POLENTOVÝ KOLÁČ SE ŽAMPIONY

Polentové „pizzy“ dělávám často, protože jsou rychle hotové, velmi snadné a moc chutné. Nebojte se je vyzkoušet.
150 g polenty (hrubé kukuřičné krupice) vložíme do hrnce, zalijeme 250 ml rostlinného mléka a 250 ml vody, osolíme a vaříme dohusta. Já to dělám tak, že polentu přivedu zprudka k varu a pak nechám pod pokličkou dojít na minimum ztlumeném vařiči nebo kraji plotny v případě sporáku na dřevo. Hustou polentu promícháme s několika pokrájenými sušenými rajčaty naloženými v oleji i se lžící tohoto oleje a rozetřeme na menší vymaštěný pekáček (25/40 cm).
V hrnku rozmícháme 200 ml rostlinné smetany (já měla kešu smetanu), 70 g rajského protlaku, sůl, pepř, chilli a utřený stroužek česneku, a polovinu této omáčky rozetřeme na polentu. Nakrájíme na plátky 100 – 150 g žampionů, narovnáme je do pekáčku a povrch posypeme 150 g kukuřice z plechovky (nebo vařených kukuřičných zrn). Navrch nalijeme zbytek smetanové omáčky a pečeme při 180 stupních asi půl hodiny.



SLEPIČÍ OBĚD

Nejspíš se vám zdá divné, proč vám ukazuju žrádlo pro slepice, copak jsem se už úplně pomátla? Není tomu tak  
Chci vám jen říct, že slepice nejsou jen stroje na vajíčka, že mají bohatý emoční a společenský život. Že je každá jiná, s osobitými zvyky a chováním. Že si spolu vytváří vazby a jakousi „slepičí řeč“. Že milují hrabání (je to po právu řád hrabavých), popelení, lenošení v důlcích, které si vyhrabou na sluníčku. A že si poté, co přestanou snášet, nezaslouží zemřít, zaslouží si péči a lásku a klidnou smrt stářím. Že mají rády máčenou pšenici, šrot, všechno zelené a pestrou škálu zeleniny. Také vařené brambory a svátečně těstoviny. Jenom slepice, které nemají na výběr, sežerou slané, mastné, plesnivé a smrduté zbytky toho, co člověk vyhodil. Že slepice není odpadkový koš. Že když máte slepičky rádi a dobře se o ně staráte, udržujete jim kurník v čistotě, tak nesmrdí, ale naopak voní senem a čistotou, a že je příjemné zabořit jim nos do peří na krku. Že některé za vámi běhají jako pejskové, rády se mazlí a přiběhnou na zavolání jen tak, aniž byste jim nesli jídlo, čistě pro pohlazení. Slepice nejsou hloupá, špinavá stvoření, jsou to báječní, trpěliví a obdivuhodní ptáci, kteří si, stejně jako i všechna ostatní živá stvoření, zaslouží naši lásku.




TĚSTOVINOVÝ SALÁT S MRKVÍ

Těstovinové saláty jsou všeobecně oblíbené. Mají nespočet variací, bohatě zasytí, syrová zelenina a panenský olej dodá potřebné zdravé tuky, vitamíny a minerály.
V míse promícháme 200 g na nudličky nastrouhané mrkve, 6 nakrájených minipaprik (či jednu velkou), 3 nakrájené řapíky celeru, jednu nakrájenou naťovou cibulku, 10 na nudličky nakrájených sušených rajčat naložených v oleji a 200 g něčeho zeleného (já jsem zkombinovala můj oblíbený polníček a ještě oblíbenější římský salát). Uvaříme 250 g semolinových těstovin, propláchneme je studenou vodou a přidáme do mísy. Vše nakonec spojíme domácí sojanézou:
Do vysoké nádobky nalijeme 50 ml sojového mléka, přidáme půl lžičky soli, půl lžičky tmavého cukru, lžičku hořčice, pepř, lžičku jablečného octa a postupně při současném mixování odspoda ponorným mixérem přiléváme 100 ml panenského olivového oleje. Mixér pomalu zvedáme vzhůru a tak sojanéza krásně zhoustne.



ÚSTNÍ VODA

Zvykla jsem si používat po každém čistění zubů ještě ústní vodu, doma vyrobenou, je to moc příjemné.
Xylitol, což je druh přírodního cukru, který se vyrábí třeba z břízy, má takovou podivuhodnou vlastnost, že navzdory své sladké chuti zamezuje tvorbě bakterií v ústech a tím brání zubnímu kazu aby nám trápil zuby. Hřebíčková silice je protizánětlivá, antibakteriální a působí jako mírné anestetikum. Tea tree olej desinfikuje a léčí všechny bolístky v ústní dutině a napomáhá tvorbě nových tkání, třeba když se kousnete do tváře. A máta, ta chladí, občerstvuje, voní a také hojí. Jedlá soda čistí a upravuje hodnotu pH v ústech.
Převaříme půl litru vody a po zchladnutí v ní necháme rozpustit 40 g xylitolu a 2 lžičky jedlé sody. Do skleněné uzavíratelné lahvičky nakapeme po 4 kapkách silic: hřebíček, tea tree a mátu (celkem 12 kapek), a zalijeme připraveným roztokem. Dobře protřepeme.
Používáme na vyplachování úst po každém čistění zubů nebo i mezi ním.




POZDRAV ZE SVATOJANSKÉ KUCHYNĚ

Pro někoho je to určitě příliš barev a příliš věcí, ale já svou kuchyni miluju.


PEČENÝ KVĚTÁK S AQUAFABOU

Slovo aquafaba se používá pro označení nálevu z konzervované nebo vařené cizrny. Dá se z ní ušlehat sníh, který vypadá a chutná velmi podobně sněhu z vaječných bílků a toho se dá skvěle využít při sladkém i slaném pečení!
V páře pět minut uvaříme na růžičky rozebraný květák, vložíme ho do vymaštěného pekáčku, vmícháme 400 g rajčat (velká rajčata oloupeme a nakrájíme, ta maličká, jako mám já, necháme vcelku), 70 g nastrouhaného rostlinného sýru, 2 lžíce panenského olivového oleje a scezenou cizrnu z jedné plechovky (nálev samozřejmě uchováme!). Osolíme, okořeníme pepřem a petrželkou (v zimě sušenou) a dobře promícháme.
Nálev z cizrny šleháme 10 minut se špetkou soli do tuhého sněhu, který navrstvíme na zeleninu v pekáčku, posypeme 70 g nastrouhaného rostlinného sýru a vidličkou lehce vmícháme do sněhu. Pečeme při 200 stupních asi půl hodiny dozlatova. Podáváme s brambory a salátem.



MERUŇKOVÝ KOLÁČ S KAKAEM

Výborný koláč na nedělní odpoledne 
V míse promícháme 180 g polohrubé mouky, 70 g celozrnné špaldové mouky, 50 g celozrnné žitné mouky, špetku soli, 100 g kokosového (nebo obyčejného) cukru, 4 lžíce strouhaného kokosu, 4 lžíce kakaa, lžičku mleté skořice, 2 lžičky kypřicího prášku, 100 ml slunečnicového oleje a 300 ml mandlového (či jiného rostlinného) mléka. Těsto rozetřeme do menšího (25/40 cm) vymaštěného pekáčku a hustě poklademe rozpůlenými meruňkami (peckovité ovoce klademe na koláče vždy zásadně řeznou plochou nahoru, aby nevyschlo a nespálilo se) a pečeme při 180 stupních asi 40 minut podle výkonnosti trouby.


NASTAVOVANÁ KAŠE S KUKUŘICÍ

Jednoduché, chutné a zdravé jídlo, doporučuji!
Oloupeme a nakrájíme kilo brambor, vložíme je do hrnce, přidáme oloupanou a nakrájenou máslovou dýni, zalijeme horkou vodou, osolíme, okořeníme kmínem, sušenou bazalkou a vaříme doměkka. Všechnu vodu nesléváme a rozšťoucháme s ní hladkou kaši. Můžeme si pomoci ponorným mixérem.
Dvě kukuřice uvaříme doměkka a okrájíme zrna. Na dvou lžících oleje osmahneme tři pokrájené cibule, přidáme hrst dýňových semínek a vařenou kukuřici a ještě deset minut opékáme. Osolíme a vmícháme do hotové kaše. Podáváme s kvašenou zeleninou.



ŠVESTKOVÝ KOLÁČ S MÁKEM

Takový nebo podobný koláč peču často a vy jistě taky. Spojení máku a švestek je nesmrtelné a nejlepší. Dnes jsem vstala už v pět hodin a koláč jsem upekla hned ráno, kuchyně se ohřála a provoněla.
200 g mletého máku promícháme s 80 g javorového sirupu a dvěma lžícemi slunečnicového oleje. Dvě lžíce vanilkové Hrašky (nahrazuje vejce) rozmícháme ve 100 ml vody dohladka a přidáme k máku spolu s 200 ml libovolného rostlinného mléka (i voda by šla) a postupně také vmícháváme 100 g celozrnné žitné mouky, 100 g hladké bílé mouky a dvě lžičky kypřicího prášku. Těsto rozetřeme do vymaštěného menšího pekáčku (asi 24/40 cm) a hustě poklademe rozpůlenými švestkami. Potřebujeme jich asi půl kila, já jsem použila teď v zimě švestky zmražené.
Pečeme při 180 stupních asi 30 – 40 minut, podle výkonnosti vaší trouby.


ŠPENÁTOVÉ KROKETY S MRKVOVOU OMÁČKOU

Neobvyklé, výrazné, ale chutné spojení chutí. Kdo si netroufá, může krokety podávat k bramborové kaši bez omáčky.
100 g sojového granulátu vložíme do hrnce, přidáme kostku bio zeleninového bujónu a lžíci Shoyu a zalijeme 400 ml vroucí vody. Necháme půl hodiny nabobtnat pod pokličkou, poté přecedíme. 
Půl kila čerstvého špenátu opereme, spaříme a nasekáme. Na dvou lžících oleje zlehka osmahneme tři pokrájené stroužky česneku a lžíci petrželové nati. Po chvíli přidáme granulát a špenát. Osolíme, opepříme, okořeníme strouhaným muškátovým oříškem a za častého míchání dusíme bez podlévání 20 minut. Odstavíme, vmícháme 150 g strouhaného rostlinného sýru, lžíci Hrašky rozmíchanou v troše vody dohladka (nahrazuje vejce) a podle potřeby zahustíme strouhankou, nejlépe z domácího pečiva. Tvarujeme krokety, které narovnáme do vymaštěného pekáčku a půl hodiny pečeme při 200 stupních.
Omáčka: 350 g očištěné mrkve uvaříme do měkka a rozmixujeme dohladka spolu s 1 cibulí, stroužkem česneku, kouskem strouhaného zázvoru, šťávou z půlky citrónu, lžičkou agávového sirupu, lžící oleje z praženého sezamu, solí a vodou (cca 200 ml, přidáváme postupně).
Podáváme s chlebem, rýží nebo polentou a něčím zeleným.



POLÉVKY ZE SVATOJÁNU

Právě vyšly a vypadají nádherně, mám velkou radost 🧙‍♀️
Knížka je členěná podle ročních období a tak v ní najdete recepty na sezónní polévky. Recepty nenajdete v dalších mých knížkách.
Čtyři dvoustránkové ilustrace k ročním dobám malovala naše talentovaná dcera Bára pod hlavičkou našeho studia. 💗

Polévky v naší kultuře tvořily vždy základ jídelníčku, vlastně bychom mohli říct, že první polévky se objevily s vynálezem ohniště. Ve vodě můžete povařit cokoliv jedlého a získáte syté jídlo, které zažene hlad i žízeň. Polévka může dokonce i léčit, to když přidáte zeleninu a byliny s blahodárnými účinky na organismus, především na játra, naši nejvýkonnější vnitřní továrnu.
Polévky zdaleka nemusí být pouze masové, a dokonce se obejdeme bez jakýchkoliv živočišných produktů, nijak to nesníží zdravotní a výživový přínos polévek. Právě naopak, poděkuje nám nejen naše tělo, ale i planeta, která dostává od lidí nevybíravě zabrat.

Pokud máte o knížku zájem, je možné ji koupit třeba tady.



HÁČKOVANÉ DRÁTĚNKY NA NÁDOBÍ

Pro nedostatek odpovídajících výrazů jsem použila slovo drátěnky, i když tyhle hrubé hadříky jsem háčkovala z různých provázků - bavlněných, polyesterových, sisalu, konopí. V jednom případě jsem uháčkovala jakýsi kokon a naplnila ho kouskem molitanu. Uvidím, jak se jednotlivé materiály osvědčí, jak budou drhnout, schnout a vydrží praní.
Inspirovala mě Hanka ze Život bez krutosti, z.s., která mi takový háčkovaný hadřík darovala.


FALEŠNÁ ŠKVARKOVÁ POMAZÁNKA

Výborná a zdravá.
200 g červené čočky uvaříme zcela doměkka, scedíme přebytečnou vodu, pokud je to třeba, a necháme vychladnout. Na dvou lžících oleje osmažíme dohněda dvě velké pokrájené cibule, ke konci přidáme jednu nastrouhanou uvařenou bramboru a rozmícháme na pánvi dohladka. Přidáme k čočce, osolíme Bambovou solí (nebo jinou ochucenou solí), opepříme a vmícháme 2 lžíce lahůdkového droždí a půl lžičky jablečného octa. Ponorným mixérem rozmixujeme. Podáváme na černém kváskovém chlebu.


BRAMBOROVÝ JABLEČNÝ KOLÁČ


Brambory ve sklepě už klíčí, jablíčka jsou na konci zimy už scvrklá, jak obojí zpracovat? Třeba na tento neobvyklý, ale výborný koláč.
Nejprve uvaříme 800 g brambor ve slupce, po vychladnutí je oloupeme a prolisujeme na vál. Přidáme 200 g mouky (použila jsem obyčejnou bílou, ale klidně můžete péct z celozrnné, koláč bude zdravější), celý sáček instantního droždí (nebo kostku čerstvého rozmíchaného v trošce vody), lžíci tmavého cukru, osolíme špetkou soli, a zpracujeme pružné těsto, které necháme v zakryté míse hodinu kynout v teple.
Zatímco těsto kyne, připravíme si náplň: 700 g oloupaných a jádřinců zbavených jablek nakrájíme na kostičky, vložíme do rendlíku, osladíme třemi lžícemi tmavého cukru, přidáme 50 g hrozinek, lžíci skořice a šťávu z půlky citrónu (já jsem jablka okyselila šťávou z kdoulí, kterou používám místo citrónu jako lokální variantu), a dusíme 15 minut na mírném ohni, občas promícháme.
Vykynuté těsto prsty roztlačíme na velký vymaštěný plech, poklademe dušenými jablky a 100 g nahrubo nalámaných vlašských ořechů, dlaní zatlačíme do těsta a pečeme při 180 stupních 30 minut. Nejlepší je horký.



ZELŇAČKA S KROUPAMI A TOFU

Výtečná variace na staročeské chudé polévky. Původně se do polévky dávala vyškvařená slanina, ale my necháme čuníka žít. 
150 g ječných krup propláchneme a na hodinu namočíme do teplé vody. Poté přecedíme, vložíme do hrnce, přidáme 250 g kysaného zelí a zalijeme 1,5 l vody. Osolíme, ochutíme polévkovými bylinkami a vaříme doměkka. Mezitím na dvou lžících oleje osmahneme dokřupava 2 cibule a 200 g uzeného tofu, oboje pokrájené na drobno kostičky. Okořeníme lžičkou uzené papriky, odstavíme, dochutíme lžící Tamari a vmícháme do hotové polévky.


ŠTĚSTÍ

Dnes byl (a stále je) překrásný den! Více než vrchovatě mi vynahradil včerejší vlezlou, nepříjemnou celodenní mlhu a pošmourno. Co to šlo, byla jsem v zahradě a udělala svoje první letošní "kolečko", kdy se zastavím u většiny stromů a keřů, obhlídnu jak jsou na tom, pohladím větvičku nebo kmen, vylezu na dub, kde mám ze silné větve sedátko a malé větvičky tam tvoří průzor do krajiny. Březový hájek je důležitá zastávka, přikládám ucho ke kmeni těch nádherných nevěst, zda neuslyším proudit mízu, ještě ne, je brzy. Pozoruju slepičky, jak pilně pracují v našem lesíku, jak v dokonalé srandovní choreografii rozhrabávají spadané listí a kyprou zem, srdce mi usedá blaženým štěstím, když vidím, jak si vyhloubily jamky pod smrkem a vyhřívají se na sluníčku. O kolik víc člověk (a slepice) potřebuje ke štěstí?



ZAPEČENÁ RÝŽE S HRÁŠKEM

Uvaříme 350 g rýže basmati jak jsme zvyklí, přidáme ale lžičku kurkumy, aby byla pěkně žlutá. Do uvařené rýže vmícháme 200 g neochuceného bílého sojového jogurtu.
Rozehřejeme tři lžíce sezamového oleje a krátce na něm osmahneme lžičku tlučeného koriandru, lžičku garam masaly a půl lžičky kurkumy. Přidáme 300 g brambor nakrájených na drobné kostičky a deset minut opékáme, často mícháme. 400 g oloupaných rajčat nakrájíme na kostičky a přidáme k bramborám spolu se 300 g hrášku (rajčata i hrášek jsem použila zmražené). Osolíme a dusíme pod pokličkou doměkka. Do vymaštěné zapékací misky upěchujeme půlku rýže, na ni navrstvíme zeleninu a druhou půlku rýže. Přimáčkneme a zapečeme pod pokličkou při 180 stupních asi 20 minut. Podáváme se salátem.


PETRŽELKA

Je půlka února a petrželka se stále drží!


CIZRNOVÉ PLACKY A MUNG DHAL S RAJČATY

Mňam mňam, moje milovaná Indie! 
Cizrnovou mouku si můžete koupit, ale já si prostě cizrnu namelu v mlýnku, stejně jako špaldu, obojí prosiju a mám skvělý základ těchhle famózních placek.
200 g cizrnové mouky, 200 g celozrnné špaldové mouky, lžičku soli, lžičku tlučeného červeného pepře, lžičku tlučeného kmínu promícháme v míse, přidáme 3 lžíce oleje (Indové používají ghí, to je jasné) a postupně zapracujeme cca 180 ml teplé vody. To už děláme na vále. Důkladně zpracované, hladké těsto zabalíme do fólie a necháme přes noc odpočívat v chladničce. Odpočinuté těsto znovu dobře prohněteme, vyválíme hada, nakrájíme ho na kousky a z nich vyvalujeme placky, které opékáme na suché plotně, přímo na kamnech. Kdo tuto báječnou možnost nemá, musí se spokojit s nepřilnavou pánví nebo si poradit jinak, používá se nějaká deska položená na hořáky plynového sporáku a tak.
Nyní k omáčce: 200 g mung dhalu (koupíte v indických speciálkách nebo použijete půlený žlutý hrách nebo červenou čočku) opražíme 5 minut nasucho v hrnci, poté v cedníku propláchneme, vrátíme do hrnce, zalijeme 1 l vody, přidáme 3 bobkové listy, lžíci oleje, osolíme a vaříme půl hodiny do změknutí. Mezitím v pánvi rozehřejeme dvě lžíce oleje, přidáme lžičku černého hořčičného semínka a přiklopíme. Jakmile dopraská, přidáváme postupně další koření: kmín, mletý zázvor, chilli, kurkumu a asafoetidu. Ihned poté vmícháme 400 g pokrájených rajčat (použila jsem mražená) a 5 minut opékáme. Přidáme do hrnce s mung dhalem a vaříme dohusta. Ochutíme citrónem a petrželkou. Podáváme s plackami.



VEGANSKÝ PREJT ZE SLZOVKY

Slzovku jsem neznala a dostala jsem ji jako dárek od kamarádky. Koho zajímá, co to ta slzovka je, může si o ní tady počíst.
Namočíme přes noc do teplé vody se lžící jablečného octa 200 g červených fazolí a 200 g slzovky, klidně společně. Druhý den propláchneme, v čisté vodě uvaříme doměkka, scedíme a necháme okapat.
Na 2 lžících oleje osmahneme 4 pokrájené cibule, vmícháme fazole se slzovkou, opepříme, okořeníme majoránkou, přidáme 3 prolisované stroužky česneku a 3 lžíce Tamari, a pokud je třeba, osolíme (můžeme i trochu podlít). Chvíli společně opékáme, poté přemístíme do vymaštěného pekáčku a zprudka zapečeme, nejlépe pod grilem. Podáváme s vařenými brambory a kysaným zelím.




ČESNEČKA PRO MARODY

Ani mně se chřipka nevyhnula a tak se léčím česnečkou, která je hotová vcukuletu, zasytí vás a také samozřejmě léčí. Vegani vajíčko vynechají, mohou místo nich v polévce povařit nakrájené brambory.
Jedna porce: Přivedeme k varu 250 ml vody se sušenými polévkovými bylinkami, které jsme si sami v létě nasušili, především jde o libeček, petrželku a dobromysl, ale do polévkového koření přidávám i šalvěj, mátu, šantu, brotan, estragon, saturejku, tymián, rozmarýn, měsíček a celerovou nať. Pokud nemáme vlastní bylinky, vezmeme zavděk i kupovanými. Do vroucí polévky rozklepneme čerstvé vajíčko (já si ho nosím přímo z kurníku) a ihned odstavíme. Necháme několik minut zakryté stát a přidáme půl paličky (pro fajnovky méně) prolisovaného česneku a lžíci misa (mám nejraději mugi, které však obsahuje ječmen - pokud chcete polévku bez lepku, použijte miso z rýže nebo sóji). Miso polévku obohatí o potřebné enzymy, aminokyseliny, vitamíny a bakterie, je tradičním japonským elixírem zdraví a dlouhověkosti. Polévku můžeme ozdobit pažitkou nebo naťovou cibulkou. Miso je slané dost, takže nesolíme.


CIBULOVÁ PIZZA

Výborná, i když prostá. Pokud máte svoji cibuli, bylinky a sušená rajčata, bude o to lepší.
Zaděláme těsto ze 100 g celozrnné žitné mouky, 300 g polohrubé bílé mouky, půl lžičky soli, špetky rapadury (či cukru), ½ sáčku instantního droždí, 2 lžic olivového oleje a 250 ml teplé vody. Necháme v zakryté míse hodinu kynout a mezitím si připravíme náplň: 10 cibulí oloupeme, nakrájíme na půlkolečka a na dvou lžících oleje (můžeme použít olej z naložených sušených rajčat) hodinu dusíme na středním plameni, občas promícháme. Osolíme, okořeníme bylinkami (bazalka, tymián, oregano, šalvěj, rozmarýn) a pepřem, vmícháme 10 pokrájených sušených rajčat naložených v oleji a 125 g silken tofu. Pokud máme, můžeme přidat i dvě lžíce kaparů.
Vykynuté těsto rozválíme na velký plech, necháme zvýšené okraje, a rovnoměrně poklademe cibulovou náplní. Pečeme při 220 stupních 25 - 30 minut.



PÓRKOVÁ POLÉVKA S TEMPEHEM

Pórek je typická zimní zelenina, podobně jako česnek a cibule obsahuje přírodní antibiotikum allicin, který umí přemoci nejen viry a bakterie, ale i kvasinky. Působí močopudně, a proto je součástí diety lidí nemocných dnou nebo revmatismem. Díky obsahu draslíku a fosforu přispívá ke zdravému srdci a krevnímu oběhu a podporuje činnost mozku. Nejlepší je zasyrova v salátech, ale ani polévka není k zahození.
Dva velké pórky očistíme, nakrájíme a deset minut opékáme na dvou lžících oleje. Přidáme čtyři nakrájené brambory, okořeníme mletou paprikou, osolíme, zalijeme 500 ml sojového mléka, 1 l vody a vaříme doměkka. Rozmixujeme ponorným mixérem, opepříme, případně dosolíme.
200 g uzeného tempehu a 1 červenou cibuli nakrájíme na kostičky a společně dozlatova opečeme na lžíci oleje. Touto směsí zdobíme polévku na talíři.



KOKTEJLY

Několik tipů na zdravé koktejly. Variant je samozřejmě mnohem mnohem víc a experimentovat lze téměř donekonečna. Jaké kombinace jsou vaše oblíbené?


EX ANIMO

Rozhovory o zemi a lidech. 
Eva Francová a hosté

Ex Animo je latinská fráze a znamená doslova „z duše, ze srdce, upřímně“. A v tomto duchu jsou vedeny moje veřejné rozhovory s hosty jednou měsíčně. Témata jsou různorodá, ale spojuje je jediný záměr, jediná myšlenka – co můžeme udělat my „zdola“, jak můžeme konkrétně a prakticky zmírnit strmý pád, který naše civilizace zdá se právě prožívá.
Rozhovory se odehrávají před publikem, jsou natáčeny na kameru a budou zveřejněny na YouTube.

První rozhovor se uskutečnil včera, tedy v pátek 8. února od 19 hodin ve Staré hospodě v Chlenech u Kostelce na Orlicí. Hosty byli Nikola Hurychová a Jarda Helešic z organizace Platforma pro udržitelný rozvoj a etiku. Záznam z rozhovoru je vytvořen a bude zveřejněn snad do dvou týdnů. Zatím je zde pár fotek.















KUKUŘICE S OLIVAMI

Velmi jednoduchá a velmi rychlá lehká večeře či oběd. A moc si pochutnáte!
V pánvi rozehřejeme lžíci olivového oleje a deset minut na něm opékáme 300 g vařené (nebo vakuované) kukuřice. Vmícháme 100 g černých oliv, sůl a prohřejeme. Odstavíme a přidáme vrchovatou lžíci pažitky (našla jsem divokou pod sněhem). Podáváme s opečenými plátky uzeného tofu, něčím zeleným a čerstvým celozrnným pečivem. Já jsem upekla domácí špaldové rohlíky.


ČLOVĚK A PES

Dostala jsem darem od autorky Andrey Dunové nově vyšlou knihu o soužití člověka a psa. Kniha vás provede čtrnácti kapitolami, z nich každá zasvěceně informuje o důležitých aspektech psího života. Od historie, koupi psa, přes vztah psů a dětí, výchovu, socializaci až po péči o starého, či nemocného psa, první pomoc a zákony na ochranu zvířat, vztahující se ke psu. Veškeré podané informace jsou praktické a srozumitelné a knížka se hodí každému, kdo o psovi do rodiny uvažuje nebo si v některých oblastech neví rady.
Já bych uvítala trochu jiné grafické zpracování, méně členění, rámečků, odrážek, nadpisů, podnadpisů a nejrůznorodějších grafických prvků, kniha jejich vinou působí trochu chaoticky skoro jako seskupení letáků. Ale to je jediná výhrada, kterou ke knize mám, obsahově se povedla a myslím si, že je velmi užitečná. každému "pejskomilovi" ji doporučuji.
https://www.pesweb.cz/cz/3341.clovek-a-pes



ŘEPNÁ POLÉVKA S VEJCI

Já jsem si na téhle rychlé zdravé polévce moc pochutnala, ale manžel krčil rameny, řepu příliš nemiluje. Tak nechám na vás, zda ji zkusíte a budete nadšení jako já (nebo ne) 
Večer předem namočíme 100 g mandlí do vody, druhý den propláchneme v cedníku, vložíme do mixéru spolu s 300 ml čisté vody, rozmixujeme najemno a přefiltrujeme přes plátno. Mandlovou drť můžeme přidat do moučníků, pomazánky nebo ranní kaše, mandlové mléko máme přichystané do polévky.
Nastrouháme najemno 600 g oloupané červené řepy, vložíme do hrnce, zalijeme 1,2 l vody, osolíme a vaříme 15 minut. Zalijeme mandlovým mlékem, přidáme 3 rozšlehaná vajíčka (ti z vás, kdo vajíčka nejedí, mohou do polévky zavařit hrst Tarhoni, což jsou drobné těstoviny, nebo kuskus), a necháme projít varem. Odstavíme, a dochutíme citrónovou šťávou, dosolíme, případně i trošičku osladíme. Petrželka polévku na talíři ozdobí.



PÓRKOVÁ OMÁČKA S ROSTLINNOU UZENINOU

Jednoduchá omáčka k rýži nebo bramborám.
V kastrólu rozehřejeme dvě lžíce oleje a krátce na něm opečeme hrst slunečnicových semínek. Přidáme jeden nakrájený pórek a 200 g rostlinné uzeniny nakrájené na malé kostičky. Okořeníme chilli, osolíme a asi deset minut opékáme. Podlijeme troškou vody, aby se nám to nepřipálilo, a dusíme několik minut do poloměkka. Zalijeme půl litrem ovesné smetany (nejlépe domácí), vmícháme dvě lžíce dobrého kečupu (též raději domácího), krátce povaříme a odstavíme. Podáváme s dušenou rýží nebo brambory.


KONEC BLOGU

Včera mi přišel e-mail od Googlu, že zanedlouho zruší Google+ včetně platformy Blogger. Je to škoda, protože tenhle blog pro mě představoval spoustu práce, ale to je tak, když se spolehnete na druhé, v tomto případě na gigant Googlu. Takže končím, všem příznivcům, sledujícím i komentátorům ze srdce děkuji za náklonnost a zájem a napříště mě najdete už pouze na facebooku:https://www.facebook.com/KucharkaZeSvatojanu/

Mějte se všichni krásně. Eva


HOREČKA

Vzhledem k tomu, že chřipková epidemie je z Královéhradeckého kraje tradičně nejhorší na Jičínsku, ani mně se chřipka nevyhnula. Začalo to v pátek večer bolestmi hlavy a kloubů, v sobotu už jsem sotva lezla a odpoledne jsem si naměřila horečku 39,1 stupňů. 
Kromě léčby za pomoci cibulového a lipového čaje, tinktury z echinacey a jantaru a vysokých dávek vitamínu C jsem si snížila horečku o celý jeden stupeň za pouhých 10 minut pomocí reflexní terapie. Dělá se to jednoduše a třeba se vám to bude hodit. Nehtem palce levé ruky silně zmáčknete bod na vrcholku prostředníčku a držíte a mírně masírujete po dobu minimálně deseti minut. Je to spolehlivá, bezpečná metoda, která je vždy "při ruce".



ZAPEČENÝ ŠPENÁT S ROSTLINNÝM SALÁMEM

Velmi chutné jídlo s rostlinnými alternativami živočišných produktů.
Uvaříme kilo brambor ve slupce, oloupeme je a nakrájíme na kolečka. 400 g rostlinného salámu nakrájíme na kostičky, 200 g rostlinného sýru nastrouháme najemno a 300 g špenátu spaříme a pokrájíme.
V rendlíku rozehřejeme dvě lžíce olivového oleje a vsypeme 2 lžíce celozrnné špaldové mouky. Osmahneme světlou jíšku a zalijeme 500 ml mandlové smetany. Můžeme ji koupit, ale doma vyrobená nás vyjde mnohem levněji a budou v ní skutečně pouze mandle. Uděláme to takhle: 100 g mandlí umeleme a namočíme na tři hodiny do 500 ml vroucí vody. Poté tyčovým mixérem rozmixujeme co nejvíce dohladka a přecedíme přes jemné plátýnko. Mandlovou drť použijeme třeba do moučníku nebo ranní ovesné kaše. Mandlovou omáčku osolíme a okořeníme muškátovým květem.
Do vymaštěné zapékací misky vrstvíme brambory (vždy osolit, opepřit), salám, špenát, sýr, omáčku. Poslední vrstvu tvoří brambory, sýr a omáčka. Zapečeme při 200 stupních asi půl hodiny dozlatova. Podáváme se salátem.