KDOULOVÝ ROSOL A KDOULOVÁ KŮŽE

KDOULOVÝ ROSOL
Kdoule jsou velké plody kdouloně, nezaměňujte s kdoulovcem. Sbíráme je až po přemrznutí. Krásné a charakteristicky voní. Prospějí nám, pokud trpíme revmatismem nebo nás zlobí nadýmání.
Kdoule otřeme utěrkou a i se slupkou okrajujeme plátky, dokud nám v ruce nezbude jen tvrdý nepoživatelný jádřinec. Kdoule odvážíme a zalijeme stejným množstvím vody (na 1 kg kdoulí 1 l vody) a vaříme 20 minut do změknutí. Šťávu přecedíme přes plátno (z dřeně připravíme kdoulovou kůži). Odměříme přecezenou šťávu a přivedeme ji k varu, na 1 litr přidáme 300 g cukru a vaříme zvolna několik hodin, dokud nezrosolovatí a nezčervená. Plníme do čistých skleniček a necháme vychladnout dnem vzhůru.





KDOULOVÁ KŮŽE
Odvážíme vychladlou kdoulovou dřeň a rozmixujeme ji ponorným mixérem spolu s cukrem: na 1 kg dřeně dáme 150 g cukru. Stěrkou rozetřeme do sušičky vybavené podložkou a sušíme na nejvyšší stupeň dokud se nepřestane lepit. Krájíme na různé tvary nebo stáčíme do ruliček. Takto připravené kdoule vydrží až několik let a představují velmi zdravou cukrovinku, která zcela zastíní různé chemické želatinové bonbóny.

                           


  

ŠTRÚDL Z KOKOSOVÉHO JOGURTU

Ze 100 g rostlinného másla (např. bio Alsan), 160 g rostlinného kokosového jogurtu (prodávají v Lidlu), špetky soli, 150 g celozrnné špaldové mouky a 150 g hladké bílé mouky zpracujeme těsto, které rozdělíme na dvě poloviny, vyválíme dvě tenké placky, naplníme pokrájenými jablky, ochutíme kokosovým cukrem a skořicí, posypeme ořechy a hrozinkami, smotáme, potřeme olejem teplou vodou a upečeme dozlatova při 200 stupních.


POLENTOVÝ KOLÁČ S RAJČATY A OŘECHY

Výborný slaný koláč, a pokud použijete jiné rostlinné mléko než ovesné, bude i bezlepkový. Ořechy nevynechávejte!
150 g kukuřičné polenty vložíme do hrnce se silným dnem, zalijeme 250 ml ovesného mléka a 250 ml vody, osolíme, vmícháme sekanou petrželku a vaříme na mírném ohni do zhoustnutí, trvá to asi 10 minut. Odstavíme a promícháme se 100 g strouhaného rostlinného sýru. Pekáček o rozměrech asi 20/30 cm vymastíme olejem a mokrými prsty do něj polentu upěchujeme. Poklademe 120 g špenátových listů, 500 g oloupaných a nakrájených rajčat a 80 g nahrubo nalámaných vlašských ořechů. V 200 ml ovesné smetany rozmícháme sůl a pepř a koláč jí stejnoměrně zalijeme. Pečeme při 180 stupních asi 45 minut.


SLADKOSTI ZE SVATOJÁNU

Všechny sládele pěkně pokupě, to je báječný!
Dnes mi konečně přišly autorské výtisky a mám velkou radost. Všechny recepty jsou rostlinné a téměř bez bílého cukru (s výjimkou 4 receptů. kde je pár lžic moučkového, který lze nahradit jemně umletou rapadurou). Knížka je rozdělená podle ročních dob, bere tedy v úvahu sezónnost receptů. Krásné ilustrace vytvořila naše nejstarší dcera Bára pod hlavičkou rodinného studia Tres Mosquitos.
Tiskárna trochu hnula s barevností, to se občas stane, ale i tak jsem spokojená a doufám, že knížka udělá všem čtenářům radost ♥


HRUŠKOVÉ MUFFINY

Inspirací mi byl recept od Hanky z Azylu, muffiny nevynikají krásou, zato jsou vynikající 
V míse promícháme 200 g polohrubé mouky, špetku soli, 2 lžičky kypřicího prášku, 3 lžíce kokosového (nebo obyčejného) cukru, půl lžičky skořice, 3 lžíce kakaa, 150 g najemno strouhané hrušky, 50 ml ořechového (nebo jiného) oleje a 200 ml sojového mléka promíchaného se šťávou z půlky citrónu. Těsto rozdělíme do 12 vymaštěných muffinových formiček a pečeme při 180 stupních asi půl hodiny až 40 minut. Stav kontrolujeme špejlí.


LUNÁRNÍ KALENDÁŘ MARTINY LUKÁŠKOVÉ NA 44. TÝDEN ROKU 2018


VÍTR A MRHOLENÍ, PODZIM JE TADY, JE TO NÁDHERA!









KANTOS HYPERIONU

Simmons je můj oblíbený spisovatel a Kantos Hyperionu, jenž sestává ze série pěti knih, patří k tomu lepšímu, co napsal. Dobré sci-fi, a to Hyperion bezesporu je, dokáže čtenáře přimět k tomu, aby se zamýšlel nad odvěkou otázkou po smyslu lidské existence.
První část se de facto skládá z příběhů Poutníků do Údolí Hrobek Času, které osvětlují jejich pohnutky a motivaci k nebezpečné cestě s nejistým výsledkem. Na konci na ně čeká Štír, nelidské stvoření, které má zálibu v sériových vraždách. Všechny příběhy byly zajímavé, já si oblíbila Básníka, protože mi připomíná postavy z románů Michela Houellebecqa - a pro toho já mám slabost.
Druhé pokračování hyperionské série se vydává hlouběji do Sítě, datasféry, metasféry, duší i pohnutek protagonistů. U Simmonse nepřekvapí nejednoznačnost charakterů, a to ani u strojů a androidů. Hrozba ovládnutí lidstva Umělou Inteligencí, kterou popisuje v této knize už před třiceti lety se nám, současným lidem, nezdá náhle nikterak nereálná. Ocenila jsem téma výzvy Boha k dialogu, téma Abrahámovy oběti, téma trojjedinosti Boha.
Třetí část Simmonsovy hyperionské ságy se odehrává téměř 300 let po ději té druhé a je především postižena naprosto příšerným překladem. Často mě napadalo, zda vůbec překladatel pochopil smysl toho, co překládá, protože především v dialozích selhávala logika, větná skladba a volba slov, ve větách chyběly čárky, takže zhusta nedávaly ani smysl. S citoslovcem „ach“ se potkáte desetkrát za stránku a začnete ho nesnášet, a množství odmlkových trojteček je ohromující (i když zrovna u tohohle nešvaru asi nepůjde o rozmar překladatele).
Dobré tři čtvrtiny knížky jsou prostým popisem dobrodružného a nebezpečného putování z planety na planetu, a mně citelně chyběl filozofický rozměr, na který jsem u Simmonsových sci-fi zvyklá, a který mě baví. Dočkala jsem se až téměř na konci, kde starý a slepý Otec Glaucus hostí poutníky na zmrzlé planetě systému Sol Draconi a mimo jiné říká: „Evoluce tvoří lidské bytosti. Ale lidské bytosti tvoří díky dlouhému a bolestnému procesu lidskost.“
Závěr byl pěkný, i když předvídatelný, ale kdo je Štír a proč a kým byl stvořen jsme se opět nedozvěděli. Považuji třetí část za zatím nejslabší částí série.
Čtvrtý díl jsem si začala pořádně užívat vlastně až v polovině, do té doby jsem se s tím trošku trápila. Líbil se mi popis sépiovitých mimozemšťanů na planetě mraků a pobyt hlavních hrdinů na planetě buddhistů mě opravdu bavil. Obdivuju sílu Simmonsovy imaginace a jeho znepokojivý, ambivalentní vztah k umělé inteligenci. Zaujalo mě třeba toto: „Za prvé, Buddha nám nepomůže. Není to jeho úkolem. Za druhé, plánování posmrtného života je hloupostí, neboť jsme ve své podstatě nadčasoví, věční, nenarození, neumírající a všemohoucí.“ Konečně jsem se dozvěděla, kdo stvořil Štíra, spousta otázek ale stále zůstala nezodpovězených.
Poslední díl je překladatelskou katastrofou. Porada v kolonii Vyvrženců představuje pro čtenáře fyzické utrpení, nedá se to číst. Zaujala mě ale teorie o tom, že nic jako nesmrtelná duše neexistuje, že v Prázdnotě, Jež Spojuje, přetrvávají jenom všechny emoce a vzpomínky každého tvora ve vesmíru, který kdy žil a že se s nimi za určitých podmínek určití lidé mohou potkat.
Z neustálého přesouvání se v čase dopředu a dozadu mi šla trochu hlava kolem, ale když jsem se přestala snažit srovnat si všechny události před a po se všemi důsledky, ulevilo se mi.
Takže závěr? Není to špatná sága, ale za vrchol světové sci-fi bych ji neoznačila, například do Duny má daleko.


DOBRÉ KNEDLÍČKY SE ŠPENÁTEM

Množství na tři porce.
Den předem si připravíme tuhý knedlík jako polotovar: Zpracujeme těsto z 250 g polohrubé mouky, soli, 1 většího vajíčka a 100 ml rostlinného mléka. Vytvarujeme dva stejně velké knedlíky a ty vaříme půl hodiny v osolené vodě.
Druhý den v míse utřeme jedno celé vejce, 2 lžíce polohrubé mouky a 150 ml rostlinné smetany (použila jsem kešu smetanu) a sůl. Vmícháme najemno nastrouhané uvařené knedlíky a ze vzniklého těsta tvoříme malé kuličky (asi jako mirabelky), bude jich zhruba 50. Zavařujeme je do slané vroucí vody a vaříme 5 minut od vyplavání na hladinu.
Na dvou lžících oleje necháme zesklovatět pokrájenou cibuli a dva stroužky česneku, přidáme 400 g pokrájených špenátových listů, osolíme, okořeníme pepřem a muškátovým květem, a pokud je třeba, podlijeme malým množstvím vody. Dusíme 15 minut, vmícháme 100 ml rostlinné smetany a rozmixujeme ponorným mixérem.



KROUPOVÁ MISKA S CUKETOU A TOFU

Kroupy jsou zdravou, chutnou a opomíjenou potravinou, dejte jim šanci, chutnají výborně i jako příloha.
Pro 3 osoby: 200 g ječných krup namočíme na dvě hodiny do teplé vody, poté propláchneme, vložíme do hrnce, okořeníme bylinkovou solí a vaříme do změknutí, trvá to asi půl hodiny. Scedíme a promícháme se lžičkou oleje, aby se kroupy neslepily.
Dvě menší cukety nakrájíme na plátky, stejně jako 200 g uzeného tofu. Vložíme do pekáčku, pokapeme olivovým olejem, osolíme, okořeníme barevným pepřem a dobromyslí a pečeme při 200 stupních asi 20 minut.
6 kuliček jalovčinek a 3 kuličky pepře vaříme ve 3 lžících vody na mírném ohni 20 minut, jalovčinky rozmáčkneme lžící, poté přecedíme a vývar uchováme. Do vysoké nádobky dáme 50 ml sojového mléka, přidáme sůl, pepř, půl lžičky ostré hořčice a lžičku až dvě jablečného octa a za stálého mixování ponorným mixérem postupně přiléváme 100 ml lněného oleje. Vznikne hustá „majonéza“, do které zamícháme jalovcový vývar. Na misce ozdobíme rajčaty a rukolou.



MERLINŮV KOLÁČ

Proč Merlinův? Zčásti z nedostatku nápadů na pěkný název dobrého koláče a zčásti samozřejmě pro vazbu kouzelníka Merlina na jabloně. Jabloň je bezesporu jeden z nejnádhernějších a nejvíce úcty zasluhujících stromů, ale dnešní stav stařičkých jabloňových alejí podél silnic by Merlina jistě v jeho žalu nad lidským světem příliš nerozveselil.
Každopádně jde o naprosto skvělý a zdravý podzimní koláč, Merlin nemerlin.
V míse promícháme 200 g hladké mouky, 50 g celozrnné žitné mouky, špetku soli, 1 lžíci instantního droždí, 1 lžíci panely (či cukru), 40 g rozehřátého rostlinného másla (např. Bio Alsan) a 3 lžíce kokosové zakysané smetany (prodává Lidl) a 100 ml vlažné vody. Vyklopíme na vál a rukama důkladně zpracujeme pružné nelepivé těsto, vrátíme je do mísy a pod ubrouskem necháme v teple hodinu kynout.
Do rendlíku vložíme kilo na kostičky nakrájených oloupaných jablek, vmícháme šťávu z 1 citrónu, 50 ml rumu, 80 g panely (nebo cukru), lžičku mleté skořice a 100 g mletých vlašských ořechů. Dusíme 10 – 15 minut a odstavíme.
V misce prsty promícháme 100 g mletých vlašských ořechů, 50 g celozrnné špaldové mouky, 1 lžičku skořice, 2 lžíce panely (či cukru) a 2 lžíce nerozpuštěného kokosového tuku (nebo rostlinného másla). Vznikne lahodná drobenka.
Vykynuté těsto prohněteme, rozválíme na vymaštěný plech (cca 40/25 cm), navrstvíme jablečnou náplň a posypeme drobenkou. Pečeme při 180 stupních asi 45 – 50 minut.



GUINOA S ČERVENOU ŘEPOU

Recept jsem našla v knize Zeleninová kuchařka od Petra Klímy a trochu si ho upravila. Neměla jsem sojový jogurt, tak jsem to udělala jinak. 
150 g barevné quinoy propláchneme vroucí vodou a v dvojnásobném množství osolené vody vaříme 20 minut doměkka.
300 g červené řepy nakrájíme na nudličky. Na třech lžících olivového oleje osmahneme pokrájenou cibuli a 2 lžíce strouhaného zázvoru. Přidáme řepu, okořeníme bio zeleninovým sypkým bujónem a podlijeme 200 ml vody. Dusíme do poloměkka, voda by se měla odpařit. Quinou promícháme s řepou, dvěma oloupanými hruškami nakrájenými na kostky a svazkem pokrájené hladkolisté petrželky, podle chuti přisolíme. Formu 30/40 cm vymastíme olejem a směs do ní upěchujeme. Ve 400 ml ovesného kysaného nápoje rozmixujeme 200 g bylinkového tofu (v originálním receptu je pouze 400 ml sojového jogurtu a žádné tofu), vmícháme lžičku francouzské hořčice, sůl, šťávu z půlky citrónu, špetku strouhaného muškátového oříšku, lžičku tlučeného pepře a lžíci sušené dobromysli. Touto směsí zalijeme směs ve formě a pečeme při 180 stupních asi 50 minut, dokud povrch nezrůžoví. Podáváme se salátem.



RÝŽOVÁ MISKA S ČERVENOU ČOČKOU A CUKETOVÝMI KULIČKAMI

200 g červené loupané čočky a 200 g rýže basmati namočíme večer každé zvlášť do teplé vody se lžící jablečného octa.
Druhý den oboje propláchneme v cedníku a necháme okapat. 
Na lžíci oleje necháme zesklovatět pokrájenou cibuli, vložíme propláchnutou rýži, osolíme a chvíli opékáme. Jakmile se začne rýže přichytávat, zalijeme ji 400 ml horké vody, přivedeme k varu a na mírném ohni necháme vydusit vodu.
Propláchnutou čočku vložíme do hrnce, osolíme, okořeníme lžičkou uzené papriky, zalijeme 200 ml horké vody a vaříme 10 – 15 minut. Necháme pod pokličkou dojít na vypnuté plotýnce.
400 g oloupané a jadýrek zbavené cukety nastrouháme najemno a v míse promícháme se solí, utřeným stroužkem česneku, bylinkami (dobromysl, majoránka, petrželka, libeček...), 100 g mletých slunečnicových semínek a 400 g hrachové mouky (nebo Hrašky). Pečeme v troubě vyhřáté na 200 stupňů na plechu vytřeném olejem 30 minut dozlatova.
Dohladka rozmixujeme 130 g vyloupaných arašídů, jednu nakrájenou červenou cibuli, sůl, chilli, šťávu z 1/2 citrónu, 1 lžičky agávového sirupu, 3 lžic Tamari a 80 ml vody. Máme omáčku.¨




JABLEČNÝ OCET

Jablečný ocet už jsem dělala a bylo to šíleně složité a zdlouhavé. V jedné staré knížce jsem našla jiný, jednodušší recept a rozhodla jsem ho vyzkoušet. Tento ocet je dostatečně kyselý a lahodný, mnohem lepší než ten první. 
Kilo nahrubo strouhaných jablek vložíme do velké pětilitrovky a zalijeme skoro pod okraj převařenou vychladlou vodou. Zlehka přiklopíme a necháme 10 dní v teple kvasit. Poté přecedíme, vrátíme do lahve a uložíme na 3 týdny do chladné místnosti. Octová „kůže", která se na povrchu vytvoří, je skvělým základem pro další kvašení, opatrněji tedy sejmeme, vložíme do skleničky, zalijeme trochou octa a uchováme v chladničce. Ocet přefiltrujeme do lahví s víčkem a je hotovo.



DOBRÁ POLÉVKA

Obyčejná, rychlá a dobrá polévka, název je na místě
Na hodinu až dvě namočíme 50 g sušených hub do teplé vody.
Propláchneme 200 g kulatozrnné rýže a deset minut ji opékáme na dvou lžících oleje spolu s pokrájenou cibulí. Nastrouháme na nudličky 150 g celeru a 150 g mrkve a přidáme je do hrnce. Osolíme a společně restujeme ještě asi 5 minut. Vmícháme namočené houby i s vodou, najemno nasekaný stroužek česneku a zalijeme 2 l vody. Vaříme 20 – 25 minut do změknutí, okořeníme strouhaným muškátovým oříškem. Zdobíme petrželkou.


LUNÁRNÍ KALENDÁŘ MARTINY LUKÁŠKOVÉ NA 43. TÝDEN ROKU 2018


PODZIMNÍ NÁVŠTĚVA V AZYLU V TŘEBIHOŠTI

Dnes jsme byli s dětmi na místě, kde se ke zvířatům chovají laskavě a nic jim tam nehrozí. Děti si mohly pohladit prasátka, ovečky, králíky a další zvířata, která nikdy neskončí na talíři. Pro děti i dospělé krásný zážitek, děkujeme!







HRUŠKOVÝ KOLÁČ S JÁHLAMI

Inspirace pochází ze stránky Jíme jinak, je vhodný především pro skalní příznivce zdravé výživy  
250 g jahel propláchneme a narovnáme do pekáčku (20/35 cm), který nemusíme vymazávat. Do mixéru vložíme 100 g datlí bez pecek, 40 g strouhaného kokosu, špetku soli, 2 lžíce dobrého oleje, 500 ml libovolného rostlinného mléka, 500 ml vody a šťávu z půlky citrónu. Rozmixujeme dohladka a opatrně nalijeme na jáhly v pekáčku. Pečeme při 170 stupních 30 minut, vyjmeme z trouby a poklademe půkami oloupaných a jádřince zbavených hrušek. Posypeme drobenkou ze 150 g pohankové mouky (drobenka se po upečení hodně sype, tak komu to nevadí, dejte raději špaldovou), 3 – 4 lžic kokosového oleje, 2 lžic agávového sirupu nebo jiného sladidla, lžičky mleté vanilky a strouhané kůry z jednoho bio citrónu. Vrátíme do trouby a ještě asi 30 minut dopečeme.


CIZRNOVÉ KARÍ S BATÁTY

Velmi snadné, velmi dobré.
Večer předem namočíme 300 g cizrny do teplé vody se lžící jablečného octa (kvůli aktivaci fytázy). Druhý den propláchneme a v čisté vodě uvaříme doměkka.
V hluboké pánvi rozehřejeme 2 lžíce sezamového oleje a necháme na něm změknout pokrájenou cibuli a 3 stroužky česneku. Vmícháme polévkovou lžíci ostré kari pasty a po chvíli zcezenou uvařenou cizrnu, a půl kila na kostky nakrájených batátů. Osolíme a podlijeme tekutou částí z plechovky kokosového mléka, kterou jsme předtím dali na dvě hodiny do chladničky, aby se obě složky oddělily. Dusíme doměkka. Zjemníme zbytkem kokosového mléka, podle chuti dosolíme. Podáváme s dušenou rýží basmati nebo plackami.


MANDARÍNI

Jde vlastně o třetí část volné trilogie, tzv. volného románu. Z předešlých částí Opšlstisova nadace a Černý domeček mám a četla jsem pouze tu první a nyní poslední.
Tragikomický příběh sinologa Jindřicha s překvapivě dojemným koncem je protkán bizarnostmi. Některé z nich mě donutily googlit 
Komárek je sebeironický, zdravě skeptický, jeho humor je inteligentní, i když trochu škodolibý a stěží zakrývá autorovu lidskost. A pro tohle všechno je Stanislav Komárek mým oblíbeným spisovatelem a vědcem.
"... jak divná a přízračná je celá hra světa, to běsné střídání ročních období, let a jednotlivých pokolení za sebou, jako když v zrychleném tempu táhnou mraky nad vrcholky lesa. V šíleném a smysluprostém tempu narůstají a zase opadávají listy, rostou a stářím se hroutí stromy, jedna generace plodí druhou a mizí ve hrobech. Pro koho je celé tohle divadlo, kdo se tím vším vznikem a zánikem baví? Jedna vlna na mořské pláži zase zahlazuje to, co její předchůdkyně do písku nakreslila, a tak až do zbláznění.“
Rozhodně doporučuji k přečtení, číst takovou knihu je slast.



OMÁČKA Z POSLEDNÍCH RAJČAT

Rajčata dozrálá ve sklenicích za oknem už nemají tu báječnou letní chuť plnou slunce, ale stále jsou to rajčata domácí, nehnojená, nestříkaná, prostě naše. A spojení s vlašskými ořechy? Jednoduše pohádka!
V pánvi nasucho opražíme za stálého míchání 100 g mletých vlašských ořechů, dáme pozor, abychom je nespálili. Přidáme kilo spařených, oloupaných a nakrájených rajčat, dva rozmačkané stroužky česneku, osolíme a dusíme 20 minut, dokud se většina tekutiny neodpaří.
Odstavíme, vmícháme čerstvou bazalku a dvě lžíce panenského olivového oleje. Promícháme s bezvaječnými těstovinami z tvrdé pšenice nebo jinými oblíbenými těstovinami.


EKO ČISTIČ DO DOMÁCNOSTI

Funguje na vodní kámen a špinavý dřez.
Promícháme 500 ml obyčejného lihového octa, 250 ml vody a 10 kapek libovolného éterického oleje, já použila červený pomeranč. Nalijeme do lahve s rozprašovačem a nastříkáme kam potřebujeme, po patnácti minutách otřeme do sucha. Toť vše!



FAMÓZNÍ CIBULOVÝ KOLÁČ

Opravdu výtečný koláč, říkali jsme si při obědě, jaká je škoda, že vegani jedí jenom trávu 
V míse promícháme 300 g celozrnné špaldové mouky, půl lžičky soli, půl sáčku instantního droždí (5 g), 4 lžíce panenského olivového oleje (pokud máte sušená rajčata naložená v olivovém oleji, dejte ten, slunečnicový nebo jiný nedávejte) a 150 ml vlažné vody. Vyklopíme na vál a rukama důkladně zpracujeme hladké pružné těsto. Vrátíme do mísy, potřeme olejem a necháme pod ubrouskem hodinu v teple kynout.
V hluboké pánvi rozehřejeme 50 ml olivového oleje (opět doporučuji použít olej ze sušených rajčat) a 10 minut na něm restujeme 13 na půlkolečka nakrájených červených cibulí. Přidáme 200 g pokrájených sušených rajčat naložených v oleji, 200 g pokrájených žampionů (já jsem použila pečárku polní, která nám vyrostla v trávníku, vy použijte normální koupené žampiony), a ještě 10 minut opékáme. Odstavíme a vmícháme lžičku himálajské soli, špetku panely (nebo cukru) a 2 lžíce balzamikového octa.
Vykynuté těsto prohněteme a rozválíme na velký plech vymaštěný olejem. Na těsto navrstvíme cibulovou náplň a necháme 15 minut odpočívat. Pečeme při 200 stupních 15 minut.



JABLEČNÁ BÁBOVKA S MÁKEM

Inspiroval mě recept na stránce Jíme jinak. Kromě toho, že je bábovka vegan, je i bez lepku a k tomu vynikající!
Rozmixujeme 400 g kyselejších jablek spolu se 100 g datlí, 250 ml rostlinného mléka a 60 ml oleje, vmícháme 150 g mletého máku, špetku soli, 200 g pohankové mouky a 2 lžičky kypřicího prášku. Nakonec vmícháme 100 g nahrubo nalámaných vlašských ořechů. Pečeme při 180 stupních ve vymaštěné a vysypané bábovkové formě asi 45 – 50 minut. Stav kontrolujeme špejlí.


PÓRKOVÉ RIZOTO S TOFU

Skvělé rizoto, na kterém si pochutnají i děti.
V pánvi rozehřejeme dvě lžíce oleje a 15 minut na něm opékáme tři na půlkolečka pokrájené pórky, okořeněné lžící uzené papriky spolu s 10 předem namočenými a na nudličky pokrájenými sušenými rajčaty a 200 g tofu s bylinkami nakrájeným na kostičky, osolíme a často mícháme. 200 g rýže basmati uvaříme obvyklým způsobem, jak jsme zvyklí a promícháme ji s pórkovou směsí, 250 g kešu smetany (nebo jiné rostlinné smetany) a 150 g nastrouhaného rostlinného sýru. Vložíme do trouby a při 200 stupních pečeme 15 minut.


LUNÁRNÍ KALENDÁŘ MARTINY LUKÁŠKOVÉ NA 42. TÝDEN ROKU 2018


PLEŤOVÝ KRÉM S HEŘMÁNKEM

Pokud nemáte možnost nasbírat si vlastní bylinky a přesto toužíte po vlastnoručně vyrobeném krému, nezoufejte, prodávají se i bylinné extrakty. Tento výživný krém je vhodný pro suchou pleť se sklony k vráskám, je úžasně voňavý díky arganovému oleji i heřmánku.
Ve vodní lázni na mírném ohni rozehřejeme 100 g bambuckého másla a 50 g arganového oleje, odstavíme a vmícháme lžíci heřmánkového extraktu a 2 kapky vitamínu E. Uchováme ve skleničkách vymytých vroucí vodou. Kdo má rád nadýchanou strukturu, může chladnoucí krém vyšlehat.


KULAJDA S OVESNÝM MLÉKEM

Je výborná! 
Dvě velké hrsti sušených hub namočíme na dvě hodiny do teplé vody. Na lžíci oleje zlehka osmahneme pokrájenou cibuli. Pět kuliček nového koření, 10 kuliček pepře a lžičku kmínu pěkně natlučeme v hmoždíři a spolu s velkým bobkovým listem přidáme k cibuli. Vlijeme namočené houby i s vodou, osolíme a zalijeme 500 ml vody. Vmícháme půl kila na kostičky nakrájených brambor a vaříme doměkka. Zalijeme 1 litrem ovesného mléka (nejlépe domácího) a necháme projít varem. Odstavíme a dochutíme jablečným octem, solí, případně dosladíme. Nakonec vmícháme pěkný svazek pokrájeného kopru.


SAŠIN KOLÁČ

Naše nejmladší dcera Saša ráda mlsá a není líná si něco uvařit nebo upéct sama. Tenhle koláč udělala už mnohokrát a je opravdu výborný. Patří mezi „mokré“ koláče, nejlépe se jí lžičkou.
Z 200 g celozrnné špaldové mouky, 4 lžic kakaa, 3 lžic lněného, 3 lžic slunečnicového a 3 lžic konopného semínka, půl lžičky skořice, 2 lžiček kypřicího prášku, špetky soli, 2 najemno strouhaných jablek, 350 ml vody a 2 lžic datlového sirupu umícháme kašovité těsto, které rozetřeme do menšího vymaštěného pekáčku (20/30 cm) a při 180 stupních pečeme asi 25 minut. Necháme vychladnout a zalijeme pudingem uvařeným z 500 ml sojového mléka, 1 sáčku vanilkového pudingu a dvou lžic agávového sirupu. Postrouháme hustě bezmléčnou hořkou čokoládou a dáme vychladit.



SUŠENÉ HRUŠKY

Nasušte si hrušky, protože v zimě, až bude vás nebo vaše dětičky trápit horečka se zimnicí, není příjemnějšího léku! Sušené hrušky povaříte doměkka a sníte. Krásně to funguje.


HOUBOVÝ KOLÁČ S CUKETOU

Sušených hub máme spoustu ještě od loňska a slepičky se rozhodly, že budou snášet ostošest. Na záhonku roste ještě hodně hladkolisté petrželky a nějaké cukety, i ořechů je požehnaně. Tak to všechno dáme dohromady, ne? 
Nejprve namočíme 50 g sušených hub na dvě hodiny do teplé vody. Dvě cibule a dva stroužky česneku necháme změknout na 3 lžících olivového oleje, vmícháme 400 g nahrubo nastrouhané cukety, sůl, lžíci uzené papriky, namočené houby i s vodou, 150 g kukuřičné polenty (hrubá krupice), 200 ml vody a dusíme při mírné teplotě asi 10 – 15 minut za častého míchání. Do mísy nakrájíme velký svazek petrželky, přidáme lžíci tlučeného kmínu, půl lžičky tlučeného pepře, lžíci majoránky, 100 g nahrubo nalámaných vlašských ořechů, 2 prolisované stroužky česneku, houbovou směs z pánve a podle chuti dosolíme. Nakonec vmícháme pět celých vajec a směs rozetřeme do vymaštěného pekáčku. Pečeme při 200 stupních 30 minut. Jíme s pečivem a salátem.