OVOCNÉ KOLÁČKY

Dobré a zdravé.
V míse promícháme 200 g celozrnné špaldové mouky, 200 g pohankové mouky, špetku soli, lžíci rapadury (nebo cukru), 40 g rozehřátého rostlinného másla (Alsan) a v 250 g teplého rýžového mléka rozmíchané půl kostky čerstvého droždí.
Dobře zpracujeme na pružné nelepivé těsto a v zakryté míse necháme půl hodiny kynout. Prohněteme, vyválíme hada a toho rozdělíme na 16 dílů. Z každého dílku rozválíme kolečko velké asi jako mužská dlaň, poklademe ovocem a posypeme drobenkou připravenou ze 40 g rostlinného másla, 50 g celozrnné špaldové mouky a 50 g rapadury. Pečeme při 180 stupních 20 minut.

SÓJOVÝ GULÁŠ S ŘEPOU

Moc dobrý, doporučuji!
Základ je umět dobře připravit sójové maso, aby nechutnalo jako molitan. Když dodržíte tenhle postup, zaručeně si pochutnáte.
250 g sójových nudliček zalijeme den předem vroucí vodou se lžící sypkého zeleninového bujónu (já mám nejraději Würzl). Necháme vychladnout a opravdu důkladně vymačkáme veškerou tekutinu. To je důležité, zaberte. Do kastrólu s pokličkou dáme dvě velké pokrájené cibule, 4 utřené stroužky česneku, 50 ml Tamari, 100 ml olivového oleje, 250 ml červeného vína, lžíci tlučeného pepře a lžíci tlučeného kmínu, 1 – 2 drcené chilli papričky, 3 lžíce rajského protlaku, lžičku tymiánu, lžíci sladké papriky, lžíci uzené papriky, 500 g na kostičky nakrájené červené řepy, vymačkané sójové maso a důkladně promícháme. Dáme do chladu na 12 – 24 hodin macerovat, a poté pečeme hodinu v troubě při 200 stupních pod pokličkou. V 1 litru vody rozkvedláme 100 g hladké mouky a 3 lžíce mletého usušeného černého chleba, vlijeme ke guláši a na plotně povaříme 5 minut. Můžeme dosolit, pokud je třeba. Podáváme s chlebem.



KYSANÉ ZELÍ

Ta nejzdravější klasika mléčného kvašení, ke které netřeba psát nějaké dlouhé komentáře. Každá rodina kysané zelí ochucuje trochu jinak, ale základ je vždy stejný – zelí a sůl.
Zelí nakrájíme na nudličky nebo nakrouháme a smícháme se solí v tomto poměru: na 1 kg zelí 23 g mořské soli. My přidáváme ještě strouhaná jablka, kmín a hořčičné semínko. Z jednoho kila čerstvého zelí dostanete zhruba dva litry kysaného zelí.
Všechny suroviny dobře promícháme a po částech silou upěchujeme do zeláku. Navrch vložíme čistý talířek, zatížíme kamenem nebo sklenicí s vodou a necháme při pokojové teplotě kvasit. Každý den (klidně vícekrát denně) pěstí silně smáčkneme, aby se vytvořila šťáva, kterou zelí díky soli pustí. Pokud je ale šťávy (láku) málo, zalijte převařenou a vychladlou slanou vodou (na 1 l vody 3 lžíce soli). Pokud by zelí vyčnívalo nad hladinu, zplesnivělo by. Jestliže se na povrchu láku objeví bílá vrstvička křísu, odstraňte ji co nejpečlivěji, snižuje kvalitu kysaného zelí. Zelí zkvasí během několika dní a po přemístění do chladu (sklepa) se fermentační proces zpomalí a zelí vydrží až do jara.



VLAŠSKÉ OŘECHY

Vlašské ořechy jsou bez přehánění naší skutečnou superpotravinou.
Obsahují hodně vlákniny, nenasycených mastných kyselin a silných antioxidantů. Pouhá hrst syrových neoloupaných vlašáků denně nás zásobí potřebnou dávkou zdravých tuků, bílkovin, draslíku, hořčíku, fosforu, železa, vitamínu C a vitamínů skupiny B. Bylo zjištěno, že antioxidanty ve vlašských ořeších mají až 15 x silnější účinek než vitamín E, jenž je považován za jeden z nejsilnějších antioxidantů vůbec.
Vlašské ořechy působí blahodárně na naše tělesné i duševní zdraví. Snižují riziko srdečních chorob a nádorových onemocnění, působí jako prevence sklerotizace cév, patří k takzvaným potravinám krásy, především díky již zmíněnému vitamínu E. Povzbuzují mozkovou činnost, vždyť i jako mozek vypadají! Protizánětlivé látky ve vlašských ořeších pomáhají snižovat chronické záněty. Ořechy rovněž harmonizují hormonální procesy v těle. A kromě toho jejich pravidelná konzumace zlepšuje náladu a pomáhá nám vyrovnat se s podzimními splíny.




ŽLUTÁ BRAMBORAČKA

Výborná polévka, doporučuji.
Na dvou lžících oleje zlehka osmahneme pokrájenou cibuli a utřený stroužek česneku, přidáme nakrájenou zeleninu: 3 brambory, 2 mrkve, a po chvíli i žlutou papriku, často mícháme. Vmícháme 100 g propláchnuté červené čočky, okořeníme špetkou mletého zázvoru a půl lžičkou kurkumy, osolíme bylinkovou solí (ideálně vlastní výroby) a zalijeme 1,5 l vody. Vaříme do změknutí asi půl hodiny. Podáváme s chlebem.


OČI MODRÉHO PSA

Gabriel Garcia Márquez patří k mým úplně nejoblíbenějším autorům, ale tahle knížka povídek je z mého pohledu bída. Celou knížkou prostupuje oslizlá makabrozita a opile smrtná tématika. Hnití, rozklad, zmatené představy – jsem mrtvý, ale vnímám, slyším, vidím, dokonce rostu! Opravdu mě to nebavilo. Zcela mi chyběla autorova zvláštní veselost, radost ze života a potřeštěnost, pro které ho mám tak ráda. Za mě propadák.


DUŠENÁ ZELENINA S POLENTOU A HLÍVOU

Na lžíci oleje necháme změknout pokrájenou cibuli, přidáme špetku sušeného tymiánu a pokrájenou zeleninu: 2 mrkve, 1 batát a půl kila oloupaných rajčat. Osolíme a dusíme ve vlastní šťávě 20 – 30 minut, pět minut před koncem varu vmícháme 200 g čerstvého či mraženého hrášku. Zjemníme 100 ml rostlinné smetany.
300 g hlívy nakrájíme na kostičky, osolíme, vmícháme utřený stroužek česneku a kmín, a na lžíci oleje opražíme dozlatova.
300 g kukuřičné polenty osolíme, vmícháme svazek pokrájené petrželky, zalijeme 500 ml vody a 500 ml rostlinného mléka a vaříme asi 5 – 8 minut do zhoustnutí.

SEMÍNKOVÁ OMÁČKA

Ke špagetám něco zdravého? Proč ne, tahle omáčka ze semínek slunečnice, sezamu a mandlí je skvělá a nabitá živinami a zdravými tuky.
Přes noc namočíme do teplé osolené vody 50 g mandlí i se slupkou a 100 g slunečnice. Druhý den propláchneme, vložíme do mixéru, přidáme lžíci tahini, sůl, šťávu z půlky citronu, čerstvě tlučený pepř, 200 – 250 ml čisté vody a mixujeme co nejvíce dohladka. Těsně před podáváním vmícháme svazek oregana. Podáváme se špagetami a salátem.


JABLEČNÁ BÁBOVKA S TAHINI

Opravdu moc dobrá, doporučuji!
V míse promícháme 450 g najemno nastrouhaných jablíček (nejlepší jsou padančata), 100 g rapadury (nebo cukru), 100 g tahini, 1 sáček vanilkového pudingu, šťávu a kůru z půlky biocitronu, 50 g drobných hrozinek korintek, 250 g polohrubé mouky (klidně použijte celozrnnou) a 2 lžičky kypřicího prášku. Rozprostřeme do dobře vymaštěné bábovkové formy a pečeme při 180 stupních 30 - 40 minut. Zdobíme čokoládovou polevou.


CIZRNA SE ŠPENÁTEM A TAHINI

Klasika s trošku jiným šmakem díky tahini. Je to rychlé a jednoduché a k tomu moc dobré. Pokud se vám nechce vařit cizrnu, použijte dvě plechovky té sterilované.
250 g cizrny předem namočíme na 8 hodin do teplé vody se lžící jablečného octa (kvůli aktivaci fytázy), propláchneme v cedníku a uvaříme do měkka.
Na lžíci oleje osmahneme pokrájenou cibuli, přidáme dva utřené stroužky česneku, lžičku garam masaly a lžičku kurkumy a po chvíli uvařenou a scezenou cizrnu a 300 g spařeného a nakrájeného špenátu. Osolíme a 15 minut dusíme. Pokud je třeba, můžeme trochu podlít, ale ve špenátu je obvykle vody dost. Nakonec vmícháme dvě lžíce tahini a 1 – 2 lžíce citronové šťávy a prohřejeme. Podáváme s dušenou rýží.


PODZIMNÍ ROVNODENNOST, HERFEST

21. září jsou noc a den zase stejně dlouhé, ale my, na rozdíl od rovnodennosti jarní, Slunce nevítáme, ale loučíme se s ním a děkujeme mu. Současně vítáme Temnou ženu, Stařenu (je to vlastně Trojná bohyně - jarní Panna/Vesna, letní Matka/Živa a zimní Stařena/Morana), která v této své podobě přichází s podzimem a přináší dary moudrosti a sestupu do vlastního nitra. Je také bohyní smrti, ale nemějte z Morany strach, ona představuje naději regenerace, uzdravení, znovuzrození a transformace.
Slunce od nás tímto dnem odchází na druhou polokouli a tak je čas uklidit své zahrady, své sklepy a taky sami sebe. Co se urodilo během léta? Jaké jsou plody naší práce, našeho života? Je tam nějaký nezdravý a nahnilý?
Začíná doba, kdy budeme zužitkovávat to, co jsme vypěstovali a měli bychom trávit víc času uvnitř domu i uvnitř sebe sama. Léto, kdy jsme byli stále venku a naše energie směřovala vně, skončilo. Od podzimu do jara je třeba soustředit se na domov, čas věnovat klidnému přemítání a plánování osevního plánu na příští sezónu – i v symbolické rovině. Tématem oslavy tohoto dne je rodina, její sounáležitost a znovuupevnění vztahů mezi jejími členy.
V den podzimní rovnodennosti bychom měli poděkovat za úrodu a podarovat půdu v zahradě a stromy v sadu, třeba rozhozením několika zrnek obilí, drobků chleba nebo květin, dokonce i hnojivo se dá brát jako poděkování a oběť. Můžeme také provést úlitbu – moštem nebo vínem a nejkrásnější vybrané plody zahrady nechat venku jako dar pro přírodní duchy, budou nám v příštím roce opět nápomocní.
Pokračuje sklizeň různých plodin s ohledem na zeměpisnou polohu. Začíná se i s pracemi, které se vždy prováděly uvnitř domu a v dílnách. Třpytivá vlákna babího léta byla považována za přízi paní Holle.
Z přírodních božstev se znovu objevuje Zelený muž, který se tak, jak postupuje rok, z veselého a lehkomyslného mladíka mění v divokého, nebezpečného a hladového Pána lesa. Je třeba ho před zimou dobře nakrmit, aby v mrazivých a hladových měsících neškodil. Proto se mu do lesa nosí obětiny, především chleba upečený z nového obilí a mošt. Tento idol se znovu vynořuje z podvědomí lidstva a je nadějí pro obnovení skutečné role muže jako pevného, laskavého a spravedlivého tvůrce na planetě.
V zahradě uctíváme zahradní bůžky, skřítky a pomocné bytosti, bez kterých by zahrada nemohla prospívat. My máme v zahradě místo, přirozenou svatyni, která se sama utvořila v trojúhelníku tvořeném třemi akáty, tam pokládáme dary – jablka, dýně, květiny, ořechy..
Bylinou podzimní rovnodennosti je růže, symbol obnovujícího se života. Rudou barvu růži propůjčila krev obětovaného boha, který jejím prostřednictvím oplodnil zemi a požehnal tak budoucí úrodě.


KVAŠENÁ CUKETA

Cuketa má tu dobrou vlastnost, že její chuť je nevýrazná a tak ji můžete používat v celé škále pokrmů od polévek přes nejrůznější zeleninové směsi, zapékané pokrmy až po moučníky. A jaká je zkvašená? Především zdravá a také překvapivě chutná!
750 g cukety nakrájíme na tenčí špalíčky a v míse je promícháme s jednou velkou cibulí nakrájenou na půlměsíčky, 3 prolisovanými stroužky česneku, 2 rozlámanými bobkovými listy, 1 chilli papričkou, 10 kuličkami pepře a 5 kuličkami nového koření – oboje nadrtíme v hmoždíři, a přemístíme do kvašáčku nebo velké zavařovačky. Svaříme 500 ml vody a rozpustíme v ní 1,5 lžíce soli a po vychladnutí nalijeme na cuketu. Zatížíme a necháme při pokojové teplotě 4 – 5 dní kvasit. Poté uchováme v chladničce.


BROKOLICE S POHANKOU

Brokolice?! Pohanka?! Děs a hrůza v očích mého muže mě donutila prohlásit, že neboj, já to udělám dobrý!
A bylo to dobrý, já si moc pochutnala, manžel si nepřidal 
Na lžíci oleje osmahneme velkou pokrájenou cibuli, vmícháme 200 g propláchnuté pohanky, lžičku Bambovy soli (nebo jiné oblíbené ochucené soli), zalijeme 500 ml zeleninového vývaru a vaříme 15 minut, dokud se voda neodpaří a pohanka nezměkne. Můžeme též vařit krátce a nechat dojít v peřinách. Promícháme s hlávkou osolené brokolice uvařenou v páře do poloměkka a na talíři sypeme posypkou připravenou ze dvou lžic umletého sezamu a dvou lžic lahůdkového droždí. Podáváme s rajčaty nebo salátem.


KNIHY JAKUBOVY

Já jsem velký fanoušek Olgy Tokarczukové a tak jsem se na tak rozsáhlou knihu od ní vrhla velmi hladově. Ačkoliv je jednoznačně nejrozsáhlejší, bavila mě ze všech nejméně. Jde o monumentální dílo mapující život židovského heretika Jakuba Franka v 18. století v Polsku. Autorka musela shromáždit obrovské množství materiálu, hledat v archivech, pátrat po dokumentech a rytinách, zabývat se rodokmeny a shromažďovat střípky dávných událostí. Vykonala obdivuhodný kus mravenčí práce a je otázkou, zda to obrovské množství informací, které když už jsou jednou shromážděny, je těžké je nepoužít, neudělalo příběhu medvědí službu. Nejsem historik, ani mě nijak extra nezajímá historie židovství v Polsku, takže jsem očekávala spíš niterný příběh člověka a ten je v knize spíše potlačený, zkrátka se v těch faktech ztratil. Líbily se mi vsuvky - "ostatky" Nachmana, pobočníka, důvěrníka a snad i přítele Jakuba Franka, tam se to nitro najít dalo a občas mi svými zápisky připomněl vztah Sinuheta a Achnatona. K Jakubovi samotnému je velmi těžké vytvořit si sympatie, protože z temperamentního, okouzlujícího mladíka se postupně stává typický sektářský tyran, chlívák, podivín a despota. Možná tu knihu prostě jen nedocením, Tokarczuková ale zůstává nadále mou oblíbenou autorkou.
Za pozornost stojí odvážné číslování stránek jako odkaz na hebrejské písmo.
"Není to snad tak, že nám naše dějiny vyprávějí jiní? Jen tolik můžeme o sobě vědět, kolik nám řeknou ostatní, kdo jsme a proč se tak snažíme. Co bych si zapamatoval ze svého dětství, kdyby nebylo mé matky? Jak bych poznal sám sebe, kdybych neuzřel svůj odraz v Jakubových očích? Seděl jsem tedy s nimi a připomínal jim, co jsme spolu prožili, neboť předvídání budoucích katastrof jim zahalovalo mysl.
...
Poslouchali mě nepozorně, jelikož člověk postupem času zapomíná na své kroky a zdá se mu, že jde sám, jak se mu chce, a ne, jak ho vede Bůh."



ZAPEČENÁ RÝŽE S BRAMBORAMI

Nejlépe se člověk naučí vařit, když má omezený rozpočet nebo poloprázdnou spíž 
Uvaříme 300 g rýže v 600 ml slané vody do poloměkka, 400 g brambor 10 – 15 minut předvaříme. V míse promícháme rýži, oloupané (já naše čerstvě vykopané brambory ze zahrádky neloupu) a nakrájené brambory, tři utřené stroužky česneku, sůl, bylinky – šalvěj, oregano, rozmarýn a bazalku, 100 g strouhaného rostlinného sýru a 3 lžíce olivového oleje. Do vymaštěného pekáčku volně navrstvíme směs, pokapeme 250 ml rostlinné smetany a pečeme nezakryté v troubě vyhřáté na 180 stupňů 45 minut. Podáváme třeba s kvašenými rajčaty, to je dobrota!


SALÁT S KUKUŘICÍ A TOFU

Výtečný salát, který se jí teplý, ale chutnat vám bude i po vychladnutí.
Dvě zralé kukuřice ořežeme nožem a deset minut opékáme na lžíci oleje. Ochutíme lžičkou Bambovy soli (nebo jiné kořenicí soli), vmícháme 200 g na kostičky nakrájeného uzeného tofu a 5 sušených rajčat naložených v oleji nakrájených na nudličky. Opékáme ještě 5 minut, odstavíme a ochutíme lžící umeocta (jiný ocet je příliš kyselý, tak pokud nemáte ten z ume švestiček, použijte třeba jablečný nebo vinný, ale mnohem méně). Uvaříme podle návodu na obalu 300 g tarhoni (drobné těstoviny), promícháme s kukuřicí a 150 g listového salátu (já jsem použila koupenou směs).


KVAŠENÁ RAJČATA

Mléčné kvašení je jedním z nejjednodušších, nejlevnějších a nejzdravějších způsobů, jak udržet svůj organismus zdravý. Především v zimě, kdy je málo čerstvé zeleniny a ovoce, je konzumace kvašené zeleniny nutností. Věděli jste, že můžete kvasit i rajčátka? Vybírejte drobná a pevná, ta divoká jsou k tomu jak stvořená 
1,6 kg drobných rajčat promícháme s paličkou pokrájeného česneku, svazkem bazalky, 2 lžícemi hořčičného semínka, 1 lžičkou bílého pepře a 1 lžičkou koriandru. Vložíme do kvašáku a zalijeme studeným solným roztokem: v 1 l převařené vody rozpustíme 3 lžíce soli. Zatížíme a necháme 4 – 5 dnů kvasit při pokojové teplotě. Poté přendáme do zavařovaček a uchováme v chladničce.


RYCHLÁ PÓRKOVÁ POLÉVKA

Je sytá a dobrá, doporučuji.
V hrnci rozehřejeme dvě lžíce oleje a necháme na něm změknout 3 pokrájené pórky. Přidáme na kostičky nakrájenou zeleninu: 350 g brambor a 250 g oloupaných rajčat. Osolíme, ochutíme lžící uzené papriky a lžičkou kmínu, zalijeme 1,2 l vody a vaříme 25 minut. Částečně pomixujeme ponorným mixérem.


MLHA

Dneska byla ráno tak překrásná hustá mléčná mlha, že jsem si musela vzít foťák. Je to trochu tajuplný, vjíždět naslepo do míst, která důvěrně znáte. Zvuky se nesou hodně nereálně. Jednu chvíli jsem se bála, že se mi něco rachotivě uvolnilo z kola a místo toho se pár metrů ode mě náhle vynořil na polní cestě traktor. Výhled do mlhy mi ještě ztěžovaly totálně zarosené brýle, které jsem si musela neustále otírat. Ale bylo to nádherné a kouzelné, hlavně moje oblíbená alej a pak rozkvetlé krokusy v Bažantnici. Teď už naplno svítí slunce a mlha je ta tam. Krásný den vám všem!


INDICKÁ OMÁČKA S ČOČKOU A ZELENINOU

Kuchyně s vůní Indie je pro mě jedna z nejpřitažlivějších vůbec. Když mohu použít úrodu ze zahrady, těší mě dvojnásob.
Na dvou lžících sezamového oleje necháme změknout pokrájenou cibuli a tři stroužky česneku. Přidáme po lžičce koření: garam masalu, tlučený koriandr, římský kmín a kurkumu. Jakmile se koření rozvoní, přidáme 100 g propláchnuté červené čočky, 200 g pokrájeného špenátu a 200 g oloupaných a nakrájených rajčat. Osolíme a dusíme ve vlastní šťávě 20 minut. Zjemníme 200 ml rostlinné smetany a prohřejeme. Ochutíme lžící citronové šťávy. Podáváme s dušenou rýží.


ARONIE

Aronie, nebo také černá jeřabina či temnoplodec je keř nebo malý stromek s nesmírně zdravými plody, které se vybarvují během září a jsou velmi oblíbené u ptáků. A ptáci vědí, proč tyto tmavě fialové bobule milují. Obsahují množství vitamínů, především C, P, E, vitamíny skupiny B, organické kyseliny, jód, flavonoidy a pektin. Aronie je zkrátka vitamínová bomba. Nejúčinnější je konzumovat plody přímo, právě utržené ze stromu, tak si zachovají většinu vitamínů. Pro svou svíravou chuť nejsou ale příliš vyhledávané a málokdo jich dokáže sníst víc než pár bobulek. Překvapivě chutnají docela malým dětem do tří let, takže pokud je chtějí, neomezujte je, nikterak jim neuškodí, právě naopak. Plody pomáhají především při poruchách štítné žlázy, jejich účinky jsou harmonizační, takže je může užívat pacient jak s hypofunkcí, tak s hyperfunkcí. Plody i listy aronie se dobře se uplatňují při zvýšeném krevním tlaku, zlepšují funkci jater a žlučníku, a působí jako prevence sklerotizace cév, jejichž pružnost a propustnost podporují. List kromě popsaného účinku léčí i záněty, žlučníkové potíže a revmatismus. List a sušené plody připravujeme jako odvar, plody můžeme zasyrova prosypat cukrem a užívat jako kompot, nebo z nich připravujeme různé vařené džemy a sirupy. Plody můžeme též nakládat do alkoholu a připravit z nich kapky nebo likér, který působí jako výtečný posilující prostředek.


CHLEBÍČEK SE SUŠENÝMI RAJČATY

Špaldový kvásek je jemnější než žitný a pečeme z něj nejen sladké moučníky, ale i lahodné chlebíčky.
Večer předem zaděláme kváskové těsto ze 150 g hladké bílé mouky, 150 g celozrnné špaldové mouky, půl lžičky soli, špetky sušeného česneku, lžíce sušených aromatických bylinek (tymián, oregano, rozmarýn, smil...), 2 lžícemi pokrájených sušených rajčat naložených v oleji i se 3 lžícemi oleje, a 10 g (1 polévkové lžíce) špaldového kvásku rozmíchaného v 200 ml vody. Vše v míse promícháme, zakryjeme pokličkou a necháme do druhého dne (12 hodin) v teple kynout. Vykynuté těsto vyklopíme na pomoučený vál, dobře prohněteme a necháme půl hodiny pod mísou odpočinout. Přemístíme do menší chlebíčkové formy vystlané pečicím papírem, posypeme semínky slunečnice a pečeme v troubě vyhřáté na 200 stupňů 40 minut.


JABLEČNÝ ZÁVIN Z KVÁSKOVÉHO TĚSTA

Špaldový kvásek je jemnější než žitný a pečeme z něj s úspěchem sladké moučníky. Uděláme ho snadno tak, že místo žitnou moukou prvotní žitný kvásek přikrmujeme celozrnnou moukou špaldovou.
Večer předem zaděláme kváskové těsto ze 150 g hladké bílé mouky, 150 g celozrnné špaldové mouky, špetky soli, špetky tmavého cukru, 30 g rozehřátého rostlinného másla a 10 g (1 polévkové lžíce) špaldového kvásku rozmíchaného v 200 ml vody. Vše v míse promícháme, zakryjeme pokličkou a necháme do druhého dne (12 hodin) v teple kynout.Vykynuté těsto vyklopíme na pomoučený vál, dobře prohněteme a necháme půl hodiny pod mísou odpočinout.
Půl kila nahrubo strouhaných jablek promícháme se dvěma lžícemi rumu, šťávou a kůrou z 1 bio citronu, 70 g rapadury (nebo cukru), lžičkou skořice, 50 g drobných hrozinek a 1 sáčkem vanilkového pudingu.
Těsto rozválíme na nepříliš tenkou placku, podle potřeby podsypáváme, a poklademe rovnoměrně jablečnou náplní. Smotáme a přemístíme na plech s pečicím papírem. Pečeme při 200 stupních asi 30 minut.



BEZINKOVÝ LIKÉR

Černý bez je už od starověku bylinou těšící se mimořádné úctě všech lidí, kteří vnímají duše rostlin. Černý bez je totiž silně oduševnělou rostlinou a k tomu lidem velmi přátelskou se silnými léčivými účinky kořenů, dřeva, listů, květů i plodů. Bezinky nejen sušíme, ale připravujeme z nich sirupy, zavařeniny a likéry, každá z těchto podob má totiž léčivé účinky. Bezinky pomáhají při zánětu nervů, včetně trojklaného, při neuralgii, ischiasu, bolestech páteře, bolesti zubů, migréně, ulevují při revmatismu a dně, posilují imunitu, a dokonce mírní hypertenzi. Nebuďte při sběru ale hladoví, většinu bobulí nechte ptáčkům, zaslouží si je víc než my lidé.
Tenhle likér je opravdu moc moc dobrý, doporučuji!
Kilo dobře vyzrálých bezinek rozmačkáme nebo rozmixujeme v 1,5 l vody, necháme 8 hodin stát v chladu a poté přecedíme přes síto a znovu ještě přes plátno. Vmícháme půl kila rapadury (nebo cukru), vnitřek z jednoho celého vanilkového lusku a mícháme, dokud se nerozpustí. Přidáme 200 ml uvařené dobré zrnkové kávy a povaříme 5 minut. Necháme vychladnout a vmícháme 1 litr rumu, promícháme a naplníme do tmavých lahviček. Užíváme štamprličku denně. 💚



KYNUTÝ OVOCNÝ KOLÁČ S KRÉMEM

Krém na zjemnění klasického kynutého koláče s ovocem můžeme udělat i z cukety a kešu oříšků. Kešu můžeme koupit i ve formě zlomků, jsou tak mnohem levnější, a pokud je stejně rozdrtíme na krém, je to jedno. Musíme je ale předem namočit a opravdu důkladně vyprat, je to taková špína smetená někde z podlahy  Kam se hrabou na naše vlašáky a to i když jsou pěkně vcelku. Loňské vlašské ořechy jsme už ale snědli a letošní ještě nedozrály.
Přes noc namočíme 200 g kešu (nebo jiných ořechů) do teplé vody, druhý den je vypereme v cedníku, vložíme do mixéru spolu s 200 g strouhané cukety, 80 g rýžového sirupu (nebo jiného sladidla) a šťávou z půlky citronu. Rozmixujeme dohladka.
Ze 150 g polohrubé mouky, 150 g celozrnné špaldové mouky, špetky soli, 1 lžíce rapadury (nebo cukru), půl sáčku instantního droždí, 40 g rozehřátého rostlinného másla a 150 ml teplé vody důkladně zaděláme pružné těsto, které necháme hodinu v teple vykynout a poté rozválíme na vymaštěný hluboký plech běžné velikosti. Na těsto rozetřeme krém, poklademe ovocem a posypeme drobenkou připravenou z 50 g rostlinného másla, 50 g rapadury a 80 g celozrnné špaldové mouky. Pečeme při 180 stupních 40 minut.



PAPRIKY PLNĚNÉM CUKETOU

Výborné, aromatické, doporučuji!
6 paprik omyjeme, rozpůlíme a zbavíme jadýrek. 100 g kuskusu zalijeme v misce 350 ml vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut nabobtnat. Načechráme vidličkou a promícháme s 200 g nastrouhané cukety, nakrájenou cibulí, 2 utřenými stroužky česneku, 2 lžícemi olivového oleje, solí, aromatickými bylinkami jako je tymián, rozmarýn, bazalka nebo šalvěj, 2 lžícemi lahůdkového droždí, 75 g nakrájených černých oliv, a naplníme do paprik. Pekáček vymastíme olivovým olejem, vložíme do něj 1,2 kg oloupaných a nakrájených rajčat, nakrájenou cibuli, tři utřené stroužky česneku, 4 lžíce kaparů, a osolíme. Na rajčata narovnáme plněné papriky, pokapeme olejem a pečeme při 200 stupních hodinu. Podáváme s rýží.


KOKOSOVÝ PERNÍK S ČERNÝM RYBÍZEM

Rychlý a chutný.
V míse promícháme 100 g strouhaného kokosu, 200 g celozrnné špaldové mouky, 100 g celozrnné žitné mouky, 100 g kokosového cukru (nebo obyčejného cukru), 2 lžičky kypřicího prášku, půl lžičky jedlé sody, lžičku skořice, 50 ml rozehřátého kokosového oleje a 250 ml kokosového mléka (z krabice nebo domácí, nikoliv z plechovky). Promícháme, rozetřeme do menšího pekáčku vytřeného kokosovým olejem, posypeme černým rybízem a pečeme při 180 stupních 30 minut.