ŠPENÁTOVÁ POLÉVKA

Výborná, jemná a jednoduchá polévka, na které si zaručené pochutnáte.
V hrnci rozehřejeme dvě lžíce oleje a vsypeme tři lžíce celozrnné špaldové mouky. Umícháme jíšku, zalijeme 1 l studené vody, osolíme, okořeníme špetkou muškátového květu a metličkou rozšleháme dohladka. 200 g čerstvého špenátu spaříme, nakrájíme a vložíme do hrnce. Vaříme 10 minut, přidáme 200 ml kešu smetany (či jiné rostlinné smetany) a prohřejeme. 
Uvaříme dvě hrsti Tarhoni (to jsou drobné bezvaječné těstoviny) ve slané vodě podle návodu na obalu a vmícháme do hotové polévky.



CIZRNOVÁ POMAZÁNKA S NORI ŘASOU

Protentokrát poslední recept inspirovaný výbornou Zeleninovou kuchařkou Petra Klímy.
Den předem namočíme 100 g cizrny a druhý den ji v čisté vodě uvaříme doměkka. Scedíme ji, necháme vychladnout a poté vložíme do mixéru a rozsekáme, nemusíme příliš najemno. V misce cizrnu promícháme s kouskem nastrouhaného celeru, jednou strouhanou mrkví, najemno nakrájenou červenou cibulí, 2 lžícemi sekaných kaparů, lžičkou dijonské hořčice, 4 lžícemi řasy nori, 5 lžícemi sojového jogurtu (pozor na vanilkové aroma!), sekanou petrželkou, solí, pepřem a citrónovou šťávou podle chuti. Necháme odležet, aby se chutě hezky propojily.


BLÍZKÉ SETKÁNÍ

Kočky a přírodní božstva patří k sobě. Zde se kocour jménem Janin seznamuje s Moranou.


SALÁT S CIZRNOU

Další skvělý recepis inspirovaný Petrem Klímou.
Večer předem namočíme 200 g cizrny, druhý den ji v čisté vodě uvaříme doměkka, scedíme a necháme vychladnout. Na lžíci oleje osmahneme na kostičky nakrájenou malou červenou papriku a červenou cibuli, vmícháme 2 utřené stroužky česneku, lžíci hrubozrnné hořčice a lžičku tlučeného římského kmínu. Odstavíme a po vychladnutí vmícháme k cizrně.
Nakrájíme žlutou papriku, půlku salátové okurky, 2 rajčata, 1 mrkev, 1 červenou cibuli, hrst černých oliv a sekanou petrželku. Přidáme k cizrně, osolíme, opepříme a ochutíme šťávou z půlky citrónu. Posypeme černým sezamem.



CIBULOVÁ POLÉVKA

Výtečná cibulačka s rajčaty podle Petra Klímy.
Šest velkých cibulí nakrájíme na kolečka a 20 minut je opékáme na 40 ml olivového oleje. Přidáme lžíci panely (tmavého cukru), lžičku tymiánu a necháme zkaramelizovat. Dvě třetiny cibule vyjmeme, prozatím dáme stranou, a do hrnce nalijeme 2 l vody, přidáme 2 na kostičky nakrájené brambory, 1 mrkev, 5 kuliček nového koření, 2 bobkové listy, lžíci sypkého zeleninového bujónu (Wurzl) a vaříme 20 minut. Vyjmeme koření a rozmixujeme. Do polévky vrátíme cibuli, kterou jsme odebrali, přidáme 400 g nakrájených rajčat z plechovky a necháme projít varem. Osolíme, ochutíme jablečným octem a na talíři sypeme čerstvým strouhaným křenem a petrželkou.


TMA

Už třetí horor z pera Jozefa Kariky, který jsem přečetla. Z knihovny na mě zírají ještě Brány meonu, ale to nedám, cením si svého spánku.
Na Tmu nejsou téměř žádné kladné recenze a já váhala, mám-li se do ní vůbec pouštět. Zkusím první kapitolu, řekla jsem si a pak jsem knihu přečetla za jediné odpoledne. Za mě výborně zvládnutý popis postupujícího šílenství a rozkladu osobnosti až k hrozivému konci. Já jsem zklamaná nebyla, Karika je mistr atmosféry.



NOKY S DÝNÍ A ŽAMPIONY


Z knihovny jsem vytáhla krásnou Zeleninovou kuchařku Petra Klímy a uvařila podle ní několik receptů. Všechny se povedly. První jsou bramborové noky se šalvějí, která přezimuje na záhonu, darovanými mrňavými dýněmi, ořechy ze zahrady a žampiony.
Nejprve nakrájíme na plátky a osmahneme dozlatova 350 g žampionů.
Na čtyřech lžících oleje necháme změknout dvě na kolečka nakrájené červené cibule, přidáme 15 pokrájených šalvějových lístků a po chvíli 300 g na kostičky nakrájené dýně hokaido a 100 g nahrubo nalámaných vlašských ořechů. Osolíme, opepříme a za občasného promíchání dusíme na mírném ohni, dokud není dýně tak akorát měkká, nikoliv rozvařená. Vmícháme opečené žampiony a podáváme s bramborovými nočky. Petr v knize použil koupenou směs, já si klasicky uvařila kilo brambor a zadělala těsto se lžící Hrašky rozmíchané v troše vody a cca 300 g hrubé mouky a trochou soli. Nočky se vaří ve slané vodě jen krátce po vyplavání nad hladinu.




BORGUIGNON S TEMPEHEM

Inspirací mi byl recept skvělého kuchaře Petra Klímy. Je to moc dobré!
Přes noc namočíme šest hub shiitake do 400 ml horké vody, druhý den houby nakrájíme a vrátíme do nálevu. V rendlíku rozehřejeme dvě lžíce oleje a 10 minut na něm opékáme 100 g celeru nakrájeného na tenké špalíky a 250 g mrkve nakrájené na kolečka. Přidáme jednu nakrájenou červenou cibuli a po pár minutách houby i s nálevem, 300 ml červeného vína, 4 lžíce tamari, 2 bobkové listy, půl lžičky sušeného tymiánu, utřený stroužek česneku a dusíme dvacet minut. Vmícháme 200 g na špalíky nakrájeného tempehu a dvě lžíce rajského protlaku. Po 10 minutách je hotovo, můžeme dosolit. Podáváme s bramborovou kaší.


KOLÁČ S POMERANČOVOU KŮROU

Lidl začal prodávat bio pomeranče. To mě potěšilo a rovnou jsem si jich pár koupila. Můžu tak použít i kůru, třeba na tenhle voňavý koláč.
Dobře omyjeme jeden bio pomeranč a ostrouháme z něj kůru.
V míse promícháme 320 g polohrubé mouky, 100 g bramborového škrobu, 1 lžíci kypřicího prášku a 1 lžíci pomerančové kůry. V jiné míste promícháme 200 g dobré tekutější domácí zavařeniny (použila jsem rybíz zavařený jako brusinky), 160 g kokosového jogurtu, 100 g kokosového másla a 300 ml libovolného rostlinného mléka, já použila rýžové. Vmícháme k mouce a těsto rozetřeme na vymaštěný menší plech (40/25 cm). Pečeme při 180 stupních asi 30 minut. Ozdobíme čokoládovou polevou: ve vodní lázni rozehřejeme 80 g bezmléčné hořké čokolády spolu se 3 lžícemi kokosového oleje, odstavíme a metličkou vešleháme lžíci kakaa. Polevu posypeme zbytkem pomerančové kůry a necháme vychladnout.


ŠPALDA S ČÍNSKÝM ZELÍM

Inspirace receptem pana doktora Dahlkeho, je to moc dobré!
200 g pšenice špaldy namočíme přes noc do teplé vody se lžící jablečného octa (kvůli aktivaci fytázy), druhý den propláchneme v cedníku, zalijeme čistou vodou, uvaříme doměkka, scedíme a necháme okapat.
Na dvou lžících oleje (můžeme použít olej z naložených sušených rajčat), pomalu opečeme pokrájenou cibuli, přidáme drcenou chilli papričku, 300 g pokrájeného čínského zelí (raději silnější části listů, bude pak křupavější), 100 g nakrájených černých oliv, 100 g nakrájených sušených rajčat naložených v oleji, půl lžičky sušeného tymiánu a opékáme 10 minut. Přidáme uvařenou špaldu, osolíme, opepříme, dobře promícháme a ještě 10 minut společně dusíme. Podáváme se salátem.


OŘECHOVÉ SUŠENKY

Velmi dobré, velmi zdravé a velmi rychlé.
Umeleme 100 g vlašských ořechů a dobře je promícháme se třemi lžícemi kokosového másla (měla jsem doma udělané) a třemi lžícemi tekutého Sladovitu (ječného sladu). Vzniklé těsto rozdělíme na 15 dílů, vytvarujeme placičky a pečeme při 200 stupních 8 - 10 minut.


HADŘÍKY NA NÁDOBÍ ZE STARÉ OSUŠKY

Nádobí myjeme všichni, a speciálně my, kteří nevlastníme myčku, spotřebujeme množství různých houbiček a hadříků na nádobí. Některé jsou pratelné a víceméně ekologické, některé (hlavně ty molitanové) po pár dnech vyhodíte do odpadu. A protože se všichni snažíme (doufám) všemožnými způsoby eliminovat svou ničivou stopu v okolním prostředí, je zrovna tohle drobnost, kterou zvládne každý, a která přírodě trochu ulehčí od odpadků.
Staré, prořídlé nebo děravé ručníky a osušky se najdou v každé domácnosti. Stačí je nastříhat na obdélníky cca 20/10 cm, přeložit a sešít. Jsou savé, trochu drsné taky a na nádobí jsou báječné. Dají se samozřejmě vyprat (i na 90 stupňů), tak je můžeme používat doslova do roztrhání.



PIROHY STARÉ MABEL

Když čtu román, ve kterém se jí (jí se skoro v každém), mám často chuť to jídlo uvařit. V románech samozřejmě nebývají recepty, ale o to je to dobrodružnější. Pokud jsou zmíněny alespoň některé ingredience, jdu do toho!
Pro pirohy staré Mabel byla inspirací knížka Američtí bohové, kde vystupují pirohy pochopitelně s masem.
Nejprve těsto: V míse promícháme 250 g hladké bílé mouky, 250 g celozrnné špaldové mouky, půl lžičky soli, sušenou petrželku, 2 lžíce lněného semínka, půl sáčku (5 g) instantního droždí, 4 lžíce olivového oleje a 270 ml teplé vody. Zpracujeme těsto, které necháme v teple hodinu kynout.
Mezitím připravíme náplň: Uvaříme 400 g brambor ve slupce, necháme je vychladnout, oloupeme je a nakrájíme na kostičky. Dvě mrkve nastrouháme na nudličky. Na pánvi rozehřejeme dvě lžíce oleje a necháme na něm zesklovatět velkou nakrájenou cibuli, přidáme mrkev a 200 g rozdrobeného tempehu. Okořeníme chilli a pepřem a opékáme 15 minut za občasného promíchání. Nakonec osolíme, vmícháme brambory, lžíci hrubozrnné hořčice, tři lžíce rostlinné smetany a prohřejeme. Máme náplň do pirohů.
Vykynuté těsto rozválíme na placku, nakrájíme na 8 stejných trojúhelníků nebo čtverců, plníme náplní, přehneme, dobře přimáčkneme, narovnáme na plech s pečicím papírem a potřeme olivovým olejem. Necháme 15 minut dokynout a pečeme při 220 stupních 15 minut. Po vytažení z trouby ihned potřeme teplou vodou, aby zůstaly měkké. Podáváme s kvašenou zeleninou. A řeknu vám, jsou božské přesně jak se psalo v té knížce.




AMERIČTÍ BOHOVÉ

Jsou knihy, které vám navždy změní život, knihy, které vás pobaví, poučí, osvítí, dojmou nebo vyděsí. Knihy, které vás uklidní a přesvědčí o tom, že svět je v pořádku. Knihy, které vás zasáhnou přímo do srdce. Knihy, které si zamilujete jako přítele. A jsou knihy, ve kterých chcete být. Pro mě je takovou knihou kniha Malý Velký nebo Jonathan Strange a pan Norell a konečně také kniha Američtí bohové od Neila Gaimana. Je velmi zábavná, jednoduchá, žádný intelektuální skvost (ale ne hloupá!), a především je to krásné napínavé fantastické dobrodružství zfalšovaného boje starých bohů a bůžků s novými božstvy moderní civilizace. Ačkoliv je v knize pár blbostí, třeba že Golema stvořili v Polsku nebo Bastet je sestrou Hora, velmi jsem si čtení užila. Od začátku do konce.
Seriál, který byl podle knihy natočený, jsem neviděla a neuvidím.

„Nic z toho, o čem se tu mluví, se nemůže ve skutečnosti odehrávat. Pokud vás to uklidní, mohli byste to jednoduše brát jako metaforu. Náboženství jsou, koneckonců, metafory a priori: Bůh je sen, naděje, žena, ironik, otec, město, dům o mnoha místnostech, hodinář, který nechal svůj vzácný chronometr v poušti, někdo, kdo vás miluje - dokonce možná, navzdory všem důkazům, nebeská bytost, jejímž jediným zájmem je zajistit, aby váš fotbalový tým, vaše armáda, firma či manželství prosperovaly a vítězily nad veškerou opozicí.
Náboženství jsou místa, na nichž stojíme, z nichž se díváme a jednáme, jsou to pozice, z nichž se díváme na svět.
...
Lidé věří. A odmítají brát zodpovědnost za své víry. Vyčarovávají věci a pak těm věcem nedůvěřují. Lidé osidlují temnotu – bohy, duchy, elektrony, příběhy. Lidé si představují a lidé věří: a jejich víra, ta způsobuje, že se věci dějí.“




ROZHUDA Z TOFU

Když jsme ještě jedli mléčné výrobky, měli jsme moc rádi tvarohovou rozhudu. Tohle je varianta z tofu, které je velmi bohaté na bílkoviny, podobně jako živočišný tvaroh. A chuťově je to skoro stejně dobré 
Z 300 g obyčejného přírodního tofu vymačkáme vodu, nakrájíme a vložíme do mixéru. Přidáme 200 – 250 ml rostlinné smetany, já použila mandlovou, šťávu z 1 citrónu, sůl, pepř, lžíci nori vloček a rozmixujeme co nejvíce dohladka. Nejlepšího výsledku dosáhneme se silken tofu, k tomu ale nebudeme přidávat žádnou smetanu, já ho bohužel neměla. Nakonec vmícháme 3 pokrájené naťové cibulky. Podáváme s vařenými brambory a salátem.


OVESNÉ SUŠENKY S OŘECHY

Moc dobré křehké sušenky, doporučuji jako zdravou svačinku zejména mlsným dětem.
Jedno větší neoloupané jablíčko nakrájíme na droboučké kostičky a promícháme ho se šťávou z půlky citrónu a 50 g drobných hrozinek. 
200 g ovesných vloček v míse smícháme se 100 g umletých vlašských ořechů, 100 g rapadury, půl lžičkou skořice, půl lžičkou kypřicího prášku, 100 g rozehřátého rostlinného másla, velkou lžící vanilkové Hrašky rozmíchané v troše vody (nahrazuje vajíčko) a jablečné kostičky. Dobře promícháme a necháme půl hodiny odpočinout. Pak tvoříme kuličky velké asi jako blumy a zploštíme je na placičky. Narovnáme je na plech vyložený pečicím papírem a pečeme při 200 stupních asi 20 minut dozlatova.



ŘEKNI MI, KDE TĚ BOLÍ, A JÁ TI ŘEKNU PROČ

Michel Odoul sepsal pěknou a srozumitelnou příručku pro všechny, které zajímá, proč onemocněli či přišli k úrazu. Na rozdíl od populárního doktora Hnízdila, Ruedigera Dahlkeho nebo Miroslava Hrabici vychází z východní filozofie. Zabývá se tedy Dřívějším a pozdějším nebem, pěti principy, zahušťováním a uvolňováním energií, jin a jang a především lateralitou. První, obecná část knihy je velmi zajímavá a pro mne v mnohém nová, zatímco druhá, praktická část je trochu příliš mechanistická, což mi nevyhovuje. Bolí vás pravý loket? Určitý mateřský princip vám brání v konání. Každopádně je ale kniha dobrým doplněním mnoha teorií nemocí a lidských útrap a stojí za to se s ní seznámit.


ČERVENÁ ČOČKA SE "SVÍČKOVOU" OMÁČKOU

Nedávno jsem vařila klasickou omáčku ke svíčkové i s houskovým knedlíkem (místo svíčkové jsme tedy měli seitan). Napadlo mě, že bych mohla zkusit zkombinovat ji s červenou čočkou. Výsledek byl poměrně chutný, ale s bramborovými plackami je omáčka lepší, ovšem jídlo už pak není bezlepkové, to je jasná věc.
Večer předem namočíme 200 g loupané červené čočky do teplé vody se lžící jablečného octa, druhý den ji propláchneme a v 350 ml čisté slané vody ji vyříme 10 minut. Zbytek vody scedíme.
Do zapékací misky nakrájíme na velké kusy očištěnou kořenovou zeleninu: 200 g mrkve, 100 g kořenové petržele a 100 g celeru. V hmoždíři utlučeme 5 kuliček pepře, 3 kuličky nového koření a 3 hřebíčky a spolu se špetkou skořice, špetkou tmavého cukru, solí a dvěma lžícemi oleje je promícháme se zeleninou. Přidáme na kolečka nakrájený citrón bez slupky a jadérek, 200 g na kousky nakrájeného lahůdkového tofu, maličko podlijeme a přikryté pečeme hodinu při 200 stupních. Vyjmeme tofu, to budeme podávat k tomu, a citrón, ten vyhodíme. Upečenou měkkou zeleninu rozmixujeme dohladka s 300 ml rostlinného mléka (sojového či ovesného). Dosolíme, okořeníme pepřem, případně dosladíme či dokyselíme. Necháme projít varem.



CESTOVAT NALEHKO

Tove Janssonová patří mezi mé nejoblíbenější autory. Nejprve jsem díky svým dětem objevila její Muminy a až později jsem se stále silnějším okouzlením pronikala do její prózy. Její úsporný, strohý, dalo by se říct nemilosrdný styl je dokonalý díky hloubce citu, pronikavému úsudku a nekonvenčnímu myšlení, které jej prostupují. Její próza není pro každého, mnohým se může zdát nezáživná nebo dokonce ponurá. Mně ale hraje na tu správnou strunu v duši.
V povídkovém souboru Cestovat nalehko jsou kousky lepší i slabší a některé jsou vyloženě brilantní. Mě nejvíc potěšila povídka poslední - Skleník - o dvou starých mužích, povídka zároveň dojemná i vtipná, protože bez humoru neexistuje žádná skutečná hloubka.



RYBÍZOVÝ KOLÁČ S OŘECHY

Šťavnatý, svěží koláč ze zmraženého rybízu. Ořechy mu dodávají luxusní šmak.
V míse promícháme 180 g polohrubé mouky, 70 g celozrnné špaldové mouky, 50 g celozrnné žitné mouky, špetku soli, 2 lžičky kypřicího prášku, 100 g kokosového cukru (nebo obyčejného cukru), 100 g mletých vlašských ořechů, 100 ml ořechového oleje a 280 ml vody. Vzniklé těsto rozetřeme na menší (40/25 cm) vymaštěný plech a posypeme rybízem. Pečeme při 180 stupních asi 40 minut.


ZAPEČENÝ HRÁCH SE ZELÍM

Lokální, sezónní, levné a zdravé.
Večer předem namočíme 400 g zeleného hrachu a druhý den jej v čisté vodě uvaříme doměkka. Osolíme, okořeníme pepřem, utřeným česnekem, lžičkou jablečného octa a rozmačkáme šťouchadlem na brambory, prolisujeme nebo rozmixujeme na kaši.
Na nudličky nakrájíme 700 g červeného zelí, vložíme do hrnce, maličko podlijeme, aby se nepřipalovalo, vmícháme sůl, kmín, 50 g hrozinek a dusíme doměkka. Ochutíme tmavým cukrem a jablečným octem.
Čtyři velké nakrájené cibule osmahneme na oleji dozlatova.
Do vymaštěné zapékací misky vrstvíme hrachovou kaši, cibulku a zelí. Zapečeme při 200 stupních asi 20 minut.


SIESTA VE SVATOJÁNU

Venku fouká a je opravdu nevlídno, a tak naše kočky tráví den nejlíp jako mohou. Dokážou si vychutnat přítomný okamžik, můžeme se od nich učit.


DATLOVÉ MUFFINY

Luxusní lahůdka bez cukru a mouky. Kdo chce zcela bez lepku, použije bezlepkové ovesné vločky.
24 vypeckovaných datlí namočíme do 250 ml vroucí vody a necháme dvě hodiny nabobtnat a změknout. 
Do mixéru vložíme polovinu (12) datlí i s vodou, ve které se všechny namáčely, 4 lžíce kakaa a rozmixujeme dohladka.
Umeleme nebo v robotu nadrtíme 120 g ovesných vloček a v míse je promícháme se lžičkou skořice, 2 lžičkami kypřicího prášku, špetkou soli a umletými datlemi. Vzniklé těsto rozdělíme do 12 vymaštěných muffinových formiček a pečeme při 180 stupních půl hodiny. Vyklopíme a necháme vychladnout. Mezitím si připravíme krém:
Zbylých 12 datlí vložíme do mixéru, přidáme 4 velké lžíce kokosového másla (lze vyrobit i doma intenzivním a dlouhým mixováním strouhaného kokosu až do hladké polotekuté konzistence), 3 lžíce kakaa, půl lžičky skořice, půl lžičky mleté vanilky, šťávu z půlky citrónu a vodu podle potřeby (s tou opatrně, aby krém nebyl příliš tekutý, přidávejte raději postupně, stačí asi 50 ml). Krém necháme vychladnout a poté zdobicím sáčkem rozdělíme na muffiny. Je to moc velká dobrota!



NOKY S HOUBOVÝM PESTEM

Velká dobrota! Pesto můžete podávat i k těstovinám, ale noky jsou noky.
Večer namočíme 30 g sušených hříbků do vody. Druh den nakrájíme cibuli a osmahneme ji na lžíci oleje. Vsypeme 150 g slunečnicových semínek, okořeníme oreganem, šalvějí, rozmarýnem a bazalkou (usušila jsem si vlastní „italskou“ směs) a asi deset minut opékáme, mícháme. Přidáme namočené houby i s vodou, 400 g pokrájených rajčat (v zimě použijeme sterilovaná či mražená), 100 ml bílého vína, osolíme a dusíme 20 minut. Rozmixujeme ponorným mixérem.
Noky připravíme obvyklým způsobem: kilo vařených, oloupaných a prolisovaných brambor, 300 g kukuřičné hrubé mouky, sůl, 1 lžíce Hrašky rozmíchané v troše vody (nahrazuje vejce) zpracujeme v těsto, vyválíme tenkého hada, krájíme na nočky, které vaříme v osolené vodě do vyplavání. Postupujeme rychle, stáním bramborové těsto řídne.



ČOČKOVÉ KARBANÁTKY S ČERVENOU ŘEPOU

Výborné, rychlé, zdravé.
Propláchneme 200 g červené loupané čočky, vložíme ji do hrnce, osolíme a zalijeme 300 ml vody. Zvolna vaříme, dokud se všechna voda nevsákne. Po vychladnutí promícháme s 250 g najemno strouhané červené řepy, solí, oreganem, utřeným stroužkem česneku, lžičkou drceného kmínu, vrchovatou lžící Hrašky rozmíchané v troše vody (nahrazuje vajíčko), 3 lžícemi sojové mouky, 1 lžící nori vloček a 1 lžící chia semínek. Necháme půl hodiny odpočinout a pak tvarujeme karbanátky, které smažíme na pánvi s olejem nebo pečeme v troubě.


MLGÁNÍ OLEJE

Ta čeština je stejně krásná, žejo? Má takové zvukomalebné slovo pro převalování oleje v ústech. A k čemu je to dobré? Pokud po dobu minimálně 15 a maximálně 30 minut převalujete v ústech sem a tam panenský, tedy za studena lisovaný olej, pomůže vám to s látkovou výměnou, tedy povzbuzením činnosti jater a ledvin. S tím souvisí nejen imunita, ale i například zdraví kloubů, zmírnění alergií, zlepšení zažívání i vyvážený hormonální systém. Správná funkce jater je pro nás, lidi žijící v zamořeném a toxickém prostředí, zcela klíčová. Bez zdravých jater nemůžeme být zdraví ani my.
Olej během převalování v ústech několikrát zřídne a zase zhoustne a když ho vyplivnete, má mléčně bílou barvu a je plný toxinů. Nejlépe je toto mlgání provádět vždy po probuzení, dokud jsme si ústa nevypláchli nebo dokud jsme dokonce nejedli a nepili, to by pak poněkud ztrácelo smysl. Jiří Janča doporučuje optimálně olej arašídový, slunečnicový nebo olivový, ale v posledních letech je stále oblíbenější i olej kokosový. Jakmile olej vyplivnete, ústa důkladně vypláchněte. Olej se nesmí v žádném případě spolknout!
Začněte pozvolna, protože zpočátku se vám bude zdát olej v ústech hnusný a budete mít dojem, že to nevydržíte ani chvilku, natož půl hodiny. Zkuste pár minut, co snesete a postupně přidávejte. Já to dělám už více než rok a vzpomínám si, že v prvních dnech jsem olej po pár minutách nekontrolovatelně vyprskla, jednou venku na trávníku, což nevadilo, ale jednou v koupelně, všude mastné kapičky, bylo to fakt úžasný na uklízení  A dnes olej v puse snesu klidně i tu půlhodinu. Je to proces dlouhodobý, dalo by se říct, že bychom si z toho měli udělat každodenní rituál už napořád. Jedině díky dlouhodobému praktikování se může projevit blahodárnost této osvědčené metody.




ZIMNÍ VÝŽIVNÁ POLÉVKA

Kroupy a červená řepy jsou potraviny jako stvořené pro zdraví našich jater. Ať už trpíte ekzémy, alergiemi nebo artritidou, či bojujete s virózou, potřebujete mít játra v té nejlepší kondici. Zelí navíc uklidňuje žaludek a ukrývá v sobě spoustu důležitých stopových prvků. Černucha podporuje činnost žaludku, jater a střev. Jedna polévka vás samozřejmě nevyléčí ze všech neduhů, ale třeba vás inspiruje k častějšímu zařazení těchto snadno dostupných a superzdravých surovin do jídelníčku. Navíc jsem pod sněhem v záhonu našla petrželku, která polévku krásně ozdobí.
Večer namočíme 150 g ječných krup do teplé vody se lžící jablečného octa (děláme to kvůli aktivaci fytázy), druhý den propláchneme v cedníku a necháme okapat.
Na dvou lžících oleje necháme zesklovatět pokrájenou cibuli, přidáme propláchnuté kroupy, osolíme bylinkovou solí, okořeníme lžičkou tlučené černuchy a chvíli opékáme. Vmícháme 400 g pokrájeného červeného zelí, 300 g červené řepy nakrájené na drobné kostičky a 2 lžíce rajčatového protlaku. Zalijeme 1,5 l vody a bez pokličky vaříme doměkka, dokud polévka nezhoustne. Dochutíme jablečným octem, případně dosolíme. Podáváme s kváskovým chlebem jako sytý oběd či večeři.



ŠNEKY S BATÁTEM

Klasika trošku jinak, vyzkoušejte!
Jeden větší batát (400 g) uvaříme doměkka, oloupeme a najemno nastrouháme.
V míse promícháme 300 g polohrubé mouky, 150 g celozrnné špaldové mouky, 80 g celozrnné žitné mouky, špetku hnědého cukru, špetku soli, sáček (10 g) instantního droždí, lžičku čerstvé strouhané citrónové kůry, nastrouhaný batát, 50 g rozehřátého rostlinného másla a 200 ml vlažné vody. Dobře zpracujeme na pružné těsto a necháme v teple v zakryté míse hodinu kynout.
Umeleme 100 g mandlí a 50 g vlašských ořechů, promícháme se 4 lžícemi hnědého cukru a lžičkou skořice.
Vykynuté těsto prohněteme na vále a rozválíme na placku, kterou pokapeme dvěma lžícemi ořechového oleje, potřeme 3 lžícemi neslazené dětské ovocné přesnídávky (měla jsem domácí jablečno/švestkovou), posypeme ořechovou směsí a stočíme do rolády. Nakrájíme na zhruba pěticentimetrové špalíčky a narovnáme do vymaštěné dortové formy. (Já použila 20cm formu, ale skoro se mi tam šneky nevešly, tak použijte větší). Necháme ještě dvacet minut kynout ve formě a pak pečeme při 180 stupních asi půl hodiny.



ZELNÁ POLÉVKA S VLOČKAMI

Výborná hustá zimní polévka, která zahřeje, je zdravá a navíc vám neudělá žádný průvan v peněžence.
Na dvou lžících oleje dozlatova opečeme dvě velké pokrájené cibule a 200 g nastrouhaného uzeného tofu se lžící uzené papriky, můžeme použít i troubu. Dáme stranou.
Na dvou lžících oleje osmahneme pokrájenou cibuli a 80 g ovesných vloček. Přidáme 450 g bílého zelí nakrájeného na nudličky, 450 g brambor nakrájených na kostičky, lžičku drceného hořčičného semínka, sůl, 1,5 l vody a vaříme doměkka. Hotovou polévku dochutíme jablečným octem, případně dosolíme.
Na talíři zdobíme opečeným tofu.



DEVADESÁT DNŮ ZA ŽELEZNOU OPONOU

Márqueze mám moc ráda a patří mezi mé oblíbené autory, ale jako novinář mě příliš nenadchnul, dokonce mě chvílemi i nudil. Je zkrátka znát, že reportáž z východní Evropy je stará už přes šedesát let. Ačkoliv má autor výjimečný pozorovací talent, výsledek jeho pozorování se dnes jeví víc než naivně. I když jsem byla samozřejmě vlastenecky potěšena, že z toho srovnání oproti východnímu Německu, Sovětskému svazu, Polsku a Maďarsku vyšlo Československo vlastně bez ztráty kytičky, nemohla jsem se ubránit pocitům, které by se daly shrnout slovy: co ty můžeš vědět. Každopádně ale doporučuji k přečtení, je to zajímavý pohled za železnou oponu očima z druhého konce světa.


KŘENOVÁ OMÁČKA

Výborná a jemná, k tomu bezlepková. Kdo má rád ostřejší křenovou chuť, nastrouhá si křenu více.
Na dvou lžících oleje necháme zesklovatět pokrájenou cibuli a dva stroužky česneku, vmícháme 100 g umletých kešu oříšků, 50 g najemno nastrouhaného čerstvého křenu, jedno najemno nastrouhané jablko, osolíme, ochutíme lžící hrubozrnné hořčice a dobře promícháme. Zalijeme 500 ml horké vody a dusíme 15 minut. Pokud chceme omáčku hladkou, rozmixujeme ji ponorným mixérem, já ji nechala tak. Nakonec opepříme čerstvě mletým pepřem. Podáváme se seitanem a bramborovým knedlíkem.


JMELÍ



Jmelí, lidově zvané jemelí, mejdlí, gmejl, jemela, omela, amala, melí, mejlí nebo omelí je podivuhodná rostlina. Na jeho prapodivné chomáčky s údivem hledíme do korun stromů a jeho charakteristické uspořádání větévek, lístků a bobulí se pro nás stalo vánočním symbolem. Je to proto, že pro Kelty bylo jmelí posvátnou bylinou zimního slunovratu zasvěcenou Slunci (v této době dozrávají jeho bobule) a my v této tradici pokračujeme, aniž víme proč. Bobule jmelí v této době zezlátnou a uchovávají v sobě symbolicky sílu zesláblého Slunce, představují tak život vzešlý ze smrti, tedy vzkříšení. Bobule jmelí v lidové magii symbolizovaly plodnost a z toho nám zůstal polibek pod jmelím. V době, kdy se sklízelo jmelí, ustávaly války mezi kmeny, jmelí se proto stalo symbolem míru a dobré vůle a křesťanští misionáři převzali od druidů zvyk slavnostně zdobit oltář větvičkami jmelí v době zimního slunovratu, tedy Vánoc. Dnes je jmelí každoročně doslova zplundrováno (představte si, že jediný keřík je starý i několik desítek let, jmelí roste velice pomalu!), jenom aby se ohavně pozlacené nebo jinak nazdobené dostalo až do našich obývacích pokojů, na lustry a nade dveře, kde musí viset až do dalších Vánoc. Jak už bylo řečeno, jmelí bývalo posvátnou, magickou, kultovní rostlinou Keltů, a nikdo kromě druidů (keltských kněží) ho nesměl sklízet. Protože posvátné byliny nesnesou dotek železa, museli druidové k jeho sklizni používat výhradně zlaté srpy a nikdy se nesmělo dotknout země, jak vyprávějí legendy. Dodnes přetrvává pověra, že když jmelí spadne na zem, je to špatné znamení.
Na listnatých stromech (dubu, jabloni, hlohu, vrbě a dalších) naroste jmelí větší než na jehličnatých (borovici a jedli), považují se také za dva odlišné poddruhy. Za nejúčinnější se považuje jmelí jabloňové, borovicové a dubové, ale podle některých pramenů je veškeré jmelí rovnocenné, s výjimkou topolů, z nich se jmelí nesbírá z důvodů vyšší toxicity. Celou rostlinu včetně větviček do 5 mm tloušťky a listů, ale kromě “kmínku” a bobulí, sbíráme nejen koncem podzimu v listopadu a prosinci, ale i v únoru a březnu, kdy kvete. Listy obsahují nejvíce účinných látek, tak neprohloupíme, usušíme-li pouze je.
Jmelí nesnese žádnou tepelnou úpravu, nakládáme ho do lihu na tinkturu (v poměru 1 : 5) nebo sušíme, drtíme na hořký prášek, kterého užíváme ½ lžičky (1 g) rozmíchané v trošce bílého vína 2 x denně po dobu 6 týdnů. Pokud je třeba pokračovat, týden vynecháme. Maximální dávka je vždy 5 g denně, nikdy ne více. Neužíváme v těhotenství. Sušený prášek vydrží až 3 roky v nezměněné kvalitě, pokud je dobře skladovaný.
Jmelí je skvělým a prokázaných prostředkem na snížení hypertenze, pomáhá také při závratích, některých bolestech hlavy a vysokém tepu, působí močopudně, jako kardiosedativum, antisklerotikum a antirevmatikum. Povzbuzuje látkovou výměnu, příznivě ovlivňuje funkci slinivky břišní a potlačuje zvýšenou funkci štítné žlázy, při dlouhodobém užívání harmonizuje hormonální systém. Udržuje zdravé cévy a zrak, pomáhá při klimakterických potížích, tlumí krvácení všeho druhu. Tinkturou můžeme potírat křečové žíly, bércové vředy nebo vlasovou pokožku při úporných lupech.
Dříve se jmelí používalo při léčbě epilepsie a žloutenky, k usnadnění porodu i početí, dokonce proti potratu (jedlové jmelí), bobule pak sloužily jako antiparazitikum. V době moderní se jmelí zkoumá ohledně jeho kancerostatických účinků především při rakovině plic a vaječníků (lék Iskador).
Z lepkavých bobulí se kdysi vyráběl lep na ptáky. Ve středověku chránilo jabloňové jmelí před černou magií, vkládalo se dětem do kolébek, aby čarodějnice nemohly dítě ukrást nebo vyměnit. Snítka nošená v kapse chrání před vlkodlaky, kteří se už asi odstěhovali.





ZELENINA S HOUBAMI SHIITAKE VE WOKU

Máte-li v oblibě asijskou kuchyni, tohle jídlo vás nadchne, je vynikající.
Večer předem si připravíme marinádu ze šťávy z velkého pomeranče, 3 lžic tamari, lžičky drceného kmínu, půl lžičky mletého zázvoru, tří prolisovaných česnekových stroužků a 2 lžic ostré chilli pasty (sambal oelek) a namočíme do ní 30 g sušených hub shiitake. Druhý den ráno je pokrájíme a vrátíme ještě na pár hodin do marinády.
Dvě mrkve, červenou papriku a 300 g pekingského zelí nakrájíme na tenké nudličky, 200 g brokolice rozebereme na prťavé růžičky. V pánvi wok rozehřejeme dvě lžíce sezamového oleje a postupně smažíme nejprve tři šalotky nakrájené na kolečka a pak zeleninu, vždy jen pár minut po sobě: mrkev, papriku, brokolici, naložené houby i s marinádou. Nakonec krátce osmahneme i pekingské zelí a 80 g sterilovaných bambusových výhonků. Odstavíme, jakmile je zelenina na skus a dochutíme tamari. Podáváme se soba nudlemi. Mňam!




KOKOSKY

Ano, já vím, přijít v lednu s cukrovím je poněkud opozdilé, ale já na Vánoce žádné cukroví nepekla, tak jsem si střihla jedno teď. Je z webu Čarujeme a ocení ho ti, kdo se vyhýbají cukru, protože je slazené pouze jablky, záleží tedy na tom, zda máte jablka (respektive jablečné pyré) sladká nebo kyselá. Když jste skromní, pochutnáte si, žádné velké mlsání to není. Nebo si to prostě přislaďte 

V míse prohněteme rukama 80 g mletých mandlí, 170 g jablečného pyré a 200 g strouhaného kokosu. Tvoříme malé placičky, které pečeme při 170 stupních asi 15 minut, dokud okraje nezačnou růžovět.


POLEDNICE

Dobře napsaná, napínavá detektivka od Jiřího Březiny, ve které je pachatel zároveň obětí, jehož smutný osud vede ke zlu. Knížku jsem přečetla za jediný den a vlastně jediné, co bych vytkla, že je příliš krátká. Uvítala bych více rozpracovaný příběh hlavního hrdiny, příběhy obětí a dalších důležitých postav, myslím si, že by to kniha klidně snesla.


DHAL S MRKVÍ A MANGOLDEM

Poslední den v roce mě zahrada překvapila malým dobrodiním – na záhonku jsem sklidila poslední mrkvičku a mangold, to je požehnání! Co takhle novoroční dhal? (Tohle jídlo jsme měli včera) 
Večer namočíme 200 g zelené čočky do teplé vody se lžící jablečného octa (kvůli aktivaci fytázy), druhý den propláchneme a v čisté vodě s kouskem mořské řasy (kvůli jódu) uvaříme doměkka.
Na dvou lžících sezamového oleje necháme zesklovatět pokrájenou cibuli a tři stroužky česneku. Přidáme kousek čerstvého nastrouhaného zázvoru a koření: ½ lžičky garam masaly, ½ lžičky tlučeného koriandru, ½ lžičky tlučeného římského kmínu, lžičku kurkumy a špetku kari lístků. Jakmile se koření rozvoní, vmícháme 300 g pokrájené mrkve, lžíci chilli pasty a uvařenou čočku i s částí vody, ve které se vařila (podle potřeby podléváme). Osolíme a dusíme 10 minut. Přidáme 100 g mangoldu a dusíme ještě 10 minut. Odstavíme a dochutíme citrónovou šťávou. Podáváme s dušenou rýží basmati.