem a půl mléka. Přidáme špetku soli a vaříme za častého míchání na mírném ohni, dokud se tekutina neodpaří a rýže nezměkne, trvá to asi 15 – 20 minut. Odstavíme, vmícháme dvě lžíce másla, 100 g třtinového cukru, lžičku skořice, 5 žloutků a 1 kg švestek (čerstvých, zavařených nebo zamražených). Navrstvíme do vymaštěné zapékací mísy a povrch ozdobíme tuhým sněhem z 5 bílků. Zapečeme na 180 stupňů dvacet minut až půl hodiny, dokud sníh nezezlátne.


více ZDE

VEGETARIÁNSKÉ KUNG PAO

400 g přírodního tofu nakrájíme na nudličky a obalíme ve dvou bílcích rozšlehaných se dvěma lžícemi škrobu předem rozmíchaného v troše vody a solí. V pánvi WOK rozpálíme dvě lžíce oleje a nudličky zprudka osmahneme, stále mícháme. Přidáme 200 g vyloupaných arašídů a stále smažíme. Vsypeme dva velké pórky pokrájené na tenké nudličky a svazek jarní cibulky pokrájené na kolečka, zalijeme třemi lžícemi dobré sojové omáčky a 3 lžícemi polosladkého bílého vína a za stálého míchání necháme změknout pórek, ale ne úplně, měl by zůstat křupavý. Podle chuti dosolíme a podáváme s jasmínovou rýží.


více ZDE

ZELENINOVÁ POLÉVKA S DROŽĎOVÝMI KNEDLÍČKY

Zbylo mi opět spousta drti ze zeleninového džusu a v ledničce okoralé droždí. Takže co s tím? Polévku!
Na másle osmahneme pokrájenou cibuli, přidáme nahrubo nastrouhané brambory, půlku celeru, kousek zelí a drť z odšťavňovače (mrkev, červená řepa). Zalijeme vodou, ochutíme domácím polévkovým kořením a deset minut povaříme. V 250 ml zakysané smetany rozmícháme 4 lžíce celozrnné hladké mouky a povaříme v polévce ještě pět minut. Osolíme, opepříme čerstvě mletým pepřem a podáváme s drožďovými knedlíčky: na másle osmahneme cibuli, rozdrobíme čerstvé droždí, mícháme do rozpuštění a do zhoustnutí. Odstavíme, vmícháme vejce, sůl, chlebovou strouhanku a celozrnnou mouku podle potřeby. Navlhčenými prsty tvoříme knedlíčky a vaříme je v osolené vodě 6 - 10 minut.



více ZDE

KNIHA

Milí fanoušci a přátelé Kuchařky, s radostí vám oznamuju, že chystaná knížka opravdu vyjde v nakladatelství MOTTO v letošním roce, pravděpodobně na podzim. Nakladatelství chystá tři tisíce výtisků, tak doufám, že je neuvidím za dva roky v Levných knihách


více ZDE

DOMÁCÍ KŘUPAVÉ MÜSLI

Nasucho na pánvi opražíme 250 g ovesných vloček, 100 g slunečnicových semínek a 100 g nahrubo roztlučených vlašských ořechů. 250 g sušeného ovoce (pokrájené jablečné křížaly, hrozinky a brusinky) propláchneme v sítu vroucí vodou a vmícháme k vločkám. K ještě horkému základu přidáme 70 g medu a dobře promícháme, aby se rozpustil a obalil všechny ingredience. Okyselíme lžíci citrónové šťávy a vlijeme 60 g tekutého přepuštěného másla ghí, zamícháme a necháme vychladnout. Nakonec vmícháme do hmoty tuhý sníh ze dvou bílků a zapečeme na plechu vyloženém pečicím papírem na 150 stupňů půl hodiny.



více ZDE

KAPUSTOVÉ KARBANÁTKY S POHANKOU

Hlávku kadeřavé kapusty, dvě velké mrkve, dvě cibule a čtyři stroužky česneku nadrtíme nadrobno v robotu nebo kapustu umeleme, mrkev nastrouháme a cibuli s česnekem nadrobno nasekáme. 200 – 300 g pečiva (já měla irský chléb) nakrájíme na kostičky a promícháme se 3 – 5 vejci. Přidáme k zelenině, osolíme a zahustíme podle potřeby jemnými ovesnými vločkami a lahůdkovým droždím. Tvoříme placičky, které pečeme v troubě vyhřáté na 250 stupňů na plechu vymaštěném olejem po obou stranách dozlatova.
400 ml světlé pohanky vypereme v cedníku a nasypeme ji do 800 ml vroucí osolené vody. Přidáme dvě lžíce domácího polévkového koření a tři minuty povaříme. Zabalíme do deky a do peřiny a necháme dvě hodiny nabobtnat. Vmícháme dvě lžíce olivového oleje a tři naťové cibulky, případně dosolíme.
Kdo pohance neholduje, může samosebou zvolit jako přílohu klasickou bramborovou kaši. Podáváme se salátem.



více ZDE

IMBOLC - HROMNICE

Svátek Imbolc je svátkem nového počátku a všeho, co se odehrává poprvé. Keltové jej slavili za soumraku 1. února. Slované oslavovali 2. února svého boha Peruna, vládce bouře, hromu a blesku. Později, kdy byl Perun zapomenut a bouře se stala pouhým atmosférickým jevem a křesťané všechno mocné, silné, divoké a burácivé poslali do klatby, stal se tento svátek dnem posvěcených svíček za oknem ochraňujících dům před bleskem (a svátkem Uvedení Páně do chrámu).

Imbolc má ještě jedno keltské jméno a to zní Oimealg, slavnost mléka - oimelc je ovčí mléko. Svátek Mléka vyjadřuje vděk matce, která živí své děti plamenem života a lásky. Je to svátek ženství a mateřství. V tento očistný den bylo třeba sundat ze dveří, stěn a domů veškerou výzdobu náležející zimnímu slunovratu, zvláště břečťan a jmelí, a obřadně ji spálit v ohni. Zkuste plastové stromky a věnečky spálit nad plamenem plynového sporáku, tam jsme to dopracovali. Vše zimní, strnulé, temné a chladné musí pryč z našich domovů, těl i srdcí. Zapalovaly se očistné ohně nebo svíce, domovní oheň v krbu a kamnech byl uhašen stejně jako oheň v kovárně, aby mohl být slavnostně zapálen oheň nový.

Během oslavy svátku Imbolc se světí zemědělské nástroje a provádí se rituální orba, první v novém roce. Přírodní duchové vyžadují úlitbu, aby s láskou požehnali dobré úrodě, proto se jim na pole nebo záhony přináší jídlo a pití. Nemá smysl takovou věc dělat jen proto, že se nám to líbí nebo protože se to tak kdysi dělalo a my to chceme zkusit. Bez víry v duchy přírody a v jejich pomoc to je jenom směšná fraška. Kromě první orby a prvního obřadního rytí záhonů se 1. únor spojuje také s první láskou, vše, co je v tento den poprvé, má požehnání bohů. Imbolc je ten pravý den pro nový začátek.


více ZDE

SALÁT Z ČERVENÉHO ZELÍ S POVIDLY

50 g hrozinek namočíme přes noc do červeného vína, druhý den slijeme a promícháme se dvěma lžícemi povidel a šťávou z půlky citrónu. Malou hlávku červeného zelí nakrájíme na jemné nudličky, vložíme do hrnce, podlijeme trochou vody, osolíme a krátce nezakryté povaříme. Scedíme a necháme vychladnout. Promícháme se dvěma oloupanými a nahrubo nastrouhanými jablky a hrozinkami s povidly.


více ZDE

POLNÍČKOVÝ SALÁT

Polníček opereme, necháme okapat a promícháme s podmáslím, už dále nedochucujeme.


více ZDE

ZAPEČENÁ BROKOLICE S HOUBAMI A VEJCI

Rozebranou hlávku brokolice vhodíme do vroucí osolené vody a krátce, asi tři minuty, povaříme. Necháme okapat a 400 ml vývaru si uschováme. 300 g čerstvých hub (já měla hlívu a žampiony, lepší jsou houby z lesa) opražíme dozlatova na lžíci přepuštěného másla se špetkou soli a kmínem. Uvaříme natvrdo 4 vejce a oloupeme je. Rozehřejeme dvě lžíce přepuštěného másla, osmahneme na něm pokrájenou cibuli, přidáme 4 lžíce celozrnné špaldové mouky a umícháme jíšku, kterou naředíme vývarem z brokolice a připravíme hustou omáčku. Opepříme ji, osolíme a vmícháme 100 g strouhaného čerstvého bylinkového sýra, nejlépe domácího (album Ostatní pokusy) a krátce povaříme. Odstavíme z ohně, do omáčky vmícháme houby a jeden žloutek rozšlehaný ve 100 ml smetany. Zapékací misku vymažeme máslem, narovnáme do ní růžičky brokolice a kolečka vařených vajec, zalijeme omáčkou a posypeme několika lžícemi nastrouhaného tvrdého černého chleba. Zapečeme na 200 stupňů dozlatova, trvá to asi půl hodiny. Podáváme s rýží nebo chlebem a se salátem.


více ZDE

IRSKÝ CHLEBA

Viděla jsem ten recept na netu mnohokrát, tak jsem se rozhodla ho zkusit. Je extrémně rychlý, ale chuť není nijak oslnivá, taková buchta  Ale když vás tlačí čas, je to dobrá volba. 
V míse dobře promícháme 250 celozrnné mouky a 200 g hladké bílé mouky, 1 lžičku soli, 1 lžičku třtinového cukru a 1 lžičku jedlé sody. Nakonec jemně, nejlépe pomocí vidličky, vmícháme 500 ml bílého jogurtu. Přemístíme do zapékací misky vyložené pečicím papírem, rukou vytvarujeme do bochníčku a pečeme na 200 stupňů zakryté 25 minut a bez pokličky dalších 20 minut.


více ZDE

JAHELNÁ BÁBOVKA S OŘECHY

200 g jahel spaříme několikrát vroucí vodou, abychom je zbavili hořkosti, rozprostřeme na plech a necháme dobře vyschnout. V kávovém mlýnku nebo v mlýnku na obilí umeleme suché jáhly na hladkou jahelnou mouku. Najemno nastrouháme 400 g vařených brambor, vmícháme 50 g hrozinek, 50 g sušených brusinek, 60 g nakrájených jablečných křížal a 60 g mletých vlašských ořechů. Ušleháme do pěny 2 celá vejce se 100 g medu, přidáme 80 g slunečnicového oleje, ušleháme, vlijeme 250 ml sojového mléka a všechno společně naposledy ušleháme. Do bramborového základu postupně vmícháváme jahelnou mouku, 150 g celozrnné špaldové mouky, 2 lžičky kypřicího prášku a tekutou směs. Bábovkovou formu vymažeme a vysypeme strouhankou, naplníme těstem, mokrou lžící uhladíme a stlačíme, párkrát s formou bouchneme, aby nevznikly dutiny, těsto je dost husté, a pečeme na 150 stupňů hodinu. Stav před vytažením z trouby zkontrolujeme špejlí.



více ZDE

KRKONOŠSKÝ SALÁT Z ŘEDKVE

250 g tvarohu rozmícháme s mletou paprikou, solí a pepřem. Salátovou okurku omyjeme, bílou ředkev očistíme, oboje nastrouháme nahrubo a přidáme k tvarohu. Tři cibule nakrájíme na drobno a vmícháme do salátu, který dáme na dva dny uležet do tepla v kameninovém hrnku.


více ZDE

JABLEČNÝ SVÍTEK

Nadýchaný a jemný jablečný moučník.
Deset až dvanáct jablek oloupeme, zbavíme jádřinců a nakrájíme na kostičky na plech vymaštěný máslem. V míse vyšleháme dohladka 4 celá vejce, 250 ml mléka, 100 g třtinového cukru, 1 lžičku skořice, 1 lžíci strouhané citrónové kůry, 1 lžíci rumu, 125 g polohrubé a 125 g hladké mouky a 2 lžičky kypřicího prášku. Těstíčko, které má být zhruba stejné hustoty jako na omelety, nalijeme na jablka, řádně plechem zatřeseme, aby se těstíčko dostalo až na dno a pečeme zvolna na 150 stupňů asi hodinu, musí se dobře propéct a jablka musí změknout. Krájíme na čtverce a cukrujeme.



více jablečných moučníků najdete ZDE

ANÝZOVÁ VEJCE

6 čerstvých vajec dobře omyjeme a vaříme 5 minut, zchladíme je studenou vodou, kolem dokola jemně naklepeme, aby skořápka popraskala, ale neoloupala se, vrátíme je do hrnce a zalijeme 4 lžícemi sojové omáčky rozmíchané se solí, lžící tlučeného anýzu a jednou rozemletou hvězdičkou badyánu. Dolijeme teplou vodou tak, aby sahala nad vejce a ještě 10 minut vaříme. Necháme v nálevu vychladnout a oloupeme. Podáváme s petrželkou, mírně přelité přecezeným nálevem k čočkovému salátu.


více TADY

ČOČKOVÝ SALÁT S KYSANÝM ČERVENÝM ZELÍM

Výtečný salát, takové mám ráda.
400 g čočky namočíme na hodinu do vody a potom ji v téže vodě uvaříme doměkka. Čočku necháme vychladnout a vmícháme do ní nasekaný svazek kopru, pepř, sůl, šťávu z půlky citrónu, 4 pokrájené naťové cibulky a 400 g kvašeného červeného zelí. Podáváme s anýzovými vejci vařenými natvrdo a celozrnným pečivem.


více ZDE

TOUSTOVÝ CHLÉB

Saša má ráda toustový chleba a od té doby, co pečivo nekupuju, což je už skoro dva roky, ho neměla. Tak jsem jí slíbila, že ho zkusím upéct. Mně chutnal moc ještě teplý s domácím máslem a rajčetem.
V míse promícháme 400 g hladké bílé mouky, 100 g celozrnné špaldové mouky, lžičku soli, dvě lžičky cukru, lžičku a čtvrt instantního droždí, 5 lžic olivového oleje, 100 g tvarohu, 150 ml vlažné vody a 100 ml vlažného mléka. Dobře zpracujeme a necháme v teple hodinu kynout, potom přemístíme do vymaštěné chlebové formy a necháme v teple ještě půl hodiny dokynout. Pečeme 40 minut ve formě na 240 stupňů, pak chleba vyklopíme vzhůru nohama na plech a dopečeme ještě deset minut, aby se udělala kůrka ze všech stran.



více ZDE

POVIDLOVÉ ŠÁTEČKY Z BRAMBOROVÉHO TĚSTA

Uvaříme 1 kg brambor, vychladlé oloupeme a nastrouháme najemno. 300 g hrubé mouky promícháme s půl lžičkou soli, brambory a jedním celým vejcem. Zpracujeme těsto, vyválíme z něho silnější plát a nakrájíme na čtverce o straně 10 cm. Do středu každého čtverce dáme lžičku tuhých povidel, dobře smáčkneme do tvaru šátečku - trojúhelníku a zavařujeme do vroucí mírně slané vody a vaříme 5 minut od vyplavání. Na talíři sypeme perníkem, cukrem a mastíme máslem ghí.


více ZDE

LASAGNE S AČOKČOU

Konečně se nám povedlo vychytat na strojku přípravu těstovin. Musíte placku těsta několikrát za sebou projet na nejsilnější mezeru, vždycky přeložit napůl a znova a znova, potom postupně ztenčovat mezeru mezi válci až máte požadovanou sílu plátu. Taky pomohlo, když jsem nechala těsto odpočinout pár hodin před válením.
Ze 300 g hladké mouky, špetky soli a 3 celých vajec zpracujeme tuhé těsto, vyválíme dotenka, necháme chvíli proschnout a nakrájíme na pláty (lasagne).
Na třech lžících oleje necháme změknout dvě pokrájené cibule a tři stroužky česneku, přidáme 400 g ačokči (nebo 200 g zelené papriky a 200 g salátové okurky) nakrájené na proužky, 150 g propláchnuté červené čočky, půlku květáku rozebraného na růžičky a pár minut restujeme. Zalijeme 7 rajčaty rozmixovanými na pyré nebo nakrájenými nadrobno, podlijeme 200 ml suchého vína a 200 ml vody, osolíme, okořeníme dobromyslí a šalvějí a dusíme 10 - 15 minut.
Na dno vymaštěné zapékací misky dáme trochu zeleninové omáčky, poklademe lasagnemi a takto vrstvíme. Poslední vrstva je omáčka, kterou posypeme nastrouhaným sýrem a pečeme 30 minut na 200 stupňů. Podáváme se salátem.




více ZDE

KOLÁČ S RYBÍZEM A CUKROVOU ŘEPOU

Lahodný koláč nezaměnitelné chuti, věřte, že je opravdu skvělý! 
Ze 100 g pohankové mouky, 100 g celozrnné špaldové mouky, špetky soli, 80 g třtinového cukru, 2 lžic karobu a 80 g slunečnicového oleje zpracujeme těsto. Polovinu těsta prsty vtlačíme do vymaštěné koláčové formy. Uvaříme 100 g oloupané cukrové řepy, najemno ji nastrouháme a vodou z ní (cca 100 ml) spaříme 100 g mletého máku. Mák promícháme s řepou, dvěma lžícemi medu a 30 g hrozinek. Tuto směs navrstvíme na těsto a posypeme 400 g červeného rybízu. Povrch posypeme zbytkem těsta, do kterého jsme přidali tři lžíce mouky. Pečeme na 200 stupňů 25 minut.


více ZDE

VEGANSKÉ „VEPŘO KNEDLO ZELO“

1 kg červeného zelí nakrájíme na nudličky, 1 velkou červenou řepu na tenké plátky, 1 velké jablko na kostičky a 2 velké cibule na půlměsíčky. V misce smícháme 80 g třtinového cukru, lžičku čerstvě mletého pepře, lžičku skořice a lžičku soli. 300 ml červeného vína smícháme se 4 lžícemi vinného octa. Do velkého hrnce vrstvíme postupně zelí, cibuli, jablka a řepu a každouvrstvu prosypeme cukrem s kořením. Do hrnce vložíme také tři celé hvězdičky badyánu, všechno zalijeme vínem s octem pokapeme třemi lžícemi olivového oleje. Dáme na sporák, zakryjeme poklicí a přivedeme k varu. Aniž bychom poklici odklápěli, ztlumíme plamen a dusíme půl hodiny, teprve potom odklopíme a promícháme a dodusíme doměkka asi 20 minut.
150 g sojových kostek uvaříme nejprve v zeleninovém vývaru. Do pekáčku dáme 4 lžíce olivového oleje, velkou nakrájenou cibuli, tři stroužky česneku a okapané sojové kostky. Okořeníme mletou paprikou, kmínem a pepřem, podlijeme sklenkou vývaru a pečeme 40 minut nejdříve zakryté, potom odkryté dozlatova. Podle potřeby podléváme.
V míse smícháme 600 g hrubé mouky, lžičku soli a asi 200 – 250 ml vody tak, aby vzniklo tužší těsto. Lžící vykrajujeme noky a zavařujeme je do vroucí osolené vody. Vaříme asi 10 minut od vyplavání.




více ZDE

JEMNÁ MRKVOVÁ POMAZÁNKA

Rozmixujeme v robotu 5 mrkví, půlku celeru, velkou cibuli a 150 g marinovaného tofu, osolíme, vmícháme sekané bylinky, například pažitku a řeřichu, dvě lžíce lahůdkového droždí a 100 ml domácí majonézy. Mažeme na černý chléb, nejlépe doma upečený.


více pomazánek najdete TADY

PEČENÁ JABLKA

8 velkých a pevných jablek zbavíme opatrně jádřince a otvor vykapeme citrónovou šťávou. 3 lžíce hrozinek namočíme na hodinu do 1/8 l jablečného moštu nebo vína. 50 g mandlí nahrubo utlučeme, smícháme se lžící změklého másla, 2 lžícemi medu, lžičkou skořice a okapanými hrozinkami. Jablečný mošt nalijeme do máslem vymazané zapékací misky, narovnáme do ní jablka a do každého dáme lžičku mandlové směsi. Zapečeme na 180 stupňů 20 minut.


více ZDE

TOFU SE ZELENINOU

Tohle je typ jídla, který opravdu můžu, 100% vegan
V pánvi WOK rozpálíme dvě lžíce olivového oleje, vhodíme 2 na půlměsíčky nakrájené cibule, 3 utřené stroužky česneku, půl květáku rozebraného na malé růžičky, 3 mrkve nakrájené na tenké nudličky, čtvrtku bílého zelí nakrájeného na kostičky, 100 g vyloupaných arašídů a 2 kostky bílého tofu nakrájeného na špalíčky. Za stálého míchání zprudka smažíme a po 10 minutách přilijeme 3 lžíce dobré sojové omáčky a stále mícháme, dokud se zelenina, arašídy i tofu neosmahnou dozlatova. Nakonec vmícháme 160 ml kokosového mléka a dodusíme doměkka, podle toho, jak to máme rádi. Já mám radši zeleninu křupavější. Dosolíme a podáváme s jasmínovou rýží a s ledovým salátem s kyselou zálivkou.



více ZDE

ZÁZVOROVÝ NÁPOJ S RÝŽÍ

Tento odvar ze zázvoru a pražené rýže je klasickým receptem pro zahřátí organismu, pro zlepšení zažívání, při zvýšené teplotě a nejrůznějších zánětech. 
Do hrníčku nebo misky nasypeme asi do poloviny vypranou bílou rýži a zalijeme ji vodou tak, aby voda sahala asi půl centimetru nad rýži. Necháme do druhého dne nasáknout a přebytečnou vodu slijeme. Rýži vsypeme na pánvičku a na mírném plameni necháme vysušit a vypražit tak dlouho, dokud není rýže zcela suchá a nemá zlatohnědou barvu. Potom ji přesypeme do těsně uzavíratelné lahvičky a dbáme, aby nezvlhla.
Svaříme v hrnečku šálek vody, vsypeme čajovou lžičku rýže a přidáme kousek zázvoru. Povaříme minutu a necháme zakryté pět minut vyluhovat. Denně pijeme jeden až dva šálky tohoto nápoje, který uklidní, zahřeje a blahodárně působí na celý organismus.




více ZDE

NEPEČENÝ JAHELNÝ KOLÁČ S HRUŠKAMI

Zdravý a chutný moučník, 100% vegan
260 g jahel spaříme několikrát vroucí vodou, abychom je zbavili hořkosti a povaříme je 25 minut ve 750 ml sojového mléka se špetkou soli na hustou kaši. Odstavíme, vmícháme tři lžíce třtinového cukru a rozprostřeme do vymaštěného pekáčku.
5 velkých hrušek oloupeme, rozpůlíme, zbavíme jádřince. Dáme je do širšího rendlíku, zalijeme šťávou z půlky citrónu a hrnkem vody a dusíme 10 minut. Hrušky necháme okapat a vychladnout, nakrájíme do vějíře a poklademe na jáhly.
Ve 400 ml mrkvovo-jablečného moštu rozmícháme 5 lžic bramborového škrobu a lžičku třtinového cukru a svaříme na hustou kaši. Odstavíme, vmícháme dvě lžičky slunečnicového oleje a rychle rozprostřeme na hrušky, než ztuhne.
Necháme zcela vychladnout a nakrájíme.




více ZDE

PRVNÍ V ŘADĚ

Přemýšleli jste někdy o svých předcích? Nemyslím zrovna ty, které znáte nebo na které si pamatujete, nemyslím vaše rodiče, ani babičky a dědečky. Myslím ten obrovský zástup dávno mrtvých lidí, sahající až do středověku, starověku a pravěku, zástup lidí, který je za vámi a vy máte jejich krev. To všechno jsou vaši předkové, ti všichni formovali právě vás, vaše geny, vaše tělo i vaši mysl. Jim vděčíte za to, kým jste. Zkuste si jen představit, kdo v tom zástupu stojí, jací ti lidé byli, co dokázali, jak chybovali, jak se protloukali, jak pracovali, jak trpěli, jak se radovali, jak milovali, jak žili i jak umírali. Jsou mezi nimi nepochybně mudrci, bojovníci, obchodníci, řemeslníci, básníci, hudebníci, mágové, badatelé, cestovatelé, bankéři, písaři, otroci, zlodějíčkové i vrazi. Našly by se mezi nimi princezny i prostitutky, pradleny a hokynářky, kojné, kněžny a čarodějnice.
Ti všichni se na vás dívají jako na toho, kým opravdu jste - jako na prvního v řadě. Dívají se na vaše dobré skutky, výhry i selhání a neúspěchy, dívají se, jak jste silní a jsou na vás pyšní. Když kolísáte, fňukáte a rezignujete, říkají si  - pff, jako by ani nebyl náš! Všechny naděje vašeho rodu směřují k vám, to vy jste vyústěním, novým počátkem i očekáváním rodu. Jste jejich součástí, ve vás žijí všichni, kteří stojí v té řadě za vámi, nemůžete je zahanbit. Nemůžete ani pohrdat minulostí, ačkoliv v ní došlo k mnoha chybám, protože tu vytvářeli právě oni, vaši předkové, váš rod a vaše krev, můžete se jen snažit žít dobře, žít jak nejlépe dokážete, nezklamat a držet ten rodový prapor pevně a hrdě. Jednou budete sami součástí toho mlčenlivého zástupu a budete s napětím sledovat své vlastní potomky a přát jim štěstí a sílu.


více TADY

HRACHOVÁ POLÉVKA SE ZELENINOU

Pro nasycení více hladových a prokřehlých 
500 g zeleného hrachu namočíme přes noc dostupné vody, druhý den hrách scedíme, vrátíme do hrnce, zalijeme 2,3 l vody, okořeníme tymiánem, bobkovým listem a třemi hřebíčky a vaříme půl hodiny. Přidáme 5 menších mrkví, půlku celeru a tři cibule (pokud máme pórek, přidáme i ten) a dovaříme doměkka. Z polévky vybereme dvě sběračky zeleniny a hrachu, dáme stranou, vyjmeme bobkový list a hřebíčky a polévku rozmixujeme. Zeleninu vrátíme do hrnce, osolíme, okořeníme čerstvě mletým pepřem a na talíři sypeme pažitkou (v zahradě roste divoká celou zimu).



více ZDE