CHŘESTOVÉ RIZOTO


Když přijde chřestová sezóna, uvařím vždy jedno chřestové jídlo, víc mi jich doma neprojde. U tohoto rizota jsem si vysloužila hodnocení Je to výborný, až na ten chřest.
Takže jak na to? Půl kila zeleného chřestu očistíme (pokud použijeme bílý, tak ho i oloupeme), nakrájíme na šikmé špalíky, osolíme a vaříme 10 minut v páře.
Na lžíci oleje necháme změknout pokrájenou cibuli a dva stroužky česneku, přidáme jednu na nudličky nastrouhanou mrkev a tři spařená, oloupaná a nakrájená rajčata. Po chvíli vsypeme 300 g propláchnuté a okapané jasmínové rýže, osolíme a pět minut opékáme za stálého míchání. Zalijeme 600 ml horké vody a přivedeme k prudkému varu. Ztlumíme plamen na minimum a dusíme asi 20 minut pod pokličkou, dokud se všechna voda neodpaří a na povrchu rýže se neudělají dírky. Odstavíme a ihned vmícháme 100 g nastrouhaného veganského sýru a chřest. Na talíři zdobíme bylinkami.



MRKVOVÉ MUFFINY S OŘECHY

Moc dobré a zdravé muffinky.
Uvaříme tři polévkové lžíce quinoy a necháme je vychladnout. V míse promícháme quinou, 150 g nastrouhané mrkve, 1 nastrouhané jablíčko, 200 g ovesné mouky (já si v mlýnku pomlela oves, vy si můžete umlít ovesné vločky), 100 g nastrouhaných vlašských ořechů, špetku soli, 3 lžíce Sladovitu, šťávu z jednoho citrónu, 2 lžíce oleje, 100 ml mandlového mléka a lžíci kypřicího prášku. Těsto rozdělíme do 12 vymaštěných muffinových formiček, každý ozdobíme vlašských ořechem a pečeme při 180 stupních asi 25 – 35 minut.



SOBOTA

Dneska byl nádherný den a já ho prakticky celý strávila venku. Ráno jsme vyrazili s kamarádem Honzou do lesa, kde jsme trochu bloudili, ale dobře to dopadlo a když jsme našli řeku Javorku, civilizace už byla blízko.
Odpoledne jsme sázeli trnky a borovice. A od včera nám rostou v zahradě klokoče a střemcha.
Jak jste strávili dnešní kouzelnou sobotu vy?










FAZOLOVÉ CHILLI

Výborné, ostré!
200 g červených fazolí namočíme večer do teplé vody se lžící jablečného octa, druhý den propláchneme a uvaříme doměkka. Scedíme a necháme okapat. 
Na dvou lžících oleje necháme zesklovatět tři cibule nakrájené na půlkolečka, přidáme 3 stroužky česneku nakrájené na plátky a po chvíli zasypeme lžící uzené papriky. Vmícháme 1 - 2 lžíce pasty sambal oelek, uvařené fazole, 600 g oloupaných a nakrájených rajčat (v zimě použijeme konzervovaná nebo mražená), 100 g konzervované kukuřice, osolíme, opepříme a dusíme ve vlastní šťávě 15 minut (můžeme trochu podlít, pokud je to třeba). Jíme s chlebem.


LUŠTĚNINOVÁ POLÉVKA S PÓRKEM

Výborná sytá polévka, doporučuji.
Večer předem namočíme 200 g luštěnin chana dhal nebo žlutého půleného hrachu do teplé vody se lžící jablečného octa, děláme to kvůli aktivaci fytázy a lepší využitelnosti živin. Druhý den v cedníku propláchneme, vložíme do hrnce, zalijeme 1,5 l vody a vaříme doměkka. Můžeme přidat i kousek mořské řasy, pokud máme, obohatíme tak polévku o jód a další důležité prvky. Když jsou luštěniny měkké, přidáme jeden velký pokrájený pórek předem osmahnutý na dvou lžících oleje, dvě lžíce rajského protlaku, 4 na malé kostičky nakrájené brambory, osolíme, okořeníme polévkovým kořením (ideálně domácí výroby), chilli papričkou a vaříme 20 minut. Na talíři zdobíme pažitkou.


SEZAMOVÝ KOLÁČ SE ŠVESTKAMI

Poslední dobou peču do maličkého plechu a úplně to stačí, pořiďte si ho taky, je šikovný. Tohle je naprosto skvělý koláč podle mého gusta – tak akorát sladký, správně „mokrý“ a švestky mu dodávají říz.
V míse promícháme 200 g celozrnné špaldové mouky, 100 g mletého černého sezamu (má jemnější chuť než bílý), 70 g rapadury (nebo cukru), 2 lžičky kypřicího prášku, půl lžičky skořice a půl lžičky mleté pomerančové kůry. Nastrouháme najemno 2 jablka a rozšleháme je s 200 ml rostlinného mléka a 2 lžícemi oleje. Jablečnou směs nalijeme do mísy k mouce a promícháme. Těsto rozetřeme na malý (23/13 cm) vymaštěný plech, poklademe půlkami švestek a pečeme při 180 stupních 45 minut až hodinu, podle výkonnosti trouby.


SALÁT S BULGUREM A SUŠENÝMI RAJČATY

Na jaře cpeme bylinky všude, kde je to vhodné. Špenát do salátu jsem koupila, ale bršlice, řebříček a spol. všechno zachránily 
Uvaříme 200 g bulguru ve slané vodě, pokud je třeba, tak scedíme a necháme okapat. Studený bulgur promícháme v míse s 10 pokrájenými sušenými rajčaty naloženými v oleji, dvěma lžícemi olivového oleje z naložených rajčat, třemi lžícemi oliv kalamata (nebo jiných oblíbených oliv), lžící vinného octa, 100 g baby špenátu a 100 g divokých bylinek.


KARÁSKY

Jednoduché mírně sladké pečivo, děti je milují.
Do malého pekáčku (23/13 cm).
V míse promícháme 250 g celozrnné špaldové mouky, špetku soli, lžičku instantního droždí, 2 lžíce Rapadury (nebo cukru), 60 g drobných, nesířených hrozinek (nejlepší jsou ty sušené na sluníčku, prodává je pak Křivánek v Opobchodu) a 125 ml mandlového (či jiného rostlinného) mléka se lžící oleje. Důkladně zpracujeme na vále hladké, pružné těsto, které vrátíme do mísy, zakryjeme a necháme 40 minut v teple.
Vykynuté těsto znovu prohněteme, vyválíme hada a nakrájíme na kousky, ze kterých vytvarujeme malé válečky/šištičky, a ty rovnáme do malého pekáčku s 30 g rozpuštěného rostlinného másla. Peroutkou karásky omastíme, podobně jako když pečeme buchty. Troubu rozehřejeme na 180 stupňů a karásky pečeme dozlatova. Z tohoto množství dostaneme zhruba 26 karásků.



KYNUTÝ CELOZRNNÝ KNEDLÍK

Zdravější varianta českého tradičního knedlíku.
V míse promícháme 150 g pohankové mouky, 150 g celozrnné špaldové mouky, 200 g bílé polohrubé mouky, lžičku soli, 1 polévkovou lžíci instantního droždí, dvě hrsti najemno sekaných bylinek (kopřiva, medvědí česnek, pampeliška, popenec, řebříček, šťovík, bršlice...) a 250 - 300 ml teplé vody (postupně). Dobře zpracujeme hladké těsto, které necháme v teple 45 minut kynout. Poté tvarujeme dva knedlíky, které necháme na prkénku ještě 15 minut dojít a poté vaříme v osolené vodě 15 minut po jedné a 15 - 20 minut po druhé straně. Špejlí zkontrolujeme, zda jsou uvnitř hotové. Po vyndání z vody propícháme špejlí, aby vyšla pára a nesrazily se.


ŠPECLE S KEŠU OMÁČKOU

Zdravější a skvělá variace na klasiku.
Přes noc namočíme 150 g kešu oříšků, druhý den je propláchneme a spolu se 100 g ovesných vloček, 2 lžičkami jablečného octa, 2 lžičkami dijonské hořčice, 20 g (5 lžic) lahůdkového droždí, lžičkou soli, půl lžičkou kurkumy, pepřem, muškátovým květem a 350 ml vody rozmixujeme dohladka.
V míse promícháme 400 g celozrnné špaldové mouky, 100 g sojové mouky, 1 lžičku soli, 1 lžíci oleje a 400 ml vody. Necháme dvě hodiny odpočinout zabalené do fólie, poté rozprostřeme na prkénko a nožem odřezáváme kousky přímo do vroucí osolené vody. Vaříme do vyplavání.
Do vymaštěné zapékací mísy vrstvíme špecle a omáčku. Pečeme v troubě vyhřáté na 200 stupňů asi 25 minut.
Na 3 lžících oleje osmahneme dozlatova tři velké cibule nakrájené na půlkolečka – a touto cibulí ozdobíme špecle na talíři. Podáváme s kvašenou zeleninou.



BRAMBORÁKY S ČOČKOU A HOUBAMI

Výborná variace na klasické bramboráky. Můžeme je tradičně jíst samotné nebo je pojmout v duchu karbanátků a uvařit si k nim brambory. Kvašenou zeleninu nebo zelí ale přikusujeme v každém případě.
Večer přede namočíme 150 g čočky a druhý den ji v čisté vodě uvaříme doměkka. Scedíme a necháme okapat. Najemno nastrouháme 450 g syrových brambor a v cedníku je necháme vykapat. Na dvě hodiny namočíme do teplé vody tři hrsti sušených hříbků a poté je vymačkané osmahneme dozlatova na dvou lžících oleje a nakrájené cibuli. V míse smícháme čočku, brambory, houby, sůl, 150 g celozrnné špaldové mouky, lžíci majoránky, 4 utřené stroužky česneku a dvě lžíce sušené petrželky. Z těsta tvoříme placky velké jako dlaň a ty smažíme na rozpáleném oleji dozlatova. Necháme vsáknout tuk na ubrousku.


MORANA

Dnes je velmi významný den, protože zima je pryč, Slunce se vrací zpět. Zdánlivě mrtvý bůh vegetace se probouzí ze zimního spánku, při kterém ho pod zemí strážila Trojná bohyně ve své černé podobě Morany. Ona sama nyní umírá a z jejího mrtvého těla se zrodí bílá Vesna, která s mladým znovuzrozeným bohem zplodí nový svět. Tenhle zázrak se odehrává každoročně aniž bychom ho pořádně vnímali.
Trojnou bohyni ve všech jejích podobách - jako Vesnu, Živu i Moranu - mám ve velké úctě a Morana je mi nejblíž proto, že má mimo jiné na starosti léčivé byliny. A proto jí děláme takovou malou láskyplnou službičku, V den jarní rovnodennosti vytvoříme ze suché trávy její idol, tedy panenku, která symbolicky vyjadřuje její duchovní princip. Ale nespálíme ji, postavíme ji do zahrady pod břízy, které symbolizují naopak její mladou podobu - Vesnu a obrátíme tváří ke Slunci. Tam bude až do Velikonoc, kdy ji pustíme po vodě a může plout až do Hamburku.


BRAMBOROVÁ ČOČKOUKA

Asi jste už z nářečního názvu poznali, že jsem se inspirovala v Krkonošské kuchařce. Kromě brambor a čočky do polévky přijde i párek – v originálním receptu samozřejmě z nějakého zvířete. Já vlastně ani nevím, z koho se párky dělají, patrně z prasete. V mé polévce prasátko nenajdete, použila jsem párky sojové.
150 g čočky namočíme přes noc do teplé vody se lžící jablečného octa (děláme to kvůli aktivaci fytázy), druhý den čočku v cedníku dobře propláchneme, vložíme do hrnce, zalijeme 1,2 l vody a vaříme půl hodiny. 400 g oloupaných brambor nakrájíme na kostičky, jednu mrkev na kolečka a přidáme je do hrnce spolu se 3 lžícemi ovesných vloček a 150 g na kolečka nakrájených sojových párků. Osolíme a vaříme 15 minut. Nakonec přidáme jeden utřený stroužek česneku a odstavíme. Na jaře zdobíme každé jídlo, kde je to vhodné, jarními bylinkami.



OVOCNÝ KOLÁČ S POLENTOU

Z polenty nemusíte dělat jen kaši, placky nebo knedlíky, výborně se hodí i do moučníků, kde nahradí část mouky. 
V jedné nádobě promícháme 200 g polenty (hrubé kukuřičné krupice), 80 g celozrnné špaldové mouky, lžičku kypřicího prášku a půl lžičky jedlé sody. V druhé nádobě metličkou rozšleháme 150 ml libovolného rostlinného mléka, 50 g agávového sirupu, 4 lžíce oleje, nastrouhanou kůru z půlky citrónu a 180 g hruškových povidel. Obsah obou nádob promícháme, rozetřeme do malého vymaštěného pekáčku (23/13 cm) a poklademe ovocem. Já jsem použila mražený rybíz, ale pokud dáte nějaké více sladké ovoce, můžete agávový sirup zcela vynechat, moučník dostatečně osladí povidla.
Pečeme při 180 stupních asi 30 - 35 minut.



POMERANČOVÁ KŮRA

Od té doby, co jsou k dostání bio pomeranče bez chemického ošetření, kůru z nich nevyhazuji, ale suším a poté rozemelu na prášek v mlýnku na kávu. Přidávám ji do moučníků nebo koktejlů. Zkuste to také!


ZELNÝ KOLÁČ S CIBULKAMI

Mám moc ráda koláče podobné pizze, ale poněkud posunuté do našich končin. V tomto případě hraje prim červené zelí a cibule!
Nejprve připravíme jednoduché, osvědčené kynuté těsto: V míse promícháme 300 g celozrnné špaldové mouky, půl lžičky soli, ½ sáčku (5 g) instantního droždí, 4 lžíce olivového oleje a 150 ml teplé vody. Vyklopíme na vál, rukama důkladně zpracujeme pružné nelepivé těsto, které vrátíme do mísy, zakryjeme a necháme v teple 45 minut kynout.
Mezitím nakrájíme na nudličky 650 g červeného zelí, vložíme ho do hrnce, podlijeme troškou vody, osolíme, okmínujeme a dusíme do poloměkka. Ochutíme jablečným octem a špetkou tmavého cukru.
Vykynuté těsto prohněteme a rozválíme na velký, olivovým olejem vymaštěný plech, poklademe dušeným zelím, 150 g na nudličky nastrouhaného uzeného tofu a 150 g naložených kyselých cibulek.
Pečeme v troubě vyhřáté na 200 stupňů asi 20 minut.



ZELENÁ POLÉVKA S JÁHLAMI

Sláva, venku už najdete spoustu divokých zelených bylinek, které ohlašují příchod jara. Můžeme je přidávat do omáček, pomazánek, můžeme je mixovat a vypít, ale lze z nich připravit i zelenou polévku tradičně podávanou na Zelený čtvrtek. Na ten je ještě zhruba měsíc čas, ale není důvod si tuhle skvělou polévku neuvařit klidně vícekrát.
Na kostičky nakrájíme 750 g oloupaných brambor, horkou vodou propláchneme 100 g jahel a oboje vložíme do hrnce, zalijeme 2 l vody nebo zeleninového vývaru, osolíme a vaříme doměkka. Pokud máme nasušenou libečkovou a celerovou nať, přidáme je do hrnce také.
150 g zelených jarních bylinek (kopřiva, jitrocel, pampeliška, řeřišnice, divoká pažitka, popenec, řebříček, orsej...) nasekáme, deset minut opékáme na dvou lžících oleje a poté přidáme k uvařeným bramborám. Zjemníme 200 ml ovesné smetany, přivedeme k varu a odstavíme. Dochutíme šťávou z půlky citrónu, případně dosolíme.



Ex Animo II. s Janem Unuckou




EX ANIMO II. s hostem Janem Unuckou z ČHMÚ Ostrava.
Hydrolog Jan Unucka se s námi podělil o svoje znalosti českých řek, povodí a podzemních vod. V rozhovoru se dozvíme, že stabilní, ideální klima nebylo na Zemi nikdy, ale v horizontu desetiletí je trend poklesu vody v řekách, vrtech a pramenech zjevný. Dozvíme se také o tom, proč se nedá o stavbě vodních děl říci, že jsou dobré či špatné, proč se už za Rothschildů hromadně vysazoval smrk i do nížin a jak to poznamenalo naši krajinu a její hospodaření s vodou. Co se stane s lesní půdou na vytěžených holinách a proč na ní nic nevyroste? Jaký dopad na krajinu má rebelie lesníků? Proč je třeba respektovat v lesích přirozené vegetační stupně, jak se měří stav vody ve vodních tocích a pod zemí a co znamená, když řekneme, že jsme partnery krajiny, nikoliv jejími majiteli – to vše uslyšíte v rozhovoru Ex Animo s Janem Unuckou, který v něm mimo jiné říká:
„Voda je živé médium a když stojíte třeba v Křinici nebo v Bělé na Černé Opavě, tak máte zcela jiný pocit, stejně jako z člověka. Co platí v Beskydech, v Jeseníkách nemusí platit vůbec. Čím více výzkumů provádíme, tím více paradoxně přicházíme na to, že voda je do značné míry tajemno a mysterium. Voda je médium a suchá krajina mi v našem prostoru přijde něčím nemocná. Pro mě jsou řeky, potoky a prameny tepnami a žilami krajiny. Znám mnoho kolegů, kteří s nasbíranými zkušenostmi po letech praxe přistupují s čím dál větší pokorou nejen k hydrologické vědě, ale zároveň i povodím a řekám.“

RYBÍZOVÝ DEZERT BEZ CUKRU

Lehký, zdravý dezertík pro 4 osoby.
V robotu nadrtíme 100 g vypeckovaných datlí, 100 g vlašských ořechů a 100 g ovesných vloček. Vlijeme 80 ml ořechového oleje a robot ještě na chvíli zapneme, aby se všechny suroviny spojily v měkké drobenkové těsto, jehož polovinu vtlačíme do malého (23/13 cm) vymaštěného pekáčku, posypeme 150 g rybízu a zakryjeme druhou polovinou těsta. Prsty přimáčkneme a pečeme při 200 stupních 15 minut.


CHLEBOUKA

Co s tvrdým chlebem? Uvařte si krkonošskou „chlebouku“, je příjemně nakyslá právě po kváskovém chlebu.
Na lžíci rozehřátého oleje osmahneme pokrájenou cibuli, přidáme hrst předem namočených a vyždímaných sušených hub, lžičku kmínu a opékáme, dokud se houby nezačnou připalovat. Vmícháme na drobné kostičky nakrájenou kořenovou zeleninu: velkou mrkev, dvě petržele a kousek celeru, a po chvíli 150 g tvrdého, na kostky nakrájeného kváskového chleba. Osolíme, přidáme sušenou libečkovou (nebo petrželovou) nať, zalijeme 1,5 l vody a vaříme, dokud není zelenina měkká.


JARNÍ BYLINNÝ KOKTEJL

Na jaře můžeme začít přidávat do koktejlů divoké byliny pro nastartování líné látkové výměny po zimě. Začněte pozvolna, ať vám není špatně. 
Natrháme mladé lístky divokých i kulturních bylinek v čistém prostředí, opereme je a rozmixujeme spolu s banánem, citrónem, lžičkou karobu (k bylinkám můžeme přidat místo toho třeba ovesné vločky, chia nebo lněná semínka) a vodou. 
Já našla v probouzející se zahradě tyto rostlinky: pampelišku, kopřivu (tyto dvě tvoří základ), hluchavku nachovou, popenec, řebříček, dokonce lístky kapusty a mrkve ze záhonu, bršlici, ptačinec, jitrocel, fialku, svízel a meduňku.
Koktejl vypijeme nalačno.




ZAPEČENÉ HOUBOVÉ TĚSTOVINY S VEJCI

Houbová klasika vylepšená ořechy. Vegani mohou zkusit zalít těstoviny Hraškou rozmíchanou v rostlinném mléce, to by mohlo fungovat.
Na dvě hodiny namočíme do teplé vody 100 g vlašských ořechů a 40 g sušených hříbků. V hluboké pánvi osmahneme pokrájenou cibuli na dvou lžících oleje, přidáme 300 g žampionů nakrájených na plátky, osolíme a opékáme asi 10 - 15 minut.Sušené houby a ořechy scedíme a vmícháme do pánve spolu se dvěma lžícemi nakrájené petrželové natě. Dusíme ve vlastní šťávě za častého promíchání asi 15 minut, dokud ořechy a houby nezezlátnou.
Uvaříme 400 g semolinových těstovin ve slané vodě a zcezené je promícháme s houbovou směsí. Zapékací misku vymastíme olejem a vložíme do ní směs těstovin a hub. Ve 150 ml osoleného rostlinného mléka rozkvedláme 4 vejce a nalijeme na těstoviny. Zapékáme v troubě vyhřáté na 200 stupňů asi 30 minut. Podáváme s kvašenou zeleninou, salátem nebo kyselou okurkou.



POJĎME SPOLU NA ZAHRADU

aneb Rok s dětmi v přírodní zahradě
Petra Formánková

Na můj veřejný rozhovor v Chlenech Ex Animo přišla mladá dáma a překvapila mě dárkem - dostala jsem její knihu, kterou sepsala pro všechny rodiče a učitele, kteří by rádi s dětmi trávili více času venku a hledají inspiraci. Slíbila jsem, že vám tuhle užitečnou, pěknou knížku plnou nápadů představím, tak to činím.


ŘEPNÉ KULIČKY

Uvaříme 100 g sojového granulátu ve vodě s kostkou zeleninového bujónu, scedíme a necháme okapat. Najemno nastrouháme nebo nasekáme v robotu 500 g syrové červené řepy, promícháme se 100 g sojové mouky (dobře poslouží i Hraška), uvařeným sojovým granulátem, solí, pepřem a majoránkou (můžeme přidat i česnek a cibuli, ale já jsem je tentokrát vynechala). Necháme půl hodiny odpočinout a poté tvarujeme kuličky, které pečeme v dobře vyhřáté troubě na plechu s olejem. Podáváme s kaší z brambor, mrkve a celeru a kvašenou zeleninou nebo s chlebem a hořčicí.


HLÍVA S TOFU NA PAPRICE

Oblíbená omáčka tentokrát s hlívou a tofu, vyzkoušejte! Já jsem v tomto ohledu skutečná Češka, miluju totiž omáčky, takže jsem si náramně pochutnala.
V hluboké pánvi rozehřejeme dvě lžíce oleje a osmahneme na něm tři pokrájené cibule se lžičkou kmínu. Přidáme 300 g na nudličky nakrájené hlívy a po chvíli i 200 g na kostičky nakrájeného uzeného tofu. Vmícháme lžíci uzené papriky, osolíme a deset minut opékáme. Přidáme dvě lžíce rajčatového protlaku, podlijeme 250 ml horké vody, přiklopíme a dusíme 20 minut. Zjemníme 200 ml rostlinné smetany (použila jsem mandlovou), ochutíme třemi stroužky utřeného česneku a odstavíme. Podáváme s dušenou rýží.


POMAZÁNKA CHANA DHAL

Pokud nemáte indickou luštěninu chana, použijte cizrnu nebo červenou čočku.
100 g luštěnin chana dhal (seženete v obchodech s indickými specialitami) namočíme přes noc do teplé vody se lžící jablečného octa (kvůli aktivaci fytázy), druhý den propláchneme a v čisté vodě s kouskem mořské řasy (přidáváme kvůli jódu) uvaříme doměkka, trvá to minimálně hodinu. V pánvi rozehřejeme lžíci oleje a osmahneme na něm pokrájenou cibuli a 100 g mrkve a 100 g celeru, oboje nastrouhané na nudličky. Do robotu vložíme uvařenou a scezenou chanu i s řasou, zeleninu, dva utřené stroužky česneku, bylinkovou sůl, šťávu z půlky citrónu, pepř, trochu vody podle potřeby a 3 lžíce lahůdkového droždí. Rozmixujeme, ale ne zcela dohladka, v pomazánce by měly být kousky.



SALÁT S PEČENÝM KVĚTÁKEM

Sytý obědový salát, který potěší milovníky květáku.
Jeden květák rozebereme na růžičky a promícháme se dvěma lžícemi tamari, lžící oleje, lžící mleté papriky a lžící petrželky. Vložíme do pekáčku a pečeme při 180 stupních asi půl hodiny, doku nezměkne.
Podle návodu připravíme 150 g kuskusu. Vychladlý pečený květák smícháme v míse s pokrájenou červenou paprikou, třemi naťovými cibulkami, 1 velkou na nudličky nastrouhanou mrkví, měkkým kuskusem a 200 g sojanézy. Nakonec vmícháme 50 g rukoly. Podle chuti můžeme dosolit.


ŠPENÁTOVÉ ZÁVITKY

Občas se i u nás vyskytne potřeba uvařit něco naprosto bleskově a s minimem surovin. Lístkové těsto jsem nekoupila mnoho let a určitě je lepší domácí, ale jako nouzovka je skvělé i to koupené, předem rozválené.
Na lžíci oleje necháme změknout pokrájenou cibuli a tři stroužky česneku, přidáme 6 pokrájených sušených rajčat a po chvíli 750 g nakrájeného listového špenátu. Osolíme a dusíme ve vlastní šťávě 10 minut, poté zjemníme 100 ml rostlinné smetany.
Nastrouháme 100 g rostlinného sýru.
Dva pláty lístkového těsta potřeme špenátovou nádivkou, posypeme strouhaným sýrem, stočíme a nakrájíme na dílky, které narovnáme na plech vyložený pečicím papírem. Pečeme při 220 stupních 15 – 20 minut dozlatova.



KAPUSTOVÁ POLÉVKA

Výtečná a velmi zdravá polévka, doporučuji k vyzkoušení!
Půl kila kapusty nakrájíme na nudličky, vložíme do hrnce, podlijeme vodou, ale ne příliš, kapusta nesmí plavat, osolíme a vaříme doměkka.
V jiném hrnci rozehřejeme dvě lžíce oleje a osmahneme na něm pokrájenou cibuli. Vmícháme 75 g celozrnné špaldové mouky a umícháme voňavou jíšku, kterou zalijeme 1 l studeného zeleninového vývaru, osolíme, metličkou rozšleháme a přivedeme k varu. Nalijeme je kapustě a pět minut povaříme společně. Vmícháme tři utřené stroužky česneku a 100 ml ovesné smetany. Necháme přejít varem.


ŠPENÁTOVÉ LÍVANCE

Neobvyklé spojení kynutých lívanců a bramborové kaše. Chutnalo nám.
V míse promícháme 200 g celozrnné špaldové mouky, 200 g hladké bílé mouky, lžičku soli, 1 sáček (10 g) instantního droždí, 450 g spařeného a pomletého nebo rozmixovaného špenátu, 2 lžíce oleje a 100 g vařené špaldy (můžete vynechat nebo nahradit třeba slunečnicovými semínky). Zpracujeme těsto, které necháme v teple pod pokličkou hodinu kynout.
Vykynuté těsto promícháme nebo prohněteme a ukrajujeme malé kousky velké asi jako limetka nebo malé vajíčko, vytvarujeme placičku a narovnáme na vymaštěný plech či lívanečník. Posypeme strouhaným rostlinným sýrem a necháme ještě 15 minut vykynout. Pečeme v troubě vyhřáté na 200 stupňů 15 minut. Podáváme s bramborovou kaší a salátem. Výborná je k tomu kvašená zelenina.


BROKOLICE S KARI OMÁČKOU

Koupila jsem na zkoušku hotovou zelenou kari omáčku v DM drogerii a zkusila ji použít. Výsledek je docela fajn 
Hlávku brokolice rozebereme na drobné růžičky, 5 žampionů nakrájíme na hrubší kostky, 200 g marinovaného tofu nakrájíme na špalíčky. 
Rozehřejeme pánev wok, nalijeme do ní lžíci arašídového oleje a přidáme nakrájenou naťovou cibulku a téměř vzápětí vsypeme do pánve i brokolici, žampiony a tofu. Zprudka opékáme 5 -8 minut, brokolice musí zůstat křupavá, stále mícháme. Nakonec přidáme 125 g ostré zelené kari pasty a odstavíme. Podáváme s dušenou jasmínovou rýží.


MAKOVÝ KOLÁČ SE ŠVESTKAMI

Další, velmi chutná variace na švestky s mákem. 
100 g máku a 100 g ovesných vloček umeleme a v míse je promícháme se 100 g celozrnné špaldové mouky, 50 g kokosového (či obyčejného) cukru, špetkou soli a 80 ml slunečnicového oleje. Vznikne drobenka, jejíž půlku vtlačíme do malé vymaštěné dortové formy (20 cm). Uvaříme puding z 500 ml rostlinného mléka, lžíce kokosového cukru a sáčku pudingového prášku (já jsem měla matcha puding s ananasem, ale můžete použít jakýkoliv máte rádi) a nalijeme jej na makovou drobenku. Hustě poklademe švestkami a zakryjeme druhou půlkou drobenky. Rukou přimáčkneme a pečeme při 180 stupních 40 minut. Necháme zcela vychladnout.


Ex Animo I. s Nikolou Hurychovou a Jardou Helešicem